Fundacja Dzieciaki Czwórki

SZANOWNI RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE 
W naszej szkole działa od roku FUNDACJA DZIECIAKI CZWÓRKI , której celem jest wspieranie uczniów z niepełnosprawnością uczących się w naszej szkole .
Zachęcamy do polubienia naszej szkoły na fb.
 

Prezes: Maja Szwanka tel. 501495141

Członkowie Zarządu: Lucyna Kaźmierczak tel. 502546010
Jerzy Kot tel. 601693612

Dzisiejszego dnia postanowiła nas odwiedzić Poezja pod postacią pani Haliny Dziszyńskiej- Błachnio Wcześniej nie mieliśmy okazji poznać prawdziwej poetki. Pani Halinka z ogromną wrażliwością wprowadziła nas w świat poezji płynącej z treści wybranych przez siebie wierszy. Ich tematyka związana była z porą roku budząca do życia świat roślin i zwierząt. I w ten to sposób naszymi przewodnikami po tym magicznym świecie zostały biedronki, motyle i kwiaty. Dzięki Pani Halince doświadczyliśmy ogromnych wrażeń. Dowiedzieliśmy się, że poezji nie tylko się słucha , ją się recytuje, śpiewa, tworzy , ale przede wszystkim że można się z nią utożsamiać, że można ją interpretować w wieloraki sposób. I że każda interpretacja może być dosłowna, ale może też być ogromną metaforą, dlatego każdy może być jej odbiorcą, bez względu na wiek, doświadczenie czy wrażliwość . Dziękujemy Pani Halinko, za ten świat ubrany w słowa, za to , że mogliśmy te słowa widzieć , słyszeć i przeżywać i za to, że mogliśmy tego doświadczać z Panią😘
W te piękne Wielkanocne Święta życzymy Państwu, abyście mogli odetchnąć od codziennego zgiełku oraz zapomnieli o troskach. Niech ten czas będzie pełen uśmiechu, radości i najpiękniejszych chwil spędzonych w gronie bliskich. Wesołych Świąt! 

Fundacja Dzieciaki Czwórki 
Kochani, Wiosenną edycję akcji „Zrób porządek w szafie „ wspierają pracownicy zaprzyjaźnionego z nami zakładu Volkswagen Poznań - Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów. Dzisiejszego dnia w naszej szkole gościli przedstawiciele OM NSZZ "Solidarność" Volkswagen Poznań. Pan przewodniczący Piotr Olbryś, Pani Paula Brodziszewska i Pani Aleksandra Kaczmarek mieli okazję poznać bliżej ideę akcji w której chcieliby nas wspierać. A proszę wierzyć , akcja ma ogromne znaczenie zarówno dla środowiska, wspierania ekologii, ale także dla drugiego człowieka. To co dla nas jest już zbyteczne, zbędne i nieprzydatne może uszczęśliwić innych, wspomóc osoby z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim wzmocnić wiarę w drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w naszą akcję- to ważna inicjatywa. Dzisiejsze spotkanie to też przemiła okazja złożenia najserdeczniejszych życzeń świątecznych - spokoju, wypoczynku, zdystansowania się od problemów, ale przede wszystkim radości i uśmiechów , którymi tak często Państwo nas obdarzacie 🤗
22 marca uczniowie klas specjalnych wybrali się na smakowite warsztaty.

Na Święta Wielkanocne w naszych domach rodzice przygotowują tradycyjne wypieki jak babki, mazurki. W tym roku bez skrępowania będziemy mogli włączyć się w te przygotowania, ponieważ zdobyliśmy doświadczenie podczas warsztatów robienia mazurków.
W słodkiej scenerii w Lukrowanym Rowerze ugniataliśmy, wałkowaliśmy, piekliśmy i zdobyliśmy mazurki słodkim kolorowym lukrem.
 Nasze wypieki pachniały i wyglądały prześlicznie i bardzo apetycznie. Trudno było powstrzymać się przed schrupaniem!
Zapraszamy do obejrzenia galerii. Wystarczy kliknąć w zdjęcie
„Moja szkoła w moich oczach „- konkurs promujący Szkołę Podstawową nr 4 organizowany pod Patronatem Dyrektora szkoły Pani Elżbiety Wieczorek - podsumowany 👍 Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję🙌 Kreatywność autorów była ogromna - każdy miał inną wizję, ale wszystkie prace w sposób znaczący pokazały, że warto korzystać z oferty właśnie naszej placówki oświatowej. 🦾 Nie latwo było zdecydować , która praca jest najciekawsza , bo wszystkie były bardzo oryginalne i przemyślane. Prezentowały ciekawą i wyjątkową ofertę dla uczniów 🕺 Jak to jednak w zamyśle konkursów jest , trzeba było wybrać tę najciekawszą. Jury miało ogromny problem. Ostatecznie jednak zdecydowano: I miejsce - Bartosz Łusiak II miejsce - klasa VII ZET 1 III miejsce - klasa IV ZET III miejsce - Julia Łusiak Wyróżnienia : Maciej Cegielski Maksym Nowacki Maksymilian Wojdat - Chałupka Filip Jędrzejczak Klasa VA Klasa IVC Wszystkim autorom prac serdecznie dziękujemy i gratulujemy 🙌
Swarzędzka Telewizja Kablowa była gościem w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy , gdzie przeprowadziła wywiad z Panią Mają Szwanką na temat działalności Fundacji Dzieciaki Czwórki . 
Kliknij w zdjęcie
Dnia 12 marca 2024 roku, w murach naszej szkoły odbył się wyjątkowy 11 Zimowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych chwil radości i integracji. To wydarzenie nie tylko wzbudziło śmiech i radość, ale także przyniosło liczne korzyści zarówno dla uczestników, jak i dla całej społeczności szkolnej oraz  innych szkół i ośrodków.

W sumie brało udział 11 drużyn, z czego 3 reprezentowały naszą szkołę. Nazwy drużyn z naszej placówki to "Skaczące Czwóreczki" z udziałem Wojtka Grzeszczyk, Oskara Wojtyczki i Mai Pobuty, "Wilki" reprezentowane przez Jakuba Kasprzaka, Wojtka Walkowiaka, Huberta Liberskiego, oraz trzecia drużyna "Diamenciki" z Alą Sochą, Zuzanną Wachocz i Jakubem Kucharskim.

Walka była niezwykle zacięta. Pierwsze i drugie miejsce  zajęli uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkoleniowo- Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Trzecie miejsce zdobyła  drużyna z naszej szkoły „Diamenciki”.

Dziękujemy Pani Dyrektor, która ufundowała medale i puchary oraz Radzie Rodziców za sponsoring wody, słodyczy i owoców.  Podziękowania kierujemy w stronę Pani Ewy Gajdy, która przygotowała część artystyczną oraz do Pani Ewy Chudek , która zaprojektowała dyplomy. Jak zwykle zdjęcia z imprezy przygotował Pan Jerzy Kot. Rozgrzewkę dla uczestników turnieju przeprowadziła Pani Joanna Ogórkiewicz.

Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała grupa studentów AWF Poznań pod kierunkiem Pani Magdaleny Koper, zapewniając fachowe sędziowanie i przygotowanie boisk.

Zimowy Turniej Bocci przyniósł liczne korzyści:

-Integrację społeczną: Turniej stanowił doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości i wzmacniania więzi między uczniami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Wspólna zabawa sprzyjała budowaniu pozytywnego klimatu w szkole.

-Ruch i aktywność fizyczną: Gra w boccie angażuje różne grupy mięśni, wspierając zdrowy styl życia i promując aktywność fizyczną.

-Rozwój umiejętności interpersonalnych: Współpraca i komunikacja są kluczowe podczas gry w boccie. Uczestnicy musieli pracować razem, planować strategię i podejmować decyzję, co przyczyniło się do rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdolności do efektywnej współpracy.

-Radość i pozytywne doświadczenia: Turniej dostarczył uczestnikom pozytywnych emocji i radości, wpływając korzystnie na ich samopoczucie i motywację. Takie wydarzenia tworzą pozytywne wspomnienia, które mogą wpływać na atmosferę w szkole na dłuższą metę.

Zimowy Turniej Bocci przyczynił się do rozwoju społeczności szkolnej, promując zdrowy styl życia, rozwijanie umiejętności interpersonalnych i kultywowanie tradycji. Warto również podkreślić, że wszyscy uczestnicy turnieju zostali uhonorowani medalem, co stanowiło dodatkowy element motywacyjny i pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia. Ten turniej z pewnością wpłynął pozytywnie na atmosferę w szkole, tworząc wspomnienia, które zostaną zapamiętane na długo.

Z zaangażowaniem - zespół fizjoterapeutów.
Niemożliwe staje się możliwe. 

 Aktywność fizyczna dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, z MPD, z zaburzeniami napięcia mięśniowego oraz zaburzeniami integracji sensorycznej jest bardzo ważnym elementem terapii i życia codziennego. Aktywna pionizacja to cel każdej terapii prowadzonej przez naszych terapeutów. Dzięki dynamicznemu odciążeniu uczymy układ nerwowy nowych wzorców, do których dążymy eliminując jednocześnie niepożądane wzorce. Odciążając ciało uczeń poznaje nowe możliwości, ćwiczenia są efektywniejsze, można skupić się na poszczególnych częściach ciała i ćwiczyć je w warunkach pionizacji z jednoczesnym odciążeniem. Ćwiczenia przy użyciu Levi Active zachęcają - do przyjęcia pozycji wysokiej dając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo, - sprzyjają przywróceniu prawidłowych warunków funkcjonowania poszczególnych układów organizmu( układ oddechowy, pokarmowy, krążenia) - stwarzają możliwość reedukacji nerwowo-mięśniowej ucząc współdziałania CUN(Centralnego Układu Nerwowego) z układem ruchu - doskonalą funkcje integracji sensorycznej. Zalety sprzętu Levi Active zamierzamy wdrażać na naszych zajęciach dostosowując jej funkcje do konkretnych potrzeb danego ucznia. Stanowi to doskonałe uzupełnienie terapii stosowanej w szkole, wymaga jednak jak każda metoda czasu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty aby poinformować o nich osoby zainteresowane.
Fundacja Dzieciaki Czwórki wspólnie z Fundacją Eco Textil, bierze już kolejny raz udział w akcji „Zrób porządek w szafie”, w ramach której można pozyskać sprzęt rehabilitacyjny dla podopiecznych Fundacji i osób, które znajdą się w trudnej sytuacji zdrowotnej, a takiego sprzętu będą potrzebować. W związku z tym, zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o włączenie się w akcję i sprawdzenie czy w Państwa domach jest może odzież, tekstylia, zabawki, poście, którym można dać „drugie życie”. Sprzątając naszą szafę, pomagamy osobom z niepełnosprawnościami, a jednocześnie kształtujemy świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska, roli recyklingu, dbania o ekosystem i nasze życie. Wrzucając niepotrzebne rzeczy do śmietnika produkujemy kolejne odpady, a wrzucając do kontenera pozwalamy rozpocząć im nową historię, i jednocześnie pomóc potrzebującym. To co stanie się z używaną odzieżą ma ogromny wpływ na ekosystem. Alternatywą do zanieczyszczania i gromadzenia zbędnych odpadów jest nasza akcja. Serdecznie prosimy o pomoc i zachęcenie Państwa znajomych oraz ich rodziny do włączenia się w organizowaną przez nas zbiórkę. Zebraną odzież można przynosić do SP 4 i składować w kontenerach PCK znajdujących się na boisku szkoły obok bramy. Zbiórka trwa od 18 marca do 10 maja. Bylibyśmy bardzo wdzięczni za włączenie się w naszą akcję, a tym samym wsparcie podopiecznych Fundacji Dzieciaki Czwórki. Akcja rozpoczyna się 18 marca/poniedziałek/ - w tym dniu kontenery będą już opróżnione i i gotowe do przyjmowania odzieży. W sytuacji jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: tel. 501495141 mail: fundacjadzieciakiczworki@czworka.edu.pl
Dzień Kobiet to jedno ze świąt, którego celem jest docenienie trudu, pracy i rzemiosła wszystkich kobiet na całym świecie! 

Z tej okazji chcielibyśmy wszystkim Kobietom, dużym i małym życzyć by zawsze spełniały się w tym co kochają, żeby każdy dzień dla nich był słoneczny, by wszystkie kobiety ze sobą współpracowały i doceniały się wzajemnie. Życzymy wielu uśmiechów na twarzy i realizacji swoich marzeń. 


Z największymi i najpiękniejszymi życzeniami

Fundacja Dzieciaki Czwórki 
Niemożliwe staje się możliwe. 
 Aktywność fizyczna dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, z MPD, z zaburzeniami napięcia mięśniowego oraz zaburzeniami integracji sensorycznej jest bardzo ważnym elementem terapii i życia codziennego. Aktywna pionizacja to cel każdej terapii prowadzonej przez naszych terapeutów. Dzięki dynamicznemu odciążeniu uczymy układ nerwowy nowych wzorców, do których dążymy eliminując jednocześnie niepożądane wzorce. Odciążając ciało uczeń poznaje nowe możliwości, ćwiczenia są efektywniejsze, można skupić się na poszczególnych częściach ciała i ćwiczyć je w warunkach pionizacji z jednoczesnym odciążeniem. Ćwiczenia przy użyciu Levi Active zachęcają - do przyjęcia pozycji wysokiej dając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo, - sprzyjają przywróceniu prawidłowych warunków funkcjonowania poszczególnych układów organizmu( układ oddechowy, pokarmowy, krążenia) - stwarzają możliwość reedukacji nerwowo-mięśniowej ucząc współdziałania CUN(Centralnego Układu Nerwowego) z układem ruchu - doskonalą funkcje integracji sensorycznej. Zalety sprzętu Levi Active zamierzamy wdrażać na naszych zajęciach dostosowując jej funkcje do konkretnych potrzeb danego ucznia. Stanowi to doskonałe uzupełnienie terapii stosowanej w szkole, wymaga jednak jak każda metoda czasu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty aby poinformować o nich osoby zainteresowane.
Jak muzyka może wpływać na aktywność i emocje przekonaliśmy się dziś podczas warsztatów z Dorota Czerwińska - aktorką, muzykiem, pedagogiem, propagatorką śpiewu - wyjątkową kobietą, która przyjęła nasze zaproszenie i przeniosła nas w świat muzyki, oddechu i pracy z ciałem. Co prawda śpiew nie jest czymś czego nie doświadczamy na co dzień, ale wiedza na temat tego jak śpiewać by zaangażować w to nasze ciało i pozwolić mu wyrażać emocje to już całkiem inna bajka. I do tej właśnie nieznanej bajki przeniosła nas Pani Dorota, która pokazała nam, że nasze ciało może być instrumentem, który tylko trzeba umieć nastroić, a następnie wydobyć z niego co najpiękniejsze … czyli dźwięki. Dzięki Pani Dorocie dowiedzieliśmy się, że dźwięk wydobywa się nie tylko z ust, ale całej naszej postawy, że ciało buduje emocje i napięcie, że skalę głosu mierzy się w oktawach, że głos ma swoją barwę, natężenie, wysokość, nastawienie, elastyczność, że śpiewać można tenorem, basem, altem czy sopranem i tych „że”…mogłoby być jeszcze wiele … Tak więc przez ten wspólnie spędzony czas śpiewaliśmy, tańczyliśmy, słuchaliśmy, ale przede wszystkim wspólnie spędziliśmy chwile przy muzyce w całkowicie innym wydaniu. Clou spotkania był jednak krótki recital Pani Doroty . Marzeniem każdego z nas byłoby tak zaśpiewać… Tak po cichutku liczymy, że takie spotkanie się powtórzy🙃
Zakończenie karnawału w klasach specjalnych 💃

Tańce, zabawa, maski, przebranie… to wszystko symbol karnawału! A skąd ta tradycja w ogóle się wzięła? Początek święta zabawy wziął się z Włoch, około X wieku. Stąd jego nazwa! Włoskie słowo „carnevale”, a z łaciny „carnem lēvare” czyli „mięso usuwać”. Dlatego dawno temu karnawał nazywano w Polsce „zapustami” lub „mięsopustem”. Żegnamy się powolutku tego dnia z jedzeniem mięska i rozpoczynamy przygotowania do Wielkanocy. Pierwotnym celem karnawału było zatarcie podziałów społecznych oraz religijnych, jakie panowały w tamtym czasie we Włoszech. Był to także czas bezkarności w drwieniu z władzy i duchowieństwa, okres wyzwolenia z obyczajów i obowiązków oraz czas ciągłej zabawy. Stąd obecność masek i przebrań. W Polsce karnawał rozpoczyna się dniem wolnym od pracy, 6. stycznia, czyli Świętem Trzech Króli. Natomiast koniec karnawału to zmienna data. W tym roku dość szybko kończymy czas rozpusty i zabawy, bo już 13. lutego. Na wznowienie imprezowania czekamy aż do Wielkanocy. W Polsce w tym czasie chodzimy na bale karnawałowe, maskowe, spotykamy się i świętujemy 👯‍♀️🪅 Dawno temu karnawał obchodzono jeszcze huczniej niż dzisiaj. Wśród zamożnych Polaków panowały reduty, czyli hucznie biesiady maskowe wzorowane na tych weneckich. Tego dnia w Polsce w tym roku, obchodzony jest również Dzień Pizzy. Była więc to idealna okazja do podwójnego świętowania tego czasu. Bawiliśmy się przebrani za różne postacie i zwierzęta. Jedliśmy pizzę i hucznie tańczyliśmy! Teraz już tylko czekamy na przyszłoroczny karnawał i wspólną zabawę 💃🕺👯‍♀️
Ahh… jak dobrze dzisiaj nam było 🤤 Nie tylko jest ostatni czwartek przed feriami ⛷️ to jeszcze Tłusty Czwartek! Jedyny dzień w którym wszelakie słodycze, a tym bardziej pączk kalorii nie mają, a jedynie gwarantują szczęście na cały ten rok! 😎 My oczywiście tradycyjnie posmakowaliśmy tych wspaniałych tłuściutkich przysmaków i czujemy wieeelką radość! Kochany Alan zadbał o to, żeby każdy otrzymał pączka! Wszystkim życzymy miłego dnia i dużo szczęścia 💙
Szkoła jest miejscem ważnym dla każdego ucznia z różnych powodów. W różny też sposób wpływa na samopoczucie. Jedni w niej czują się dobrze i bezpiecznie , ale są też takie osoby, dla których wielogodzinny pobyt w miejscu w których jest przesyt bodźców atakujących układ nerwowy bardzo destruktywnie wpływa na funkcjonowanie, możliwości adaptacyjne czy zdolność skupienia się podczas ważnych aktywności zadaniowych. Często poziom pobudzenia wynikający z natężenia dźwięków i wszechobecnych dystraktorów wywołuje frustracje, przeciążenie, zmęczenie czy brak możliwości dostosowania się do wymagań jakie stawia szkoła. Można jednak temu zaradzić. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstała w naszej szkole Sala Wyciszeń, która jest miejscem wspierającym zdrowie i rozwój uczniów . Wydawałoby się, że tego typu miejsce ważne jest dla uczniów z autyzmem , zaburzeniami zachowania czy nadpobudliwością psychoruchową. Proszę jednak wierzyć , że czasami każdy z naszych uczniów potrzebuje takiego miejsca, gdzie może się odciąć od nadmiaru bodźców , odreagować czy wyciszyć . Dlatego na ile to możliwe staramy się wspierać uczniów, którzy takiej pomocy potrzebują. Sala jest przeznaczona dla każdego, kto potrzebuje spokoju i wyciszenia , by móc obniżyć poziom napięcia i stresu oraz lepiej przyswajać wiedzę i uczestniczyć w zajęciach.
W mroźny wtorkowy ranek 16 stycznia klasy specjalne oraz klasa 3a wybrały się na Multimedialną Wystawę Van Gogha na MTP.
Ta światowej sławy multisensoryczna ekspozycja kilkuset dzieł legendarnego malarza, łączy w sobie elementy obrazu, animacji, muzyki i dźwięku. Obrazy wyświetlane w sali wypełnionej ekranami, stworzyły nowoczesny format przedstawienia sztuki tradycyjnej. Poza dziełami, za sprawą odczytywanych listów artysty do jego brata Theo, poznaliśmy fragmenty życiorysu Van Gogha.
Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod dużym wrażeniem piękna, które otaczało nas podczas wystawy. Mogliśmy zanurzyć się w świecie obrazów oraz zbliżyć do wyobraźni i wrażliwości Van Gogha, jego sposobu postrzegania rzeczywistości. Nasze zmysły odbyły fascynującą wędrówkę, odrywając się od zwyczajności i codzienności. Było to ciekawe urozmaiceniem pracy nad integracją sensoryczną, doświadczyliśmy tętniącej życiem symfonii świateł, kolorów i dźwięków.
Te emocje i doświadczenia zostaną z nami na długo. Zobaczcie sami w naszej animowanej fotorelacji i relacji filmowej.
Co to był za mecz!! 
14 stycznia, w niedzielne popołudnie po raz trzeci mogliśmy kibicować naszej czwórkowej drużynie podczas III Charytatywnego Meczu Koszykówki o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4. Nauczyciele, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej nr 4 zmierzyli się z UKS Lider Swarzędz. Mecz objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.
Najmłodsi kibice już od 16.30 próbowali swoich sił na koszykarskim torze przeszkód, zorganizowanym przez zawodników Lidera. Być może w przyszłości wyrosną na utalentowanych koszykarzy!
O 17.30 pełni sportowych emocji i zapału rozpoczęliśmy sportowe potyczki. Gdy sędzia, pan Marcin Olejnik rozpoczął mecz, byliśmy naprawdę dobrze zmotywowani i waleczni. Kibice na trybunach również dawali z siebie wszystko. Niestety to nie wystarczyło. Punktacja Lidera rosła jak grzyby po deszczu. Dzielnie staraliśmy się odrabiać straty - gdyby było troszkę więcej czasu, na pewno by się to udało. Ostateczny wynik meczu 54:76 tylko nas motywuje do dalszej pracy. Już od jutra zaczynamy trenować do przyszłorocznego meczu!
W przerwach, gdy zawodnicy łapali oddech, boisko przejmowała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 pani Elżbieta Wieczorek oraz dziennikarz radia RMF FM pan Adam Górczewski, prowadząc licytacje: piłek z podpisami zawodników obu grających drużyn, koszulki z podpisami zawodników Warty, parasola w kształcie serca, poduszek dla babci i dziadka "Aż chce się szyć", voucherów: Suhi Home i Auto Spa Garage.
Czas meczu umilała nam kawiarenka z pysznymi wypiekami, zorganizowana przez Radę Rodziców SP 4.
Zebrane podczas meczu środki przeznaczone zostaną na doposażanie sal w specjalistyczny sprzęt, organizowanie wypoczynku, warsztatów, rozwijanie uzdolnień uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 i Fundacja "Dzieciaki Czwórki" kierują szczególne podziękowania do zawodników i trenerów UKS Lider Swarzędz za poświęcony czas, do Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji za udostępnienie hali sportowej "Unia" oraz do kibiców za liczny udział, zaangażowanie i otwarte serca.

Fotorelacja:
Poniżej relacja STK
https://telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/3-mecz-charytatywny-
Usprawnianie ruchowe może mieć różne oblicza. Dla nas najważniejsze aby wiązało się to z radością, przyjemnością i efektywnie wpływało na rozwój. Usprawnianie przez ruch, zabawę i wysoki poziom endorfin to właśnie to co chcemy zaproponować dzieciom. Dlatego zakupiliśmy 8 CrazyCar🏎️ Będą one zachęcały do pokonywania barier , własnych słabości i sprzyjały rozwojowi o jaki walczymy każdego dnia 🛵🏍️🛺

Fundacja Dzieciaki Czwórki 
Kliknij w zdjęcie
Nasza WIGILIA 22. grudnia, jak co roku, tradycyjnie spotkaliśmy się przy świątecznym stole w klasach specjalnych by uczcić możliwość spotkania się z najbliższymi. Towarzyszyli nam uczniowie klas specjalnych oraz ich rodzice. Mieliśmy możliwość zjeść pyszne rybki, paszteciki i wypić barszczyk. Było o tyle magicznie, że każdy z nas jak nigdy cieszył się swoją obecnością, wszyscy się śmialiśmy i rozmawialiśmy. Jest to dla nas bardzo ważny czas, kiedy przypominamy sobie, że prócz terapii i zajęć mamy możliwość również posiedzieć w spokoju oraz odpuścić na jeden dzień trudny czas terapii . Życzymy wszystkim Państwu tego samego. Dużo spokoju, dobroci i miłości w ten świąteczny czas 🎅🏻
Pewnego, grudniowego dnia uczniowie klas specjalnych wybrali się na wycieczkę do Oćwieki. Odbywały się tam warsztaty bożonarodzeniowe. Rozpoczęły się one bardzo ciekawą opowieścią o tradycjach związanych z nadchodzącymi Świętami. Potem było pieczenie pierniczków i bułeczek. W oczekiwaniu na upieczone pierniczki uczniowie zrobili stroiki, które na pewno przyozdobią wigilijny stół. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem składającym się z tradycyjnych wigilijnych potraw. Odwiedził nas także Gwiazdor, który rozdawał słodycze. 
Było to niesamowite spotkanie. 
15.12.2023 roku uczestnicy zajęć wokalnych, organizowanych przez "Swarzędzką Czwórkę" po raz kolejny kolędowali charytatywnie dla podopiecznych Fundacji "Bread of Life", podczas Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności. Dzieciaki z oddziałów przedszkolnych po piąte klasy, zaprezentowały swój talent wokalny w 17 kolędach i piosenkach świątecznych. Było radośnie, dynamicznie i bardzo nastrojowo. Pod sceną oprócz rodziców i zaproszonych gości zgromadziło się bardzo dużo osób odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy. Dla mnie osobiście najważniejszy był cel kolędowania....Zbieranie funduszy na rehabilitację dla Martusi, Martynki i Marysi.
Zapraszam do galerii zdjęć z występu.
Święta, święta … z czym kojarzą dzieciom ??? Oczywiście z Mikołajem … a gdzie Go możemy spotkać przed świętami … oczywiście w swojej fabryce, gdzie praca wre 🎅🧝‍♂️🧝🧝‍♂️ Trzeba było się tam tylko wybrać i podglądać. Czyli w drogę 🛷🛼🏂🏄🏻‍♂️🚣🏼‍♀️ Niestety nie w śnieżny dzień ❄️☃️, ale w deszczowy ☔️🫧przywitały nas wesołe elfy 🧑‍🎄. Oprowadziły po całej fabryce niczego nie ukrywając . Pośpiewały z nami , potańczyły , na instrumentach pograły. Elfy 🧝🧝‍♂️sprawdziły też naszą sprawność fizyczną- skakaliśmy , zjeżdżaliśmy i wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym . Potem z wysiłku strasznie zgłodnieliśmy więc niezbędny okazał się posiłek regeneracyjny. Tak to sprawdzeni przez elfy zostaliśmy i zasłużyliśmy na spotkanie z Mikołajem🎅 oraz prezenciki🎁. Warto było być grzecznym przez cały rok 😍
 Dnia 12 grudnia 2023 roku w murach naszej szkoły odbył się wyjątkowy Mikołajkowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły, który przyniósł uczestnikom niezapomniane chwile radości i integracji. To wydarzenie nie tylko wzbudziło śmiech i radość, ale także przyniosło liczne korzyści zarówno dla uczestników, jak i dla całej społeczności szkolnej. Walka była niezwykle zacięta, a puchary ufundowane przez samego dyrektora szkoły stanowiły prestiżową stawkę. W tej pasjonującej rywalizacji szczególnie wyróżnili się uczniowie z klasy 6C - Delfiny, zdobywając zaszczytne pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęły Kocury z klasy 8et, a trzecie Sówki z klasy 0B. Mikołajkowy Turniej Bocci przyniósł liczne korzyści: Integracja społeczna: Turniej stanowił doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości i wzmacniania więzi między uczniami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Wspólna zabawa sprzyjała budowaniu pozytywnego klimatu w szkole. Ruch i aktywność fizyczna: Gra w boccie angażuje różne grupy mięśni, wspierając zdrowy styl życia i promując aktywność fizyczną. Rozwój umiejętności interpersonalnych: Współpraca i komunikacja są kluczowe podczas gry w boccie. Uczestnicy musieli pracować razem, planować strategię i podejmować decyzje, co przyczyniło się do rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdolności do efektywnej współpracy. Radość i pozytywne doświadczenia: Turniej dostarczył uczestnikom pozytywnych emocji i radości, wpływając korzystnie na ich samopoczucie i motywację. Takie wydarzenia tworzą pozytywne wspomnienia, które mogą wpływać na atmosferę w szkole na dłuższą metę. Kultywowanie tradycji i świątecznego ducha: Organizacja Mikołajkowego Turnieju Bocci to również szansa na kultywowanie tradycji świątecznych w szkole. Działania takie budują atmosferę wspólnoty i wspierają poczucie tożsamości szkolnej społeczności. Mikołajkowy Turniej Bocci przyczynił się do rozwoju społeczności szkolnej, promując zdrowy styl życia, rozwijanie umiejętności interpersonalnych i kultywowanie tradycji. Warto również podkreślić, że wszyscy uczestnicy turnieju zostali uhonorowani medalem, co stanowiło dodatkowy element motywacyjny i pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia. Dyrektor szkoły osobiście zaangażował się w nagradzanie uczestników, fundując puchary i medale. Uczestnicy otrzymali słodkie upominki od Fundacji Dzieciaki Czwórki, co dodatkowo urozmaiciło atmosferę wydarzenia. Ten turniej z pewnością wpłynął pozytywnie na atmosferę w szkole, tworząc wspomnienia, które zostaną zapamiętane na długo.
 Dzięki Wam mogliśmy wziąć udział w jesiennej akcji "Zrób porządek w szafie", która cieszyła się ogromną popularnością i bardzo dużym zaangażowaniem. Przypomnijmy, że wszystkie szkoły łącznie zebrały 53774 kg niepotrzebnych ubrań☺️ Szczegółowe informacje przekazywaliśmy bezpośrednio po zakończeniu akcji😳 Teraz tylko przypominamy, że naszej małej społeczności udało się uzbierać ponad 1000kg👏👏👏 W podziękowaniu🫶 od Fundacja Eco Textil otrzymaliśmy sprzęt rehabilitacyjny: wózki, kule i balkoniki. Będą one do dyspozycji w sytuacjach awaryjnych. 😉 Choć mamy nadzieję, że nie będziemy musieli ich wyciągać z magazynów. 🙃
Wczorajszego dnia mieliśmy zaszczyt być na II Memoriale Artura Olejniczaka. 

Inicjatywą spotkania było upamiętnienie życia i dobra członka zarządu @SSNC Meblorz. Impreza ta miała też charakter charytatywny i w tym roku zbierano pieniążki na cele statutowe naszej Fundacji. Były to niezapomniane przeżycia, pełne rywalizacji, satysfakcji oraz radosci 🩷 wszystkie kluby sportowe pokazały się na najwyższym poziomie i zaprezentowały swoje umiejętności znakomicie.

Możemy jednogłośnie stwierdzić, że zabawa związana z meczami piłki nożnej była ogromna! Do tego wszyscy mieli okazję skosztować ciasta domowej roboty i pyszne herbatki oraz kawki ⚽️

Dziękujemy bardzo całemu zarządowi, piłkarzom i wszystkim miłośnikom, którzy wczoraj przybyli na Memoriał. 

Czujemy się zaszczyceni, że wsparli Państwo właśnie naszą Fundację 💙

Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć 
 Szanowni Państwo!

Fundacja Dzieciaki Czwórki miała dziś okazję gościć przedstawicieli Firmy Volkswagen Poznań - Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów - Panią Jolantę Musielak członkini Zarządu do ds Personalnych, Panią Katarzynę Salomończyk - Napieralską kierowniczkę działu Komunikacji wewnętrznej, EB i Diversity, Panią Aleksandrę Kaczmarek przedstawicielkę Związku Zawodowego Solidarność w VWP, Pana Piotra Olbrysia przewodniczącego związku zawodowego Solidarność w VWP i Pana Sławomira Gadzińskiego koordynatora programu 1+1=3, którzy podsumowali wyniki 14 edycji plebiscytu 1 + 1 =3 organizowanego cyklicznie przez pracowników Firmy Volkswagen Poznań. Goście przekazali nam czek o wartości 91000zł, - to kwota, którą w roku 2023 Pracownicy Volkswagen Poznań przekazali na rzecz podopiecznych Fundacji Dzieciaki Czwórki. Zaskoczeniem jednak dla nas ogromnym było, że to nie koniec dobrych wieści. Decyzją Zarządu Volkswagen Poznań powielił tę kwotę i równowartość kwoty przekazanej przez Pracowników zakładu przekazał na rzecz Fundacji. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, a jeszcze bardziej zaskoczeni. Jak się jednak okazało - to nie koniec dobrych wieści. Dzięki wszystkim Państwu, którzy zagłosowali na naszą Fundację udało nam się wygrać w Plebiscycie 1+1=3 i w roku 2024 będziemy przez Państwo wspierani. Chcielibyśmy, żeby Państwo wiedzieli, że za naszym DZIĘKUJĘ kryje się dużo więcej - radość, wdzięczność, wzruszenie. To, że wiemy, iż Państwo nam ufają i kibicują naszym działaniom, przełoży się na nasze aktywności na rzecz podopiecznych Fundacji i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Prosimy śledzić nasze aktywności w mediach. DZIĘKUJEMY
Nasz ukochany Santa Claus 😍 
Któż nie zna jego historii i związanych z nim tradycji? Zna i dziecko i dorosły , a mimo to wszyscy każdego roku chcą powielać tę wiedzę czekając na jego przybycie. W tym czasie każdy chciałby być dzieckiem i gościć go u siebie … zwłaszcza, że Mikołaj nigdy nie przychodzi z pustymi rękoma. Ma w zwyczaju przynosić prezenty grzecznym małym i dużym i jak się okazuje wszystkim , bo któż z nas nie jest grzeczny??? Niniejszym wszem i wobec ogłaszamy, że my byliśmy grzeczni … u nas był , prezenty zostawił i bardzo nas chwalił 🙃
W sobotę 9 grudnia o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy odbędzie się II Memoriał Artura Olejniczaka. 

SSNC Meblorz Swarzędz, chcąc uczcić pamięć Artura Olejniczaka, po raz drugi organizuje charytatywny turniej piłkarski. Na boisku zmierzy się 10 drużyn. Zawodnicy powalczą o zwycięstwo, mając przed oczami szczytny cel. W tym roku beneficjentem turnieju będzie Fundacja "Dzieciaki Czwórki", działająca przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu. Fundacja w różnorodny sposób wspiera osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Podczas turnieju będzie możliwość z skorzystania z kawiarenki.

Impreza została objęta patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz.

Serdecznie zapraszamy
W związku z Mikołajkami chcielibyśmy życzyć wszystkim dzieciom, małym i dużym, wiele radości, miłości oraz spokoju 🩷 mamy nadzieję, że wszyscy wczoraj buty wyczyścili, a rano znalazła się w nich czekoladka! 

Życzy Fundacja Dzieciaki Czwórki 
Spotkanie z górnikiem w klasach specjalnych 😳

 Mieliśmy dzisiaj niezwykłe spotkanie. Odwiedził nas dziadek jednego z uczniów naszej szkoły, niezwykły górnik! Bardzo miło było posłuchać ciekawych opowiadań z pracy pana Witolda Wołyńca. Była to niezwykła okazja by dowiedzieć się wielu informacji z pierwszej ręki i rozwiać nieprawdziwe mity na temat pracy górników. Byliśmy bardzo ciekawi tematyki, więc cieszyliśmy się, że pan Witold chętnie odpowiadał na pytania 😀 A pytania nie ustawały 😍 Mieliśmy możliwość trzymać w ręku szablę, którą zasłużeni górnicy otrzymują za zasługi, poznać historię medali i sfotografować się w górniczej czapce - czako. Wiemy też, kiedy wieńczy ją pióropusz czarny, a kiedy biały. Co ważniejsze 😳 niektórzy z nas pierwszy raz mieli w ręku prawdziwy węgiel. Było to wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem. 4 grudnia Górnicy obchodzą swoje święto - życzymy im bezpiecznych powrotów go domu 🤗
A dzisiaj nie tylko mieliśmy na nogach białe skarpety, ale również upamiętnialiśmy polskie święto wszystkich Andrzejów 🤭 A mowa tu o Andrzejkach! Samo pochodzenie wróżb i charakter mistyczny Andrzejek nie jest nam do końca znany. Pierwsze wzmianki o obchodach tego święta datowane są na XVI wiek i kierowane były do młodych dziewcząt, które za sprawą wróżb dowiadywały się o swojej przyszłej sytuacji matrymonialnej 😀 młodzi chłopacy mieli odpowiednik swojego święto w postaci Katarzynek (24/25 listopada). Imieniny Andrzeja są 30. listopada, ale wieczór andrzejkowy obchodzimy 29. listopada 😀 wróżby andrzejkowe od lat sa niezmienne i zawsze cieszą tak samo 😀 dzisiaj klasy specjalne również zorganizowały sobie imprezę andrzejkową na której losowaliśmy kto pierwszy wyjdzie za mąż, odczytywaliśmy wróżby z wosku i jedliśmy pączki bez użycia rąk. Niektórzy też przebijali serduszko z imionami swoich przyszłych wybranek i wybranków oraz sprawdzali czy kolor piórek pasuje do ich charakterów. Całość dzisiejszego dnia wieńczyła impreza! 🤭
Dzień Białych Skarpetek w Klasach Specjalnych 😀 30.listopada to nie tylko dzień wszystkich Andrzejów, ale również Dzień Białych Skarpet. A skąd się wzięło to nietypowe święto? Sam pomysł noszenia białych skarpetek w Polsce jest bardzo popularny i nie ważne jaką porą roku, to na stopach Polaków goszczą białe skarpetki. Pierwsze skarpety pojawiły się już w czasach starożytnych Rzymian, kiedy to by ochronić stopy owijano je w białe szmatki. Było to jednak dość niepraktyczne. Zaczęto więc wymyślać sposoby szycia odzienia na stopy. I w ten sposób zaprojektowano pierwsze skarpety! 🧦 Od tamtej pory metody tworzenia skarpet się zmieniły, są różne rodzaje i inny wygląd. Każdy znajdzie coś dla siebie 🤭 Dzisiejszego dnia włączyliśmy się do akcji noszenia białych skarpetek zakładając je na stopy. ♥️🩶
W środę 22.11.2023 roku w ramach projektu Osobowości Miasta i Gminy Swarzędz,  mury naszej szkoły zaszczycił swoją obecnością pan Ireneusz Szpot. W przeszło godzinnym spotkaniu opowiadał o swoich pasjach. Rodzinie, pracy zawodowej, podróżach i biegach długodystansowych. Irek ma w swoim dorobku zdobycie siedmiu ośmiotysięczników tzw Korony Ziemi , Przebiegł kilkadziesiąt maratonów a wśród nich siedem najważniejszych. Obecnie obiektem Jego zainteresowań jest ekstremalny Triatlon  Ironman – zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation,   organizowane są na dystansach: 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 m (maraton , 26,2 mil) bieg. W ciągu tak wyczerpujących konkurencji organizm może spalić do 9000 kalorii. Dlaczego po rodzinie wśród pasji  wymieniona jest praca? Ponieważ dzięki niej Irek może realizować pozostałe . Mamy nadzieję ,że uczestnicy spotkania , klasy siódme i ósme z naszej szkoły połkną bakcyla realizacji swoich marzeń ... "Dlaczego nie?" W planach mamy organizację  spotkania dla klas piątych i szóstych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć . Wystarczy kliknąć w zdjęcie.
Dzisiejszego dnia przypomnieliśmy sobie historię Theodora Roosvelta i misia Teddy’ego. Przypomnijmy, że ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych w trakcie polowania darował życie małemu niedźwiadkowi. W ramach upamiętnienia tego wydarzenia jeden z przedsiębiorców wraz z żoną stworzyli pluszowego misia. Promowali go i wypuścili w świat. Do dziś nasz popularny pluszowy miś jest symbolem tego wydarzenia. My nawiązując do naszych ulubionych pluszaków przypomnieliśmy sobie misie obecne w kulturze bajek, takie jak Gumisie, Miś Yogi, Uszatek, Puchatek, Niedźwiedź, Kolargol czy Paddington. Wszystkie te misiaki dzisiaj były obecne w naszej klasie. Dzieciaki miały możliwość odgadnięcia na podstawie obrazków o kim rozmawiamy, a na końcu był mały quiz muzyczny 🐻🐻🐻 Wyczarowaliśmy też z puzzli malownicze postacie naszych bohaterów. Nie tylko uczniowie się dzisiaj bawili, ale również nauczyciele 😀 wracając do czasów swoich dobranocek. Uwieńczeniem jednak dzisiejszych zajęć były prezenty w postaci pluszowych misiaków dla każdego z naszych podopiecznych - darczyńcom Niepubliczne Przedszkole Czarodziejski Zamek Owińska i Marta Pikul - serdecznie dziękujemy👏👏👏👏👏🤗
Zakończyła się 15 edycja akcji „ Zrób porządek w szafie „


Serdecznie dziękujemy👏👏👏👏dzięki Państwa zaangażowaniu w naszą akcję „Zrób porządek w szafie „ pozyskaliśmy 2 wózki, dwa balkoniki i 2 pary kul, które w razie sytuacji „awaryjnych” będą mogły służyć potrzebującym. Dzięki Państwa zaangażowaniu uzbieraliśmy 1000 kg odzieży. Bardzo dziękujemy w naszym imieniu, ale i tych, którym będzie ta odzież służyć . 🫶 A tak wygląda zestawienie organizatora zbiórki 🙃 Szanowni Państwo, drodzy uczniowie Jesienna edycja akcji „Zrób porządek w szafie” dobiegła końca. Z radością informujemy, że była ona rekordowa. Udało się zebrać ponad 53 tony niepotrzebnych ubrań! Wynik akcji to 53774 kilogramów odzieży. W naszej ekologicznej akcji wzięło udział 60 placówek z terenu całej Polski. Wśród niech były szkoły zarówno z dużych miast, jak i niewielkich miejscowości i wsi. Po raz kolejnym potwierdziło się, że kluczem do sukcesu było zaangażowanie nie tylko szkolnej, ale i całej lokalnej społeczności. Akcja trwała 5 tygodni, w szkołach poza zbiórką odzieży odbywało się wiele wydarzeń towarzyszących, od ekologicznych quizów i lekcji po „wymianki” zabawek i ubrań. Ogromnie nas cieszą takie inicjatywy, ponieważ głównym celem akcji było budowanie prawidłowych nawyków związanych z gospodarowaniem ubraniami. Oczywiście, nie zabrakło też rywalizacji o jak największą ilość zebranych kilogramów. Trwała do ostatniego dnia zbiórki. Ostatecznie o zwycięstwie zadecydowało zaledwie 70 kilogramów odzieży! Pierwsze miejsce ex aequo dla dwóch szkół Najwięcej kilogramów zebrała Szkoła Podstawowa w Piotrowicach (lubelskie), która do pojemnika oddała 6170 kilogramów niepotrzebnych ubrań. Drugi wynik to 6100 kg zebranych w Szkole Podstawowej w Konieczkach na Śląsku. Ze względu na fakt, że różnica była bardzo niewielka, a obie placówki wykazały się ogromnym zaangażowaniem i pobiły dotychczasowe rekordy, postanowiliśmy przyznać ex aequo pierwsze dla obu szkół. Placówki otrzymują Nagrody po dwa tysiące złotych na zakup pomocy dydaktycznych lub sprzętu sportowego oraz sprzętem rehabilitacyjnym ( po 4 wózki inwalidzkie, 4 balkoniki i 4 pary kul), które przekażą wybranym przez siebie placówce medycznej, opiekuńczej lub organizacji działającej na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Trzecie miejsce zajęła szkoła w Hyżnem, z wynikiem 4740 kilogramów, a czwarte szkoła w Milówce (4495 kilogramów). Obie szkoły otrzymują nagrody w wysokości 1000 złotych oraz sprzęt rehabilitacyjny (4 wózki, 4 balkoniki, 4 pary kul) do przekazanie w wybrane przez siebie miejsce. Dodatkowo, przyznaliśmy nagrody dodatkowe w postaci sprzętu rehabilitacyjnego (2 wózki , 2 balkoniki, 2 pary kul) szkołom w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie. Każda z nich uzbierała co najmniej tonę odzieży.
Rehabilitacja może być i aktywna i przyjemna 😉 Dzięki funduszom zgromadzonym przez Fundację Dzieciaki Czwórki udało się zakupić trójkołowy rower rehabilitacyjny z pełnym oprzyrządowaniem oraz stacjonarny rower poziomy. Zaletą ćwiczeń z wykorzystaniem roweru jest doskonalenie równowagi, utrwalanie koordynacji wzrokowej, orientacji w przestrzeni, poprawa schematu ciała oraz wzmacnianie wszystkich grup mięśniowych. Jazda na rowerze ułatwia uczniom pokonywanie. lęków grafitacyjnych, wzmacnianie samodzielności i sprzyja podnoszeniu samooceny. Trójkołowy rower rehabilitacyjny pozwala na organizację zajęć na wolnym powietrzu, co sprzyja budowaniu odporności organizmu i zwiększa jego wydolność krążeniową i oddechową, natomiast poziomy rower stacjonarny stanowi doskonałe uzupełnienie terapii kiedy pojawią się niesprzyjające warunki pogodowe.
Ma i nasza szkoła 👏👏👏 
 Myśląc o tym, aby uczniowie i pracownicy szkoły czuli się bezpiecznie i zaopiekowani, Zarząd Fundacji Dzieciaki Czwórki zdecydował się na zakup defibrylatora. To jedno z ważniejszych sprzętów , które powinno być na wyposażeniu każdej placówki, a tym bardziej szkoły. Defibrylator to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.
 Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli z niego korzystać, ale bardzo się cieszymy, że w naszej placówce już jest.
10 listopada w kalendarzu znajduje się Dzień Jeża. Same jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto, bo już smacznie śpią zwinięte w kłębuszek w swoim gnieździe z liści. Za to my na zajęciach z okazji ich święta, poznaliśmy zwyczaje, sposób odżywienia i zagrożenia, jakie na jeże czyhają. Podczas licznych zabaw mogliśmy zapolować jak jeż, zwijać się w kulkę do zimowego snu, sprawdzić jak działa nasz węch, sami wcielić się w jeża i stać się uważnym kierowcą. Wiemy już, że lato jest porą, kiedy jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Wiemy też, że jeże wcale nie jedzą jabłek. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij), niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km. Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Na jeże czyha wiele zagrożeń. Jako mieszkańcy miast, najczęściej padają ofiarą w ruchu ulicznym. Dlatego warto jeździć uwazniej. Dla jeży mogą być niebezpieczne także prace ogrodowe. Sterta liści może być świetnym pomysłem na zimowe legowisko dla jeża, gdy przygotowujemy ją świadomie. Ta sama jednak, może być dla niego śmiertelną pułapką, gdy właściciel pozostawi ją z braku czasu, a po kilku tygodniach postanowi sprzątnąć. Wybudzony z zimowego snu jeż może nie być w stanie znaleźć dla siebie bezpiecznej kryjówki i ponownie zasnąć. Może nie przetrwać zimy, nie mając możliwości zdobycia pożywienia. Dlatego najlepiej sprzątać sterty liści od razu, lub pozostawić je do wiosny. W Polsce jeż był objęty ścisłą ochroną gatunkową od 1984 r., od 2014 r. podlega ochronie częściowej. Dbajmy o jeże!
W środę 25 października w progi naszej szkoły zawitali wyjątkowi artyści. Tego dnia odbył się Czwórkowy Przegląd Piosenki dla Osób Niepełnosprawnych "Zaczarowana piosenka". Festiwal rozpoczął się piosenką w wykonaniu naszego szkolnego chórku. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły, duety i soliści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. L. Grajka  oraz Szkoły Podstawowej nr 103 z Poznania. Gościem honorowym była pani Halina Benedyk, która wspierała artystów dobrym słowem. Był to dla wszystkich uczestników czas bardzo wyjątkowy. Każdy, niepowtarzalny występ ukazał wspaniałe talenty i emocje towarzyszące śpiewaniu. Na zakończenie uczestnicy, z rąk pani Haliny Benedyk i pani dyrektor Agnieszki Ewertowskiej, otrzymali upominki i zapozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogła odbyć się nasza wyjątkowa impreza: Fundacji "Dzieciaki Czwórki", Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4, Cukierni Magdalenka.

Organizatorzy
14.11. 2023 roku gościliśmy w Pracowni Działań Twórczych Ewy Wanat na warsztatach ceramicznych w ramach projektu „Szukamy talentów”. Uczniowie klas specjalnych wraz z opiekunami uczestniczyliśmy w niesamowitych warsztatach. Podzielono nas na dwie grupy, żeby było wygodniej pracować. Jedna grupa na piętrze, druga na parterze. Każdy otrzymał kostkę gliny, z której uklepywał placek . Następnie na uformowany placek kładliśmy listek lub serwetkę, ale taką prawdziwą, utkaną. Do dzisiaj myśleliśmy, że wałek służy do wałkowanie ciasta np. na makaron. Nic bardziej mylnego. Wałek świetnie nadaje się do wałkowania glinianego placka z listkiem lub serwetką . Po zdjęciu serwetki lub listka naszym oczom ukazał się przepiękny wzór liścia odciśnięty na placku gliny, który po wycięciu został nałożony na miseczkę. I w ten sposób powstały przepiękne gliniane wazy i miseczki. Po wyschnięciu zostaną wypalone i przekazane do szkoły. Bardzo dziękujemy Pani Ewie i panu Michałowi za wspaniały twórczy czas spędzony na warsztatach. 
Uczniowie klas specjalnych w Castoramie.

7 listopada uczniowie oddziałów specjalnych SP 4 wzięli udział w zajęciach organizowanych w swarzędzkiej Castoramie. Najpierw uczestnicy warsztatów papierem ściernym wygładzali brzegi deseczek, następnie za pomocą gwoździ i młotka połączyli elementy, tworząc karmnik dla ptaków. Każdy ozdobił go według własnego pomysłu. W ruch poszły naklejki, kawałki kolorowych tapet, taśmy. Już niedługo będzie można wystawić karmniki i zaprosić ptaki do zimowej stołówki. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie i Panu Dawidowi za czas spędzony na wspólnej pracy i zabawie. O tym, że uczniowie świetnie się bawili świadczą zdjęcia. Zapraszamy do ich obejrzenia .
Dzień jak nie co dzień … już wczesnym rankiem w deszczowej aurze spotkaliśmy się, by komunikacją miejską dojechać do Multikina na spektakl „Baśnie z 1001 nocy”. Wszystkie nasze zmysły brały udział w tym niezwykłym przedstawieniu. Gra świateł , dźwięku i nastroju na prawie godzinę przykuły nas do wygodnych miejsc na widowni. Na scenie tyle się działo, że trudno było ogarnąć emocje. Były śmiechy, oklaski i wiwaty. A koniec przedstawienia uwieńczyła wspólna fotografia z aktorami .
Osiemnaście lat minęło…i nadszedł ten dzień. 10 października 2023 r. nasza
uczennica Alicja wkroczyła w dorosłość. Był to miły dzień, pełen niespodzianek.
Zaczęło się od życzeń, potem były wspólne zdjęcia, świeczki na wspaniałym
torcie oraz prezentacja multimedialna ukazująca najważniejsze momenty z
życia Jubilatki. Odśpiewana wspólnie z Haliną Benedyk piosenka, wprowadziła
gości w świąteczny nastrój i rozpoczęła część taneczną spotkania.
Myślę, że wszyscy uczestnicy urodzinowej imprezy, będą ją długo i miło
wspominać.
Alicjo, życzymy Tobie zdrowia oraz samych radosnych i szczęśliwych dni. Idź
przez życie z uśmiechem i spełniaj swoje marzenia.
Daliście czadu! Jesteśmy pod wrażeniem tego jak cała społeczność Czwórki włączyła się w akcje “Pracujące Kasztany” 🤭 Takiego wyniku jeszcze nie mieliśmy! Udało się zebrać 3403 KILOGRAMÓW! 🫠 WOW! Gratulacje! Chcielibyśmy bardzo podziękować za mobilizację wszystkich klas, rodziców, dziadków, wujków i sąsiadów 💚 JESTEŚCIE WIELCY ! Tegorocznym zwycięzcą akcji Pracujące Kasztany została klasa I b, która uzbierała łącznie 706,10 kg. W konkurencji indywidualnej : I miejsce zajął 🏆Ignacy Konieczek z klasy Ib - 616,30 kg II miejsce zajął Bartosz Jędrzejczak z klasy Vb - 459,5 Jesteśmy pełni PODZIWU dla WSZYSTKICH zaangażowanych. DZIĘKUJEMY 👏👏👏👏👏
Szkoła na wesoło 🫠 
 Jak się bawić to na wesoło, jak tworzyć to z pomysłem , jak rywalizować to z humorem … a tak ogólnie doświadczamy przez zabawę i to według własnej inwencji😉
WIZYTA ZA KULISAMI TEATRU NOWEGO Wielokrotnie już mieliśmy okazję być gośćmi teatrów i uczestniczyć w przedstawieniach . Zawsze było to dla nas ciekawym i kreatywnym przeżyciem . Dziś jednak teatr pokazał nam siebie z innej , niecodziennej , zakulisowej strony. Mieliśmy bowiem okazję zwiedzić od tej nieznanej strony teatr i poznać jego tajemnice . Siedząc wygodnie na widowni dowiedzieliśmy się kim są ludzie pracujący w teatrze. Do tej pory nam się kojarzył przede wszystkim z aktorami. Teraz już wiemy, że na prace aktorów wpływ ma wiele innych, anonimowych osób . Reżyser, scenograf, kostiumolog, inspicjent , oświetleniowiec , charakteryzatorzy, krawcowe, stolarze i wiele, wiele innych osób, które w pośredni sposób kreują postać aktora. Ta zakulisowa wycieczka po miejscach pracy różnych osób , których drogi splatają się w teatrze sprawiła, że potrafimy szerzej spojrzeć na to miejsce i ludzi z nim związanych. Teraz jako widzowie będąc w teatrze już będziemy wiedzieli , że aktor i jego przekaz, jest tylko elementem tej wielkiej infrastruktury .

Kochani!!!! Nasza szkoła bierze udział w akcji organizowanej przez Fundację ECOTEXTIL - "Zrób porządek w szafie". Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci, a także wspieranie osób z niepełnosprawnościami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to co stanie się z używanymi ubraniami ma znaczący wpływ na środowisko i nasze życie. Zgodnie więc z zasadą zero-waste, zachęcamy do przejrzenia swojej garderoby. Może znajdziecie Państwo coś co może trafić do drugiego obiegu. Akcja rozpoczyna się 10 października i trwać będzie do 15 listopada. Ilość zgromadzonych rzeczy ma dla nas znaczenie, albowiem akcja ma charakter konkursu. Szkoła, która zbierze najwięcej odzieży może pozyskać kwotę 2000 z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego lub pomocy dydaktycznych dla szkoły. Rzeczy (ubrania, buty, zabawki, tekstylia domowe) można przynosić od 10 października i zostawiać w specjalnie przeznaczonym do tego kontenerze stojącym na terenie szkoły. Liczymy, że zachęcicie Państwo rodziny i przyjaciół do włączenia się w naszą akcję.
Dziś Światowy Dzień Zwierząt - istot, które są partnerami w życiu człowieka . Ten dzień chcieliśmy uczcić w szczególny  sposób nawiązując do życia zwierząt. Człowiek jest bliżej świata natury rozumiejąc ją, a żeby zrozumieć trzeba ten świat poznać. Dlatego  też wybraliśmy się do bajecznego miejsca - Borysewa, gdzie przez kilka godzin integrowaliśmy  się z mieszkańcami tamtejszego ZOO. 

Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać i przywitać się z małymi zwierzątkami poznając ich zwyczaje i naturalne miejsce życia. Nie ominęliśmy żadnego miejsca w zoo dzięki wycieczce kolejką , w trakcie której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o mieszkańcach zoo. Każdy kontynent kuli ziemskiej ma tu swojego mniejszego lub większego reprezentanta . Największą jednak atrakcją naszej wycieczki był udział w karmieniu zwierząt: foki, pelikanów , lwów i tygrysów.  Wszystko to na wyciągnięcie ręki i z naszym udziałem . Nasz wypad do Borysewa okazał się magiczną wycieczką pełną wrażeń i ekscytacji podczas nietypowych sytuacji, których mogliśmy doświadczyć. Podsumowując podczas powrotnej drogi nasz pobyt w zoo naszła nas taka wspólna refleksja - że nasze światy są równolegle i tak bardzo od siebie zależne, dlatego musimy nabywać szacunku do zwierząt i uczyć je je rozumieć.


Marta, Hania, Maciej, Alan, Mateusz, Kuba i Michał ….

Nietypowo rozpoczęli dzień …

zamiast zameldować się jak obyczaj każe w szkole, dotarli do Schroniska Sarenka w Kobylnicy.

Dziś i jutro tutaj będą się uczyć , bawić i wypoczywać.

A atrakcji zaplanowaliśmy wiele.

Dzień rozpoczęła gra terenowa po kobylnickim lesie. Zadań do wykonania było wiele… trzeba było policzyć mrówki w mrowisku, znaleźć kamienie w miejscu w którym ich nie na, zebrać szyszki, żołędzie, jeżyny, zrobić damę z trawy, a z kwiatów piękny bukiet, odszukać dziwy z korzeni, posłuchać co drzewa mówią … i wiele innych ciekawych zadań . Najważniejsze jednak było, że zarówno Ci co uciekali jak i Ci co szukali w lesie nie zostali , tylko drogę do schroniska odnaleźli …a to dzięki znakom na drzewach zostawianym. Po powrocie obiad mega smakował . Miała być sjesta, ale okazało się, że płac zabaw wygrał . Tutaj wszyscy pokazali się od strony bohaterów - żadna przeszkoda nie była dla nich problemem .Potem lekki posiłek i obchody Dnia Spadającego Liścia. Półproduktów nam nie zabrakło. Z nieba na głowy szarozielone dary nam spadał przybliżając nieuchronnie czas zbliżającej się jesieni. A w rytmie piosenki, z pozbieranych liści piękne prace tworzyliśmy .

Wieczór był jeszcze bardziej bajkowy. A to za przyczyną Mateusza, który zaprosił nas na swoje imieniny . I znowuż się coś z nieba posypało … tylko, że tym razem było to smaczne i … smaczne.

Potem jeszcze projekcja bajek i już czas na ….. sen i wizje senne w nie swoim łóżku…, ale ze swoją przytulanką

I… przyśnił się nam WIELKI LEŚNOLUD KOBYLNICKI
Jak to jest? Kiedyś kodowanie to był prawdziwy Matrix! 💊 A teraz? Coraz więcej uczymy się od uczniów i ich rodziców dla których to jest bułka z masłem. Teraz programowanie wpisane jest w podstawę programową i tworzenie przeróżnych kodów to nic trudnego. To samo emotikonki! Ich era w Polsce nastała, kiedy to pojawiło się gadu-gadu i wiele emocji mogliśmy wpisać w te małe żółte kółeczka z uśmieszkiem 🤭 Z tej okazji pomyśleliśmy, żeby połączyć Dzień Emotikona (17 lipca) z Dniem Programowania (13 września). Była to okazja do przećwiczenia naszych zdolności do logicznego myślenia, koncentracji uwagi oraz dobrej zabawy! Każda klasa dostała hasło zakodowane różnymi emotikonami. Ich zadaniem było rozszyfrowanie hasła i wykonanie zadania, które się pod nim kryło 🤭 nie było łatwo! Ale jak zabawnie się patrzyło na zmagania naszych małych podopiecznych😃 wszystkim grupom udało się zakończyć zadanie/ rozszyfrowywanie . A z ukrytych treści stworzyliśmy przepiękne przestrzenne prace . GRATULACJE👍✊🙋‍♀️👏👏👏👏
29 września Kalendarz Świąt Nietypowych przypomina o Światowym Dniu Głośnego Czytania.📖 Postawmy sobie pytanie???… czy to jest jednak nietypowe? Ten czas spędzony nad książką z drugą osobą, która pozwoli nam na wędrówkę w głąb świata marzeń i naszej wyobraźni???To czas zyskany, czas kreatywny i twórczy . Inicjatywą Dnia Głośnego Czytania jest rozpropagowanie umiejętności czytania wśród dzieci i zachęcenie ich do spędzania wolnego czasu wśród książek. Obchodzimy to święto od 2001 roku, a jego pomysłodawcą była Polska Izba Książki. Na patronkę wybrano wybitną pisarkę , autorkę wielu publikacji dla dzieci - Janinę Porazińską. Data obchodów też jest związana z panią Janiną - bo to dzień jej urodzin. Nawiązując do tego święta w naszej szkole miał miejsce konkurs pn. „Wiersze Brzechwy znamy i kochamy”. Dlaczego nawiązaliśmy właśnie do literatury Jana Brzechwy? Z prostego powodu- Patronem naszej Czwórki jest Jan Brzechwa, wszystkim znany wierszopisarz i poeta. Uczniowie klas specjalnych doskonale znają dorobek twórczy pana Brzechwy. Dziś nawiązując do takich utworów jak „Tańcowała igła z nitką„, „Na straganie”, „Czarodziejski pies”, „Orzech”, „Mleko”, „Pomidor”, „Globus”, „Leń” czy „Jajko” , zmagaliśmy się z zadaniami będącymi interpretacją wcześniej wysłuchanych wierszy. Zabawa była przednia, a i radości przy tym mnóstwo 👩‍❤️‍💋‍👩
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka! 😃 Dzisiejszego dnia nasi uczniowie zagłębiali się w owocową naukę! 😃 Pani Maja zaprosiła wszystkich do zastanowienia się ile witamin ma jabłko, dlaczego tak ważne jest, żebyśmy dużo ich jedli i jakie z tego płyną korzyści .😀 Dzieci otrzymały w prezencie jabłka, degustowały je oraz zrobiły prace z nimi związane! 😀 Degustacja tego owocu odbywała się na wiele sposobów . Dawno temu wierzono, że jabłka poświęcone w Dniu Św. Błażeja leczą chore gardło. Zresztą właśnie dlatego obchodzimy dzisiaj Dzień Jabłka, żeby cały świat zwrócił uwagę na to, ile dobrego daje nam ten owoc! Zresztą nie od dzisiaj wiemy, że jedno jabłko zjedzone dziennie pozwala nam żyć o miesiąc dłużej 🤭 Jabłka są bogate w witaminy, takie jak C, A, K, B1, B2, B6 😃 podobno obniżają ryzyko udaru ze względu na obecne w nich polifenole. Dodatkowo zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i obniżają cholesterol! 🤭 Tak więc… same pozytywy😉
Szanowni Państwo! Fundacja Dzieciaki Czwórki zaprasza…. Jak co roku serdecznie zachęcamy do zbierania kasztanów i przynoszenie ich do naszej szkoły .

 Nasza coroczna zbiórka oczywiście zwieńczona jest konkursem! W kategoriach: najwięcej zebranych kasztanów przez klasę i ucznia!!! Zbieramy kasztany, przynosimy je do SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 - zostawiamy w łączniku od strony boiska - oczywiście opisane imieniem, nazwiskiem i klasą) oraz czekamy na rozstrzygnięcie akcji!
27 Września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Migowego! W naszej szkole bardzo dbamy o to, żeby wszystkie metody komunikacji były odpowiednio stosowane i nikt nie miał problemu z porozumiewaniem się. Język migowy to naturalny język wykorzystujący migi - gestykulacje, mimikę, postawę ciała - służący do porozumiewania się bez używania narządu słuchu, zazwyczaj przez same osoby głuche lub osoby słyszące z osobami głuchymi. Uczniowie podczas dzisiejszych zajęć poznawali tajemnice migów. Migali nazwy kolorów, nazwy zwierząt, poznawali tytuły ulubionych bajek w języku migowym. Wszyscy dzielnie brali udział w zajęciach i i mieli okazję doświadczyć dzięki temu nowego sposobu komunikacji 😀
XVIII Przegląd Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych Anielskie
Śpiewogranie 2023;
W minioną sobotę 23 września, już po raz osiemnasty, miało miejsce
wyjątkowe wydarzenie - Przegląd Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych,
znane jako Anielskie Śpiewogranie;. To wydarzenie zostało zorganizowane
przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w
Swarzędzu i odbyło się w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia. Wielu gości
zgromadziło się, aby cieszyć się pięknymi utworami wykonywanymi przez różne
zespoły, reprezentujące m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz lokalne
stowarzyszenia.

Jednym z wyjątkowych momentów tego wydarzenia było wykonanie utworu
Góry do góry przez uczniów naszej szkoły. Każdy z przybyłych gości otrzymał
specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik, aby mógł włączyć się do
wspólnego śpiewania razem z artystami.

Zespoły, które wystąpiły, zaprezentowały imponujący poziom swoich
umiejętności wokalnych, co zostało docenione nagrodami pamiątkowymi. W
tradycji tego wydarzenia nie mogło zabraknąć symbolicznego momentu
wypuszczania balonów w kolorach bieli, żółci i błękitu, jako hołdu dla pamięci
św. Jana Pawła II. Ks. abp Stanisław Gądecki objął także tę edycję Anielskiego
Śpiewogrania swoim patronatem, kontynuując wsparcie dla tego pięknego
przedsięwzięcia.
Wrzesień się nie skończył, a my już pełną parą pracujemy i zdobywamy nowe umiejętności! Dzisiejszego dnia przypominaliśmy sobie najważniejsze informacje związane z pierwszą pomocą i ratowaniem człowieka w sytuacji nagłego wypadku. Dnia 9 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, a 13 października Dzień Ratownictwa Medycznego. Postanowiliśmy więc połączyć te dwa święta i stworzyć zajęcia, które jak najlepiej wpiszą się w tematykę. Nasi uczniowie mieli za zadanie odegrać scenki ratowania życia. I to nie byle jakie! Było parę wypadków, jeden z tamowaniem bardzo krwawiącej rany, inny ze złamaną nogą, a co po niektórzy stracili przytomność .
Wszyscy nasi podopieczni świetnie sobie poradzili z zadaniami i zdobyli nowe umiejętności! Ale czymże byłyby zajęcia z ratownictwa bez przypomnienia sobie numerów alarmowych i praktycznych lekcji wzywania pomocy do wypadku! (Spokojnie! Rozmowy były specjalnie przygotowane )
Na sam koniec każda z grup ułożyła puzzle z obrazkami służb ratunkowych oraz numerów alarmowych. Rodziny i znajomi naszych podopiecznych już nie musza się martwić w sytuacjach zagrażających ich życiu , ponieważ z każdej opresji zostaną wyratowani przez profesjonalistów!
Witamy serdecznie! 9. września co roku obchodzony jest Dzień Recyklingu Baterii. Jest to bardzo ważne święto, którego celem jest zwrócenie naszej uwagi na te małe sprzęty elektroniczne, które pozwalają na działanie wielu innych sprzętów i bardzo wiele znaczą w historii nauki. Baterie wynalazł pan Alessandro Volta. Pewnie wielu z naszych obserwatorów zna go jako wybitnego naukowca, wynalazcę i fizyka. Taka ciekawostka! Jak Volta był mały uważano go za osobę z niepełnosprawnością intelektualną, ponieważ do 5. roku życia nie mówił. Dopiero kiedy trafił do szkoły okazało się, że jest ponad przeciętnie inteligentny! 🤯 W związku z Dniem Recyklingu Baterii bardzo ucieszyliśmy się z akcji jaką zorganizowała Castorama Swarzędz „Kwiaty za elektrograty”! W dniach 07.- 09. września, jeśli ktoś przyniesie domowy elektrograt otrzymuje w prezencie piękne wrzosy! Celem takiej akcji jest zmniejszenie ilości niebezpiecznych odpadów, które trafiają do śmietników i zwrócenie naszej uwagi na ekologiczne pozbywanie się niepotrzebnych gratów. Przypominamy, ze elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietników na odpady zmieszane, ponieważ są one niezwykle niebezpieczne dla środowiska. Elektrośmieci zanosi się do sklepów elektronicznych, wyrzuca się podczas specjalnych zbiórek elektronicznych odpadów lub w trakcie takich fajnych akcji jak „Kwiaty za elektrograty” 🦾 Staramy się uczulać naszych podopiecznych na sprawy klimatyczne i ekologiczne. Dlatego tak ważne było dla nas, aby nasi uczniowie również wzięli udział w akcji Castoramy ze Swarzędza. Wszyscy uczniowie chętnie włączyli się w zbiórkę elektrośmieci, zbierania baterii (w końcu to też elektrośmieć, którego nie wolno wyrzucać do koszy na odpady zmieszane!), a później w wymianie ich na piękne wrzosy, które już w piątek zagościły na parapetach naszych sal. Dziękujemy za możliwość włączenia się czynnie w akcje 😎
Dzień Marzyciela w klasach specjalnych 🤗 

 Pan Sławomir Rybka , który nazywany jest Dyżurnym Marzycielem Kraju był inicjatorem i założycielem Polskiego Portalu Marzeń. Z jego inicjatywy też zrodziło się święto wpisane w Kalendarz Świąt Nietypowych - Dzień Marzyciela. Obchodzony jest 8 września. W tym to dniu wszyscy uwalniają wodze swej wyobraźni. Bo przecież marzyć każdy może - i ten duży i ten mały . W tej kwestii nie ma ograniczeń. Co ważniejsze jednak - marzenia często się spełniają, a jeśli nawet nie, to sprawiają, że życie ma cel . Jest to też czas , który należy przeznaczyć na refleksje. Warto też pamiętać , że czasami ogromną radością jest nie tylko realizacja własnych marzeń , ale także także pomoc w spełnianiu marzeń innych. Dzisiejszego dnia w klasach specjalnych też realizowaliśmy swoje marzenia . Naszym przewodnikiem był Dyzio Marzyciel - bohater utworu Juliana Tuwima. Z nim wyruszyliśmy w podróż słodkich pragnień ukrytych w chmurach☁️ A kiedy tak wyobrażaliśmy dobie smaczne pragnienia ukryte w naszej wyobraźni - marzenia stały się rzeczywistością😍🍚 Sami też zdradziliśmy własne marzenia. Uwiecznione zostały one w postaci artystycznych wizji i zachowanych w chmurkach. Teraz już tylko czekamy na ich spełnienie 🙆‍♀️🙆
Dzisiaj nie tylko hucznie obchodzimy zakończenie roku szkolnego ale również bardzo ważny dzień w roku, czyli Dzień Ojca! 
Wszystkim tatusiom, małym i dużym 😇 życzymy spełnienia najskrytszych marzeń, dumy ze swoich pociech, wiele miłości oraz cierpliwości 🩷 
Dziękujemy Wam bardzo, że jesteście.
Wybiła magiczna data: 23. czerwca! Oznacza to oficjalne zakończenie roku szkolnego 2022/2023
My już dzisiaj się pożegnaliśmy. 
Z tej wspaniałej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim udanego lata, bezpiecznych wyjazdów oraz dużo uśmiechu! ❤️ 
Widzimy się we wrześniu!


Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zakończenie roku szkolnego klas specjalnych


22 czerwca w holu szkoły odbyła się miła uroczystość – zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Dla trojga uczniów było to ostatnie takie spotkanie w naszej szkole – kończą ósmą klasę i wyruszają w dalszą drogę. Pożegnali się oni z Dyrekcją
 i nauczycielami słowami piosenki „Do widzenia przyjaciele”, którą zaśpiewał Kuba Zieliński oraz symbolicznymi kwiatami. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody za wysiłek jaki włożyli w zdobywanie nowych umiejętności. Kuba Zieliński wraz z bratem Wojtkiem zaśpiewali wspólnie kilka piosenek. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Uroczystość zakończyło krótkie przedstawienie – inscenizacja wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”.
Integracja, aktywność i dobra zabawa - takie idee przyświecały organizatorom i uczestnikom X Biegu Integracyjnego Czwórki "Biegnę dla Was", który odbył się 18 czerwca 2023r. Niezwykłość tego biegu polegała na tym, że wziąć mógł w nim udział każdy, bez względu na formę, wiek, sprawność. I tak też było. Trasę pokonały całe rodziny z maluchami w wózkach, na hulajnogach i rowerkach, osoby z różnoraką niepełnosprawnością, nauczyciele, rodzice, uczniowie, sympatycy "Czwórki", biegacze i ci, którym na co dzień do biegania daleko. Sygnał do rozpoczęcia pierwszego biegu dał pan Tomasz Zwoliński, a zaraz potem sam przebiegł dłuższy dystans. Na mecie każdy uczestnik otrzymał medal, bo jak powiedział, rozpoczynając drugi bieg, nasz gość honorowy pan Mieczysław Hryniewicz: "Wszyscy jesteście zwycięzcami".
Na pikniku po biegu czekały nie lada atrakcje. Zawodnicy wzięli udział w kole fortuny, w którym każdy wygrywał. Można było posilić się kiełbaską, grochówką lub ciastem z kawiarenki. Po regeneracji sił najmłodsi rozbiegli się po licznych stoiskach z niespodziankami. Na nudę nie było czasu.
Zadbali o to nasi goście i przyjaciele, którzy zorganizowali:
 Stoisko z atrakcjami Firmy Blum,
 Stoisko z atrakcjami Firmy Deceuninck,
 Malowanie twarzy – Maxi Fun
 Stoisko Aż Chce się Szyć – Monika Rudzińska,
 Prezentacja Bzyk Raider,
 Konsultacje na stanowisku Studia Figury Zalasewo/Kostrzyn Centrum Pięknej Figury,
 Mini produkcja bransoletek,
 Warkoczyki,
 Rzuty do maskotek,
 Wyścigi na nartach biegowych,
 Stanowisko Firmy Brodex,
 Kręcone balony,
 Koło fortuny z nagrodami,
 Mysz Masz – zamek dmuchany i mega bańki,
 Przejażdżka koniem,
 Wyścigi myszy,
 Cliffort z niespodziankami,
 Slalom hulajnog,
 Występy taneczne i wokalne uczniów SP4


Dziękujemy wszystkim uczestnikom i przyjaciołom naszej Fundacji "Dzieciaki Czwórki". Dzięki Wam znów było aktywnie, rodzinnie i bardzo radośnie!!!

Organizatorzy

Relacja STK

https://telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/integracyjny-bieg-czworki2

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy, Fundacja Dzieciaki Czwórki oraz Rada Rodziców SP4 serdecznie zapraszają na X Bieg Integracyjny „Biegnę dla Was”, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 12.00 na boisku SP4. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. Po biegu w godz. 12.00-15.00 czeka na Państwa festyn rodzinny z licznymi atrakcjami.
Cegiełki o wartości 10 zł do nabycia w sekretariacie SP4 lub w sali 1a SP4. Na stronie FB Dzieciaki Czwórki w utworzonym wydarzeniu umieszczane są szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/events/975006353524301/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D
IV odsłona naszych spotkań „Oko w oko ze Sztuką” w Muzeum Narodowym w
Poznaniu dotyczyła rzeźby. Cała grupa poznała charakterystyczne cechy rzeźby, czyli
trójwymiarowość, fakturę (zależną od materiału) oraz wielkość ( miniaturową lub
monumentalną). Obejrzeliśmy między innymi rzeźbę „Pochód na Wawel” Wacława
Szymanowskiego z 1920 r. wykonaną z gipsu, układającą się w dynamiczną kompozycję,
która przypomina fale o asymetrycznym kształcie. Podziwialiśmy Kazimierza Wielkiego,
Władysława Jagiełłę, królową Jadwigę, maszerujących w orszaku przez salę Muzeum.
Naszą uwagę zwrócił także „Amor ze skrzydłami” wyrzeźbiony z kamienia oraz
popiersia wykonane z brązu, marmuru i gliny. W trakcie zajęć każdy mógł dotknąć
materiału, z którego artyści robili swoje dzieła (kamień, gips) oraz przy zasłoniętych oczach
 poczuć za pomocą zmysłu dotyku i spróbować odgadnąć, co przedstawia miniaturowa
 figurka przyniesiona przez Panią Zuzannę, naszą przewodniczkę. Na koniec zajęć
wykonaliśmy własne rzeźby z plasteliny, które przedstawiały kwiaty, zwierzęta, bałwanki.
To był niezapominany rok ze Sztuką, podczas którego nauczyliśmy się i
doświadczyliśmy wielu nowych i ciekawych rzeczy. Mamy nadzieję, że w następnych latach
 uda nam się brać udział w tego rodzaju zajęciach.
Koncert dla Sponsorów
5 czerwca w holu szkoły spotkali się ludzie o wielkich i dobrych sercach, ludzie, którym los niepełnosprawnych dzieci nie jest obojętny. W tym dniu uczniowie i nauczyciele klas specjalnych zorganizowali koncert dla wszystkich firm i osób prywatnych pomagających i wspierających nasze działania. Zaproszeni goście wysłuchali piosenek w wykonaniu kilku, uczennic i obejrzeli inscenizację wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”. Podczas spotkania wszyscy mieli okazję spróbować ciast upieczonych przez uczniów w kuchni wykonanej i zasponsorowanej przez firmę Blum.
Dzień Mamy to jeden z takich dni, który zaprasza nas do odwiedzin swoich mam, przytulenia ich i powiedzenia jak bardzo je kochamy. 
Jest to Dzień, który zachęca nas do zwolnienia i przypomnienia sobie jak wiele zawdzięczamy kobietom, które nas wychowały i oddałyby wszystko, żebyśmy byli szczęśliwi. 

Tego Dnia chcielibyśmy wszystkim mamom podziękować za Dar jakim nas obdarzyły, za cierpliwość, dobroć i cierpliwość. A najważniejsze to za miłość jaką nas darzycie 💜

Nie zapominajmy jednak, ze Dzień Mamy powinien trwać w każdy dzień roku. Zachęcamy wiec wszystkich by nie tylko dzisiaj pamiętać o swoich Mamach ale również każdego innego dnia w roku pokazywać im jak bardzo je kochacie oraz jak wdzięczni jesteśmy 🩵 

Fundacja Dzieciaki Czwórki życzy wszystkim mamom wytrwałości i cierpliwości, dużo siły oraz zrozumienia dla swoich pociech 💜 dziękujemy Wam za to, ze jesteście.
17 maja uczniowie klas specjalnych wyruszyli na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. W ciągu
 trzech dni zwiedzili Kudowę Zdrój, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Skansen
 w Pstrążnej, Skalne Miasto w Adrszpach i Zoo Safari w miejscowości Dvur Kralove, przeszli
 labiryntem Błędnych Skał. Chociaż pogoda nie była najlepsza – przydały się ciepłe kurtki i
 czapki, wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczkę pięknie
 ilustrują zdjęcia wykonane przez pana Jurka Kota.


Drabina Agresji 🐶- co to takiego ? Jak czytać emocje psa? 🧑‍💻O czy świadczy szczekanie i warczenie psa? Czy ciało psa do nas mówi? 🗣️Czy kontakt wzrokowy 👀z psem implikuje konkretne zachowania? 
Wiele pytań ze strony uczniów 🙋‍♀️💁‍♂️oddziałów przedszkolnych i wiele odpowiedzi ze strony Pralinki. 🐕Tak przebiegało spotkanie w tamach terapii i edukacji z psem🤔W SP4
Piękna, słonecza pogoda 🌞 powitała nas w piątek 12 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, w ktorej to odbyły się XXVI Gminne GB Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wzięło w nich udział prawie 140 zawodników z terenu całej gminy.
Dyrektorki pani Arleta Łukasik i pani Agnieszka Ewertowska przywitały wszystkich zaproszonych gości, wolontariuszy i przede wszystkim zawodników i zaprosiły na część artystyczną.
Przepiękne układy taneczne i wokalne zaprezentowały klasa 1b i klasy specjalne. Hymn Igrzysk odśpiewała Sandra Petz. Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wraz z Martą, Mikołajem i Jakubem, którzy reprezentowali zawodników, zapalili znicz, czym oficjalnie otwarli Igrzyska.
Pozostała już tylko prezentacja sportowych konkurencji, a zmierzyć trzeba było się z dwunastoma zadaniami. Zawodnicy z towarzyszącymi im wolontariuszami z ochotą podjęli sportowe wyzwania. Można było sprawdzić swoją celność podczas rzutów piłką do kosza, obręczami na pachołki, bilami do buli, kijem do unihokeja do bramki oraz piłką do ruchomego celu. Sprytu i uważności wymagało przejście po wysepkach z rybką, pokonanie długiego tunelu oraz slalomu zręcznościowego i skoku do obręczy. Wiele radości wzbudzało łapanie kulki loda do rożka oraz wbijanie gwoździ do zbijaka. Natomiast dreszczyku emocji dostarczyło zgadywanie na podstawie dotyku, co znajduje się w środku pudełka. Nie zawsze było łatwo, ale za to radośnie i wesoło. Każdy uczestnik, zaliczając poszczególne konkurencje, zdobywał punkty na swojej karcie zadań.
Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek, malowanie buzi i tańce przy skocznej muzyce. Oczekiwanie na medale umilił występ szkolnego zespołu Dance Hearts, który zaprezentował energiczny taniec z pomponami.
Wreszcie nadeszła chwila wręczenia nagród dla wytrwałych sportowców. Jak się okazało wszystkim zawodnikom udało się zdobyć medal i nagrodę. GRATULUJEMY 🥰🥰🥰.
Igrzyska poza tym, że popularyzują sport i ruch wśród osób niepełnosprawnych, były doskonałym czasem na integrację. Wolontariusze towarzyszyli naszym sportowcom wspierając ich, dopingując i dzieląc radości z sukcesów. Dziękujemy uczniom z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu, klasie policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Swarzędzu oraz uczniom klas ósmych z naszej szkoły.
Radości z nagród nie byłoby, gdyby nie nasi sponsorzy. Bardzo dziękujemy za otwarte serca, wszystko to, co organizujemy dla naszych podopiecznych i środowiska osób z niepełnosprawnościami z naszej gminy jest możliwe dzięki Waszej pomocy.
Igrzyska wsparli (kolejność losowa):
Pan Piotr Miciukiewicz Ammigo,
Exide Technologies S.A, 
Biedronka,
Deceuninck, 
Maxi Fun,
Pan Szymon Wojciechowski, 
Utal, 
Piekarnia Jankowski, 
Drukarnia Swarzędza Witeccy, 
Szpot, 
Lech Poznań, Pan Jacek Kaźmierczak, 
Vaderstad Sp.Z.O.O,
Blum, 
Pan Armin Niewiadomski, 
M-Studio Paweł Markowski, 
Kwiaciarnia Kwiaty u Beaty, 
Pan Damian Czarnecki Fiki & Miki, 
Pan Szymon Słomiński, 
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, 
Pani Ewa Kopacz, 
Pani Jadwiga Rotnicka, 
Pan Rafał Grupiński, 
Pan Marek Lis, 
Pani Wanda Konys, 
Pan Artur Machaj, 
Dexmed, 
Milena Bis Sp.z o.o,
MTMAR, 
Cukiernia Magdalenka, 
Firma Mat Mat,
Pani Katarzyna Mikołajczak, 
Tulplast Socha sp.J,
Pani Edyta Antczak, 
B-P Design, 
PIÓREX, 
PIANOTEX, 
PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO - USŁUGPWO- HANDLOWE KOMBET, 
PAN Wojciech - Wika - Czarnowski, 
Petroline Sp.z o.o , 
ELMEX Logistics Group Sp.z o.o.,
Pan B.R.Hauser, 
Pan Marek Nowak, 
Planetbud - Development Sp.z o.o , 
Daniel Bortlisz
Pan Jacek Wengzik, 
Firma Handlowo-Usługowa "Remont",
Pan Jacek Krotofil, 
Pan Wojciech Hrab, 
Gospodarstwo Sadowncze Dębska-Zeidler, 
Pan Remigiusz Stein, 
Pani Ewa Włodarczyk, 
Pan Łukasz Banachowicz, 
Pan Michał Dolata, 
Pan Piotr Radosław Skierś, 
Wielkopolski Fundusz Rozwoju, 
Brenen Polska, 
Amadeusz Przedsiębiorstwo Handlowe, 
Pan Jacek Miciukiewicz Ammigo, 
Pan Jarosław Maćkiewicz, 
Pan Maciej Dembiński, 
Pan Kacper Stein, 
Pan Piotr Czajka, 
Invest- Bud Development Sp.z o.o, 
Pan Daniel Bartlisz, 
Pan Jakub Piotr Roszczyniała, 
Rzekiecki Coatings, 
PPHU ANED
Alvakor Marcin Śpiewak, 
Cybina,
Raben,
Drukarnia Etykiet M.M Mielcarek Sp.j,
Volkswsgen Poznań, 
Pani Grażyna Piątek, 
Rada Rodziców SP4,

👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

https://telewizjastk.pl/wiadomosci/embed/wyjatkowe-igrzyska

Dzień Pingwina w klasach specjalnych. 

25 kwietnia w naszych klasach obchodziliśmy Dzień Pingwina. To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.
Dlatego i my w naszych klasach przyglądaliśmy się właśnie w ten dzień tym uroczym ptakom.
Na początku obejrzeliśmy krótka tematyczną prezentację ma temat pingwinów, następnie zatańczyliśmy z nimi w rytm muzyki - oczywiście po pingwiniemu.
OKO W OKO ZE SZTUKĄ

Kolejne zajęcia w ramach innowacji Oko w oko ze Sztuką już za nami. Tym razem tematem przewodnim podczas wizyty w Muzeum Narodowym były emocje. Co to są emocje? -spytała pani Zuzanna, nasza przewodniczka po świecie sztuki . Ktoś powiedział, że to gwałtowne uczucia, poprzedzone jakimś wydarzeniem . Inny krzyknął, że emocje to radość, nadzieja, zainteresowanie, zachwyt, duma. Prowadząca zajęcia dodała, że zapomnieliśmy o smutku, strachu, gniewie, złości. Potem spacerowaliśmy po muzeum podziwiając „Zatrutą studnię” i „Portret kobiety” Jacka Malczewskiego, „Dziewczynkę z obręczą” Władysława Podkowińskiego oraz „Lecha” Augusta Zamoyskiego. Dzieła te przedstawiały osobę obrażoną, zamyśloną, smutną i przestraszoną. Musimy się jeszcze nauczyć, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami: złością, gniewem, smutkiem. Nasi nauczyciele obiecali, że zajmiemy się tym w szkole.
W piątek przyjechało do nas mobilne planetarium. Poznaliśmy historię zupełnie zwyczajnej gwiazdki, która przemierzała kosmos w poszukiwaniu własnych planet. Napotkała na swojej drodze różne gwiazdy od gorących niebieskich, po zimne czerwone. Wszyscy w napięciu czekaliśmy, aż gwiazdka odnajdzie swoje planety. Jaka była niespodzianka, gdy okazało się, że planety zawsze przy niej były! Planety nazwały gwiazdę Słońcem i przedstawiły nam się. Jak pewnie wszyscy się już domyślają były to planety z naszego Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. 😊
Poza zdobyciem wiedzy, wyjątkową atrakcją było wejście do wielkiej "kuli" - nadmuchiwanej kopuły, w której wyświetlany był film. No i oglądanie filmu na leżąco bardzo nam się podobało.

Światowy Dzień Budyniu w klasach specjalnych 

Ostatni dzień marca to idealna okazja do wykorzystania go na zasmakowania w tym słodkim deserze. 

Początki budyniu to dość ciekawa historia, ponieważ początkowo było to danie mięsne 🍖 Przygotowywano go z mleka, ryżu i kurczaka bądź rybki. Pierwsze przepisy o budyniu pochodzą z XIII wieku. Miejscem budyniu były stoły u szlachciców 🫅 dopiero w XVII w zaczęło stawać się coraz powszechniejszym daniem. 

Budyń w proszku, który znamy dzisiaj został zatwierdzony przez Alfredem Birda w 1837 roku ☺️

My dziś ze smakiem zjadaliśmy  samodzielnie przygotowany budyń. 

Szanowni Państwo ….

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie.
Już 15 kwietnia br. w hali Unia Swarzędz rozegrany zostanie II Charytatywny Mecz Koszykówki USK LIDER Vs SP4 o Puchar Dyrektora Szkoły.
Dzięki uprzejmości Pana Marcina Madanowskiego, zarządu klubu i jego zawodników, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy będą mogli wspólnie spotkać się na boisku i rozegrać mecz na rzecz podopiecznych Fundacji Dzieciaki Czwórki.
O szczegółach tego wydarzenia będziemy informować na bieżąco.
Już teraz jednak zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, aby kibicować drużynie LIDERA i Nauczycielom z naszej szkoły.
DZIEŃ PIEKARZY I CUKIERNIKÓW


Ciepłe bułeczki, chrupiący chlebek i słodziutkie pączusie 🥖🍞🍰🥮
Dzisiaj, 15. marca obchodzą swoje święto piekarze i cukiernicy! 
Każdego dnia w pocie czoła piekarze oraz cukiernicy dbają o to by na naszych stołach zagościło cieplutkie pieczywo, a po obiadku słodziutkie ciasteczko. 
Te zawody naprzemiennie obchodzą swoje święto ze św. Klemensem, który jest ich patronem. Według legendy w trakcie głodu w Rzymie, św. Klemens poprosił piekarzy by gotowali chleb dla głodujących. W tym czasie modlił się i w jednym z chlebów umieścił swój pierścień. 
Pozwoliło to na nakarmienie ludzi. 
My chcieliśmy zwrócić uwagę na trudną i ważną pracę tej grypy zawodowej. Przygotowaliśmy drobne upominki i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione z nami piekarnie i cukiernie oraz ich pracowników . Było to bardzo ważne spotkanie zarówno dla naszych podopiecznych jak i dzisiejszych jubilatów .
Psia Lekcja …. Honda już nie pierwszy raz wprowadza gości w świat zwyczajów, potrzeb i psich aktywności . Tym razem swoje wdzięki prezentowała uczniom oddziałów przedszkolnych Sówek i Żabek. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak można aktywnie spędzać czas z psem, jakie są jego potrzeby, jak bezpiecznie nawiązywać z nim relacje z zachowaniem dobrostanu zwierzęcia. Uczniowie mieli okazję podziwiać umiejętności Hondy, pobawić się z nią i skorzystać z rad w zakresie higieny, karmienia i tworzenia warunków do aktywnego wypoczynku. Dzięki modelowaniu odpowiednich sytuacji zrozumieli, że psie emocje niewiele różnią się od ludzkich . Dowiedzieli się co i w jakich sytuacjach można psu założyć, a co nie jest przyjaznym i komfortowym przyodzieniem. 
Wspólnie się umówiliśmy, że spotkanie powtórzymy … z lekką nutą tajemnicy, bo następnym razem nie Honda będzie naszym gościem 🐕
14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Połowa marca to idealny moment na
świętowanie tego dnia, ponieważ właśnie wiosną zaczynają się one pojawiać w
naszych ogrodach i na łąkach.
W naszych klasach specjalnych właśnie w ten dzień rozmawialiśmy o tych
cudnych owadach. Mimo że nie żyją one długo, są odpowiedzialne za zapylanie
największej liczby roślin na świecie tuż po pszczołach. Na całym świecie żyje ok.
150-170 tysięcy gatunków motyli dziennych i nocnych (ciem) i są one najliczniejszą
grupą owadów zaraz po chrząszczach.
Podczas naszych zajęć najpierw wysłuchaliśmy specjalnej piosenki o
motylach, następnie obejrzeliśmy film z którego dowiedzieliśmy się jakie
przeobrażenia przechodzi motyl. Następnie sami mieliśmy okazję wykonać swojego
motyla różnymi technikami plastycznymi. Wszystkich ciekawych naszych
artystycznych dokonań zapraszamy do galerii prac na parterze.

Sylwia Woźniczak
W środę 15 marca uczniowie zespołów terapeutyczno-edukacyjnych

uczestniczyli w zajęciach ruchowych, związanych z obchodzonym 6 marca

Międzynarodowym Dniem Olimpijczyka.

Zajęcia przybliżyły dzieciom tematykę ruchu olimpijskiego i paraolimpijskiego,

pozwoliły zrozumieć wartość i ogrom wysiłku , wkładanego przez zawodników

w sportowy sukces.

Uczniowie poznali zasady organizowania letnich i zimowych olimpiad, poznali

znaczenie kółek na fladze olimpijskiej, historię znicza olimpijskiego rozpalanego,

co cztery lata, w gaju oliwnym, w greckiej Olimpii.

Dowiedzieli się także, jakie hasła przyświecają zawodnikom ze wszystkich

kontynentów, podczas sportowych zmagań:

- Zasada Fair Play - czyli przestrzeganie zasad i reguł, wzajemna pomoc

uczestników

- Zwycięstwo, ale nie za wszelką cenę, pokonywanie swoich słabości ,

doskonalenie ciała i ducha jako wartość nadrzędna

- Wspólne dla wszystkich dążenie : szybciej, wyżej , mocniej - RAZEM

Po rozgrzewce , połączonej ze wspólnym śpiewem, uczniowie przystąpili do

zadań doskonalących sferę sensoryczną, motorykę małą i motorykę dużą.

Były skoki, rzuty, tory przeszkód, jazda na deskorolce i rozmaite zabawy

manipulacyjne. Wszystkie konkurencje, a było ich ponad dziesięć, przebiegły

w radosnej atmosferze.

Na koniec , dumni z wykonanej pracy, uśmiechnięci uczniowie, odebrali

okolicznościowe medale.

Organizatorki - A. Jankiewicz Warkocka, K. Kozakiewicz , J. Kuzemko

Ludzie z Pasją …. Ciąg dalszy spotkań z ludźmi, którzy żyją swoja pasją.
5 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dentysty, podczas którego chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy stomatologów i podkreślić potrzebę leczenia jamy ustnej oraz dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez wiele lat jest wizytówką człowieka.
W marcu jednak też obchodzimy Światowy Dzień Jamy Ustnej. Przypada na 20 marca. Obchodzony jest w 100 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Jego organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). Te dwa ważne dni dla naszego zdrowia są okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne i zachętą do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, pozwalające chronić nasze zęby przez całe życie oraz na osoby, które mogą w tym pomóc.
Chcąc przybliżyć naszym podopiecznym jak ważne jest dbanie o jamę ustną i profilaktykę z tym związaną oraz pracę osób, które nam w tym pomagają, zaprosiliśmy na spotkanie Panią Doktor Mariolę Malinowską – Patryas, która na co dzień dba o bezpieczeństwo naszej jamy ustnej.
W przemiłej atmosferze dowiedzieliśmy się jak dbać o jamę ustną, jak zapobiegać chorobom zębów, jakie są najczęstsze przyczyny zaniedbań z naszej strony. I oczywiście jak ważna w tych kwestiach jest profilaktyka.
Najważniejsze jednak okazało się, że spotkanie ze stomatologiem możliwe jest być przyjemne i bezbolesne. Pani Doktor zdiagnozowała nasze jamy ustne, zostawiła wskazówki i pokazała jak przyjemne może być profilaktyczne badanie.
Pani Doktor – Bardzo dziękujemy. Czujemy się bezpieczni i zaopiekowani.
Kukurydziane, czekoladę, cynamonowe, truskawkowe… płatki śniadaniowe mają różne formy, smaki, kształty i rodzaje. 
Uwielbiamy płatki śniadaniowe z mlekiem, tak samo jak nasi podopieczni. Stąd dzisiejsze świętowanie Dnia Płatków Śniadaniowych 🥣
Wynalazcą płatków śniadaniowych jest dr John Harvey Kellog, amerykański członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Dawniej w Ameryce uważano, że zbytnie spożywanie mięsa wieprzowego powoduje wiele różnych chorób oraz smierć (No cóż… za dużo się nie mylili 🤭), więc szukano alternatyw. Jednego dnia przypadkowo doszło do podpalenia pszenicy, z której powstała papka. Kiedy wyschła dr Kellog zauważył, ze może się pokruszyć i powstaje z niej pyszna chrupka.
W ten sposób zapoczątkowano erę płatków kukurydzianych. 31 maja 1895 pomysł na płatki kukurydziane został opatentowany 🌽
My dzisiaj też wcinaliśmy płatki kukurydziane wraz z ciepłym mleczkiem. Było wspaniale.

Szanowni Państwo,

Zbliżają się Święta Wielkanocne.

Jak co roku Nasza Fundacja Dzieciaki Czwórki serdecznie zaprasza uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami do  udziału w konkursie  na najładniejszą i najbardziej oryginalną ozdobę wielkanocną. Liczymy na kreatywność dzieci i Państwa.

Prace konkursowe należy dostarczyć do 17.03.2023 r  do sali nr 4 u pani Sylwii Woźniczak  lub sali nr 7 u  pani Julity Kisiel.

Każda praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora oraz klasę.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18.03.2023.

Prace oceni jury powołane przez organizatorów. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, nagrodzone zostaną 3 pierwsze miejsca.

Po rozstrzygnięciu konkursu zamieścimy autorskie prace na FB Fundacji Dzieciaki Czwórki i na stronie SP4.

Prace wezmą też udział w licytacji na rzecz naszych podopiecznych.

Jak zawsze liczymy na Państwa udział.

Fundacja Dzieciaki Czwórki

W 1984r Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club założone w 1921r w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott ( angielską pisarkę 
i poetkę), ustanowiło dzień 3 marca Międzynarodowym Dniem Pisarzy.
Polski oddział Pen Clubu powstał z inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1924r.👨‍👩‍👦‍👦

Tego dnia warto przybliżyć literackie postacie Polskich Noblistów - Henryka Sienkiewicza (1905r),Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza, (1980), Wisławę Szymborską (1996),Olgę Tokarczuk (2019).👩‍💼👩‍🔧👨‍💼🕵️🧑‍💻

My też pochyliliśmy się dziś nad tematem literatury. Może mniej nawiązywaliśmy do Polskich Noblistów, ale uważnie przyjrzeliśmy się  postaci i literaturze naszego patrona Jana Brzechwy. Promując hasło "Wiersze Jana Brzechwy znamy i kochamy", zagłębiliśmy się w historie bohaterów jego utworów . 📕🖌️

„Śmiech i działanie” - tak można podsumować spotkanie uczniów klas specjalnych podczas zabaw okraszonych literaturą Jana Brzechwy. 
Kończąc nasze spotkanie, ckliwie żegnaliśmy koziołeczka🐐srokę 🐧, żółwia🐢, ryby 🐠, żaby 🐸 i raki 🦞, hipopotama🦛, grzyby , Samochwałę 🙋‍♀️Katarzynę 🤦‍♀️czy psiaka 🐕Niestety nie udało się tym razem spotkać wszystkich przeciekawych bohaterów, ale już wiemy, że w przyszłym roku zagościmy w świecie wierszy i wyobraźni Pana Jana ponownie.
Odwiedził naszą szkołę ktoś wyjątkowy! Jedyny niewymarły dinozaur 

Schował się przed światem oraz ewolucją by po wielu milionach lat spotkać się z naszymi uczniami.

Dzieciaki miały możliwość nauczenia się kim były dinozaury, jak wyglądały, co się z nimi działo, w jaki sposób wymarły i do jadły. 

Uczniowie sobie wspaniale poradzili z odgadywaniem odpowiedzi na pytania, nauczyli się wierszyka na temat dinozaurów.

Gwoździem programu był jednak sam dinozaur  pojawił się niespodziewanie, wszystkich zainteresował swoją opowieścią na temat tego jak przeżył tyle lat (niestety trzeba było znaleźć tłumacza ryków. Udało się!) i zaprosił nas do tańca 

Zadaniem końcowym uczniów było stworzenie własnej kukiełki dinozaura do której wszyscy zabrali się bardzo ochoczo. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Uczniowie klas specjalnych z wizytą w Restauracji Kocimiętka.  

Kociej przygody ciąg dalszy…. Nie tak dawno gościem w naszej klasie był kotek Amor , rasy Toyger. 

Dziś my gościliśmy w tymczasowym domu kotów w Kawiarni 😸 Kocimiętka – niezwykle klimatycznym miejscu – nie tylko dla kociarzy👨‍👩‍👦‍👦

Degustując przepyszne dania kociej kawiarni ☕️🍩🌮 obserwowaliśmy spokojne płynące życie, szczęśliwie uratowanych kotów , 🐈🐈🐈czekających na swoje nowe domy. 

My z ogromnym zaciekawieniem przyglądaliśmy sie futrzakom, które w tym samym czasie, skupiały się na nas. Byliśmy pełni podziwu jak są dobrze wychowane. Mimo roznoszących się smakowitych zapachów 🔥, nie zaglądały nam do talerzy 🍽️ , tylko z gracją przyglądały  się, a może też zastanawiały, czy ktoś z nas nie zechce pomyśleć o adopcji takiego słodziaka???? – oswojonego, grzecznego i potrzebującego . 🙈🙉🙊

Ludzie z Pasją… cykl spotkań realizowanych w klasach specjalnych z osobami, które przybliżają nam tajniki swoich zawodów i zamiłowań. 
Tym razem naszym gościem była Pani Natalia Kaźmierczak - fryzjerka i stylistka fryzur. Zarówno damskich i męskich. W Salonie Fryzjerskim Pani Natalii - NEFRETETE można wykonać niesamowite stylizacje, zadbać o skórę głowy i włosy. O tajnikach tego zawodu dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego spotkania. 
O fryzurach nie wystarczy jednak tylko mówić . Trzeba też przetestować. Tak to niektórym z nas udało się oddać w sprawne ręce Pani Natalii, która cięła, czesała i modelowała nasze włosy. Chcieli wszyscy, ale niestety czas spotkania nas ograniczył. 
Niektórzy mieli jednak szczęście i zaprezentują się w domu w całkowicie innej odsłonie.

DZIEŃ TOSTA W KLASACH SPECJALNYCH

23 lutego – Dzień Tosta. Przysmak nie tylko na śniadanie

W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy wiele dni dedykowanych różnym produktom kulinarnym czy gotowym daniom. Od 2014 roku, w ostatni czwartek lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tosta. To smaczne święto zostało zainaugurowane przez The Tiptree World Bread Awards w Wielkiej Brytanii, stowarzyszenie piekarnicze, którego celem jest promowanie sztuki wytwarzania pieczywa. Słowo „Tost” pochodzi od łacińskiego terminu tostum, który oznacza po prostu przypalić, a w przypadku chleba – przypiec.

Jak  celebrować to święto? Oczywiście puszczając wodze fantazji i przygotowując fantastyczne tosty. To świetny pomysł na śniadanie, lekki lunch czy świąteczną kolację.

W tym dniu uczniowie klas specjalnych samodzielnie przygotowali słodkie drugie śniadanie.                                   Upieczone tosty posmarowali dżemem, konfiturą lub miodem. 

Zajęcia kulinarne poprzedziła prezentacja „Od ziarenka do bochenka czyli jak powstaje chleb”. Uczniowie poznali i posmakowali różne rodzaje pieczywa: chleby żytnie, razowe i pszenne bułeczki.

Światowy Dzień Wielorybów w klasach specjalnych. 

Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation, aby zwrócić uwagę na te zagrożone, piękne, pływające ssaki. 
Każdej zimy w pobliżu wyspy Maui pojawiają się stada humbaków, które odbywają tu gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym odbywa się tam festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. Szkoda, że nie mogliśmy świętować z nimi, ale to nie znaczy, że nie świętowalismy wcale.
 Obejrzeliśmy pływające wieloryby i posłuchaliśmy ich śpiewu. Już wiemy czym się różni wieloryb od ryby. Zaprzyjaźniliśmy się z humbakiem, pletwalem błękitnym i orką. Sprawdziliśmy nawet jak długie są te walenie i czy zmiesza się w naszej szkole (płetwal błękitny osiąga 33 metry długości i 190 ton wagi – i jest największym zwierzęciem jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi). Poznaliśmy najbliższego nam, mieszkającego w Bałtyku morświna. 
Łącznie na świecie żyje ok. 80 gatunków waleni. Walenie dzielą się na dwie podstawowe grupy (podrzędy): fiszbinowce i zębowce. Zębowce posiadają zęby i odżywiają się rybami lub głowonogami. Do zębowców należą m.in. delfiny, w tym orki – największe morskie drapieżniki, a także morświn. Fiszbinowce w miejscu górnych zębów mają fiszbin czyli kilkaset rogowych płyt, pełniących funkcję sitka za pomocą którego z pomocą silnego języka filtrują z wody plankton (drobne organizmy roślinny i zwierzęce dryfujące w wodzie), kryl (małe skorupiaki) i drobne ryby.
Próbowaliśmy zdobyć pokarm na oba sposoby: łapaliśmy ośmiornicę i filtrowalismy wodę przy pomocy grzebienia 😉.
Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale również chronią nas przed zmianami klimatu!
Okazuje się, że odchody wielorybów zawierają duże ilości żelaza, które wiąże węgiel w wodzie, dzięki czemu bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton.
Niestety większość gatunków dużych waleni jest zagrożona, a liczebność populacji spadła w ciągu półwiecza do zaledwie 1 procenta w stosunku do czasów sprzed okresu masowych połowów.
Podczas naszych zajęć ratowaliśmy wieloryba, który utknął na plaży i sprzątaliśmy nasz klasowy ocean, by tym wielkim ssakom żyło się lepiej. Testowaliśmy jak działa echolokacja. Poprzez doświadczenie i działanie wieloryby stały nam się bliższe. Może kiedyś ktoś z nas zobaczy je na żywo 😊.
Dzień kota w klasach specjalnych 


Każda okazja jest warta tego by dowiedzieć się czegoś wiecej o otaczajacym nas świecie. Tym razem tematem głównym był kot, do którego podczas naszych zajęć nawiązaliśmy z okazji Światowego Dnia Kota . Jest to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. Włosi obchodzą je już od 1990r. W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006r. Luty jest trudnym okresem dla kotów, dlatego też podjęto decyzję o szczególnym pochyleniu się nad tymi zwierzakami w tym okresie. Jak się jednak okazuje, różne kraje w różnym czasie obchodzą to święto. 
Te nasze małe mruczące zwierzaki zasługują na specjalny dzień, który promuje życie i zwyczaje tych zwierząt.
Koty są niezwykle istotne we wszystkich kulturach. Nam się często kojarzą z miłym , przytulnym zwierzątkiem chadzającym własnymi drogami. Każdy kot to jednak indywidualista, niepowtarzalny w swym zachowaniu i wyborach. To drapieżnik często mieszkający z nami w domu, ale tak naprawdę nigdy nieudomowiony do końca.

Dzisiejszy gość zaskoczył wszystkich. Amor rasy Toyger przyszedł odwiedzić uczniów klas specjalnych by poopowiadać o kocich zwyczajach w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Kota. 
No bo jak mówić o kocie bez kota, zwłaszcza, że Amorek wbrew naturze kota, lubi towarzystwo człowieka i chętnie prezentuje swoje wdzięki .
Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem …
obchodzony jest 12. lutego. My świętowaliśmy go dzisiaj ✒️
Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ odnosi się do opatentowania wiecznego pióra przez Lewisa Edsona Watermana. 
To właśnie jego pomysł zastosowania małej buteleczki z atramentem i stalówką na końcu było początkiem jednego z piękniejszych biznesów. 
W 1883 roku wynalazca wiecznego pióra podpisywał bardzo ważny kontrakt. Niestety kałamarz przewrócił się na dokument i niecierpliwy biznesman nie podpisał kontraktu. Był to cios dla Watermana. 
Musiał szybko wymyślić coś co udaremni takie sytuacje. 
W ten sposób powstało wieczne pióro, które na zawsze odparło kałamarz 🫡

A my cofnęliśmy się do jeszcze dalszej historii - czasów pisania piórem… ale jakim piórem … tym wyjątkowo naturalnym🦅

Karnawał- któż z nas go nie lubi? Karnawał przecież to szalona, pełna
wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal
karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu
przeżyć i radości .
Nie inaczej było w naszych oddziałach. 27.01 wszyscy uczniowie z klas
specjalnych mieli okazję wspólnie świętować przy dźwiękach dyskotekowych
hitów.
Humor dopisywał wszystkim uczestnikom. Były korowody, kółeczka i tańce
w parach. Znalazł się także czas na tradycyjne zabawy takie jak; taniec na
gazetach czy gorące krzesła. Uczestnicy karnawału mieli także okazję rozbić
prawdziwą piniatę pełną słodkich niespodzianek. Na końcu wszyscy zostali
poczęstowani przepysznymi pączkami.

Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to
czas dobrej zabawy upływał szybko. Impreza była okazją do spędzenia czasu
w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości wszystkim
uczestnikom.

25 stycznia klasy specjalne wzięły udział w drugiej odsłonie innowacji pedagogicznej
”Oko w oko ze Sztuką”, która realizowana jest w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Tematem zajęć były 4 pory roku przedstawione na płótnie. Zobaczyliśmy przepiękne obrazy reprezentujące poszczególne części roku m.in. „Śnieg” Juliana Fałata, „Łąkę” Stefana Filipkiewicza, „Jesień” Józefa Chełmońskiego oraz jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego ,,Plaża w Pourville" autorstwa Claude Moneta, która wraz z szumem muszli i dotykiem piasku przeniosła nas do pięknego lata. Na koniec każdy namalował to, co najbardziej zapadło mu w pamięć z naszej wizyty, a efekty tej pracy przedstawiają zamieszczone poniżej zdjęcia. To kolejne, tak udane spotkanie ze Sztuką. Z niecierpliwością czekamy już na następne.
21 stycznia obchodzimy Dzień Wiewiórki ustanowiony przez Christy Hargrove – miłośniczkę zwierząt i natury, chcącą szerzyć wiedzę na temat wiewiórek. 
Te przepiękne małe ssaki możemy spotkać wszędzie – w lasach, na polach, w parkach, miastach, a nawet w naszych ogrodach. Potrafią narobić trochę szkód wykopując cebulki kwiatów czy rozrzucając ziarna z karmników. Mimo to jednak, wiewiórki to fascynujące stworzenia. W niektórych częściach świata są pod ochroną. Możemy je spotkać na całej kuli ziemskiej – no może z wyjątkiem Australii. Jest ich około 250 gatunków. Różnią się wielkością, wagą i zdolnością przystosowania do różnych warunków atmosferycznych. Nie zapadają w sen zimowy, choć wiewiórki arktyczne przechodzą okres hibernacji ,w którym ich organizm potrafi obniżyć swoją temperaturę ciała poniżej zera. 
Wielu widziało na pewno wiewiórki biegające czy skaczące, ale niewiele osób wie, że są gatunki, które latają i dzięki błonie pomiędzy kończynami potrafią w taki sposób przemieścić się nawet na odległość 80 metrów. Żywią się orzechami, kasztanami, żołędziami, owocami, pączkami kwiatów, ale są też gatunki zjadające myszy. Zapasy na zimę często zakopują w rożnych miejscach, potem o nich zapominają, dzięki czemu przyczyniają się do zadrzewiania obszarów leśnych. Chcieliśmy się czegoś więcej dowiedzieć o tych zwykłych, a jednocześnie niezwykłych zwierzętach i tak różnorodnych. W praktyczny sposób chcieliśmy doświadczyć życia wiewiórek – poruszaliśmy się tak jak one – nawet lataliśmy- sprawdziliśmy też, jak to jest schodzić głową w dół, posmakowaliśmy przysmaku wiewiórek – orzechów-, prowadziliśmy nocny, lub dzienny tryb życia, uciekaliśmy do dziupli przed drapieżnikami, sprawdziliśmy jak odżywiają się wiewióreczki po urodzeniu – mleczko pite przez słomkę było pyszne- , a nawet porównywaliśmy wagę wiewiórek w zależności od wielkości gatunku. Zamieniliśmy się też w wiewiórki, które samotnie żyją na drzewach i te, które w grupie żyją na ziemi. Łatwiejsze jest bowiem zapamiętywanie, jeśli uczymy się przez działanie.
Dzień Popcornu

„Popped corn” oznacza „wystrzelona kukurydza”. Nazywa nam się do głowy tylko jedno… Dzień Popcornu! 
Tak jest… dzisiejszego dnia obchodziliśmy Dzień Popcornu 🍿
Dzisiejszy znany nam popcorn pochodzi z Ameryki. Kukurydza z którego powstaje sięga czasów 10 tysięcy lat wcześniej, a naukowcy twierdzą, ze kukurydza prażona zaczęła powstawać już 4 tysiące lat temu. 
Tak wiec 19 stycznia obchodzimy Dzień Popcornu. Popcorn powstaje poprzez podgrzewanie ziaren kukurydzy. Woda zawarta w ziarnach zmienia się w pare, a kadłub ziaren nie pozwala się jej wydostać w powietrze. Ciśnienie rośnie aż nagle kadłub pęka, eksploduje i z ziarna kukurydzy powstaje nasz biały popcorn. 
Aż ślinka cieknie na myśl 
Międzynarodowy Dzień Śniegu w klasach specjalnych


Co roku w trzecią niedzielę stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Śniegu. W tym roku wypadło na 15 stycznia. Niestety śnieg chyba zapomniał o swoim święcie. a my bardzo chcieliśmy świętować. Nie było wyjścia, musieliśmy sami go zrobić. Okazało się to wcale nietrudne, wystarczyło pomyszkować w kuchni i pobrudzić ręce przy zgniataniu, ściskaniu i lepieniu. 
Naukowcy twierdzą, że istnieje ok. 250 rodzajów śniegu, my wykonaliśmy go na 6 różnych sposobów. Najbardziej zaskoczył nas wilgotny śnieg z pieluchy 🥶, najładniej skrzypiał ten z mąki ziemniaczanej i oleju, a najszybciej rozpływał się z mąki i jogurtu naturalnego. Pięknie lepiło się bałwanki z mąki ziemniaczanej i pianki do golenia, podobnie było gdy do mąki ziemniaczanej dodaliśmy wodę. A ten z pianki i sody był naprawdę zimny! 
Podobno nie ma na świecie dwóch jednakowych płatków śniegu, ale w naszej zabawie były. Mogliśmy je odszukać przy pomocy lup, jak prawdziwi badacze.
Żeby powstał śnieg potrzeba niewiele: pary wodnej w chmurach, mrozu i kurzu lub pyłku. Czego więc brakuje u nas? Próbowaliśmy odgadnąć: chmury są, kurzu aż w nadmiarze, więc zapewne chodzi o ten mróz. Pozostaje nam cierpliwie czekać. Może za rok uda nam się świętować na sankach?

Ale się działo …🚐
Zagościła dziś u nas Pani Karolina Łukasik - ratownik medyczny. 
To było niesamowite spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję przepracować zachowania i działania , kiedy niezbędne jest udzielenie pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. 
Po spotkaniu z Panią Karoliną wiemy jak udzielić pomocy w sytuacjach zranień , oparzeń, utraty przytomności, krwotoków czy zadławień. Potrafimy skutecznie zatamować krwotok, wykonać resuscytację i ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji bocznej bezpiecznej.

Nie jest nam obce do czego służy bandaż , chusta trójkątna, czy koc termiczny. Zdobyliśmy nawet wiekowe nosze z pomocą których pokazaliśmy jak wygląda transport rannych. 

Dziękujemy Pani Karolino za przybliżenie nam tak trudnych, a jednocześnie ważnych informacji .
18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica
urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia
18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.
Także my w naszych oddziałach obchodziliśmy dziś Dzień Kubusia Puchatka.
Do naszej klasy zawitali bohaterowie tej kultowej powieści.
Na początku naszego spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić się w
zagadkach dotyczących naszego Przyjaciela. Okazało się,że wszyscy doskonale
znają bohaterów Puchatka I bez żadnego problemu poradzili sobie z tym
zadaniem. Następnie obejrzeliśmy krótka historyjkę jak to Kubuś za dużo sie
najadł I jakie były tego konsekwencje. Potem razem wysłuchaliśmy opowiadania o
Maleństwu, które nagle stało się nianią Kubusia.
Na zakończenie naszego spotkania zrobiliśmy dwie prace plastyczne.
Efekty naszej pracy można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do
przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań
dziecku lub powrócenia samemu do ciepłych historii.

Sylwia Woźniczak
Światowy Dzień Pizzy w Klasach Specjalnych


Dziś mamy smaczny dzień. I taki: „wieloproduktywny” i nieograniczający wyobraźni.... Bo ile pomysłów i smaków tyle rodzajów pizz można przygotować. Nie zastanawialiśmy się długo mając na uwadze, że w dniach świątecznych należy świętować. A 17 stycznia przecież, obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Świetna zabawa się zapowiada. Przygotowaliśmy projekt pizzy, a następnie zgodnie z nim sporządziliśmy smakowite danie. Był to oczywiście też czas, by porozmawiać o prawdach i mitach z tą potrawą związanych. A dowiedzieliśmy się, że:
- Najpopularniejsza pizzą świata jest Pepperoni.
- W Ameryce co sekundę sprzedaje się 350 kawałków pizzy.
- Najwięcej pizzy zjada się na całym świecie w sobotnie wieczory.
- Samo słowo “pizza” pochodzi od łacińskiego “picea”. Oznacza nic innego, jak... placek mączny.
- 56% Polaków najchętniej kupuje pizzę Americanę z kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą. 53% wybiera Hawajską.
- Największa pizza została przygotowana w RPA w 1990 roku.
- Rekord w najszybszym zjedzeniu pizzy o średnicy 30 cm należy do Amerykanina. Zajęło to mu zaledwie 41,31 sek!
- Najdroższa pizza na świecie kosztuje 8,5 tysiąca złotych. Do jej składników należą między innymi trufle i czarny kawior.
- Najdłuższa pizza na świecie upieczona została w Krakowie w 2010 roku.
- Pizza Margherita swoją nazwę zawdzięcza królowej Marghericie di Savoia.

👩‍👩‍👧‍👧Potem to już tylko smacznego

4 stycznia 1809 roku w rodzinie oczytanego rymarza i jego żony urodził się syn 👨‍👩‍👦
Było to ich czwarte dziecko i jedyne, które urodziło się niewidome. 
Nie powstrzymało to jednak rodziców by traktować syna w ten sposób co rodzeństwo. Chłopiec był bardzo ciekawy świata i rządny wiedzy. Rodzice nie widzieli żadnych przeciwwskazań, żeby mógł tę wiedzę zdobywać. 
Jego ojciec widząc potencjał w chłopcu stworzył dla niego alfabet pod postacią gwoździ wbitych w deskę. Chłopiec poprzez dotyk był w stanie odróżnić litery. 
Okazało się, ze dzięki reszcie zmysłów był w stanie poznawać cały otaczający świat w podobny sposób co przy użyciu zmysłu wzroku. 
Kiedy chłopiec dorósł postawił sobie cel. Chciał stworzyć alfabet, który pozwoli osobom niewidomym lub słabowidzącym czytać przy pomocy rąk. 
Dzięki swoim umiejętnościom i zdobytej wiedzy, którą posiadł w szkole dla osób niewidomych w Paryżu (otrzymał stypendium za wysokie wyniki w nauce) rozpoczął prace nad wynalezieniem nowego pisma. 
Tym mężczyzną był Louis Braille. Na podstawie systemu korespondencyjnego używanego w armii, stworzonej przez kapitana Charlesa Barbier’a Braille wpadł na pomysł. System znaków, którymi posługiwali się żołnierze oparty był na 12 punktach. Louis zminimalizował punkty do 6 i poprzez różne ustawienie wypukłości stworzył nowy system alfabetu. Dodatkowo system Braille oparty był na literach, gdzie Barbier bazował na dźwiękach. 
Było to niezwykle odkrycie. Dodatkowo Braille utworzył też system znaków opisujących cyfry i nuty, otwierając przed osobami niewidomymi nieznany dotąd świat. 
Dzisiejszego dnia przypada 213 rocznica urodzin Louisa Braille. Na jego cześć każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Alfabetu Braille. 
Nasi uczniowie mieli możliwość poznać świat niewidziany oczami. Dokonywali wielu odkryć i uczyli się alfabetu Braille. Był to niezwykły czas, który pozwolił nam na odkrycie nowego alfabetu. Sami tworzyliśmy wyrazy i pozwalaliśmy ponieść się fantazji ☺️widzianej innymi zmysłami niż wzrok .🤌✋🖖🤙🤏
Mało znana informacja dzisiaj spływa od nas!
Bo ta śmietana znana była już w XVI wieku! 🤯
Ten pyszny krem był dostępny jednak jedynie dla zamożnych ludzi. 
Dopiero Aaron Lapin stworzył środek, który pomógł w rozprowadzeniu bitej śmietany do szerszej liczby ludzi. 
Opracował puszkę jednorazowego użytku i dozownik umożliwiający wydobycie pysznej śmietany. 
W 1955 roku opatentował swój wynalazek i zaczął rozprowadzać krem pod nazwą „Reddi-Wip” 🧁
Stąd 5. stycznia obchodzimy Światowy Dzień Bitej Śmietany 🤍
Dzisiejszego dnia i my wzięliśmy udział w świętowaniu dnia pysznej przyjemności 🤍
Nie tylko tworzyliśmy bitą śmietanę ale również próbowaliśmy ją z innymi przysmakami. Były truskawki, banany i samodzielnie zrobiona przez nas bita śmietana. 
Wszystko zrobione własnoręcznie jest o wiele pyszniejsze ☺️ , dlatego dzisiejszy dzień obfitował w miłe i sympatyczne smakołyki.
Jak co roku, 22. grudnia spotykamy się z naszymi uczniami i ich bliskimi. 
Ta tradycja jest dla nas bardzo ważna, pozwala nam się jednoczyć, porozmawiać, spędzać miłe czas i nie zapominać co tak naprawdę się dla nas w tym czasie liczy.
Niestety z powodu szybkiego trybu życia, ciągłą gonitwą za czymś, obowiązkami i codziennością nie mamy dla siebie tyle czasu ile byśmy chcieli. Staramy się więc tego jednego dnia usiąść, nalać czegoś ciepłego do filiżanek i w spokoju porozmawiać. 
Śmiech i rozmowy z naszej sali niosły się po całej szkole. Pozwoliło to na zlokalizowaniu naszej grupki przez pewnych nieoczekiwanych gości! 
Odwiedził nas Gwiazdor, Elfica i Szalony Renifer 🎅🏻🧑🏼‍🎄
Było to niezwykle spotkanie! Każdy z nas otrzymał też podarek ❤️ czy zasłużyliśmy? Najwidoczniej tak! 
Dziękujemy bardzo wszystkim za ten rok. 
Chcielibyśmy życzyć zdrowych i spokojnych świąt i wielu okazji do radości w nadchodzącym nowym roku 🎉

Ho…ho…ho… Gwiazdorku gdzie jesteś???

A nam się udało … choć trochę w trwodze byliśmy bo przecież Gwiazdor to nie dobrotliwy Mikołaj 🫣. On co prawda pochwali grzecznych, ale i potrafi ukarać tych mniej grzecznych. W jego towarzystwie taryfy ulgowej nie ma. O tych zwyczajach i wielu innych wigilijnych i bożonarodzeniowych dowiedzieliśmy się w Muzeum Pyry. Zerknęliśmy na staropolski świąteczny stół dwunastoma potrawami zastawiony. Zadziwiła nas choinka przystrojona świeczkami i słomianymi ozdobami. Przysiedliśmy w zadumie , wysłuchaliśmy ciekawostek o zwyczajach świątecznych, samodzielnie ozdoby choinkowe wykonaliśmy. A potem … zaryzykowaliśmy spotkanie z Gwiazdorem🎅. Niby taki straszny, a prezenty nam darował🎁
Oj! Warto było być grzecznym👨‍👧‍👦

Spróbujmy, może nam się uda, i sięgnijmy pamięcią 5000 lat wstecz do starożytnej wiedzy i tradycji.
Z tego bowiem czasu i miejsca wywodzi się joga. To co oznacza jedność, połączenie czy integrację wywodzi się z sanskryckiego „yuj”. Jej celem jest zbudowanie w ciele, umyśle i oddechu harmonii. A jest to możliwe poprzez pranajamy – odpowiednie techniki oddechowe, asany – pozycje ciała oraz medytacje. Joga i ajurweda to też wiedza na temat zdrowego stylu życia.
Dziś w takich zajęciach mogli uczestniczyć uczniowie naszych klas specjalnych. Dzięki 
Natalii Przybylskiej - nauczycielce - mogliśmy posmakować tego co ze sobą niesie wspólne ćwiczenie, relaksowanie się i zabawa z wykorzystaniem technik jogi. To przemile spędzony czas, nowe doświadczenie i zachęta do włączenia tej metody do naszych codziennych aktywności.
Natalio – Widzieć w pełni joga oczu by Nat – dziękujemy


Kliknij w zdjęcie

Andrzejki mają w Polsce długą tradycję.Obchodzone są już od XVI w. Marcin Bielski w swoim tekście literackim wspominał o nich już w roku 1557. W dawnych czasach było to święto przeznaczone dla kobiet. Miało mcharakter matrymonialny . Głównym celem wróżb było sprawdzenie kto, kiedy i za kogo wyjdzie za mąż. W ówczesnych czasach wróżby traktowano bardzo poważnie. Mężczyźni obchodzili podobne święto zwane Katarzynkami.
Aktualnie jest to czas zabaw i wesołych wróżb dla każdego. Nie ma znaczenia płeć czy wiek. Nadrzędnym celem jest spotkanie w miłym towarzystwie. Wśród kultowych zabaw i wróżb od lat prym wiedzie lanie wosku, obieranie skórki z jabłka, serce z imionami, karteczki z marzeniami czy droga ustawiona z butów.
A że tradycji musi stać się zadość nasi uczniowie też włączyli się w ten zabawowy szał.

Po więcej ciekawostek dotyczących Andrzejek zapraszamy- wystarczy kliknąć poniżej 🤗

Kto ma na sobie dzisiaj białe skarpetki? 
Dzień białych skarpetek nie ma sam w sobie edukacyjnego znaczenia… jednak dla Polaków ma znaczenie mocno sentymentalne, ponieważ nikt nie potrafi tak dobrze dobrać skarpet i sandałów jak Polacy. 
I z tego też słyniemy 😉 
Historia skarpet sięga dawnej Grecji gdzie powstały piloi. Była to prostokątna tkanina, którą Grecy owijałą sobie stopy. Łatwiej jednak użytkowało się je, kiedy zaczęto je zszywać . Tak powstały udones, czyli pierwsze skarpety 🧦
Od lat 30. XX wieku dopiero rozpoczęto szycie skarpet na światową skale, co powiązane było z odkryciem nylonu. Dzięki niemu skarpety mogli rozpocząć nosić wszyscy. 
Teraz wszyscy możemy nosić skarpety i wyglądać tak samo modnie jak Michael Jackson czy Jake i Elwood Blues 😉
Warsztaty gry na bębnach etnicznych 
W piątek 25.11.22 po raz kolejny gościliśmy w murach naszej szkoły pana Rafała Ławskiego, muzykoterapeutę specjalizującego się w organizowaniu warsztatów gry na bębnach etnicznych. To jak niesamowicie wpływa uczestnictwo w grze na tych instrumentach na emocje uczestników z klas specjalnych pokazują zdjęcia. Pan Rafał jest pasjonatem . Jego barwne opowieści przeplatane grą na bębnach wprowadziły uczestników do świata afrykańskich rytmów. 

                          Zapraszam do obejrzenia galerii.
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Misia. Nie mówimy tutaj o niedźwiadku z lasu, a o pluszowym przyjacielu każdego dziecka 🧸
Dawno, dawno temu, kiedy Theodor Roosevelt był prezydentem Stanów Zjednoczonych, jednym z form spędzania wolnego czasu były polowania. 
Jednego dnia jednak, w trakcie wędrówki i szukania celów, zauważono małego niedźwiadka. Jeden z kompanów prezydenta od razu zwrócił uwagę na łatwy cel. Ten jednak nie pozwolił mu skrzywdzić misia 🚫
Czyn prezydenta został uwieczniony przez artystę obecnego na polowaniu. Obrazek z uratowania niedźwiadka trafił do gazet i rozgłośniono czyn prezydenta.
Jeden z twórców zabawek uznał go za swego rodzaju inspiracje. Tak o to powstał misiu Teddy, znany nam do dzisiaj. Swoje imię zawdzięcza prezydentowi 😉
Na upamiętnienie tego dnia w 100 rocznice urodzin prezydenta ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia ❤️
nasi uczniowie również wzięli udział w tym dniu i zabrali się do pracy! 
Rozmawialiśmy o misiu, historii tego święta, bawiliśmy się z Pralinką i tworzyliśmy piękne prace plastyczne!
A pod linkiem filmik, który może wprowadzić Państwa w misiowy nastrój 🧸🧸
22 listopada obchodzimy dzień kredki. 

Kredka jest czymś co od najmłodszych lat, bez ograniczeń wiekowych towarzyszy człowiekowi. Ich istnienie sięga czasów starożytnych. Jest efektem połączenia wosku z pigmentem. Pliniusz Starszy już w I wieku opisał techniki rysowania kredką woskową. 
Współczesne kredki prawdopodobnie pochodzą z Europy. Miały one bardzo różnorodne kształty. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się o kredce w kształcie cylindra wykonanej z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Z czasem węgiel zamieniono w sproszkowany różnokolorowy pigment. Francuz Nicolas-Jacques Conté w 1795r stworzył kredki na bazie gliny i grafitu. Aktualnie do produkcji kredek wykonuje się z naturalnych pigmentów – tlenku żelaza, sadzy i dwutlenku tytanu. XX wiek to intensywny rozwój produkcji kredek. Prekursorami była firma Crayola z Nowego Jorku, założona przez kuzynów Edwina Binneya i C. Harolda Smitha. W 1903 roku wprowadziła na rynek kolekcję ośmiu kredek w najpopularniejszych kolorach. Nauczycielka Alice Binneya dostrzegła potencjał kredek dla rozwoju dzieci, propagowała je i wymyśliła nazwę tworząc w ten sposób najpopularniejszą na świecie markę – Crayola.

Polskie tradycje w temacie kredek sięgają XIX wieku. Najpopularniejszą w Polsce markę kredek Bambino produkuje fabryka ołówków Majewski St. i S-ka, której siedziba mieści się przy ulicy Ołówkowej.

Nawiązując tematycznie do dzisiejszego święta poznawaliśmy różnorodność kredek – kształty, faktury, wielkość, kolorystykę i wszystko co się z nimi wiąże. Tworzyliśmy też własne, wyjątkowe kredki, które następnie wyczarowały wspaniałe prace. Jest się czym zachwycać.

Historia polskich kotletów schabowych sięga XIX wieku. Choć towarzyszy posiłkom od lat na polskich stołach, to jak się okazuje nie jest to typowo staropolskie danie. Cotoletta alla milanese był podawany na stołach w Lombardii już w XII wieku. Był to panierowany kotlet cielęcy z kością. Smakowite danie zostało dobrze przyjęte w Saksonii, jednak austriaccy kucharze mieli problem z jego odtworzeniem. Udoskonalili zatem przepis, rozbili plaster cielęciny, obtoczyli go w mące, jajku i bułce, po czym usmażyli w smalcu. Tak powstał słynny wiedeński sznycel, który był pierwowzorem polskiego schabowego. Polacy zrezygnowali z drogiej cielęciny i zastąpili ją popularną wieprzowiną.

– Do dziś kotlet jest daniem niezwykle popularnym. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe nawet dla osoby, która nie jest kulinarnym specjalistą. Podawany jest w różnych postaciach. Grubość kotleta spowodowana jest najczęściej zwyczajami w danym regionie. Gdy jest on cieńszy, to najczęściej tylko z tego powodu, że jego przygotowanie trwa znacznie krócej. 

Ucznniowie klas specjalnych nawiązując do dzisiejszego święta także pokusili się o przygotowanie tej smacznej potrawy. 

Nasze schabowe były grubsze lub chudsze, większe lub mniejsze, bardziej lub mniej przyprawione, ale ….bardzo smaczne.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

I nasze Klasy  Edukacyjno – Teraputyczne podjęły ten temat. Nie ma bowiem nic bliższego i kreatywniejszego niż zbliżenie się do bajkowych bohaterów. Nasi uczniowie poznali kultowe bajki i mieli możliwość identyfikacji z ich bohaterami. 

W jakie role  wcielili się nasi uczniowie odgadnięcie proszę sami 😉

Wiek XVIII

Hrabia John Montagu był wielkim fanem gier.

Jak wiadomo… przy stole do gry trudno o miejsce na sztućce, a  w dawnych czasach jedzonko to przede wszystkim wytworne dania? 

Hrabia jednak bardzo lubił jeść, a niestety mnóstwo czasu spędzał przy stole do gry. 

Szef kuchni hrabiego wpadł więc na genialny  pomysł. Żeby nie musieć przerywać gry szlachcicowi  trzeba dać mu wymyślne danie do którego niczego innego, niż dłoni nie trzeba. 

Hrabia otrzymał więc  dwie pajdy chleba przekładane kawałkami mięsa. Wszystkim pozostałym graczom bardzo spodobał się przysmak. Od tamtej pory zapytani o posiłek do gry, odpowiadali „To co dla Sandwicha”. 

Hrabia John Montagu był szlachcicem z rodu Sandwichów. 3 lutego hrabia Sandwich  obchodzi swoje urodziny i na jego cześć upamiętniono ten dzień i nazwano go Dniem Kanapki 🥪

Kanapka to coś wspaniałego! 

I my podchwyciliśmy ten temat przygotowując  dla naszych podopiecznych przesmaczne kanapki. Dodaliśmy  do nich przepysznych warzyw.

Było dziś smacznie i zdrowo. 

Smacznego dla wszystkich🤗

Uczniowie klasy VI ZET w przeddzień Święta Zmarłych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Katyńskimi Dębami - symbolami miejsc upamiętniających bohaterów zamordowanych w Katyniu.

28 października takie podwójne święto dla najmłodszych, ale nie tylko. Bo kto nie lubi pluszaków czy bajkowych animacji.

 Dzień Miłośników Pluszaków (lub dosłownie tłumacząc Dzień Miłośnika Pluszowych Zwierząt) obchodzą nie tylko najmłodsi. W końcu nawet dorośli mają swoich ulubieńców, którzy pomagali im kiedyś przespać spokojnie noc.

W przypadku tego święta brak jest oficjalnych i jednoznacznych informacji, kiedy zostało zapoczątkowane. Wiadomo jednak, że ma wiele wspólnego z maskotką misia. Rozpowszechniono ją dzięki prezydentowi USA - jak głosi popularna anegdota Theodor Roosevelt odmówił strzelenia do małego niedźwiadka na jednym z polowań. Tak powstał słynny Teddy Bear. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku, handlarz zabawkami Royal Selangora, ogłosił światu Dzień Pluszowego Misia. Pomysł dobrze przyjął się wśród dzieci i ich rodziców, ale jednocześnie wzbudził uzasadnioną zazdrość wśród innych pluszaków, które także chciały mieć swoje święto. Przemianowano je więc na Dzień Miłośnika Pluszowych Zwierząt, czyli Plush Animal Lover’s Day.
Natomiast Święto animacji, które także przypada 28 października, obchodzone jest na całym świecie i także w Polsce. To znakomita okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.
Za stworzenie Międzynarodowego Dnia Animacji (International Animation Day, IAD) odpowiada organizacja Association Internationale du Film d’Animation (ASIF), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. W 2002 roku wprowadziła święto, które ma za zadanie promować tę formę sztuki na całym świecie. 
Data obchodów, 28 października, to hołd dla Émile'a Reynauda. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego, w tym dniu w 1892 roku zaprezentował w Grevin Museum w Paryżu „Theatre Optique”. W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: „Pauvre Pierrot!”, „Un bon bock” i „Le Clown et ses chiens”. Kilka lat wcześniej wynalazł natomiast praksinoskop, jedno z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Warto pamiętać, że powszechnie za narodziny filmu uważa się pokaz kinematografii Auguste'a i Louisa Lumière'a 28 grudnia 1895 roku, jednak to Reynaud był pierwszy. Niestety, po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a on sam sfrustrowany zniszczył młotkiem swoje urządzenia oraz filmy i wyrzucił do Sekwany. 
Na szczęście sztuka animacji przetrwała i dziś można ją podziwiać w najróżniejszej formie (m. in. tradycyjnej, w technice 3D, z efektami specjalnymi) i we wszelakim zastosowaniu – jako film pełnometrażowy, teledysk muzyczny czy reklama. Najważniejsze jest jednak to, że łączy ludzi za pomocą swojego przekazu, pozwala komunikować się między kulturami bez potrzeby użycia werbalnego języka.
Uczniowie Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych podczas dzisiejszych zajęć także nawiązali do wspomnianych świąt. Zaprezentowali swoje ulubione pluszaki, podczas aktywności zabawowych dali im nowe życie, opowiedzieli o swoich emocjach z nimi związanymi, okazali się kreatywnością podczas tworzenia prac plastycznych, a także stworzyli przedstawienia z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych pacynek.


Dnia 19 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Integracyjnym Turnieju Bocci zorganizowanym przez ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem zawodów była promocja i popularyzowanie dyscypliny paraolimpijskiej jaką jest boccia.  W zawodach wzięły udział dwie drużyny z Naszej szkoły tj. Skaczące Czwóreczki w składzie Kornelia Frąckowiak, Maja Pobuta i Oskar Wojtyczka oraz Waleczne Czwóreczki w składzie Magdalena Lewek, Kacper Lewek i Gabrysia Wierzbicka. Po emocjonujących zawodach obie drużyny miały po jednym zwycięskim meczu z czego bardzo się cieszymy, ponieważ nasi zawodnicy dopiero zaczynają swoją przygodę z Boccią.  Wyjazd uważamy za udany i  nie możemy się doczekać następnych zawodów

Katarzyna Kozakiewicz Aleksandra Jankiewicz-Warkocka

Co to był za dzień... w History Land.
Bajeczna wystawa, gdzie głównymi bohaterami były klocki lego.
Z niedowierzaniem oglądaliśmy to, co wyczarowali autorzy. Przepiękną osadę w Biskupinie, Insurekcję kościuszkowską, Bitwę pod Grunwaldem, stocznię gdańską dawniej i dziś, Bitwę pod Monte Casino, obronę Westerplatte, Wawel, Kościół Mariacki, bitwę morską, klasztor na Jasnej Górze i wiele innych niesamowitych rekonstrukcji miejsc i wydarzeń. Do przygotowania wystawy wykorzystano miliony lego i wielu zaangażowanych fascynatów tych klocków. Wszystko to co oglądaliśmy okraszone było jeszcze iluminacjami światła i dźwięku. Znaczącą rolę odegrał tu także przewodnik, który rozwinął temat przy każdym eksponacie. Wystawa to jednak nie był koniec naszej wycieczki. Potem jeszcze niespodzianka w postaci warsztatów pt. Symbole Poznania. Wprowadził nas w nie animator, który wykazał się ogromną kreatywnością i wyobraźnią. 
Wspólnie z nami tworzył z klocków, poznańskie rogale, charakterystyczne budowle, koziołki i zamówił grad pyr.
Z ciężkim sercem opuszczaliśmy to wyjątkowe miejsce. A co niektórzy także z nadbagażem ...klockami lego.

Zajęcia muzyczne w klasie 1a
Oj, środę to uczniowie klasy 1a miały rozśpiewaną 😉W czasie edukacji muzycznej dzieci wraz z paniami zostały zaproszone przez pana Jurka na zajęcia muzyczne. Po muzycznym powitaniu uczniowie śpiewali piosenki, które będą prezentować podczas uroczystości Pasowania. Niektórzy nawet mogli spróbować swoich sił śpiewając do mikrofonu 😉. I tak nam się spodobała taka lekcja, że będziemy teraz tak wesoło śpiewać co tydzień 😊 
A jeśli ktoś myśli, że to koniec rozśpiewanej środy to jest w wielkim błędzie, bo po powrocie do swojej klasy i odpoczynku poszliśmy na próbę, gdzie mogliśmy się pięknie zaprezentować. Teraz to Pasowanie powinno się udać na szóstkę (ale już nie będziemy się tak chwalić, bo lepiej nie zapeszać 😉)
Ps. Bardzo dziękujemy panu Jurkowi za zaproszenie (świetny pomysł na wspaniałą integrację)
Anna Kolankiewicz
Agnieszka Czwojdrak 

Dzień Spadającego Liścia to polskie święto, którego pomysłodawcą jest Jerzy Szewczyk. Zielonogórzanin w 2008 roku odwiedził redakcję Gazety Lubuskiej i przedstawił swój plan na radosne powitanie jesieni. Pan Jerzy słusznie zauważył, że jesienią, w przeciwieństwie do wiosny, brakuje wesołych, optymistycznych świąt. 23 września ma więc być nie smutnym pożegnaniem lata, ale szczęśliwym powitaniem jesieni. Nazwa nawiązuje oczywiście do nieuchronnych zmian w przyrodzie, kiedy drzewa zrzucają swoje liście

Nasze klasy też włączyły się w obchody tego święta

Wyruszyliśmy na poszukiwanie jesiennych już liści tworząc następnie z nich przepiękne ,plastyczne kompozycje. W taki to kreatywny sposób powitaliśmy pierwszy Dzień jesieni.

Warsztaty gry na bębnach

Dzięki uprzejmości Pana Rafała Ławskiego, przyjaciela klas specjalnych w „Swarzędzkiej Czwórce” mury naszej szkoły mogą rozbrzmiewać rytmami bębnów etnicznych. Pierwsze spotkanie miało miejsce 9.09.22. Uczniowie klas zet mieli możliwość nie tylko grać na tych wspaniałych instrumentach ale także wsłuchiwać się w barwne opowieści ilustrujące grane rytmy. Pan Rafał w ramach zajęć stosuje elementy metody Carla Orffa. To metoda w myśl której "każde dziecko ma równe szanse, każde może poczuć się wartościowe i odpowiedzialne za grupę. Każde jest wyjątkowe, zaś …wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwie na całe życie”W każdym dziecku tkwi bowiem pewien potencjał muzyczny oraz tzw. intuicja muzyczna. Metoda Orff’a wykorzystuje naturalną energię i pozwala wyzwolić ekspresję jaka drzemie w każdym dziecku.

 (Fragment artykułu zaczerpnięty ze strony Strefa Pozytywnych brzmień )

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063486697719

Z utęsknieniem czekamy na kolejne warsztaty

 Uczniowie i nauczyciela klas specjalnych
Wrzesień to miesiąc, w którym porządkujemy ogrody, grabimy liście, sadzimy rośliny.

Dlatego właśnie z radością udaliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Marzeń w Swarzędzu. Tam czekała na nas Pani Małgosia, która oprowadziła nas po Ogrodzie. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między drzewem a krzewem, które rośliny, dzięki bordowym liściom,czerwonym gałęziom są ozdobą jesiennych ogrodów. Zgłębiliśmy też wiedzę na temat potrzeb roślin. Usłyszeliśmy jakiej ziemi potrzebują, ile wody i światła.
Następnie podeszliśmy do stołu, na którym przygotowane były doniczki, ziemia , keramzyt oraz roślinki. Nasza Przewodniczka po świecie flory powiedziała, że to poziomki. Włożyliśmy do doniczek keramzyt, który korzystnie wpływa na nawodnienie 
i oddychanie systemu korzeniowego roślin. Potem dosypaliśmy lekko kwaśnej ziemi 
i wsadziliśmy nasze sadzonki.Pani Małgosia prosiła, byśmy po powrocie do domu koniecznie je podlali.Dziękujemy Kierownictwu i Pracownikom Ogrodu Marzeń za wycieczkę, podczas której lepiej poznaliśmy drzewa i krzewy rosnące w naszych ogródkach.

uczniowie klas specjalnych SP 4
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii/Kynoterapii obchodzony jest w Polsce 15 czerwca od 2007r.


 
Terapia i Edukacja z psem jest jedną z naturalnych form wspomagania rehabilitacji, psychoterapii czy edukawania społeczeństwa w zakresie bezpiecznego kontaktu z psem. Może być kierowana do osób w różnym wieku, z różnymi niepełnosprawnościami i w różnych ośrodkach. Kontakt z psem w ramach zajęć edukacyjnych może mieć znaczący wpływ na rozwój, pozytywne doświadczenia czy rehabilitację osób włączonych w te relacje. Tego typu zajęcia prowadzone są zawsze w teamie - pies i jego przewodnik. Znaczącą osobą w tym zespole jest zawsze przewodnik, który dostosowuje aktywność psa do warunków, grupy, treści i możliwości psa, albowiem naczelną zasadą podczas tych kontaktów jest stworzenia takich warunków, aby zachować dobrostan psa. Mimo, że psy włączane do Terapii i Edukacji są odpowiednio wyszkolone i posiadają predyspozycje do takiej pracy, to nie znaczy, że we wszystkie aktywności, zadania i środowiska można je włączać. 

Początki dogoterapii sięgają 1964r kiedy to amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson zwrócił uwagę na rolę psa w terapii ze swoimi pacjentami. To jest okres, kiedy zaczęły powstawać pierwsze organizacje promujące terapie z udziałem zwierząt m.in. założona w 1977 roku amerykańska organizacja Delta Society. 

Rozwój dogoterapii w Polsce to lata 80 XX wieku. Za prekursorkę tej formy uważa się Marię Czerwińską. 

Chcielibyśmy tego dnia wspólnie z Pralinką przypomnieć jak dla człowieka ważny jest kontakt z psem i jak ważna jest dla psa bezpieczna przestrzeń. O tym, o sygnałach, które prezentuje pies i o tym jak ludzie mogą mu w tym pomóc rozmawialiśmy dziś.

Nawiązaliśmy też do symbolu żółtej wstążki.

Mało kto wie, że pies, którego spotykamy na spacerze, a który ma na smyczy, obroży czy na szyi żółtą wstążkę, to nie jest ozdoba, ale konkretna informacja. 

Pies z żółtą wstążką…… nie zaczepiamy go, nie głaszczemy, nie skupiamy go na sobie. Program „żółta wstążka dla psa” (Yellow Dog Project) to międzynarodowy ruch na rzecz właścicieli psów, które potrzebują więcej przestrzeni. Żółty kolor w postaci wstążki przyczepionej do obroży czy smyczy jest sygnałem ostrzegawczym, że do psa nie należy się zbliżać bez ostrzeżenia.

Powody noszenia żółtych wstążek mogą mieć wielorakie przyczyny. Może to być spowodowane cechami osobniczymi psa, stanem jego zdrowia czy konkretną sytuacją, np.

Ø Choroba,

Ø Wiek

Ø Szkolenie, 

Ø Agresywność, 

Ø Lękliwość, 

Ø Rekonwalescencja

Ø Dyskomfort w kontaktach z obcymi.

 
Najważniejsze jednak – USZANUJMY DECYZJĘ WŁAŚCICIELA PSA – przekazuje on poprzez założenie żółtej wstążki informację. 

A my już potrafimy ją czytać.

Zachęcam do obejrzenia filmiku edukacyjnego.

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg? A choć dzieci jest tak dużo,Wszystkie wspólnej sprawie służą,Wszystkie pragną, pragną z całych sił, Żeby świat szczęśliwy był.
J. Brzechwa

Dzisiejszego dnia obchodzimy Światowy Dzień Dziecka. Celami statutowymi naszej Fundacji jest dbanie o równość i tolerancje każdego człowieka. Czy jest duży, czy mały. Dzieci są bardzo bliskie naszemu sercu - każdego dnia spotykamy się, wspólnie bawimy, uczymy , doświadczamy ich problemów. Dzielimy wspólnie radości i smutki. 
Chcielibyśmy z okazji Waszego święta życzyć dużo miłości od najbliższych, spełniania najskrytszych marzeń i bezmiaru radości. 

W imieniu Fundacji Dzieciaki Czwórki,
Maja Szwanka 

Kochani!!! Biegnę dla Was…


	Udowodnione zostało, że aktywne spędzanie czasu, uprawianie sportu wpływa korzystnie nie tylko na sprawność fizyczną organizmu, ale także na nastrój, stosunek do życia. Sporty takie jak bieganie wskazane są dla wszystkich chętnych bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Bieganie pomaga obniżyć ciśnienie, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby takie jak choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu i wiele innych, znacząco też obniża ryzyko zachorowania         na cukrzycę. Dzięki wysiłkowi mięśnie dotleniają się i rozwijają, poprawia się również ich tonus. Bieganie jest doskonałym ćwiczeniem rozluźniającym napięte mięśnie i działa bardzo skutecznie szczególnie na bóle pleców związane ze stresem. Dla wielu osób bieganie staje się doskonałym sposobem na rozładowania stresów gromadzących się w każdym z nas. 
	Mam nadzieję, że wielu z nas przekonało się do tej formy aktywności,         ale jeżeli ktoś nie wierzy w swoje możliwości może spacerować. 
Spacer to najbardziej naturalna i bezpieczna forma aktywności fizycznej. 
Nie wymaga specjalnego ubioru ani sprzętu. Nie wymaga również zapisów na zajęcia ani specjalnych wydatków. Wystarczą dobre buty i trochę dobrej woli.
	Wysiłek fizyczny jest dobry dla kondycji ciała i ducha, ale zamienia się        w bezcenny dar jeżeli połączymy go z pomocą udzielaną dzieciom. 

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy duży nacisk kładziemy          na rozwój fizyczny i usprawnianie. Aby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować, wszystkie zmysły muszą prawidłowo działać i harmonijnie ze sobą współpracować, ponieważ w razie zaburzeń w ich odbiorze i integrowaniu, będą pojawiać się dysfunkcje w rozwoju poznawczym, motorycznym oraz zachowaniu. Integracja sensoryczna czy Snoezelen wpływa korzystnie na funkcjonowanie dzieci nadpobudliwych (szczególnie z ADHD), autystycznych, dyslektycznych          oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Wyposażone w niezbędny sprzęt sale będą służyły wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 4. 


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału                                w 
IX MARATONIE CZWÓRKI „BIEGNĘ DLA WAS”


	Wydarzenie to odbędzie się w niedzielę 12.06.2022 r. Start o godzinie 12.00    na boisku Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu. Rejestrowanie zawodników trwa od 11.00 do 11.45. Bieg odbywa się na trasie 1 km lub 2 km. Wyznaczoną trasę można pokonać biegnąc lub maszerując. Po zakończeniu zawodów zaplanowano rodzinny piknik na boisku szkolnym SP4, gdzie każdy będzie mógł spróbować pysznej grochówki i wypieków przygotowanych przez nauczycieli         i rodziców. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy znaczek. Impreza organizowana jest pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka.

Zapisy odbywają się w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 4 
W godzinach od 08.00 do 15.30, do 08.06.
Opłata startowa będąca jednocześnie cegiełką ofiarowaną na sprzęt rehabilitacyjny dla uczniów SP4 wynosi 10 zł.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Swarzędza.


DZIEŃ FLORYSTY

Czy ktokolwiek z naszych obserwujących wie, że zawód florysty został wpisany na listę klasyfikacji zawodowej dopiero w 2002 roku? Oznacza to, ze do tamtej pory taki zawód nie istniał prawnie. 
A przecież od wielu, wielu lat aranżacją pięknych bukietów zajmują się Oni. Dzięki nim możemy podziwiać naturę w jednym z jej wydań. 
Dzień Florysty narodził się w 2010 roku dzięki portalowi forumkwiatowe.pl. Ich zaangażowanie wiązało się z uznaniem pracy florystów i docenieniem ich.

Z tej okazji do naszej szkoły zawitała ekipa z Kwiaciarni „Kwiaty u Beaty”. Ich przyjazd spowodował wiele uśmiechów na twarzy uczniów z Oddziałów Edukacyjno- Terapeutycznych. W końcu… kto nie lubi widoku świeżych, pięknych kwiatów? 
Odwiedzili nas Wioletta Bączyk oraz Szymon Wydymus i pokazali jak opiekować się kwiatami. Państwo podzieliło się z nami tajnikami aranżacji kwiatów. Dzięki ich pomocy stworzyliśmy wspaniałe bukieciki. 
Bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia oraz zaangażowanie włożone w przygotowanie tylu ciekawych oraz kreatywnych niespodzianek dla uczniów.
27 kwietnia br. w Naszej Szkole odbył się Integracyjny Turniej Bocci o Puchar Dyrektora SP4, w którym wzięło udział 8 zespołów.
2 zespoły z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, 2 zespoły “Tygrysy” i “50” z Zespółu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Poznaniu, 1 zespół Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu oraz 3 zespoły z Naszej szkoły: “Banany”, “Wesołe Ćzwóreczki i Drużyna Przyjaciół”.
Po emocjonujących rozgrywkach w grupach, do fazy finałowej dostały się 2 zespoły z SOSW w Poznaniu i 2 zespoły z Naszej Szkoły.
Po zakończeniu rywalizacji na podium uplasowały się 3 najlepsze zespoły:

I miejsce – SOSW w Poznaniu – Drużyna 2
II miejsce – SOSW w Poznaniu – Drużyna 1
III miejsce – SP4 w Swarzdzu – Drużyna Banany w składzie: Zuzia Wachocz, Marcel Jankowiak, Norbert Pawlak i Jakaub Zieliński

Bardzo się cieszymy, że Nasza najmłodsza drużyna “Wesołe Czwórecki” w składzie Kornelia Frąckowiak, Maja Pobuta i Oskar Wojtyczka, która debiutowała na zawodach poradziła sobie ze stresem i zdobyła zasłużone 4 miejsce.

Zwycięzcy otrzymali Puchary i albumy, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Panią Dyrektor.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i do zobaczenia na następnym Turnieju!

Organizatorzy Turnieju


SUPERDZIECIAKI
W poszukiwaniu znanych i mniej znanych ras psów w towarzystwie Pralinki, wyruszyliśmy w świat zwiedzać kontynenty i państwa, poznawać kulturę, zwyczaje i tradycje.
Dzień 5 kwietnia na długo pozostanie w naszej pamięci. My, uczniowie oddziałów edukacyjno- terapeutycznych z SP 4 razem z naszymi nauczycielami udaliśmy się do Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Myślicie, że poszliśmy po ciekawe książki do czytania, nowe czasopisma? Nic z tych rzeczy. W bibliotece o godzinie 11 rozpoczął się wernisaż wystawy „Zwierzaki w szkole malowane”. Ta wystawa, to zbiór naszych prac plastycznych, które wykonaliśmy w trakcie zajęć rozwijających kreatywność. Wykonane przez nas zwierzęta są po prostu naj - największe, najszybsze, najzwinniejsze, najgroźniejsze, najbardziej jadowite. Choć ich domem jest Afryka, Azja, Australia, wiemy : co lubią jeść na śniadanie, gdzie śpią, co robią , gdy grozi im niebezpieczeństwo.

 Na wystawie spotkać możemy też zwierzęta hodowane przez człowieka- krowy, świnie, króliki, konie. Nie zabrakło też motyli i ptaków. Prace wykonaliśmy korzystając z różnych technik plastycznych. Było malowanie, rysowanie, wydzieranie, wycinanie. Korzystaliśmy z kolorowego papieru, bibuły, szmatek, pasteli, akwareli, szarego papieru, papierowych talerzyków, piórek.

Dziękujemy Pani Renacie Czarneckiej- Pyła, Dyrektor Biblioteki, za możliwość zaprezentowania naszych dzieł szerszej publiczności, pracownikom biblioteki oraz przybyłym na otwarcie wystawy gościom.

Wszystkich, którzy jeszcze nie obejrzeli wystawy „Zwierzaki w szkole malowane” zapraszamy do biblioteki na os. Czwartaków 1 .
ŚWIATOWY DZIEŃ BUDYNIU
Starsi i młodsi chętnie jedzą ten deser. Najbardziej znanym i lubianym jest budyń o smaku waniliowym i czekoladowym i taki właśnie przygotowali dzisiaj uczniowie klasy 8 zet. Następnie poczęstowali deserem kolegów z pozostałych klas. Jeśli mamy świętować to z pucharkiem budyniu w ręku! Dodając do niego odrobinę syropu malinowego lub owoców stanie się prawie pięciogwiazdkową potrawą. 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA 🌈

Wydaje nam się, że każdy zna przynajmniej jedną osobę obdarzoną trusomią chromosomu 21. 
Są to wyjątkowi ludzie, którzy każdego dnia obdarzają nas uśmiechem, dobrym słowem i radością. Różnią się jedynie od osób bez trisomii delikatnie wyglądem. Ale czy to nie jest piękne w człowieku, że każdy z nas jest inny? 

Data, która przypada na Dzien Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa. W końcu 21. dzien marca to początek wiosny oraz symbol potrójnego 21. chromosomu. Pomysłodawcą byk genetyk z uniwersytetu w Genewie Stylianos E. Antonarakis. Istotą dzisiejszego dnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat potrzeb, praw i dobra osób z Zespołem Downa, integracji oraz równości każdego człowieka. 

Na znak solidarności wszyscy dzisiaj zakładamy różnorakie skarpetki. U nas w szkole uczniowie i pracownicy szkoły tez zakładają kolorowe skarpety i ustawiają się w kręgu 🌈💙

Witamy serdecznie! 
Już za kilka dni, a dokładniej 01.04. rozpoczynamy naszą kiermaszową licytację ozdób wielkanocnych.
Podobnie jak w latach poprzednich zachęcamy wszystkich do przygotowania i przekazywania ozdób świątecznych, które zostaną wystawione na licytacje podczas których będzie można je zakupić . 
Zbieranie stroików rozpoczynamy już dziś, a kończymy 31 marca, o godzinie 15.00. Ozdoby można przynosić do sali 1A 
Licytacja rozpocznie się 01. kwietnia o godzinie 20.00 i trwać będzie do 10. kwietnia, do godziny 20.00. O tej godzinie wybierzemy zwycięzców.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Mamy nadzieję że tak jak w poprzednich latach wielu z Państwa włączy się w naszą akcję.


Dzień cukiernika i piekarza
Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Dzięki nim możemy zajadać się smacznymi ciastami czy bułkami. 
Uczniowie Zespołów Edukacyjno- terapeutycznych także chcieli dołączyć do życzeń. Przygotowaliśmy drobne upominki i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione piekarnie i cukiernie składając życzenia i dziękując za dotychczasową systematyczną współpracę:

Jankowscy M.r.k. Piekarnia, Ciastkarnia

Cukiernia Magdalenka Małgorzata Nowak

Cukiernia Hoffmann

Piekarnia Rawa Dopiewo Sklep firmowy Swarzędz

Piekarnia Cukiernia Tradycyjna Doppiek

Kromka Piekarnia Autorska
11 marca 2022 roku, po raz kolejny w murach naszej szkoły odbyły się warsztaty gry na bębnach etnicznych. Uczestniczyli w nich uczniowie klas zet . Pan Rafał Ławski , wirtuoz , gawędziarz i wspaniały pedagog przeniósł uczestników do dalekiej Afryki, kolebki gry na tych ciekawych instrumentach. Umiejętnie wprowadzane podstawy rytmizowania dawały uczniom satysfakcję i radość z gry. Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze.
                                    
Jerzy Kot

https://photos.app.goo.gl/S1omCmWy4AcVdr3s9
Międzynarodowy Dzień Matematyki obchodzony jest w tym roku po raz drugi od czasu, gdy został proklamowany na mocy Rezolucji 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. W niektórych krajach od dawna już 14 marca (3/14) obchodzony jest jako Dzień Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.

Nie ma chyba takiej dziedziny życia w której zabrakło by matematyki. Dlatego też mówiąc o matematyce często wspomina się, że jest królową nauk. 

Tego dnia też w Oddziałach Edukacyjno – terapeutycznych w niekonwencjonalny sposób podeszliśmy do aktywności poprzez pryzmat zabaw związanych z tą dziedziną nauki.

Miało być wesoło, twórczo, edukacyjnie i zaskakująco. 

Mamy nadzieję, że się udało.

Hans Christian Andersen powiedział- „talent nie oznacza, tego

samego co geniusz i …nawet jeśli szczęśliwy los się od ciebie

odwróci i wszystko runie, talent nie straci swej szlachetniejszej,

lepszej natury.”

Obejmując innowacją osoby z niepełnosprawnością chcemy

pokazać, że mimo iż nie zawsze są w stanie doświadczać nauki

i pracy, to każdego dnia odkrywają talenty w swoich

codziennych aktywnościach, czasem nie zdając sobie sprawy z tych

umiejętności i nie oceniając ich w ramach zdolności.

Chcielibyśmy niepełnosprawności uczniów zaprezentować poprzez

historie Superdzieciaków, które dzięki doświadczaniu

„minisukcesów” podnoszą własną samoocenę i radość z przeżywania

drobnych zwycięstw w obszarze samorealizacji, często nie zdając

sobie sprawy, że te drobne umiejętności to wielkie talenty, które

można przekuć w pasje.

Talent ma wiele imion i dla każdego może oznaczać coś innego

i inaczej być rozumianym.

Najczęściej talent podziwiany jest poprzez pryzmat wyjątkowych

osiągnięć artystycznych czy sportowych. Są jednak też te mniej

dostrzegane talenty, te niepozorne, ale jakże spektakularne

polegające na pokonywaniu własnych barier związanych

z niepełnosprawnością i radzeniem sobie z nią.

W obszarze tych dwóch perspektyw chcielibyśmy zaprezentować

uczniów naszej szkoły.

„Warto spotykać ludzi z pasją. Ona nie tylko inspiruje, ale również

pomaga żyć, czyniąc nasze życie o wiele ciekawszym

doświadczeniem.”(Zbigniew Kiełb)

Kochani , 

Wspominaliśmy jakie wyróżnienie spotkało nas ze strony pracowników Volkswagen Poznań, kiedy to nasza fundacja została wybrana w plebiscycie 1+ 1 = 3 Razem Znaczy Więcej! Więcej Znaczy Lepiej!

Dziś podpisaliśmy umowę współpracy 🥰✍️ 

Bardzo dziękujemy za deklarowane wsparcie na rzecz naszych podopiecznych. 
Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze więcej zdziałać , jeszcze więcej oferować, jeszcze więcej i częściej cieszyć się widokiem uśmiechniętych i szczęśliwych buziaków ☺️👧🧑🧑‍🦱👩‍🦰🧑‍🦰👩‍🦳👱👶👩‍🦱 
Od początku, czyli historia życia na ziemi …

24.02.2022 gościliśmy w murach Swarzędzkiej Czwórki niezwykłą osobę. Panią Kasię Bajerowicz , ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci z cyklu „Opowiem ci mamo”. Najnowszą pozycją książkową , której autorką jest Pani Kasia jest książka „Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi”. Wehikuł czasu jakim jest nasza wyobraźnia dzięki wspaniałej narracji do poszczególnych stron książki przeniósł nas do czasów kiedy powstawała nasza planeta. Ciepły subtelny głos Pani Kasi potęgował niesamowite wrażenia z tej podróży. Poznaliśmy historię Ziemi od jej początków do czasów dinozaurów.
      Po powrocie do współczesności uczniowie klas specjalnych uczestniczyli w warsztatach plastycznych , których głównymi bohaterami były dinozaury. Te nasze , były kolorowe sympatyczne i bardzo piękne.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

                                     Jerzy Kot
Miaucząco i mrucząco...
Obchodziliśmy 17.02.22 w klasach specjalnych „Swarzędzkiej Czwórki” Światowy Dzień Kota. Dla mnie to szczególna uroczystość a to ze względu na nazwisko. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się o zwyczajach naszych futrzanych milusińskich. Filmiki i prezentacje wprowadziły nas w świat ciekawostek z życia tych sympatycznych siersciuchów. Usposobienie , charakter i fotogeniczność kociaków sprawiła, że stali się bohaterami kilkudziesięciu filmów i kreskówek. W pewnym momencie zajęć pojawił się niesamowity gość….Główny bohater kreskówki „Tom i Jerry”. obecność Toma motywowała do wykonania zadań związanych ze świętem kotów. Koty mają swoje doczesne miejsce w kulturze ogólnoświatowej . Kompozytor operowy G Rossini skomponował „Arię na dwa koty” którą gremialnie odśpiewali uczestnicy zajęć…Zabawy było co niemiara. Po przejściu do innej klasy okazało się ,że pozostawiony bez opieki Tom , bawiąc się motkami wełny pozostawił ją na całej powierzchni dywanu. Dzieciaki musiały posprzątać po naszym gościu. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy mieli zrobione pamiątkowe zdjęcia. Ale na tym nie koniec. Tom zanim opuścił mury naszej szkoły odwiedził oddziały przedszkolne i klasę 1c. 
                                                   Jurek Kot
1 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanawić się jakiej pomocy potrzebują nasi leśny przyjaciele.

Z tego tez powodu w naszych Zespołach Edukacyjno- Terapetycznych odbyliśmy krotką lekcję dotyczącą dokarmiania zwierzyny. I tak dowiedzieliśmy się jakie gatunki zwierząt są dokarmiane zimą, poznalismy z czego zbudowany jest paśnik, jakie pokarmy powinny się tam znaleźć. Nauczyliśmy rozróżniać się podstawowych gatunków ptaków i wiem jakie przysmaki są ich ulubionymi.

Na zakończenie spotkania wykonaliśmy sami paśnik dla zwierząt oraz karmnik- na razie takie na papierze, ale kto wie może wktótce pokusimy się o coś wiecej....

Sylwia Woźniczak

Międzynarodowy Dzień Pizzy
Jakże nie obchodzić tak smacznego Święta. Któż bowiem nie lubi pizzy. Może przygotowywać niekoniecznie, ale degustować jak najbardziej. Pokusiliśmy się więc              o zamówienie tego smacznego dania do szkoły. Wystarczył telefon i po godzinie dostawca z dużą torbą zjawił się u naszych drzwi. Potem to już tylko trzeba było wynagrodzić Pana za jego fatygę i można zabrać się za rozpakowywanie pudeł w których ukryte były pyszności.
Święto Pizzy jest w kalendarzu świąt nietypowych i nie można się temu dziwić, bo pizza to jedno z najbardziej powszechnych smakołyków, uwielbianych przez osoby w każdym wieku. Przypada ono na 9 lutego. Prawdopodobnie to święto celebrowane już XVIII w przez Neapolitańczyków, których uznaje się za twórców pizzy w aktualnej formie. Wcześniej, bo już w czasie starożytnym, antyczni Rzymianie i starożytni Grecy jadali okrągłe chleby pokryte warzywami, przyprawami i oliwą. Nazywano je pissa lub pita. Nazwy pizza zaczęto używać 997r. Za najstarszą pizzerię uważa się otwartą w Neapolu w 1738r - Antica Pizzeria .                                                                     Aktualnie pizza ma wiele obliczy. Istnieje 50 rodzajów i setki jej wariantów w zależności od regionu i upodobań. Niektóre z nich stały się rekordzistami Guinessa. Nie lada wyzwaniem okazała się pizza ważąca 23 tony i średnicy 40m czy pizza o długości 1,5km. Pizza neapolitańska doczekała się w 2009r przyznawanego przez Komisję Europejską certyfikatu Traditional Specjalities Guaranteed, a w 2017r wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Korzenie polskiej pizzy wywodzą się ze Słupska, gdzie w 1975r powstała pierwsza pizzeria.
Życzymy smacznego.
Maja Szwanka
Któż z nas nie lubi naleśników?

Można je jeść na śniadanie, obiad i kolację. Smakują z powidłami, dżemem, serem, miodem, bez niczego, a także z wytrawnymi dodatkami. Uczniowie z oddziały edukacyjno – terapeutycznych poznali przepis na wspaniałe amerykańskie pancakes i wspólnie przygotowali pyszne naleśniki.

Wszyscy uznali, że naleśniki są super, a zjedzenie przynajmniej jednego wspaniale poprawia humor.

Lucyna Kaźmierczak

Przez wiele lat myśleliśmy o tym, rozmawialiśmy, szukaliśmy środków i pomieszczenia                    na stworzenie wyjątkowego miejsca w naszej szkole dla podopiecznych, którzy potrzebują specjalistycznej sali, sprzyjającego ich rozwojowi, nabywaniu nowych doświadczeń, poznawaniu świata w niecodzienny sposób. I udało się. Kluczowym w tych działaniach było miejsce. W zeszłym roku, dzięki przychylności Pani Dyrektor Elżbiecie Wieczorek udało się wygospodarować w szkole pomieszczenie, gdzie powstanie Sala Doświadczania Świata. Miejsce wyjątkowe, bajeczne, z ogromna ilością interaktywnych pomocy skupiających          na sobie wzrok, słuch, czucie tych osób, dla których to są nadrzędne kanały doświadczania świata – dla uczniów z przeróżnymi deficytami, gdzie rozwijać będą swoją wrażliwość zmysłową po to, by uczyć się świata i odbierać go zmysłami. 

Sala Doświadczania Świata to nie tylko miejsce, to metoda pracy z osobami                  z niepełnosprawnościami zwana Snoezelen. Jej początki sięgają siedemdziesiątych lat XX wieku. Wywodzi się z Holandii. Jej twórcy Ada Verheula i Jan Hulsegge proponują bezzadaniową i niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Celem tej metody jest poszukiwanie dróg dotarcia do osób z którymi kontakt jest utrudniony, którzy inaczej percepują otaczającą ich rzeczywistość, którzy mają problem z odbiorem otoczenia              i identyfikowaniem się z nim. Miejsce, które stworzyliśmy w naszej szkole to odpowiednio zaangażowana przestrzeń wyposażona w specjalistyczne sprzęty, z wykorzystaniem których realizowane będą sesje terapeutyczne o unikalnym podwójnym efekcie – relaksacji i aktywizacji. 

Polisensoryczna terapia realizowana metodą Snoezelen w Sali Doświadczania Świata aktywizuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, smak, dotyk, węch, stymuluje przedsionkowo, wycisza układ nerwowy. Daje też ogromne poczucie szczęścia uwalniając takie hormony jak serotonina, dopamina, oksytocyny czy endorfiny. 
Udało nam się stworzyć miejsce, które uczy, bawi, relaksuje, wycisza.

„Bogatym jest ten, kto posiada wiele;
Bogatszym ten, kto mało potrzebuje;
Najbogatszym, kto dużo daje.”
Gerhard Tersteegen

Za pomoc w tym wielkim przedsięwzięciu dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wszystkim tym, którzy obserwowali nasze działania w FB, stronie szkoły, włączali się w kiermasze, aukcje, sponsorowali nas i wspierali mentalnie. Powstanie tego miejsca w naszej szkole to zasługa wielu osób, którym BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Maja Szwanka

Puzzle to aktywność, która wciąga, rozwija skupienie, koncentrację, myślenie, cierpliwość,ale przede wszystkim jest to pożywka dla utrzymania naszego mózgu w ciągłej aktywności.

29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli, znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek czy Dzień Składanki i Łamigłówki. Święto obchodzone od połowy lat       90-tych. Jego pomysłodawcami są amerykańscy producenci zabaw umysłowych.

Znaczenie słowa puzzle w świecie jest różnie interpretowane. Etymolodzy doszukali się pierwszych wzmianek na temat tej fascynującej zabawy w XVI w – „Sprawdzić, że ktoś poczuje się zdezorientowany, ponieważ czegoś nie rozumie”. Aktualnie synonimem tego słowa test „zagadka”, „gra” czy „układanka”. Jakkolwiek jednak nie nazwać tej fascynującej zabawy dla większości dzieci, ale nie tylko bo i dorosłych, polega ona na rozwiazywaniu problemu polegającego na ułożeniu z drobnych elementów ciekawego obrazu. Włączając logikę podczas dopasowywania fragmentów obrazów rozwiązuje się układankę. Zabawa potrafi niesamowicie wciągać i fascynować. Rozwija poznawczo, ćwiczy koordynacje wzrokowo – ruchową, motorykę małą.
Za wynalazcę puzzli uważa się brytyjskiego grawera i kartografa Johna Spilsbury – pewnie nie zdawał sobie sprawy jak rozwinie się ta gra i jak popularna będzie. 

Tego dnia w naszych klasach podjęliśmy ten temat. Była cisza, skupienie …i efekt końcowy.


Maja Szwanka

W pracy z uczniami oddziałów edukacyjno – terapeutycznych duży nacisk kładziemy na przygotowanie do samodzielności w dorosłym życiu. Uczymy naszych wychowanków podstaw gotowania, sprzątania, mycia naczyń i nakrywania do stołu. Podczas zajęć gotujemy nie tylko proste, ale także bardziej skomplikowane potrawy. Najpierw wspólnie zastanawiamy się nad menu, potem ustalamy listę zakupów i idziemy razem do sklepu, aby ją zrealizować. W szkole Wszyscy bardzo lubią te zajęcia, szczególnie etap końcowy – wspólną degustację.
Gotujemy w salach lekcyjnych, i nie jest to zbyt komfortowe. Jednak niedługo wszystko się zmieni – jesteśmy na etapie urządzania SALI PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO ŻYCIA .  W sali tej będą odbywały się nie tylko zajęcia kulinarne, ale również uczące domowych prac porządkowych: sprzątania, korzystania z odkurzacza, ścielenia łóżka, zmiany pościeli i prasowania. Wiele z potrzebnych urządzeń już zgromadziliśmy. Mamy płytę indukcyjną, mikser, blender i nawet gofrownicę. Z klasowych pieniędzy zakupiliśmy przybory kuchenne i naczynia. Na uruchomienie sali czeka lodówka, piekarnik elektryczny, blender planetarny, żelazko i deska do prasowania, kołdra, poduszki i nawet jasiek. Jeszcze wiele pracy przed nami, ale wierzymy, że uda się i już niedługo będziemy korzystać z nowej pracowni. 
Umiejętność wykonywania tych czynności jest bardzo ważna zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla ich rodzin. Każdy w rodzinie ma swoje obowiązki, wszyscy pomagają sobie wzajemnie. Nasi uczniowie też nabędą umiejętności, które w życiu są tak ważne .
Teatr śniegiem, piaskiem i światłem pisany.

Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem przepięknej baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”, którą mogliśmy obejrzeć w zmienionej konwencji. 
Przenieśliśmy się w świat lodu, czaru i magii, gdzie z głównymi bohaterami Gerdą i Kajem poznaliśmy co to strach, nadzieja, wiara, wytrwałość, przyjaźń i miłość. Niesamowitość tego spektaklu to forma: opowiedziany był bowiem śniegiem, światłem i piaskiem. Podczas prezentacji, mimo, że spektakl oglądany był on-line poczuliśmy dreszczyk emocji oraz dziecięcą radość oglądając tę zachwycającą zimową opowieść. Królowa Śniegu zabierając nas do swego lodowego zamku poruszyła emocje, zaciekawiła i trzymała widzów w ogromnym napięciu. Oglądając tę przepiękną, nietypową interpretację wyjątkowej baśni w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni programu „Mam Talent”, mogliśmy tylko żałować, że nie dane nam jest obejrzeć jej w realnym świecie teatru.


Maja Szwanka
Kochani !!!
Program 1 + 1 = 3 
Razem znaczy więcej

To akcja, która narodziła się z chęci niesienia pomocy osobom potrzebującym w Wielkopolsce. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w tym rejonie. Dzięki zaangażowaniu pracowników, corocznie wspierana jest fundacja lub stowarzyszenie, wybierane przez głosowanie. W ramach każdorocznej edycji wspierana jest tylko jedna organizacja wybrana przez pracowników Volkswagen. Pracownicy deklarując pomoc wyrażają zgodę na comiesięczne potrącanie z ich pensji 1 złotówki, która jest przekazywana na konto wybranej organizacji. Druga jedynka to symboliczny datek, który do skarbon z logo programu mogą wrzucić wszystkie osoby przebywające na terenie fabryki, goście, kontrahenci, zwiedzający. Dlatego w zamyśle inicjatorów 1 + 1 = 3 mimo, że nie daje to matematycznego wyliczenia 2. Do wartości całkowitej dodany jest również uśmiech, który darczyńcy programu otrzymują w zamian.

Nasza Fundacja Dzieciaki Czwórki bardzo chciałaby znaleźć się w gronie tych wybranych. Takie wsparcie to ogromna pomoc dla podopiecznych czwórki. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o poinformowanie członków rodziny, znajomych tych bliższych i dalszych, że taka akcja jest organizowana, a nasza Fundacja będzie starała się znaleźć w gronie wybranych. 
Głosować będzie można na początku stycznia. Czas głosowania to tylko dwa dni.
Linki do głosowania udostępnimy na naszych mediach społecznościowych.
Zwracamy się z ogromną prośbą o promowanie ich, udostępnianie i głosowanie.

Mamy ogromną nadzieję, że wspólnie, z Państwa wsparciem nam się uda.


W imieniu zarządu Fundacji 
Maja Szwanka
Tel.501495141
Od kilku lat uczestnicy zajęć wokalnych biorą udział w "Betlejem 
Poznańskim". W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany , za to w tym roku braliśmy udział w kolędowaniu dwukrotnie. 10 i 17 grudnia. W piątek 17 grudnia w przeszło godzinnym koncercie młodzi artyści ze "Swarzędzkiej Czwórki" zaprezentowali 20 kolęd i piosenek świątecznych, a wszystko w ramach dnia Fundacji "Niesiemy Nadzieję".Fundacja opiekuje się dziećmi chorymi na choroby zagrażające życiu, między innymi: mukowiscydozę, zanik mięśni i dziećmi dializowanymi, czekającymi na przeszczep nerek. W trakcie naszych występów odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych fundacji. Dla niektórych artystów, zwłaszcza tych najmłodszych był to pierwszy występ na dużej scenie wśród reflektorów i świątecznych iluminacji .
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z koncertu:
Jerzy Kot
Oby tradycji stało się zadość i tego trudnego, pandemicznego roku spotkaliśmy się wspólnie. Uczniowie i rodzice podsumowali tegoroczny rok przy wigilijnym spotkaniu. Był poczęstunek, wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy o podopiecznych, ale i gwiazdor, który nie omieszkał przynieść w swym wielkim, niejednym worku prezenty. 
To tradycja wywodząca się z dawnych grup kolędników, a odnosząca się do noszonych przez nich gwiazd. Przyszła postać ubrana w baranicę i czapkę, której twarz ukryta została pod maską z długą brodą. Taki to Gwiazdor w worze z prezentami przyniósł nam upominki. Wszyscy sobie na nią zasłużyli, albowiem rózgi wśród prezentów nie było.
Ale to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Jeden z naszych uczniów obchodził też urodziny. Dlatego pośród wigilijnych prezentów znalazł się smaczny tort.
Najlepszego Michałku😍😍
Konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową
W konkursie wzięło udział wielu uczniów, przyniesione na konkurs dekoracje były piękne i ich autorzy bardzo się starali. Komisja składająca się z trzech osób: Lucyny Kaźmierczak,  Krystyny Pawlaczyk i Mai Szwanki miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace zasługiwały na wyróżnienie za pomysłowość, duży wkład pracy lub serce włożone w ich wykonanie. Niestety należało wybrać sześć najpiękniejszych. Komisja postanowiła nie przyznawać poszczególnych miejsc, tylko równorzędne wyróżnienia. Oto klasy z wyróżnionymi pracami :

V C, V ZET, VI ZET, VII C, I D, IV A. 

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów już zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie,

Lucyna Kaźmierczak
15 grudnia 2021r. obchodziliśmy w naszych klasach „Dzień herbaty”. Wszyscy uczniowie poznali rodzaje i pochodzenie herbaty oraz podobieństwa i różnorodność kulturową związaną z tradycjami picia herbaty obowiązującymi w innych krajach.Z przygotowanego filmu dowiedzieli się również jak wygląda produkcja herbaty. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów. Zajęcia zakończyły się nauką zaparzania herbaty połączoną z degustacją pysznych herbatników. Było dużo wrażeń!

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Futbolu. W Polsce utożsamiany z piłką nożną, która mimo braku spektakularnych sukcesów często uważana jest za sport narodowy. W nogę gramy od małego, najpierw na podwórku przed domem, potem w szkole.
I my również w naszych Zespołach Edukacyjno- Terapeutycznych obchodziliśmy dzień sportu. Najpierw zapoznaliśmy się z podstawami gry w piłkę, dowiedzieliśmy się co jest potrzebne by grać, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki związane z futbolem. Wykonaliśmy również piłkę nożną. Na zakończenie spotkania wspólnie obejrzeliśmy film o tematyce piłki.  Kto wie, może i u nas wkrótce pojawi się jakiś nowy sportowiec?
Sylwia Woźniczak 

Międzynarodowy Dzień Małpy

Na kanwie tego święta w oddziałach ZET przeprowadzone zostały zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom tych bardzo ciekawych i mądrych stworzeń, które w wielu aspektach swojego życia przypominają ludzi. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas przedstawiciele tego gatunku, 
z którym poprzez zabawę wspólnie zanużyliśmy się w świat małpich przedstawicieli. 
Nasza małpka Marcysia pokazała sprawność i gibkość z jaką przemieszczają się małpy         w trudnych terenach. Zaprezentowała wszystkie aspekty opieki nad potomstwem, sposoby komunikacji i relacje panujące w stadzie, które przypominają nasze rodzinne relacje.            Nie zapomniała też wspomnieć o emocjach, jakie doświadczają w różnych sytuacjach życiowych. Obserwując zachowania naszego gościa chylimy się też przed inteligencją tej grupy zwierząt. Podczas naszego spotkania z Marcysia nie zabrakło też degustacji ulubionych przekąsek uwielbianych przez małpy. Z opowiadań naszego gościa dowiedzieliśmy się też,że małpy to gatunek zagrożony, albowiem narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony kłusowników. Wspólnie mogliśmy obserwować jak cierpią podczas nielegalnych odłowów i jak często sierotami zostaje ich potomstwo.

Kierując się ta wiedzą zrozumieliśmy, że ustanowienie w 2000 roku Międzynarodowego Dnia Małpy ma głębokie przesłanie i warto je znać. 
Mimo, że nadal święto to nie ma oficjalnego statusu to coraz częściej propagowane jest na całym świecie. Powstało z inicjatywy artystów, którzy chcieli zwrócić uwagę na wkład tych człekokształtnych naczelnych w szerzenie rozwoju kultury.
Promowanie tego dnia ma też za zadanie zwrócenie uwagi na zagrożenie związane z wyginięciem niektórych gatunków. Aktualnie aż 25 gatunkom tych ssaków grozi wyginiecie. Powołana Kampania na Rzecz Małp Człekokształtnych (EAZA) koncentruje się na działaniach związanych z ochroną i zabezpieczaniem godnych warunków życia małp i małpiatek w ich naturalnych środowiskach               oraz edukowaniu w zakresie ochrony człekokształtnych. 

Maja SzwankaŚroda, 9 grudnia na długo pozostanie w pamięci uczniów oddziałów edukacyjno- terapeutycznych. Właśnie w ten dzień, gdy na dworze robiło się już ciemno, pojechaliśmy do Magicznego Lasu.

Był to niezapomniany spacer do krainy wyobraźni. Do krainy pełnej kolorowych świateł, świateł tworzących przepiękne obrazy. Widzieliśmy drzewo życia, którego duchy odsłaniały nam sceny leśnego świata fantazji, w którym królowały bajecznie kolorowe rośliny, grzyby, owady. Spotkaliśmy wiewiórkę, wilka, nietoperza, ślimaka i jeże. Podziwialiśmy liście kasztanowca, klonu, dębu. Było nieziemsko i cudownie.

Nie wierzycie? Najlepiej sami wybierzcie się do Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu .