Fundacja Dzieciaki Czwórki

SZANOWNI RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE 
W naszej szkole działa od roku FUNDACJA DZIECIAKI CZWÓRKI , której celem jest wspieranie uczniów z niepełnosprawnością uczących się w naszej szkole .
Zachęcamy do polubienia naszej szkoły na fb.

Zarząd Fundacji Dzieciaki Czwórki

Prezes: Maja Szwanka tel. 501495141

Członkowie Zarządu: Lucyna Kaźmierczak tel. 502546010
Jerzy Kot tel. 601693612

Teatr śniegiem, piaskiem i światłem pisany.

Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem przepięknej baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”, którą mogliśmy obejrzeć w zmienionej konwencji. 
Przenieśliśmy się w świat lodu, czaru i magii, gdzie z głównymi bohaterami Gerdą i Kajem poznaliśmy co to strach, nadzieja, wiara, wytrwałość, przyjaźń i miłość. Niesamowitość tego spektaklu to forma: opowiedziany był bowiem śniegiem, światłem i piaskiem. Podczas prezentacji, mimo, że spektakl oglądany był on-line poczuliśmy dreszczyk emocji oraz dziecięcą radość oglądając tę zachwycającą zimową opowieść. Królowa Śniegu zabierając nas do swego lodowego zamku poruszyła emocje, zaciekawiła i trzymała widzów w ogromnym napięciu. Oglądając tę przepiękną, nietypową interpretację wyjątkowej baśni w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni programu „Mam Talent”, mogliśmy tylko żałować, że nie dane nam jest obejrzeć jej w realnym świecie teatru.


Maja Szwanka
Kochani !!!
Program 1 + 1 = 3 
Razem znaczy więcej

To akcja, która narodziła się z chęci niesienia pomocy osobom potrzebującym w Wielkopolsce. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w tym rejonie. Dzięki zaangażowaniu pracowników, corocznie wspierana jest fundacja lub stowarzyszenie, wybierane przez głosowanie. W ramach każdorocznej edycji wspierana jest tylko jedna organizacja wybrana przez pracowników Volkswagen. Pracownicy deklarując pomoc wyrażają zgodę na comiesięczne potrącanie z ich pensji 1 złotówki, która jest przekazywana na konto wybranej organizacji. Druga jedynka to symboliczny datek, który do skarbon z logo programu mogą wrzucić wszystkie osoby przebywające na terenie fabryki, goście, kontrahenci, zwiedzający. Dlatego w zamyśle inicjatorów 1 + 1 = 3 mimo, że nie daje to matematycznego wyliczenia 2. Do wartości całkowitej dodany jest również uśmiech, który darczyńcy programu otrzymują w zamian.

Nasza Fundacja Dzieciaki Czwórki bardzo chciałaby znaleźć się w gronie tych wybranych. Takie wsparcie to ogromna pomoc dla podopiecznych czwórki. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o poinformowanie członków rodziny, znajomych tych bliższych i dalszych, że taka akcja jest organizowana, a nasza Fundacja będzie starała się znaleźć w gronie wybranych. 
Głosować będzie można na początku stycznia. Czas głosowania to tylko dwa dni.
Linki do głosowania udostępnimy na naszych mediach społecznościowych.
Zwracamy się z ogromną prośbą o promowanie ich, udostępnianie i głosowanie.

Mamy ogromną nadzieję, że wspólnie, z Państwa wsparciem nam się uda.


W imieniu zarządu Fundacji 
Maja Szwanka
Tel.501495141
Od kilku lat uczestnicy zajęć wokalnych biorą udział w "Betlejem 
Poznańskim". W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany , za to w tym roku braliśmy udział w kolędowaniu dwukrotnie. 10 i 17 grudnia. W piątek 17 grudnia w przeszło godzinnym koncercie młodzi artyści ze "Swarzędzkiej Czwórki" zaprezentowali 20 kolęd i piosenek świątecznych, a wszystko w ramach dnia Fundacji "Niesiemy Nadzieję".Fundacja opiekuje się dziećmi chorymi na choroby zagrażające życiu, między innymi: mukowiscydozę, zanik mięśni i dziećmi dializowanymi, czekającymi na przeszczep nerek. W trakcie naszych występów odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych fundacji. Dla niektórych artystów, zwłaszcza tych najmłodszych był to pierwszy występ na dużej scenie wśród reflektorów i świątecznych iluminacji .
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z koncertu:
Jerzy Kot
Oby tradycji stało się zadość i tego trudnego, pandemicznego roku spotkaliśmy się wspólnie. Uczniowie i rodzice podsumowali tegoroczny rok przy wigilijnym spotkaniu. Był poczęstunek, wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy o podopiecznych, ale i gwiazdor, który nie omieszkał przynieść w swym wielkim, niejednym worku prezenty. 
To tradycja wywodząca się z dawnych grup kolędników, a odnosząca się do noszonych przez nich gwiazd. Przyszła postać ubrana w baranicę i czapkę, której twarz ukryta została pod maską z długą brodą. Taki to Gwiazdor w worze z prezentami przyniósł nam upominki. Wszyscy sobie na nią zasłużyli, albowiem rózgi wśród prezentów nie było.
Ale to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Jeden z naszych uczniów obchodził też urodziny. Dlatego pośród wigilijnych prezentów znalazł się smaczny tort.
Najlepszego Michałku😍😍
Konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową
W konkursie wzięło udział wielu uczniów, przyniesione na konkurs dekoracje były piękne i ich autorzy bardzo się starali. Komisja składająca się z trzech osób: Lucyny Kaźmierczak,  Krystyny Pawlaczyk i Mai Szwanki miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace zasługiwały na wyróżnienie za pomysłowość, duży wkład pracy lub serce włożone w ich wykonanie. Niestety należało wybrać sześć najpiękniejszych. Komisja postanowiła nie przyznawać poszczególnych miejsc, tylko równorzędne wyróżnienia. Oto klasy z wyróżnionymi pracami :

V C, V ZET, VI ZET, VII C, I D, IV A. 

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów już zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie,

Lucyna Kaźmierczak
15 grudnia 2021r. obchodziliśmy w naszych klasach „Dzień herbaty”. Wszyscy uczniowie poznali rodzaje i pochodzenie herbaty oraz podobieństwa i różnorodność kulturową związaną z tradycjami picia herbaty obowiązującymi w innych krajach.Z przygotowanego filmu dowiedzieli się również jak wygląda produkcja herbaty. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów. Zajęcia zakończyły się nauką zaparzania herbaty połączoną z degustacją pysznych herbatników. Było dużo wrażeń!

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Futbolu. W Polsce utożsamiany z piłką nożną, która mimo braku spektakularnych sukcesów często uważana jest za sport narodowy. W nogę gramy od małego, najpierw na podwórku przed domem, potem w szkole.
I my również w naszych Zespołach Edukacyjno- Terapeutycznych obchodziliśmy dzień sportu. Najpierw zapoznaliśmy się z podstawami gry w piłkę, dowiedzieliśmy się co jest potrzebne by grać, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki związane z futbolem. Wykonaliśmy również piłkę nożną. Na zakończenie spotkania wspólnie obejrzeliśmy film o tematyce piłki.  Kto wie, może i u nas wkrótce pojawi się jakiś nowy sportowiec?
Sylwia Woźniczak 

Międzynarodowy Dzień Małpy

Na kanwie tego święta w oddziałach ZET przeprowadzone zostały zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom tych bardzo ciekawych i mądrych stworzeń, które w wielu aspektach swojego życia przypominają ludzi. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas przedstawiciele tego gatunku, 
z którym poprzez zabawę wspólnie zanużyliśmy się w świat małpich przedstawicieli. 
Nasza małpka Marcysia pokazała sprawność i gibkość z jaką przemieszczają się małpy         w trudnych terenach. Zaprezentowała wszystkie aspekty opieki nad potomstwem, sposoby komunikacji i relacje panujące w stadzie, które przypominają nasze rodzinne relacje.            Nie zapomniała też wspomnieć o emocjach, jakie doświadczają w różnych sytuacjach życiowych. Obserwując zachowania naszego gościa chylimy się też przed inteligencją tej grupy zwierząt. Podczas naszego spotkania z Marcysia nie zabrakło też degustacji ulubionych przekąsek uwielbianych przez małpy. Z opowiadań naszego gościa dowiedzieliśmy się też,że małpy to gatunek zagrożony, albowiem narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony kłusowników. Wspólnie mogliśmy obserwować jak cierpią podczas nielegalnych odłowów i jak często sierotami zostaje ich potomstwo.

Kierując się ta wiedzą zrozumieliśmy, że ustanowienie w 2000 roku Międzynarodowego Dnia Małpy ma głębokie przesłanie i warto je znać. 
Mimo, że nadal święto to nie ma oficjalnego statusu to coraz częściej propagowane jest na całym świecie. Powstało z inicjatywy artystów, którzy chcieli zwrócić uwagę na wkład tych człekokształtnych naczelnych w szerzenie rozwoju kultury.
Promowanie tego dnia ma też za zadanie zwrócenie uwagi na zagrożenie związane z wyginięciem niektórych gatunków. Aktualnie aż 25 gatunkom tych ssaków grozi wyginiecie. Powołana Kampania na Rzecz Małp Człekokształtnych (EAZA) koncentruje się na działaniach związanych z ochroną i zabezpieczaniem godnych warunków życia małp i małpiatek w ich naturalnych środowiskach               oraz edukowaniu w zakresie ochrony człekokształtnych. 

Maja SzwankaŚroda, 9 grudnia na długo pozostanie w pamięci uczniów oddziałów edukacyjno- terapeutycznych. Właśnie w ten dzień, gdy na dworze robiło się już ciemno, pojechaliśmy do Magicznego Lasu.

Był to niezapomniany spacer do krainy wyobraźni. Do krainy pełnej kolorowych świateł, świateł tworzących przepiękne obrazy. Widzieliśmy drzewo życia, którego duchy odsłaniały nam sceny leśnego świata fantazji, w którym królowały bajecznie kolorowe rośliny, grzyby, owady. Spotkaliśmy wiewiórkę, wilka, nietoperza, ślimaka i jeże. Podziwialiśmy liście kasztanowca, klonu, dębu. Było nieziemsko i cudownie.

Nie wierzycie? Najlepiej sami wybierzcie się do Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu .

We wtorek 7.12 uczniowie klasy 3b gościli na zajęciach p. Maję Szwanka, która pogłębiła ich wiedzę na temat ucha, jako narządu słuchu i równowagi. Zostali zapoznani z budową i funkcją ucha, dowiedzieli się w jaki sposób powstają wrażenia słuchowe, jaki negatywny wpływ ma hałas na słuch oraz jak działa narząd równowagi.
 Pani Maja zademonstrowała także specjalistyczne urządzenia do badania słuchu oraz przeprowadziła pokazowe badanie audiometrem.
 Dzieci dowiedziały się też jak pomaga się ludziom niedosłyszącym i głuchym oraz z jakiego sprzętu mogą korzystać.
Uczniowie mieli okazję poznać podstawy i tajniki języka migowego. Osoby niesłyszące spotykamy w codziennym życiu, jednak często nie jesteśmy tego świadomi, przez to, że żyją one jakby w innym świecie – „świecie ciszy”. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby otworzyć świat słyszących na świat głuchych.
Zajęcia przeprowadzone przez panią Maję były niezwykle interesujące i bardzo podobały się dzieciom.
Leonarda Leżańska
Jolanta Dębska

6 grudnia w Naszej szkole odbył się IV Mikołajkowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora SP4.

W turnieju wzięło udział 10 drużyn, reprezentujących klasy integracyjne i specjalne naszej szkoły. Po emocjonujących rozgrywkach wyłoniliśmy 3 najlepsze zespoły.

 

I miejsce zajęła klasa 8a w składzie Norbert Hołderny i Stanisław Łucki,

II miejsce zajęła drużyna Waleczne Pingwinyz klasy 8zet w składzie Mikołaj Malanowski i Norbert Pawlak,

III miejsce zajęła drużyna Kocury z kalsy 8 zet w składzie Agata Maciejewska, Jakub Machaj i Mateusz Ludwiński

 
Bardzo się cieszymy, że mimo pandemi udało się zorganizować naszą cykliczną imprezę. Wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne upominki, słodycze i medale, a dla najlepszych drużyn ptzygotowane były puchary. Dzięjuemy wszyswtkim za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!


Organizatorzy turnieju
KOLEJNA PŁYTA Z KOLĘDAMI I PIOSENKAMI ŚWIĄTECZNYMI  !!!!
Święta tuż, tuż a uczestnicy zajęć wokalnych jak te elfy uwijają się by zdążyć przed świętami wydać nową płytę z piosenkami świątecznymi i kolędami. W klasowym studio nagraniowym codziennie powstają nowe aranżacje znanych i nieznanych utworów świątecznych, młodzi artyści wkładają w każdy utwór tyle serca i pięknych emocji, że staje się on jedyny i niepowtarzalny zarówno dla rodziców jak i postronnych słuchaczy. Dochód ze sprzedaży płyt zasili konto fundacji "Dzieciaki Czwórki" zamówienia na płytę można składać u Pani Mai Szwanka w sali 1a
Zapraszam do obejrzenia prezentacji z mixem świąteczno kolędowym
Jerzy Kot
Kiedyś dawno …dawno temu w roku 1902 prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wraz
 z przyjaciółmi wybrał się na polowanie podczas, którego postrzelono małego misia. Prezydentowi zrobiło się smutno i zdecydował o uwolnieniu nieszczęsnego zwierzaka.O tym wydarzeniu zrobiło się bardzo głośno. Rozpisywała się o tym wydarzeniu prasa. Powstał komiks w waszyngtońskiej prasie. Dzięki tej reklamie jeden z producentów zabawek stworzył nową maskotkę – pluszowego misia. Za zgodą prezydenta Roosevelta nazwał ją Teddy Bear. Od tej pory jest to najbardziej lubiana przez dzieci maskotka. W stulecie tej historii zaczęto obchodzić Święto Pluszowego Misia.Dlatego też od 2002r na całym świecie w dniu 25 listopada pluszowy miś ma swoje święto. 
Tego roku zawitał też w oddziałach Zet. Zjawił się niespodziewanie, opowiedział o swoich marzeniach, ulubionych pokarmach i włączył uczniów we wspólne zabawy. Nawiązał też do swojego zwierzęcego pierwowzoru. W tym dniu radość i ciekawość zagościła wśród uczniów swarzędzkiej czwórki. Zabawa nie miała końca a miś podawał łapkę, tulił dzieci i rysował uśmiech na ich twarzach.

Maja Szwanka
Dnia 18 listopada 1982 r narodziła się Myszka Miki. Jej twórcą był Wolt Disney. Pewnego dnia w domu w Kansas City na biurko Disneya wskoczyła mała mysz. Animator polubił ją i doszedł do wniosku, że mogłaby zostać bohaterem jego kreskówek. 
I tak od prawie stu lat mała Myszka bawi kolejne pokolenia dzieci. Z okazji urodzin Myszki klasy Zet postanowiły uczcić jej dzień i zorganizować zajęcia z Jej udziałem. Na początek uczniowie musieli z zagadek rozpoznać bohaterów dzisiejszego dnia. Następnie mieli okazję obejrzeć pierwszą czarno- białą produkcję Disneya. Poznali również wszystkich przyjaciół Myszki Micki. Kolejnym zadaniem było wykonanie maski Myszki. Na zakończenie naszych działań obejrzeliśmy współczesną wersję bajki. Wspólnie wszyscy doszliśmy do wniosku, że pewnie nasza Myszka przyjaciółka dalej z powodzeniem będzie rozśmieszać kolejne dzieci… 
Sylwia Woźniczak 
Nasi Kochani❗️
Serdecznie dziękujemy za tak aktywne włączenie się do naszej akcji i przepiękne ozdoby świąteczne, które do nas spływają 💙
W związku z tym, że ozdób jest bardzo dużo zmianie ulega nasz regulamin. Już od środy pojawią na naszej "fejsbukowej" stronie pierwsze niespodzianki. 
Zachęcamy do włączenia się do akcji i promowanie jej wśród znajomych. Zwłaszcza, że wszystkie zebrane środki przekazane zostaną na charytatywny cel 🎁 
Tak więc licytujcie i wspierajcie podopiecznych Fundacji "Dzieciaki Czwórki" 4️⃣ 
Licytujemy do 19. grudnia.
Następne ciekawe zajęcia w naszej szkole! W środę 17.11.21r. uczniowie klas zet stanęli przed bardzo ciekawym zadaniem. Dlaczego ciekawym? Bo bycie wynalazcą to nie jest banalna sprawa 👩🏽‍🔬 czym są wynalazki? Jak je stworzyć? Jacy powinni być wynalazcy?
Nasi uczniowie wcielili się w rolę wynalazców i tworzyli prąd z ziemniaka! 🥔
Wydaje się zabawne i trudne do zrealizowania ale nam się udało!
Sądzimy, że ten dzień zaowocował w wiele nowych umiejętności uczniów oraz zrodził w nich ziarenko ciekawości 🤎🤍
Wiktoria Szwanka
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień ❤ Święto to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma na celu uwrażliwić nas na piękno, które nas otacza i rozchmurzyć ponurą rzeczywistość 🌈🌈 
Z tej okazji w piątek uczniowie naszych klas zet zostali obdarowani miłymi zadaniami. Każdy z nich miał za zadanie obdarować drugą osobę serdecznym słowem płynącym prosto z serca 🧡

Wiktoria Szwanka


Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Osobom widzącym bardzo trudno zrozumieć świat odbierany przez osoby niewidome. Rzeczywistość człowieka zorientowana jest na patrzenie i widzenie. Dziwnym może się okazać, że nasze światy mogą być podobne. O tym dowiedzieli się i tego doświadczyli uczniowie Oddziałów Edukacyjno – Terapeutycznych podczas zajęć zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych.

Ø mieliśmy okazję wykonywać rożne codzienne sytuacje bez wykorzystania zmysłu wzroku,

Ø doświadczyliśmy jak aktywizują się w takich sytuacjach pozostałe zmysły i jak z nich korzystać,

Ø zrozumieliśmy dlaczego osoby niewidome mówią, że widzą rękoma czy uszami,

Ø sprawdziliśmy, że zapach może być drogowskazem,

Ø dowiedzieliśmy się do czego niewidomym służy biała laska i dlaczego noszą ciemne okulary,

Ø poznaliśmy rolę psa przewodnika osoby niewidomej, kiedy jest w pracy,a kiedy i jak odpoczywa,

Ø dowiedzieliśmy się jakiej pomocy oczekuje ewentualnie osoba niewidoma,

Ø poznaliśmy różne oblicza niewidzenia.

13 listopada to dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Pierwszy raz obchody tego Dnia miały miejsce w 1946 roku i od tego czasu coraz więcej państw na świecie włącza się w te obchody. Włączyliśmy się i MY.

 
Maja Szwanka
Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania w swarzędzkich ZET


Markos Kiprianou komisarz europejski odpowiedzialny za zdrowie w 2007 r. zainaugurował "Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania”. Jego celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci w Europie oraz przeciwdziałanie otyłości traktowanej już jako choroba cywilizacyjna. W tym dniu znane osoby związane ze zdrowiem        i promowaniem jedzenia oraz szefowie kuchni organizują spotkania i pokazy promujące zdrowe   i smaczne jedzenie dla dzieci i młodzieży. Formy spotkań z młodzieżą i dziećmi miały charakter interaktywny, zabawowy zachęcający uczniów do zdrowego stylu życia i odżywiania oraz prezentujący wartości zdrowotne wynikające z zasad takiego odżywiania. Wdrażając takie zadania zachęcamy dzieci do zdrowego gotowania wynikającego z zasad prawidłowego żywienia. Od tego czasu tego rodzaju aktywności 
i działania regularnie odbywają się 8 listopada w większości krajów Europy.

Temat podjęty też został w naszej szkole i dlatego 8 listopada uczniowie Oddziałów Edukacyjno – Terapeutycznych uczestniczyli w zajęciach przybliżających im wartości zdrowego odżywiania
 i sposoby zdrowego gotowania. 
Dzięki piosenkom i filmom promującym ten temat, piramidzie zdrowego odżywiainia i aktywnym uczestnictwie podczas przygotowywania pokarmów, a następnie ich degustacji mogli samodzielnie pochylić się nad tym jak ważnym tematem. 

Maja Szwanka

CYKLICZNIE…ZNACZY STALE…I TO CHWALĘ
Rafał …bębny i dzieciaki z klas zet… 5.11.21…To optymalny komplet by tworzyć muzykę ,bawić się muzyką w rytmach afrykańskich. Minimum słów maksimum muzyki…Zapraszam do obejrzenia filmiku z warsztatów… c.d.n….

Jerzy Kot


INNOWACJA " SPOSOBY NA INTEGRACJĘ"

W środowe przedpołudnie uczniowie oddziałów ZET gościli uczniów klasy I LO z fundacji EKOS 
w Swarzędzu. W ramach spotkania z wykorzystaniem pianki do golenia i farb wyczarowane został przepiękne jesienne drzewa. Wspólnie wykonane prace przez uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości zawisły na ścianach korytarza i są przepięknym elementem wystroju. Dla większości licealistów udział w tych zajęciach to pierwszy kontakt z niepełnosprawnością. 
  Celem tego spotkania i cyklicznie odbywających się w przyszłości ma być współuczestniczenie i aktywizowanie się osób sprawnych w aktywności osób z niepełnosprawnościami. Te integracyjne zajęci realizowane są w ramach wspólnej Innowacji „Sposoby na integrację”. Zarówno dla uczniów naszej szkoły i dla gości z fundacji EKOS to ważny temat do poruszenia.

  Korzyści jakie wynikają z budowania integracji między sprawnymi uczniami                i ich niepełnosprawnymi kolegami, to zależność, z której korzyści czerpać mają obydwie strony. O ile osoby z niepełnosprawnością będą miały poczucie włączania się w życie osób zdrowych, o tyle ich sprawni rówieśnicy włączając się w ten proces poznają i uczą się współpracy, rozumienia osób z niepełnosprawnością, rozwijają w sobie empatię, akceptację                       i tolerancję. Jednocześnie kształtują w sobie właściwe relacje interpersonalne. Takie działania jak otwartość na potrzeby innych, dają im szanse na zrozumienie interpersonalizmu, zakładającego, że rozwój każdej osoby jest celem życia społecznego, a wartości osobowe powinny być stawiane ponad wartościami ekonomicznymi czy strukturami społecznymi. Poczucie zrozumienia, że stopień niepełnosprawności nie może wpływać na równość praw, dostępności do kontaktów społecznych, czy kulturowych sprawi, że integracja będzie postrzegana jako model życia, a nie tylko jednorazowa aktywność. Dlatego też innowacja zakłada, że realizowane zadania będą dotyczyły obszaru formalno – organizacyjnego, edukacyjnego i psychoemocjonalnego.

Maja Szwanka

Już dzisiaj nasze dzieciaki spędziły wspólnie czas z okazji Dnia Postaci 
z Bajek! 
Było zabawnie, czytelniczo i wyjątkowo. To dzisiaj mimo różnego wieku naszych podopiecznych, wszyscy mogliśmy wrócić myślami do bajek na których się wychowaliśmy. Zgadywaliśmy co łączy Calineczkę i orzecha laskowego, Kopciuszka i pantofelka, Królewnę Śnieżkę z lustrem... i tak dalej :) Nasi uczniowie przypomnieli sobie moc bajek oraz morały jakie z nich płyną. 
A kiedy mówimy o bajkach to nie możemy zapomnieć o książkach w których są opisane! Dzieciaki bardzo dobrze wiedzą jak
 o nie dbać i chętnie dzielą się swoimi pomysłami jak propagować czytelnictwo wśród swoich rówieśników. Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień wszystkim się podobał i nie możemy się doczekać powtórki za rok!


Niecodzienne spotkanie

 Muzyka, taniec i literatura dziecięca to elementy kultury, w których realizuje swoje pasje życiowe Pani Agnieszka Kaczmarczyk. 
Założycielka poznańskiego oddziału KLANZY, trenerka i superwizorka Centrum Szkoleniowego, autorka szkoleń metodycznych z zakresu pedagogiki zabawy oraz rozwoju osobistego nauczycieli, współautorka płyt z piosenkami dla dzieci. 
  20.10.21 mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach literackich prowadzonych przez Panią Agnieszkę. Teksty czytanych utworów ubogacone były zabawami muzyczno-ruchowymi zaczerpniętymi z technik Klanzy .Sposób, w jaki czytała, wywoływał wśród uczniów radość i ogromne zaangażowanie emocjonalne. Rekwizyty użyte w zabawach pobudzały ciekawość i bardziej angażowały w odbiór czytanych tekstów. Na koniec zajęć wszyscy ustawili się do pamiątkowej fotografii.


Jerzy Kot


Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądra prawa.
Więc ja na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogą uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. 
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, biż, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, 
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, 
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa. 
Tak się tu wiersze poukładały, 
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.
Janusz Korczak "Prawa Dziecka"
A my swoimi słowami chcemy życzyć wszystkim dzieciom-małym i dużym ❤ Dużo miłości, wolności, dobra i uśmiechu 
KOCHANI…
To dzięki WAM ruszamy pełną parą z organizacją SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA w SP 4. 
Pierwsze pomoce już dotarły … A będzie ich dużo więcej …to tylko kwestia dni … nasi podopieczni czerpią z nich radość .
A wszystko to dzięki wsparciu finansowemu naszych darczyńców . Jest WAS TYLU, że nie sposób wymienić . 
W imieniu DZIECIAKÓW CZWÓRKI serdecznie dziękujemy ♥️♥️♥️♥️👩‍❤️‍👨👨‍👩‍👦👫👨‍👩‍👧‍👦
KOCHANI....
Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu uzyskał dofinansowanie do projektu „Fabryka Mocy Przeciwko Przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie”.
W ramach projektu powstanie „Niebieski Parasol” – internetowo-telefoniczny punkt wsparcia dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Swarzędz. Jego celem jest szybkie udzielenie pomocy dzieciom znajdującym się w kryzysie, który jest wynikiem ich trudnej sytuacji życiowej (kłopoty w domu lub szkole, długotrwały stres, traumatyczne wydarzenia).
Podstawową zaletą tej formy wsparcia jest bezpieczny dla dziecka stały kontakt mailowy (24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu) lub telefoniczny (7 dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 22.00). Każde piszące lub dzwoniące dziecko pozostanie anonimowe. Usługa jest oczywiście bezpłatna.
Adres email niebieskiparasol@opsswarzedz.pl zostanie uruchomiony 1 lipca 2021r.
Numer 516 407 960 zostanie uruchomiony 1 września 2021r.
i będzie działać 7 dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 22.00

Drodzy Pracownicy Oświaty! 💕 
Z okazji Święta Edukacji Narodowej chcielibyśmy Wam na pierwszym miejscu podziękować! Za Wasz trud, włożoną prace w nasz rozwój, każdą dobrą radę, cierpliwość, zamiłowanie do pracy i za to, że z nami jesteście. Pokazujecie Nam świat, pozwalacie Nam poznać siebie i spędzacie z Nami każdy dzień. 
Życzymy Wam samej dobroci w życiu, spełnienia zawodowego, radości i szczęścia oraz cierpliwości 🧑🏽👩🏼
Skip to content