Fundacja Dzieciaki Czwórki

SZANOWNI RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE 
W naszej szkole działa od roku FUNDACJA DZIECIAKI CZWÓRKI , której celem jest wspieranie uczniów z niepełnosprawnością uczących się w naszej szkole .
Zachęcamy do polubienia naszej szkoły na fb.

Zarząd Fundacji Dzieciaki Czwórki

Prezes: Maja Szwanka tel. 501495141

Członkowie Zarządu: Lucyna Kaźmierczak tel. 502546010
Jerzy Kot tel. 601693612

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy, Fundacja Dzieciaki Czwórki oraz Rada Rodziców SP4 serdecznie zapraszają na X Bieg Integracyjny „Biegnę dla Was”, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 12.00 na boisku SP4. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. Po biegu w godz. 12.00-15.00 czeka na Państwa festyn rodzinny z licznymi atrakcjami.
Cegiełki o wartości 10 zł do nabycia w sekretariacie SP4 lub w sali 1a SP4. Na stronie FB Dzieciaki Czwórki w utworzonym wydarzeniu umieszczane są szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/events/975006353524301/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D
Dzień Mamy to jeden z takich dni, który zaprasza nas do odwiedzin swoich mam, przytulenia ich i powiedzenia jak bardzo je kochamy. 
Jest to Dzień, który zachęca nas do zwolnienia i przypomnienia sobie jak wiele zawdzięczamy kobietom, które nas wychowały i oddałyby wszystko, żebyśmy byli szczęśliwi. 

Tego Dnia chcielibyśmy wszystkim mamom podziękować za Dar jakim nas obdarzyły, za cierpliwość, dobroć i cierpliwość. A najważniejsze to za miłość jaką nas darzycie 💜

Nie zapominajmy jednak, ze Dzień Mamy powinien trwać w każdy dzień roku. Zachęcamy wiec wszystkich by nie tylko dzisiaj pamiętać o swoich Mamach ale również każdego innego dnia w roku pokazywać im jak bardzo je kochacie oraz jak wdzięczni jesteśmy 🩵 

Fundacja Dzieciaki Czwórki życzy wszystkim mamom wytrwałości i cierpliwości, dużo siły oraz zrozumienia dla swoich pociech 💜 dziękujemy Wam za to, ze jesteście.
17 maja uczniowie klas specjalnych wyruszyli na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. W ciągu
 trzech dni zwiedzili Kudowę Zdrój, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Skansen
 w Pstrążnej, Skalne Miasto w Adrszpach i Zoo Safari w miejscowości Dvur Kralove, przeszli
 labiryntem Błędnych Skał. Chociaż pogoda nie była najlepsza – przydały się ciepłe kurtki i
 czapki, wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczkę pięknie
 ilustrują zdjęcia wykonane przez pana Jurka Kota.


Drabina Agresji 🐶- co to takiego ? Jak czytać emocje psa? 🧑‍💻O czy świadczy szczekanie i warczenie psa? Czy ciało psa do nas mówi? 🗣️Czy kontakt wzrokowy 👀z psem implikuje konkretne zachowania? 
Wiele pytań ze strony uczniów 🙋‍♀️💁‍♂️oddziałów przedszkolnych i wiele odpowiedzi ze strony Pralinki. 🐕Tak przebiegało spotkanie w tamach terapii i edukacji z psem🤔W SP4
Piękna, słonecza pogoda 🌞 powitała nas w piątek 12 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, w ktorej to odbyły się XXVI Gminne GB Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wzięło w nich udział prawie 140 zawodników z terenu całej gminy.
Dyrektorki pani Arleta Łukasik i pani Agnieszka Ewertowska przywitały wszystkich zaproszonych gości, wolontariuszy i przede wszystkim zawodników i zaprosiły na część artystyczną.
Przepiękne układy taneczne i wokalne zaprezentowały klasa 1b i klasy specjalne. Hymn Igrzysk odśpiewała Sandra Petz. Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wraz z Martą, Mikołajem i Jakubem, którzy reprezentowali zawodników, zapalili znicz, czym oficjalnie otwarli Igrzyska.
Pozostała już tylko prezentacja sportowych konkurencji, a zmierzyć trzeba było się z dwunastoma zadaniami. Zawodnicy z towarzyszącymi im wolontariuszami z ochotą podjęli sportowe wyzwania. Można było sprawdzić swoją celność podczas rzutów piłką do kosza, obręczami na pachołki, bilami do buli, kijem do unihokeja do bramki oraz piłką do ruchomego celu. Sprytu i uważności wymagało przejście po wysepkach z rybką, pokonanie długiego tunelu oraz slalomu zręcznościowego i skoku do obręczy. Wiele radości wzbudzało łapanie kulki loda do rożka oraz wbijanie gwoździ do zbijaka. Natomiast dreszczyku emocji dostarczyło zgadywanie na podstawie dotyku, co znajduje się w środku pudełka. Nie zawsze było łatwo, ale za to radośnie i wesoło. Każdy uczestnik, zaliczając poszczególne konkurencje, zdobywał punkty na swojej karcie zadań.
Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek, malowanie buzi i tańce przy skocznej muzyce. Oczekiwanie na medale umilił występ szkolnego zespołu Dance Hearts, który zaprezentował energiczny taniec z pomponami.
Wreszcie nadeszła chwila wręczenia nagród dla wytrwałych sportowców. Jak się okazało wszystkim zawodnikom udało się zdobyć medal i nagrodę. GRATULUJEMY 🥰🥰🥰.
Igrzyska poza tym, że popularyzują sport i ruch wśród osób niepełnosprawnych, były doskonałym czasem na integrację. Wolontariusze towarzyszyli naszym sportowcom wspierając ich, dopingując i dzieląc radości z sukcesów. Dziękujemy uczniom z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu, klasie policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Swarzędzu oraz uczniom klas ósmych z naszej szkoły.
Radości z nagród nie byłoby, gdyby nie nasi sponsorzy. Bardzo dziękujemy za otwarte serca, wszystko to, co organizujemy dla naszych podopiecznych i środowiska osób z niepełnosprawnościami z naszej gminy jest możliwe dzięki Waszej pomocy.
Igrzyska wsparli (kolejność losowa):
Pan Piotr Miciukiewicz Ammigo,
Exide Technologies S.A, 
Biedronka,
Deceuninck, 
Maxi Fun,
Pan Szymon Wojciechowski, 
Utal, 
Piekarnia Jankowski, 
Drukarnia Swarzędza Witeccy, 
Szpot, 
Lech Poznań, Pan Jacek Kaźmierczak, 
Vaderstad Sp.Z.O.O,
Blum, 
Pan Armin Niewiadomski, 
M-Studio Paweł Markowski, 
Kwiaciarnia Kwiaty u Beaty, 
Pan Damian Czarnecki Fiki & Miki, 
Pan Szymon Słomiński, 
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, 
Pani Ewa Kopacz, 
Pani Jadwiga Rotnicka, 
Pan Rafał Grupiński, 
Pan Marek Lis, 
Pani Wanda Konys, 
Pan Artur Machaj, 
Dexmed, 
Milena Bis Sp.z o.o,
MTMAR, 
Cukiernia Magdalenka, 
Firma Mat Mat,
Pani Katarzyna Mikołajczak, 
Tulplast Socha sp.J,
Pani Edyta Antczak, 
B-P Design, 
PIÓREX, 
PIANOTEX, 
PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO - USŁUGPWO- HANDLOWE KOMBET, 
PAN Wojciech - Wika - Czarnowski, 
Petroline Sp.z o.o , 
ELMEX Logistics Group Sp.z o.o.,
Pan B.R.Hauser, 
Pan Marek Nowak, 
Planetbud - Development Sp.z o.o , 
Daniel Bortlisz
Pan Jacek Wengzik, 
Firma Handlowo-Usługowa "Remont",
Pan Jacek Krotofil, 
Pan Wojciech Hrab, 
Gospodarstwo Sadowncze Dębska-Zeidler, 
Pan Remigiusz Stein, 
Pani Ewa Włodarczyk, 
Pan Łukasz Banachowicz, 
Pan Michał Dolata, 
Pan Piotr Radosław Skierś, 
Wielkopolski Fundusz Rozwoju, 
Brenen Polska, 
Amadeusz Przedsiębiorstwo Handlowe, 
Pan Jacek Miciukiewicz Ammigo, 
Pan Jarosław Maćkiewicz, 
Pan Maciej Dembiński, 
Pan Kacper Stein, 
Pan Piotr Czajka, 
Invest- Bud Development Sp.z o.o, 
Pan Daniel Bartlisz, 
Pan Jakub Piotr Roszczyniała, 
Rzekiecki Coatings, 
PPHU ANED
Alvakor Marcin Śpiewak, 
Cybina,
Raben,
Drukarnia Etykiet M.M Mielcarek Sp.j,
Volkswsgen Poznań, 
Pani Grażyna Piątek, 
Rada Rodziców SP4,

👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

https://telewizjastk.pl/wiadomosci/embed/wyjatkowe-igrzyska

Dzień Pingwina w klasach specjalnych. 

25 kwietnia w naszych klasach obchodziliśmy Dzień Pingwina. To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.
Dlatego i my w naszych klasach przyglądaliśmy się właśnie w ten dzień tym uroczym ptakom.
Na początku obejrzeliśmy krótka tematyczną prezentację ma temat pingwinów, następnie zatańczyliśmy z nimi w rytm muzyki - oczywiście po pingwiniemu.
OKO W OKO ZE SZTUKĄ

Kolejne zajęcia w ramach innowacji Oko w oko ze Sztuką już za nami. Tym razem tematem przewodnim podczas wizyty w Muzeum Narodowym były emocje. Co to są emocje? -spytała pani Zuzanna, nasza przewodniczka po świecie sztuki . Ktoś powiedział, że to gwałtowne uczucia, poprzedzone jakimś wydarzeniem . Inny krzyknął, że emocje to radość, nadzieja, zainteresowanie, zachwyt, duma. Prowadząca zajęcia dodała, że zapomnieliśmy o smutku, strachu, gniewie, złości. Potem spacerowaliśmy po muzeum podziwiając „Zatrutą studnię” i „Portret kobiety” Jacka Malczewskiego, „Dziewczynkę z obręczą” Władysława Podkowińskiego oraz „Lecha” Augusta Zamoyskiego. Dzieła te przedstawiały osobę obrażoną, zamyśloną, smutną i przestraszoną. Musimy się jeszcze nauczyć, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami: złością, gniewem, smutkiem. Nasi nauczyciele obiecali, że zajmiemy się tym w szkole.
W piątek przyjechało do nas mobilne planetarium. Poznaliśmy historię zupełnie zwyczajnej gwiazdki, która przemierzała kosmos w poszukiwaniu własnych planet. Napotkała na swojej drodze różne gwiazdy od gorących niebieskich, po zimne czerwone. Wszyscy w napięciu czekaliśmy, aż gwiazdka odnajdzie swoje planety. Jaka była niespodzianka, gdy okazało się, że planety zawsze przy niej były! Planety nazwały gwiazdę Słońcem i przedstawiły nam się. Jak pewnie wszyscy się już domyślają były to planety z naszego Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. 😊
Poza zdobyciem wiedzy, wyjątkową atrakcją było wejście do wielkiej "kuli" - nadmuchiwanej kopuły, w której wyświetlany był film. No i oglądanie filmu na leżąco bardzo nam się podobało.

Światowy Dzień Budyniu w klasach specjalnych 

Ostatni dzień marca to idealna okazja do wykorzystania go na zasmakowania w tym słodkim deserze. 

Początki budyniu to dość ciekawa historia, ponieważ początkowo było to danie mięsne 🍖 Przygotowywano go z mleka, ryżu i kurczaka bądź rybki. Pierwsze przepisy o budyniu pochodzą z XIII wieku. Miejscem budyniu były stoły u szlachciców 🫅 dopiero w XVII w zaczęło stawać się coraz powszechniejszym daniem. 

Budyń w proszku, który znamy dzisiaj został zatwierdzony przez Alfredem Birda w 1837 roku ☺️

My dziś ze smakiem zjadaliśmy  samodzielnie przygotowany budyń. 

Szanowni Państwo ….

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie.
Już 15 kwietnia br. w hali Unia Swarzędz rozegrany zostanie II Charytatywny Mecz Koszykówki USK LIDER Vs SP4 o Puchar Dyrektora Szkoły.
Dzięki uprzejmości Pana Marcina Madanowskiego, zarządu klubu i jego zawodników, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy będą mogli wspólnie spotkać się na boisku i rozegrać mecz na rzecz podopiecznych Fundacji Dzieciaki Czwórki.
O szczegółach tego wydarzenia będziemy informować na bieżąco.
Już teraz jednak zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, aby kibicować drużynie LIDERA i Nauczycielom z naszej szkoły.
DZIEŃ PIEKARZY I CUKIERNIKÓW


Ciepłe bułeczki, chrupiący chlebek i słodziutkie pączusie 🥖🍞🍰🥮
Dzisiaj, 15. marca obchodzą swoje święto piekarze i cukiernicy! 
Każdego dnia w pocie czoła piekarze oraz cukiernicy dbają o to by na naszych stołach zagościło cieplutkie pieczywo, a po obiadku słodziutkie ciasteczko. 
Te zawody naprzemiennie obchodzą swoje święto ze św. Klemensem, który jest ich patronem. Według legendy w trakcie głodu w Rzymie, św. Klemens poprosił piekarzy by gotowali chleb dla głodujących. W tym czasie modlił się i w jednym z chlebów umieścił swój pierścień. 
Pozwoliło to na nakarmienie ludzi. 
My chcieliśmy zwrócić uwagę na trudną i ważną pracę tej grypy zawodowej. Przygotowaliśmy drobne upominki i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione z nami piekarnie i cukiernie oraz ich pracowników . Było to bardzo ważne spotkanie zarówno dla naszych podopiecznych jak i dzisiejszych jubilatów .
Psia Lekcja …. Honda już nie pierwszy raz wprowadza gości w świat zwyczajów, potrzeb i psich aktywności . Tym razem swoje wdzięki prezentowała uczniom oddziałów przedszkolnych Sówek i Żabek. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak można aktywnie spędzać czas z psem, jakie są jego potrzeby, jak bezpiecznie nawiązywać z nim relacje z zachowaniem dobrostanu zwierzęcia. Uczniowie mieli okazję podziwiać umiejętności Hondy, pobawić się z nią i skorzystać z rad w zakresie higieny, karmienia i tworzenia warunków do aktywnego wypoczynku. Dzięki modelowaniu odpowiednich sytuacji zrozumieli, że psie emocje niewiele różnią się od ludzkich . Dowiedzieli się co i w jakich sytuacjach można psu założyć, a co nie jest przyjaznym i komfortowym przyodzieniem. 
Wspólnie się umówiliśmy, że spotkanie powtórzymy … z lekką nutą tajemnicy, bo następnym razem nie Honda będzie naszym gościem 🐕
14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Połowa marca to idealny moment na
świętowanie tego dnia, ponieważ właśnie wiosną zaczynają się one pojawiać w
naszych ogrodach i na łąkach.
W naszych klasach specjalnych właśnie w ten dzień rozmawialiśmy o tych
cudnych owadach. Mimo że nie żyją one długo, są odpowiedzialne za zapylanie
największej liczby roślin na świecie tuż po pszczołach. Na całym świecie żyje ok.
150-170 tysięcy gatunków motyli dziennych i nocnych (ciem) i są one najliczniejszą
grupą owadów zaraz po chrząszczach.
Podczas naszych zajęć najpierw wysłuchaliśmy specjalnej piosenki o
motylach, następnie obejrzeliśmy film z którego dowiedzieliśmy się jakie
przeobrażenia przechodzi motyl. Następnie sami mieliśmy okazję wykonać swojego
motyla różnymi technikami plastycznymi. Wszystkich ciekawych naszych
artystycznych dokonań zapraszamy do galerii prac na parterze.

Sylwia Woźniczak
W środę 15 marca uczniowie zespołów terapeutyczno-edukacyjnych

uczestniczyli w zajęciach ruchowych, związanych z obchodzonym 6 marca

Międzynarodowym Dniem Olimpijczyka.

Zajęcia przybliżyły dzieciom tematykę ruchu olimpijskiego i paraolimpijskiego,

pozwoliły zrozumieć wartość i ogrom wysiłku , wkładanego przez zawodników

w sportowy sukces.

Uczniowie poznali zasady organizowania letnich i zimowych olimpiad, poznali

znaczenie kółek na fladze olimpijskiej, historię znicza olimpijskiego rozpalanego,

co cztery lata, w gaju oliwnym, w greckiej Olimpii.

Dowiedzieli się także, jakie hasła przyświecają zawodnikom ze wszystkich

kontynentów, podczas sportowych zmagań:

- Zasada Fair Play - czyli przestrzeganie zasad i reguł, wzajemna pomoc

uczestników

- Zwycięstwo, ale nie za wszelką cenę, pokonywanie swoich słabości ,

doskonalenie ciała i ducha jako wartość nadrzędna

- Wspólne dla wszystkich dążenie : szybciej, wyżej , mocniej - RAZEM

Po rozgrzewce , połączonej ze wspólnym śpiewem, uczniowie przystąpili do

zadań doskonalących sferę sensoryczną, motorykę małą i motorykę dużą.

Były skoki, rzuty, tory przeszkód, jazda na deskorolce i rozmaite zabawy

manipulacyjne. Wszystkie konkurencje, a było ich ponad dziesięć, przebiegły

w radosnej atmosferze.

Na koniec , dumni z wykonanej pracy, uśmiechnięci uczniowie, odebrali

okolicznościowe medale.

Organizatorki - A. Jankiewicz Warkocka, K. Kozakiewicz , J. Kuzemko

Ludzie z Pasją …. Ciąg dalszy spotkań z ludźmi, którzy żyją swoja pasją.
5 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dentysty, podczas którego chcemy zwrócić uwagę na pracę lekarzy stomatologów i podkreślić potrzebę leczenia jamy ustnej oraz dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez wiele lat jest wizytówką człowieka.
W marcu jednak też obchodzimy Światowy Dzień Jamy Ustnej. Przypada na 20 marca. Obchodzony jest w 100 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Jego organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). Te dwa ważne dni dla naszego zdrowia są okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne i zachętą do dbania o prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, pozwalające chronić nasze zęby przez całe życie oraz na osoby, które mogą w tym pomóc.
Chcąc przybliżyć naszym podopiecznym jak ważne jest dbanie o jamę ustną i profilaktykę z tym związaną oraz pracę osób, które nam w tym pomagają, zaprosiliśmy na spotkanie Panią Doktor Mariolę Malinowską – Patryas, która na co dzień dba o bezpieczeństwo naszej jamy ustnej.
W przemiłej atmosferze dowiedzieliśmy się jak dbać o jamę ustną, jak zapobiegać chorobom zębów, jakie są najczęstsze przyczyny zaniedbań z naszej strony. I oczywiście jak ważna w tych kwestiach jest profilaktyka.
Najważniejsze jednak okazało się, że spotkanie ze stomatologiem możliwe jest być przyjemne i bezbolesne. Pani Doktor zdiagnozowała nasze jamy ustne, zostawiła wskazówki i pokazała jak przyjemne może być profilaktyczne badanie.
Pani Doktor – Bardzo dziękujemy. Czujemy się bezpieczni i zaopiekowani.
Kukurydziane, czekoladę, cynamonowe, truskawkowe… płatki śniadaniowe mają różne formy, smaki, kształty i rodzaje. 
Uwielbiamy płatki śniadaniowe z mlekiem, tak samo jak nasi podopieczni. Stąd dzisiejsze świętowanie Dnia Płatków Śniadaniowych 🥣
Wynalazcą płatków śniadaniowych jest dr John Harvey Kellog, amerykański członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Dawniej w Ameryce uważano, że zbytnie spożywanie mięsa wieprzowego powoduje wiele różnych chorób oraz smierć (No cóż… za dużo się nie mylili 🤭), więc szukano alternatyw. Jednego dnia przypadkowo doszło do podpalenia pszenicy, z której powstała papka. Kiedy wyschła dr Kellog zauważył, ze może się pokruszyć i powstaje z niej pyszna chrupka.
W ten sposób zapoczątkowano erę płatków kukurydzianych. 31 maja 1895 pomysł na płatki kukurydziane został opatentowany 🌽
My dzisiaj też wcinaliśmy płatki kukurydziane wraz z ciepłym mleczkiem. Było wspaniale.

Szanowni Państwo,

Zbliżają się Święta Wielkanocne.

Jak co roku Nasza Fundacja Dzieciaki Czwórki serdecznie zaprasza uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami do  udziału w konkursie  na najładniejszą i najbardziej oryginalną ozdobę wielkanocną. Liczymy na kreatywność dzieci i Państwa.

Prace konkursowe należy dostarczyć do 17.03.2023 r  do sali nr 4 u pani Sylwii Woźniczak  lub sali nr 7 u  pani Julity Kisiel.

Każda praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora oraz klasę.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18.03.2023.

Prace oceni jury powołane przez organizatorów. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, nagrodzone zostaną 3 pierwsze miejsca.

Po rozstrzygnięciu konkursu zamieścimy autorskie prace na FB Fundacji Dzieciaki Czwórki i na stronie SP4.

Prace wezmą też udział w licytacji na rzecz naszych podopiecznych.

Jak zawsze liczymy na Państwa udział.

Fundacja Dzieciaki Czwórki

W 1984r Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club założone w 1921r w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott ( angielską pisarkę 
i poetkę), ustanowiło dzień 3 marca Międzynarodowym Dniem Pisarzy.
Polski oddział Pen Clubu powstał z inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1924r.👨‍👩‍👦‍👦

Tego dnia warto przybliżyć literackie postacie Polskich Noblistów - Henryka Sienkiewicza (1905r),Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza, (1980), Wisławę Szymborską (1996),Olgę Tokarczuk (2019).👩‍💼👩‍🔧👨‍💼🕵️🧑‍💻

My też pochyliliśmy się dziś nad tematem literatury. Może mniej nawiązywaliśmy do Polskich Noblistów, ale uważnie przyjrzeliśmy się  postaci i literaturze naszego patrona Jana Brzechwy. Promując hasło "Wiersze Jana Brzechwy znamy i kochamy", zagłębiliśmy się w historie bohaterów jego utworów . 📕🖌️

„Śmiech i działanie” - tak można podsumować spotkanie uczniów klas specjalnych podczas zabaw okraszonych literaturą Jana Brzechwy. 
Kończąc nasze spotkanie, ckliwie żegnaliśmy koziołeczka🐐srokę 🐧, żółwia🐢, ryby 🐠, żaby 🐸 i raki 🦞, hipopotama🦛, grzyby , Samochwałę 🙋‍♀️Katarzynę 🤦‍♀️czy psiaka 🐕Niestety nie udało się tym razem spotkać wszystkich przeciekawych bohaterów, ale już wiemy, że w przyszłym roku zagościmy w świecie wierszy i wyobraźni Pana Jana ponownie.
Odwiedził naszą szkołę ktoś wyjątkowy! Jedyny niewymarły dinozaur 

Schował się przed światem oraz ewolucją by po wielu milionach lat spotkać się z naszymi uczniami.

Dzieciaki miały możliwość nauczenia się kim były dinozaury, jak wyglądały, co się z nimi działo, w jaki sposób wymarły i do jadły. 

Uczniowie sobie wspaniale poradzili z odgadywaniem odpowiedzi na pytania, nauczyli się wierszyka na temat dinozaurów.

Gwoździem programu był jednak sam dinozaur  pojawił się niespodziewanie, wszystkich zainteresował swoją opowieścią na temat tego jak przeżył tyle lat (niestety trzeba było znaleźć tłumacza ryków. Udało się!) i zaprosił nas do tańca 

Zadaniem końcowym uczniów było stworzenie własnej kukiełki dinozaura do której wszyscy zabrali się bardzo ochoczo. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Uczniowie klas specjalnych z wizytą w Restauracji Kocimiętka.  

Kociej przygody ciąg dalszy…. Nie tak dawno gościem w naszej klasie był kotek Amor , rasy Toyger. 

Dziś my gościliśmy w tymczasowym domu kotów w Kawiarni 😸 Kocimiętka – niezwykle klimatycznym miejscu – nie tylko dla kociarzy👨‍👩‍👦‍👦

Degustując przepyszne dania kociej kawiarni ☕️🍩🌮 obserwowaliśmy spokojne płynące życie, szczęśliwie uratowanych kotów , 🐈🐈🐈czekających na swoje nowe domy. 

My z ogromnym zaciekawieniem przyglądaliśmy sie futrzakom, które w tym samym czasie, skupiały się na nas. Byliśmy pełni podziwu jak są dobrze wychowane. Mimo roznoszących się smakowitych zapachów 🔥, nie zaglądały nam do talerzy 🍽️ , tylko z gracją przyglądały  się, a może też zastanawiały, czy ktoś z nas nie zechce pomyśleć o adopcji takiego słodziaka???? – oswojonego, grzecznego i potrzebującego . 🙈🙉🙊

Ludzie z Pasją… cykl spotkań realizowanych w klasach specjalnych z osobami, które przybliżają nam tajniki swoich zawodów i zamiłowań. 
Tym razem naszym gościem była Pani Natalia Kaźmierczak - fryzjerka i stylistka fryzur. Zarówno damskich i męskich. W Salonie Fryzjerskim Pani Natalii - NEFRETETE można wykonać niesamowite stylizacje, zadbać o skórę głowy i włosy. O tajnikach tego zawodu dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego spotkania. 
O fryzurach nie wystarczy jednak tylko mówić . Trzeba też przetestować. Tak to niektórym z nas udało się oddać w sprawne ręce Pani Natalii, która cięła, czesała i modelowała nasze włosy. Chcieli wszyscy, ale niestety czas spotkania nas ograniczył. 
Niektórzy mieli jednak szczęście i zaprezentują się w domu w całkowicie innej odsłonie.

DZIEŃ TOSTA W KLASACH SPECJALNYCH

23 lutego – Dzień Tosta. Przysmak nie tylko na śniadanie

W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy wiele dni dedykowanych różnym produktom kulinarnym czy gotowym daniom. Od 2014 roku, w ostatni czwartek lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tosta. To smaczne święto zostało zainaugurowane przez The Tiptree World Bread Awards w Wielkiej Brytanii, stowarzyszenie piekarnicze, którego celem jest promowanie sztuki wytwarzania pieczywa. Słowo „Tost” pochodzi od łacińskiego terminu tostum, który oznacza po prostu przypalić, a w przypadku chleba – przypiec.

Jak  celebrować to święto? Oczywiście puszczając wodze fantazji i przygotowując fantastyczne tosty. To świetny pomysł na śniadanie, lekki lunch czy świąteczną kolację.

W tym dniu uczniowie klas specjalnych samodzielnie przygotowali słodkie drugie śniadanie.                                   Upieczone tosty posmarowali dżemem, konfiturą lub miodem. 

Zajęcia kulinarne poprzedziła prezentacja „Od ziarenka do bochenka czyli jak powstaje chleb”. Uczniowie poznali i posmakowali różne rodzaje pieczywa: chleby żytnie, razowe i pszenne bułeczki.

Światowy Dzień Wielorybów w klasach specjalnych. 

Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation, aby zwrócić uwagę na te zagrożone, piękne, pływające ssaki. 
Każdej zimy w pobliżu wyspy Maui pojawiają się stada humbaków, które odbywają tu gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym odbywa się tam festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. Szkoda, że nie mogliśmy świętować z nimi, ale to nie znaczy, że nie świętowalismy wcale.
 Obejrzeliśmy pływające wieloryby i posłuchaliśmy ich śpiewu. Już wiemy czym się różni wieloryb od ryby. Zaprzyjaźniliśmy się z humbakiem, pletwalem błękitnym i orką. Sprawdziliśmy nawet jak długie są te walenie i czy zmiesza się w naszej szkole (płetwal błękitny osiąga 33 metry długości i 190 ton wagi – i jest największym zwierzęciem jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi). Poznaliśmy najbliższego nam, mieszkającego w Bałtyku morświna. 
Łącznie na świecie żyje ok. 80 gatunków waleni. Walenie dzielą się na dwie podstawowe grupy (podrzędy): fiszbinowce i zębowce. Zębowce posiadają zęby i odżywiają się rybami lub głowonogami. Do zębowców należą m.in. delfiny, w tym orki – największe morskie drapieżniki, a także morświn. Fiszbinowce w miejscu górnych zębów mają fiszbin czyli kilkaset rogowych płyt, pełniących funkcję sitka za pomocą którego z pomocą silnego języka filtrują z wody plankton (drobne organizmy roślinny i zwierzęce dryfujące w wodzie), kryl (małe skorupiaki) i drobne ryby.
Próbowaliśmy zdobyć pokarm na oba sposoby: łapaliśmy ośmiornicę i filtrowalismy wodę przy pomocy grzebienia 😉.
Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale również chronią nas przed zmianami klimatu!
Okazuje się, że odchody wielorybów zawierają duże ilości żelaza, które wiąże węgiel w wodzie, dzięki czemu bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton.
Niestety większość gatunków dużych waleni jest zagrożona, a liczebność populacji spadła w ciągu półwiecza do zaledwie 1 procenta w stosunku do czasów sprzed okresu masowych połowów.
Podczas naszych zajęć ratowaliśmy wieloryba, który utknął na plaży i sprzątaliśmy nasz klasowy ocean, by tym wielkim ssakom żyło się lepiej. Testowaliśmy jak działa echolokacja. Poprzez doświadczenie i działanie wieloryby stały nam się bliższe. Może kiedyś ktoś z nas zobaczy je na żywo 😊.
Dzień kota w klasach specjalnych 


Każda okazja jest warta tego by dowiedzieć się czegoś wiecej o otaczajacym nas świecie. Tym razem tematem głównym był kot, do którego podczas naszych zajęć nawiązaliśmy z okazji Światowego Dnia Kota . Jest to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. Włosi obchodzą je już od 1990r. W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006r. Luty jest trudnym okresem dla kotów, dlatego też podjęto decyzję o szczególnym pochyleniu się nad tymi zwierzakami w tym okresie. Jak się jednak okazuje, różne kraje w różnym czasie obchodzą to święto. 
Te nasze małe mruczące zwierzaki zasługują na specjalny dzień, który promuje życie i zwyczaje tych zwierząt.
Koty są niezwykle istotne we wszystkich kulturach. Nam się często kojarzą z miłym , przytulnym zwierzątkiem chadzającym własnymi drogami. Każdy kot to jednak indywidualista, niepowtarzalny w swym zachowaniu i wyborach. To drapieżnik często mieszkający z nami w domu, ale tak naprawdę nigdy nieudomowiony do końca.

Dzisiejszy gość zaskoczył wszystkich. Amor rasy Toyger przyszedł odwiedzić uczniów klas specjalnych by poopowiadać o kocich zwyczajach w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Kota. 
No bo jak mówić o kocie bez kota, zwłaszcza, że Amorek wbrew naturze kota, lubi towarzystwo człowieka i chętnie prezentuje swoje wdzięki .
Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem …
obchodzony jest 12. lutego. My świętowaliśmy go dzisiaj ✒️
Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ odnosi się do opatentowania wiecznego pióra przez Lewisa Edsona Watermana. 
To właśnie jego pomysł zastosowania małej buteleczki z atramentem i stalówką na końcu było początkiem jednego z piękniejszych biznesów. 
W 1883 roku wynalazca wiecznego pióra podpisywał bardzo ważny kontrakt. Niestety kałamarz przewrócił się na dokument i niecierpliwy biznesman nie podpisał kontraktu. Był to cios dla Watermana. 
Musiał szybko wymyślić coś co udaremni takie sytuacje. 
W ten sposób powstało wieczne pióro, które na zawsze odparło kałamarz 🫡

A my cofnęliśmy się do jeszcze dalszej historii - czasów pisania piórem… ale jakim piórem … tym wyjątkowo naturalnym🦅

Karnawał- któż z nas go nie lubi? Karnawał przecież to szalona, pełna
wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal
karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu
przeżyć i radości .
Nie inaczej było w naszych oddziałach. 27.01 wszyscy uczniowie z klas
specjalnych mieli okazję wspólnie świętować przy dźwiękach dyskotekowych
hitów.
Humor dopisywał wszystkim uczestnikom. Były korowody, kółeczka i tańce
w parach. Znalazł się także czas na tradycyjne zabawy takie jak; taniec na
gazetach czy gorące krzesła. Uczestnicy karnawału mieli także okazję rozbić
prawdziwą piniatę pełną słodkich niespodzianek. Na końcu wszyscy zostali
poczęstowani przepysznymi pączkami.

Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to
czas dobrej zabawy upływał szybko. Impreza była okazją do spędzenia czasu
w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości wszystkim
uczestnikom.

25 stycznia klasy specjalne wzięły udział w drugiej odsłonie innowacji pedagogicznej
”Oko w oko ze Sztuką”, która realizowana jest w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Tematem zajęć były 4 pory roku przedstawione na płótnie. Zobaczyliśmy przepiękne obrazy reprezentujące poszczególne części roku m.in. „Śnieg” Juliana Fałata, „Łąkę” Stefana Filipkiewicza, „Jesień” Józefa Chełmońskiego oraz jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach Muzeum Narodowego ,,Plaża w Pourville" autorstwa Claude Moneta, która wraz z szumem muszli i dotykiem piasku przeniosła nas do pięknego lata. Na koniec każdy namalował to, co najbardziej zapadło mu w pamięć z naszej wizyty, a efekty tej pracy przedstawiają zamieszczone poniżej zdjęcia. To kolejne, tak udane spotkanie ze Sztuką. Z niecierpliwością czekamy już na następne.
21 stycznia obchodzimy Dzień Wiewiórki ustanowiony przez Christy Hargrove – miłośniczkę zwierząt i natury, chcącą szerzyć wiedzę na temat wiewiórek. 
Te przepiękne małe ssaki możemy spotkać wszędzie – w lasach, na polach, w parkach, miastach, a nawet w naszych ogrodach. Potrafią narobić trochę szkód wykopując cebulki kwiatów czy rozrzucając ziarna z karmników. Mimo to jednak, wiewiórki to fascynujące stworzenia. W niektórych częściach świata są pod ochroną. Możemy je spotkać na całej kuli ziemskiej – no może z wyjątkiem Australii. Jest ich około 250 gatunków. Różnią się wielkością, wagą i zdolnością przystosowania do różnych warunków atmosferycznych. Nie zapadają w sen zimowy, choć wiewiórki arktyczne przechodzą okres hibernacji ,w którym ich organizm potrafi obniżyć swoją temperaturę ciała poniżej zera. 
Wielu widziało na pewno wiewiórki biegające czy skaczące, ale niewiele osób wie, że są gatunki, które latają i dzięki błonie pomiędzy kończynami potrafią w taki sposób przemieścić się nawet na odległość 80 metrów. Żywią się orzechami, kasztanami, żołędziami, owocami, pączkami kwiatów, ale są też gatunki zjadające myszy. Zapasy na zimę często zakopują w rożnych miejscach, potem o nich zapominają, dzięki czemu przyczyniają się do zadrzewiania obszarów leśnych. Chcieliśmy się czegoś więcej dowiedzieć o tych zwykłych, a jednocześnie niezwykłych zwierzętach i tak różnorodnych. W praktyczny sposób chcieliśmy doświadczyć życia wiewiórek – poruszaliśmy się tak jak one – nawet lataliśmy- sprawdziliśmy też, jak to jest schodzić głową w dół, posmakowaliśmy przysmaku wiewiórek – orzechów-, prowadziliśmy nocny, lub dzienny tryb życia, uciekaliśmy do dziupli przed drapieżnikami, sprawdziliśmy jak odżywiają się wiewióreczki po urodzeniu – mleczko pite przez słomkę było pyszne- , a nawet porównywaliśmy wagę wiewiórek w zależności od wielkości gatunku. Zamieniliśmy się też w wiewiórki, które samotnie żyją na drzewach i te, które w grupie żyją na ziemi. Łatwiejsze jest bowiem zapamiętywanie, jeśli uczymy się przez działanie.
Dzień Popcornu

„Popped corn” oznacza „wystrzelona kukurydza”. Nazywa nam się do głowy tylko jedno… Dzień Popcornu! 
Tak jest… dzisiejszego dnia obchodziliśmy Dzień Popcornu 🍿
Dzisiejszy znany nam popcorn pochodzi z Ameryki. Kukurydza z którego powstaje sięga czasów 10 tysięcy lat wcześniej, a naukowcy twierdzą, ze kukurydza prażona zaczęła powstawać już 4 tysiące lat temu. 
Tak wiec 19 stycznia obchodzimy Dzień Popcornu. Popcorn powstaje poprzez podgrzewanie ziaren kukurydzy. Woda zawarta w ziarnach zmienia się w pare, a kadłub ziaren nie pozwala się jej wydostać w powietrze. Ciśnienie rośnie aż nagle kadłub pęka, eksploduje i z ziarna kukurydzy powstaje nasz biały popcorn. 
Aż ślinka cieknie na myśl 
Międzynarodowy Dzień Śniegu w klasach specjalnych


Co roku w trzecią niedzielę stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Śniegu. W tym roku wypadło na 15 stycznia. Niestety śnieg chyba zapomniał o swoim święcie. a my bardzo chcieliśmy świętować. Nie było wyjścia, musieliśmy sami go zrobić. Okazało się to wcale nietrudne, wystarczyło pomyszkować w kuchni i pobrudzić ręce przy zgniataniu, ściskaniu i lepieniu. 
Naukowcy twierdzą, że istnieje ok. 250 rodzajów śniegu, my wykonaliśmy go na 6 różnych sposobów. Najbardziej zaskoczył nas wilgotny śnieg z pieluchy 🥶, najładniej skrzypiał ten z mąki ziemniaczanej i oleju, a najszybciej rozpływał się z mąki i jogurtu naturalnego. Pięknie lepiło się bałwanki z mąki ziemniaczanej i pianki do golenia, podobnie było gdy do mąki ziemniaczanej dodaliśmy wodę. A ten z pianki i sody był naprawdę zimny! 
Podobno nie ma na świecie dwóch jednakowych płatków śniegu, ale w naszej zabawie były. Mogliśmy je odszukać przy pomocy lup, jak prawdziwi badacze.
Żeby powstał śnieg potrzeba niewiele: pary wodnej w chmurach, mrozu i kurzu lub pyłku. Czego więc brakuje u nas? Próbowaliśmy odgadnąć: chmury są, kurzu aż w nadmiarze, więc zapewne chodzi o ten mróz. Pozostaje nam cierpliwie czekać. Może za rok uda nam się świętować na sankach?

Ale się działo …🚐
Zagościła dziś u nas Pani Karolina Łukasik - ratownik medyczny. 
To było niesamowite spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję przepracować zachowania i działania , kiedy niezbędne jest udzielenie pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. 
Po spotkaniu z Panią Karoliną wiemy jak udzielić pomocy w sytuacjach zranień , oparzeń, utraty przytomności, krwotoków czy zadławień. Potrafimy skutecznie zatamować krwotok, wykonać resuscytację i ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji bocznej bezpiecznej.

Nie jest nam obce do czego służy bandaż , chusta trójkątna, czy koc termiczny. Zdobyliśmy nawet wiekowe nosze z pomocą których pokazaliśmy jak wygląda transport rannych. 

Dziękujemy Pani Karolino za przybliżenie nam tak trudnych, a jednocześnie ważnych informacji .
18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica
urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia
18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.
Także my w naszych oddziałach obchodziliśmy dziś Dzień Kubusia Puchatka.
Do naszej klasy zawitali bohaterowie tej kultowej powieści.
Na początku naszego spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić się w
zagadkach dotyczących naszego Przyjaciela. Okazało się,że wszyscy doskonale
znają bohaterów Puchatka I bez żadnego problemu poradzili sobie z tym
zadaniem. Następnie obejrzeliśmy krótka historyjkę jak to Kubuś za dużo sie
najadł I jakie były tego konsekwencje. Potem razem wysłuchaliśmy opowiadania o
Maleństwu, które nagle stało się nianią Kubusia.
Na zakończenie naszego spotkania zrobiliśmy dwie prace plastyczne.
Efekty naszej pracy można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do
przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań
dziecku lub powrócenia samemu do ciepłych historii.

Sylwia Woźniczak
Światowy Dzień Pizzy w Klasach Specjalnych


Dziś mamy smaczny dzień. I taki: „wieloproduktywny” i nieograniczający wyobraźni.... Bo ile pomysłów i smaków tyle rodzajów pizz można przygotować. Nie zastanawialiśmy się długo mając na uwadze, że w dniach świątecznych należy świętować. A 17 stycznia przecież, obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Świetna zabawa się zapowiada. Przygotowaliśmy projekt pizzy, a następnie zgodnie z nim sporządziliśmy smakowite danie. Był to oczywiście też czas, by porozmawiać o prawdach i mitach z tą potrawą związanych. A dowiedzieliśmy się, że:
- Najpopularniejsza pizzą świata jest Pepperoni.
- W Ameryce co sekundę sprzedaje się 350 kawałków pizzy.
- Najwięcej pizzy zjada się na całym świecie w sobotnie wieczory.
- Samo słowo “pizza” pochodzi od łacińskiego “picea”. Oznacza nic innego, jak... placek mączny.
- 56% Polaków najchętniej kupuje pizzę Americanę z kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą. 53% wybiera Hawajską.
- Największa pizza została przygotowana w RPA w 1990 roku.
- Rekord w najszybszym zjedzeniu pizzy o średnicy 30 cm należy do Amerykanina. Zajęło to mu zaledwie 41,31 sek!
- Najdroższa pizza na świecie kosztuje 8,5 tysiąca złotych. Do jej składników należą między innymi trufle i czarny kawior.
- Najdłuższa pizza na świecie upieczona została w Krakowie w 2010 roku.
- Pizza Margherita swoją nazwę zawdzięcza królowej Marghericie di Savoia.

👩‍👩‍👧‍👧Potem to już tylko smacznego

4 stycznia 1809 roku w rodzinie oczytanego rymarza i jego żony urodził się syn 👨‍👩‍👦
Było to ich czwarte dziecko i jedyne, które urodziło się niewidome. 
Nie powstrzymało to jednak rodziców by traktować syna w ten sposób co rodzeństwo. Chłopiec był bardzo ciekawy świata i rządny wiedzy. Rodzice nie widzieli żadnych przeciwwskazań, żeby mógł tę wiedzę zdobywać. 
Jego ojciec widząc potencjał w chłopcu stworzył dla niego alfabet pod postacią gwoździ wbitych w deskę. Chłopiec poprzez dotyk był w stanie odróżnić litery. 
Okazało się, ze dzięki reszcie zmysłów był w stanie poznawać cały otaczający świat w podobny sposób co przy użyciu zmysłu wzroku. 
Kiedy chłopiec dorósł postawił sobie cel. Chciał stworzyć alfabet, który pozwoli osobom niewidomym lub słabowidzącym czytać przy pomocy rąk. 
Dzięki swoim umiejętnościom i zdobytej wiedzy, którą posiadł w szkole dla osób niewidomych w Paryżu (otrzymał stypendium za wysokie wyniki w nauce) rozpoczął prace nad wynalezieniem nowego pisma. 
Tym mężczyzną był Louis Braille. Na podstawie systemu korespondencyjnego używanego w armii, stworzonej przez kapitana Charlesa Barbier’a Braille wpadł na pomysł. System znaków, którymi posługiwali się żołnierze oparty był na 12 punktach. Louis zminimalizował punkty do 6 i poprzez różne ustawienie wypukłości stworzył nowy system alfabetu. Dodatkowo system Braille oparty był na literach, gdzie Barbier bazował na dźwiękach. 
Było to niezwykle odkrycie. Dodatkowo Braille utworzył też system znaków opisujących cyfry i nuty, otwierając przed osobami niewidomymi nieznany dotąd świat. 
Dzisiejszego dnia przypada 213 rocznica urodzin Louisa Braille. Na jego cześć każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Alfabetu Braille. 
Nasi uczniowie mieli możliwość poznać świat niewidziany oczami. Dokonywali wielu odkryć i uczyli się alfabetu Braille. Był to niezwykły czas, który pozwolił nam na odkrycie nowego alfabetu. Sami tworzyliśmy wyrazy i pozwalaliśmy ponieść się fantazji ☺️widzianej innymi zmysłami niż wzrok .🤌✋🖖🤙🤏
Mało znana informacja dzisiaj spływa od nas!
Bo ta śmietana znana była już w XVI wieku! 🤯
Ten pyszny krem był dostępny jednak jedynie dla zamożnych ludzi. 
Dopiero Aaron Lapin stworzył środek, który pomógł w rozprowadzeniu bitej śmietany do szerszej liczby ludzi. 
Opracował puszkę jednorazowego użytku i dozownik umożliwiający wydobycie pysznej śmietany. 
W 1955 roku opatentował swój wynalazek i zaczął rozprowadzać krem pod nazwą „Reddi-Wip” 🧁
Stąd 5. stycznia obchodzimy Światowy Dzień Bitej Śmietany 🤍
Dzisiejszego dnia i my wzięliśmy udział w świętowaniu dnia pysznej przyjemności 🤍
Nie tylko tworzyliśmy bitą śmietanę ale również próbowaliśmy ją z innymi przysmakami. Były truskawki, banany i samodzielnie zrobiona przez nas bita śmietana. 
Wszystko zrobione własnoręcznie jest o wiele pyszniejsze ☺️ , dlatego dzisiejszy dzień obfitował w miłe i sympatyczne smakołyki.
Jak co roku, 22. grudnia spotykamy się z naszymi uczniami i ich bliskimi. 
Ta tradycja jest dla nas bardzo ważna, pozwala nam się jednoczyć, porozmawiać, spędzać miłe czas i nie zapominać co tak naprawdę się dla nas w tym czasie liczy.
Niestety z powodu szybkiego trybu życia, ciągłą gonitwą za czymś, obowiązkami i codziennością nie mamy dla siebie tyle czasu ile byśmy chcieli. Staramy się więc tego jednego dnia usiąść, nalać czegoś ciepłego do filiżanek i w spokoju porozmawiać. 
Śmiech i rozmowy z naszej sali niosły się po całej szkole. Pozwoliło to na zlokalizowaniu naszej grupki przez pewnych nieoczekiwanych gości! 
Odwiedził nas Gwiazdor, Elfica i Szalony Renifer 🎅🏻🧑🏼‍🎄
Było to niezwykle spotkanie! Każdy z nas otrzymał też podarek ❤️ czy zasłużyliśmy? Najwidoczniej tak! 
Dziękujemy bardzo wszystkim za ten rok. 
Chcielibyśmy życzyć zdrowych i spokojnych świąt i wielu okazji do radości w nadchodzącym nowym roku 🎉

Ho…ho…ho… Gwiazdorku gdzie jesteś???

A nam się udało … choć trochę w trwodze byliśmy bo przecież Gwiazdor to nie dobrotliwy Mikołaj 🫣. On co prawda pochwali grzecznych, ale i potrafi ukarać tych mniej grzecznych. W jego towarzystwie taryfy ulgowej nie ma. O tych zwyczajach i wielu innych wigilijnych i bożonarodzeniowych dowiedzieliśmy się w Muzeum Pyry. Zerknęliśmy na staropolski świąteczny stół dwunastoma potrawami zastawiony. Zadziwiła nas choinka przystrojona świeczkami i słomianymi ozdobami. Przysiedliśmy w zadumie , wysłuchaliśmy ciekawostek o zwyczajach świątecznych, samodzielnie ozdoby choinkowe wykonaliśmy. A potem … zaryzykowaliśmy spotkanie z Gwiazdorem🎅. Niby taki straszny, a prezenty nam darował🎁
Oj! Warto było być grzecznym👨‍👧‍👦

Spróbujmy, może nam się uda, i sięgnijmy pamięcią 5000 lat wstecz do starożytnej wiedzy i tradycji.
Z tego bowiem czasu i miejsca wywodzi się joga. To co oznacza jedność, połączenie czy integrację wywodzi się z sanskryckiego „yuj”. Jej celem jest zbudowanie w ciele, umyśle i oddechu harmonii. A jest to możliwe poprzez pranajamy – odpowiednie techniki oddechowe, asany – pozycje ciała oraz medytacje. Joga i ajurweda to też wiedza na temat zdrowego stylu życia.
Dziś w takich zajęciach mogli uczestniczyć uczniowie naszych klas specjalnych. Dzięki 
Natalii Przybylskiej - nauczycielce - mogliśmy posmakować tego co ze sobą niesie wspólne ćwiczenie, relaksowanie się i zabawa z wykorzystaniem technik jogi. To przemile spędzony czas, nowe doświadczenie i zachęta do włączenia tej metody do naszych codziennych aktywności.
Natalio – Widzieć w pełni joga oczu by Nat – dziękujemy


Kliknij w zdjęcie

Andrzejki mają w Polsce długą tradycję.Obchodzone są już od XVI w. Marcin Bielski w swoim tekście literackim wspominał o nich już w roku 1557. W dawnych czasach było to święto przeznaczone dla kobiet. Miało mcharakter matrymonialny . Głównym celem wróżb było sprawdzenie kto, kiedy i za kogo wyjdzie za mąż. W ówczesnych czasach wróżby traktowano bardzo poważnie. Mężczyźni obchodzili podobne święto zwane Katarzynkami.
Aktualnie jest to czas zabaw i wesołych wróżb dla każdego. Nie ma znaczenia płeć czy wiek. Nadrzędnym celem jest spotkanie w miłym towarzystwie. Wśród kultowych zabaw i wróżb od lat prym wiedzie lanie wosku, obieranie skórki z jabłka, serce z imionami, karteczki z marzeniami czy droga ustawiona z butów.
A że tradycji musi stać się zadość nasi uczniowie też włączyli się w ten zabawowy szał.

Po więcej ciekawostek dotyczących Andrzejek zapraszamy- wystarczy kliknąć poniżej 🤗

Kto ma na sobie dzisiaj białe skarpetki? 
Dzień białych skarpetek nie ma sam w sobie edukacyjnego znaczenia… jednak dla Polaków ma znaczenie mocno sentymentalne, ponieważ nikt nie potrafi tak dobrze dobrać skarpet i sandałów jak Polacy. 
I z tego też słyniemy 😉 
Historia skarpet sięga dawnej Grecji gdzie powstały piloi. Była to prostokątna tkanina, którą Grecy owijałą sobie stopy. Łatwiej jednak użytkowało się je, kiedy zaczęto je zszywać . Tak powstały udones, czyli pierwsze skarpety 🧦
Od lat 30. XX wieku dopiero rozpoczęto szycie skarpet na światową skale, co powiązane było z odkryciem nylonu. Dzięki niemu skarpety mogli rozpocząć nosić wszyscy. 
Teraz wszyscy możemy nosić skarpety i wyglądać tak samo modnie jak Michael Jackson czy Jake i Elwood Blues 😉
Warsztaty gry na bębnach etnicznych 
W piątek 25.11.22 po raz kolejny gościliśmy w murach naszej szkoły pana Rafała Ławskiego, muzykoterapeutę specjalizującego się w organizowaniu warsztatów gry na bębnach etnicznych. To jak niesamowicie wpływa uczestnictwo w grze na tych instrumentach na emocje uczestników z klas specjalnych pokazują zdjęcia. Pan Rafał jest pasjonatem . Jego barwne opowieści przeplatane grą na bębnach wprowadziły uczestników do świata afrykańskich rytmów. 

                          Zapraszam do obejrzenia galerii.
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Misia. Nie mówimy tutaj o niedźwiadku z lasu, a o pluszowym przyjacielu każdego dziecka 🧸
Dawno, dawno temu, kiedy Theodor Roosevelt był prezydentem Stanów Zjednoczonych, jednym z form spędzania wolnego czasu były polowania. 
Jednego dnia jednak, w trakcie wędrówki i szukania celów, zauważono małego niedźwiadka. Jeden z kompanów prezydenta od razu zwrócił uwagę na łatwy cel. Ten jednak nie pozwolił mu skrzywdzić misia 🚫
Czyn prezydenta został uwieczniony przez artystę obecnego na polowaniu. Obrazek z uratowania niedźwiadka trafił do gazet i rozgłośniono czyn prezydenta.
Jeden z twórców zabawek uznał go za swego rodzaju inspiracje. Tak o to powstał misiu Teddy, znany nam do dzisiaj. Swoje imię zawdzięcza prezydentowi 😉
Na upamiętnienie tego dnia w 100 rocznice urodzin prezydenta ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia ❤️
nasi uczniowie również wzięli udział w tym dniu i zabrali się do pracy! 
Rozmawialiśmy o misiu, historii tego święta, bawiliśmy się z Pralinką i tworzyliśmy piękne prace plastyczne!
A pod linkiem filmik, który może wprowadzić Państwa w misiowy nastrój 🧸🧸
22 listopada obchodzimy dzień kredki. 

Kredka jest czymś co od najmłodszych lat, bez ograniczeń wiekowych towarzyszy człowiekowi. Ich istnienie sięga czasów starożytnych. Jest efektem połączenia wosku z pigmentem. Pliniusz Starszy już w I wieku opisał techniki rysowania kredką woskową. 
Współczesne kredki prawdopodobnie pochodzą z Europy. Miały one bardzo różnorodne kształty. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się o kredce w kształcie cylindra wykonanej z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Z czasem węgiel zamieniono w sproszkowany różnokolorowy pigment. Francuz Nicolas-Jacques Conté w 1795r stworzył kredki na bazie gliny i grafitu. Aktualnie do produkcji kredek wykonuje się z naturalnych pigmentów – tlenku żelaza, sadzy i dwutlenku tytanu. XX wiek to intensywny rozwój produkcji kredek. Prekursorami była firma Crayola z Nowego Jorku, założona przez kuzynów Edwina Binneya i C. Harolda Smitha. W 1903 roku wprowadziła na rynek kolekcję ośmiu kredek w najpopularniejszych kolorach. Nauczycielka Alice Binneya dostrzegła potencjał kredek dla rozwoju dzieci, propagowała je i wymyśliła nazwę tworząc w ten sposób najpopularniejszą na świecie markę – Crayola.

Polskie tradycje w temacie kredek sięgają XIX wieku. Najpopularniejszą w Polsce markę kredek Bambino produkuje fabryka ołówków Majewski St. i S-ka, której siedziba mieści się przy ulicy Ołówkowej.

Nawiązując tematycznie do dzisiejszego święta poznawaliśmy różnorodność kredek – kształty, faktury, wielkość, kolorystykę i wszystko co się z nimi wiąże. Tworzyliśmy też własne, wyjątkowe kredki, które następnie wyczarowały wspaniałe prace. Jest się czym zachwycać.

Historia polskich kotletów schabowych sięga XIX wieku. Choć towarzyszy posiłkom od lat na polskich stołach, to jak się okazuje nie jest to typowo staropolskie danie. Cotoletta alla milanese był podawany na stołach w Lombardii już w XII wieku. Był to panierowany kotlet cielęcy z kością. Smakowite danie zostało dobrze przyjęte w Saksonii, jednak austriaccy kucharze mieli problem z jego odtworzeniem. Udoskonalili zatem przepis, rozbili plaster cielęciny, obtoczyli go w mące, jajku i bułce, po czym usmażyli w smalcu. Tak powstał słynny wiedeński sznycel, który był pierwowzorem polskiego schabowego. Polacy zrezygnowali z drogiej cielęciny i zastąpili ją popularną wieprzowiną.

– Do dziś kotlet jest daniem niezwykle popularnym. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe nawet dla osoby, która nie jest kulinarnym specjalistą. Podawany jest w różnych postaciach. Grubość kotleta spowodowana jest najczęściej zwyczajami w danym regionie. Gdy jest on cieńszy, to najczęściej tylko z tego powodu, że jego przygotowanie trwa znacznie krócej. 

Ucznniowie klas specjalnych nawiązując do dzisiejszego święta także pokusili się o przygotowanie tej smacznej potrawy. 

Nasze schabowe były grubsze lub chudsze, większe lub mniejsze, bardziej lub mniej przyprawione, ale ….bardzo smaczne.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

I nasze Klasy  Edukacyjno – Teraputyczne podjęły ten temat. Nie ma bowiem nic bliższego i kreatywniejszego niż zbliżenie się do bajkowych bohaterów. Nasi uczniowie poznali kultowe bajki i mieli możliwość identyfikacji z ich bohaterami. 

W jakie role  wcielili się nasi uczniowie odgadnięcie proszę sami 😉

Wiek XVIII

Hrabia John Montagu był wielkim fanem gier.

Jak wiadomo… przy stole do gry trudno o miejsce na sztućce, a  w dawnych czasach jedzonko to przede wszystkim wytworne dania? 

Hrabia jednak bardzo lubił jeść, a niestety mnóstwo czasu spędzał przy stole do gry. 

Szef kuchni hrabiego wpadł więc na genialny  pomysł. Żeby nie musieć przerywać gry szlachcicowi  trzeba dać mu wymyślne danie do którego niczego innego, niż dłoni nie trzeba. 

Hrabia otrzymał więc  dwie pajdy chleba przekładane kawałkami mięsa. Wszystkim pozostałym graczom bardzo spodobał się przysmak. Od tamtej pory zapytani o posiłek do gry, odpowiadali „To co dla Sandwicha”. 

Hrabia John Montagu był szlachcicem z rodu Sandwichów. 3 lutego hrabia Sandwich  obchodzi swoje urodziny i na jego cześć upamiętniono ten dzień i nazwano go Dniem Kanapki 🥪

Kanapka to coś wspaniałego! 

I my podchwyciliśmy ten temat przygotowując  dla naszych podopiecznych przesmaczne kanapki. Dodaliśmy  do nich przepysznych warzyw.

Było dziś smacznie i zdrowo. 

Smacznego dla wszystkich🤗

Uczniowie klasy VI ZET w przeddzień Święta Zmarłych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Katyńskimi Dębami - symbolami miejsc upamiętniających bohaterów zamordowanych w Katyniu.

28 października takie podwójne święto dla najmłodszych, ale nie tylko. Bo kto nie lubi pluszaków czy bajkowych animacji.

 Dzień Miłośników Pluszaków (lub dosłownie tłumacząc Dzień Miłośnika Pluszowych Zwierząt) obchodzą nie tylko najmłodsi. W końcu nawet dorośli mają swoich ulubieńców, którzy pomagali im kiedyś przespać spokojnie noc.

W przypadku tego święta brak jest oficjalnych i jednoznacznych informacji, kiedy zostało zapoczątkowane. Wiadomo jednak, że ma wiele wspólnego z maskotką misia. Rozpowszechniono ją dzięki prezydentowi USA - jak głosi popularna anegdota Theodor Roosevelt odmówił strzelenia do małego niedźwiadka na jednym z polowań. Tak powstał słynny Teddy Bear. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku, handlarz zabawkami Royal Selangora, ogłosił światu Dzień Pluszowego Misia. Pomysł dobrze przyjął się wśród dzieci i ich rodziców, ale jednocześnie wzbudził uzasadnioną zazdrość wśród innych pluszaków, które także chciały mieć swoje święto. Przemianowano je więc na Dzień Miłośnika Pluszowych Zwierząt, czyli Plush Animal Lover’s Day.
Natomiast Święto animacji, które także przypada 28 października, obchodzone jest na całym świecie i także w Polsce. To znakomita okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.
Za stworzenie Międzynarodowego Dnia Animacji (International Animation Day, IAD) odpowiada organizacja Association Internationale du Film d’Animation (ASIF), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. W 2002 roku wprowadziła święto, które ma za zadanie promować tę formę sztuki na całym świecie. 
Data obchodów, 28 października, to hołd dla Émile'a Reynauda. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego, w tym dniu w 1892 roku zaprezentował w Grevin Museum w Paryżu „Theatre Optique”. W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: „Pauvre Pierrot!”, „Un bon bock” i „Le Clown et ses chiens”. Kilka lat wcześniej wynalazł natomiast praksinoskop, jedno z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Warto pamiętać, że powszechnie za narodziny filmu uważa się pokaz kinematografii Auguste'a i Louisa Lumière'a 28 grudnia 1895 roku, jednak to Reynaud był pierwszy. Niestety, po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a on sam sfrustrowany zniszczył młotkiem swoje urządzenia oraz filmy i wyrzucił do Sekwany. 
Na szczęście sztuka animacji przetrwała i dziś można ją podziwiać w najróżniejszej formie (m. in. tradycyjnej, w technice 3D, z efektami specjalnymi) i we wszelakim zastosowaniu – jako film pełnometrażowy, teledysk muzyczny czy reklama. Najważniejsze jest jednak to, że łączy ludzi za pomocą swojego przekazu, pozwala komunikować się między kulturami bez potrzeby użycia werbalnego języka.
Uczniowie Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych podczas dzisiejszych zajęć także nawiązali do wspomnianych świąt. Zaprezentowali swoje ulubione pluszaki, podczas aktywności zabawowych dali im nowe życie, opowiedzieli o swoich emocjach z nimi związanymi, okazali się kreatywnością podczas tworzenia prac plastycznych, a także stworzyli przedstawienia z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych pacynek.


Dnia 19 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Integracyjnym Turnieju Bocci zorganizowanym przez ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem zawodów była promocja i popularyzowanie dyscypliny paraolimpijskiej jaką jest boccia.  W zawodach wzięły udział dwie drużyny z Naszej szkoły tj. Skaczące Czwóreczki w składzie Kornelia Frąckowiak, Maja Pobuta i Oskar Wojtyczka oraz Waleczne Czwóreczki w składzie Magdalena Lewek, Kacper Lewek i Gabrysia Wierzbicka. Po emocjonujących zawodach obie drużyny miały po jednym zwycięskim meczu z czego bardzo się cieszymy, ponieważ nasi zawodnicy dopiero zaczynają swoją przygodę z Boccią.  Wyjazd uważamy za udany i  nie możemy się doczekać następnych zawodów

Katarzyna Kozakiewicz Aleksandra Jankiewicz-Warkocka

Co to był za dzień... w History Land.
Bajeczna wystawa, gdzie głównymi bohaterami były klocki lego.
Z niedowierzaniem oglądaliśmy to, co wyczarowali autorzy. Przepiękną osadę w Biskupinie, Insurekcję kościuszkowską, Bitwę pod Grunwaldem, stocznię gdańską dawniej i dziś, Bitwę pod Monte Casino, obronę Westerplatte, Wawel, Kościół Mariacki, bitwę morską, klasztor na Jasnej Górze i wiele innych niesamowitych rekonstrukcji miejsc i wydarzeń. Do przygotowania wystawy wykorzystano miliony lego i wielu zaangażowanych fascynatów tych klocków. Wszystko to co oglądaliśmy okraszone było jeszcze iluminacjami światła i dźwięku. Znaczącą rolę odegrał tu także przewodnik, który rozwinął temat przy każdym eksponacie. Wystawa to jednak nie był koniec naszej wycieczki. Potem jeszcze niespodzianka w postaci warsztatów pt. Symbole Poznania. Wprowadził nas w nie animator, który wykazał się ogromną kreatywnością i wyobraźnią. 
Wspólnie z nami tworzył z klocków, poznańskie rogale, charakterystyczne budowle, koziołki i zamówił grad pyr.
Z ciężkim sercem opuszczaliśmy to wyjątkowe miejsce. A co niektórzy także z nadbagażem ...klockami lego.

Zajęcia muzyczne w klasie 1a
Oj, środę to uczniowie klasy 1a miały rozśpiewaną 😉W czasie edukacji muzycznej dzieci wraz z paniami zostały zaproszone przez pana Jurka na zajęcia muzyczne. Po muzycznym powitaniu uczniowie śpiewali piosenki, które będą prezentować podczas uroczystości Pasowania. Niektórzy nawet mogli spróbować swoich sił śpiewając do mikrofonu 😉. I tak nam się spodobała taka lekcja, że będziemy teraz tak wesoło śpiewać co tydzień 😊 
A jeśli ktoś myśli, że to koniec rozśpiewanej środy to jest w wielkim błędzie, bo po powrocie do swojej klasy i odpoczynku poszliśmy na próbę, gdzie mogliśmy się pięknie zaprezentować. Teraz to Pasowanie powinno się udać na szóstkę (ale już nie będziemy się tak chwalić, bo lepiej nie zapeszać 😉)
Ps. Bardzo dziękujemy panu Jurkowi za zaproszenie (świetny pomysł na wspaniałą integrację)
Anna Kolankiewicz
Agnieszka Czwojdrak 

Dzień Spadającego Liścia to polskie święto, którego pomysłodawcą jest Jerzy Szewczyk. Zielonogórzanin w 2008 roku odwiedził redakcję Gazety Lubuskiej i przedstawił swój plan na radosne powitanie jesieni. Pan Jerzy słusznie zauważył, że jesienią, w przeciwieństwie do wiosny, brakuje wesołych, optymistycznych świąt. 23 września ma więc być nie smutnym pożegnaniem lata, ale szczęśliwym powitaniem jesieni. Nazwa nawiązuje oczywiście do nieuchronnych zmian w przyrodzie, kiedy drzewa zrzucają swoje liście

Nasze klasy też włączyły się w obchody tego święta

Wyruszyliśmy na poszukiwanie jesiennych już liści tworząc następnie z nich przepiękne ,plastyczne kompozycje. W taki to kreatywny sposób powitaliśmy pierwszy Dzień jesieni.

Warsztaty gry na bębnach

Dzięki uprzejmości Pana Rafała Ławskiego, przyjaciela klas specjalnych w „Swarzędzkiej Czwórce” mury naszej szkoły mogą rozbrzmiewać rytmami bębnów etnicznych. Pierwsze spotkanie miało miejsce 9.09.22. Uczniowie klas zet mieli możliwość nie tylko grać na tych wspaniałych instrumentach ale także wsłuchiwać się w barwne opowieści ilustrujące grane rytmy. Pan Rafał w ramach zajęć stosuje elementy metody Carla Orffa. To metoda w myśl której "każde dziecko ma równe szanse, każde może poczuć się wartościowe i odpowiedzialne za grupę. Każde jest wyjątkowe, zaś …wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwie na całe życie”W każdym dziecku tkwi bowiem pewien potencjał muzyczny oraz tzw. intuicja muzyczna. Metoda Orff’a wykorzystuje naturalną energię i pozwala wyzwolić ekspresję jaka drzemie w każdym dziecku.

 (Fragment artykułu zaczerpnięty ze strony Strefa Pozytywnych brzmień )

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063486697719

Z utęsknieniem czekamy na kolejne warsztaty

 Uczniowie i nauczyciela klas specjalnych
Wrzesień to miesiąc, w którym porządkujemy ogrody, grabimy liście, sadzimy rośliny.

Dlatego właśnie z radością udaliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Marzeń w Swarzędzu. Tam czekała na nas Pani Małgosia, która oprowadziła nas po Ogrodzie. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między drzewem a krzewem, które rośliny, dzięki bordowym liściom,czerwonym gałęziom są ozdobą jesiennych ogrodów. Zgłębiliśmy też wiedzę na temat potrzeb roślin. Usłyszeliśmy jakiej ziemi potrzebują, ile wody i światła.
Następnie podeszliśmy do stołu, na którym przygotowane były doniczki, ziemia , keramzyt oraz roślinki. Nasza Przewodniczka po świecie flory powiedziała, że to poziomki. Włożyliśmy do doniczek keramzyt, który korzystnie wpływa na nawodnienie 
i oddychanie systemu korzeniowego roślin. Potem dosypaliśmy lekko kwaśnej ziemi 
i wsadziliśmy nasze sadzonki.Pani Małgosia prosiła, byśmy po powrocie do domu koniecznie je podlali.Dziękujemy Kierownictwu i Pracownikom Ogrodu Marzeń za wycieczkę, podczas której lepiej poznaliśmy drzewa i krzewy rosnące w naszych ogródkach.

uczniowie klas specjalnych SP 4
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii/Kynoterapii obchodzony jest w Polsce 15 czerwca od 2007r.


 
Terapia i Edukacja z psem jest jedną z naturalnych form wspomagania rehabilitacji, psychoterapii czy edukawania społeczeństwa w zakresie bezpiecznego kontaktu z psem. Może być kierowana do osób w różnym wieku, z różnymi niepełnosprawnościami i w różnych ośrodkach. Kontakt z psem w ramach zajęć edukacyjnych może mieć znaczący wpływ na rozwój, pozytywne doświadczenia czy rehabilitację osób włączonych w te relacje. Tego typu zajęcia prowadzone są zawsze w teamie - pies i jego przewodnik. Znaczącą osobą w tym zespole jest zawsze przewodnik, który dostosowuje aktywność psa do warunków, grupy, treści i możliwości psa, albowiem naczelną zasadą podczas tych kontaktów jest stworzenia takich warunków, aby zachować dobrostan psa. Mimo, że psy włączane do Terapii i Edukacji są odpowiednio wyszkolone i posiadają predyspozycje do takiej pracy, to nie znaczy, że we wszystkie aktywności, zadania i środowiska można je włączać. 

Początki dogoterapii sięgają 1964r kiedy to amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson zwrócił uwagę na rolę psa w terapii ze swoimi pacjentami. To jest okres, kiedy zaczęły powstawać pierwsze organizacje promujące terapie z udziałem zwierząt m.in. założona w 1977 roku amerykańska organizacja Delta Society. 

Rozwój dogoterapii w Polsce to lata 80 XX wieku. Za prekursorkę tej formy uważa się Marię Czerwińską. 

Chcielibyśmy tego dnia wspólnie z Pralinką przypomnieć jak dla człowieka ważny jest kontakt z psem i jak ważna jest dla psa bezpieczna przestrzeń. O tym, o sygnałach, które prezentuje pies i o tym jak ludzie mogą mu w tym pomóc rozmawialiśmy dziś.

Nawiązaliśmy też do symbolu żółtej wstążki.

Mało kto wie, że pies, którego spotykamy na spacerze, a który ma na smyczy, obroży czy na szyi żółtą wstążkę, to nie jest ozdoba, ale konkretna informacja. 

Pies z żółtą wstążką…… nie zaczepiamy go, nie głaszczemy, nie skupiamy go na sobie. Program „żółta wstążka dla psa” (Yellow Dog Project) to międzynarodowy ruch na rzecz właścicieli psów, które potrzebują więcej przestrzeni. Żółty kolor w postaci wstążki przyczepionej do obroży czy smyczy jest sygnałem ostrzegawczym, że do psa nie należy się zbliżać bez ostrzeżenia.

Powody noszenia żółtych wstążek mogą mieć wielorakie przyczyny. Może to być spowodowane cechami osobniczymi psa, stanem jego zdrowia czy konkretną sytuacją, np.

Ø Choroba,

Ø Wiek

Ø Szkolenie, 

Ø Agresywność, 

Ø Lękliwość, 

Ø Rekonwalescencja

Ø Dyskomfort w kontaktach z obcymi.

 
Najważniejsze jednak – USZANUJMY DECYZJĘ WŁAŚCICIELA PSA – przekazuje on poprzez założenie żółtej wstążki informację. 

A my już potrafimy ją czytać.

Zachęcam do obejrzenia filmiku edukacyjnego.

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg? A choć dzieci jest tak dużo,Wszystkie wspólnej sprawie służą,Wszystkie pragną, pragną z całych sił, Żeby świat szczęśliwy był.
J. Brzechwa

Dzisiejszego dnia obchodzimy Światowy Dzień Dziecka. Celami statutowymi naszej Fundacji jest dbanie o równość i tolerancje każdego człowieka. Czy jest duży, czy mały. Dzieci są bardzo bliskie naszemu sercu - każdego dnia spotykamy się, wspólnie bawimy, uczymy , doświadczamy ich problemów. Dzielimy wspólnie radości i smutki. 
Chcielibyśmy z okazji Waszego święta życzyć dużo miłości od najbliższych, spełniania najskrytszych marzeń i bezmiaru radości. 

W imieniu Fundacji Dzieciaki Czwórki,
Maja Szwanka 

Kochani!!! Biegnę dla Was…


	Udowodnione zostało, że aktywne spędzanie czasu, uprawianie sportu wpływa korzystnie nie tylko na sprawność fizyczną organizmu, ale także na nastrój, stosunek do życia. Sporty takie jak bieganie wskazane są dla wszystkich chętnych bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Bieganie pomaga obniżyć ciśnienie, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby takie jak choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu i wiele innych, znacząco też obniża ryzyko zachorowania         na cukrzycę. Dzięki wysiłkowi mięśnie dotleniają się i rozwijają, poprawia się również ich tonus. Bieganie jest doskonałym ćwiczeniem rozluźniającym napięte mięśnie i działa bardzo skutecznie szczególnie na bóle pleców związane ze stresem. Dla wielu osób bieganie staje się doskonałym sposobem na rozładowania stresów gromadzących się w każdym z nas. 
	Mam nadzieję, że wielu z nas przekonało się do tej formy aktywności,         ale jeżeli ktoś nie wierzy w swoje możliwości może spacerować. 
Spacer to najbardziej naturalna i bezpieczna forma aktywności fizycznej. 
Nie wymaga specjalnego ubioru ani sprzętu. Nie wymaga również zapisów na zajęcia ani specjalnych wydatków. Wystarczą dobre buty i trochę dobrej woli.
	Wysiłek fizyczny jest dobry dla kondycji ciała i ducha, ale zamienia się        w bezcenny dar jeżeli połączymy go z pomocą udzielaną dzieciom. 

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy duży nacisk kładziemy          na rozwój fizyczny i usprawnianie. Aby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować, wszystkie zmysły muszą prawidłowo działać i harmonijnie ze sobą współpracować, ponieważ w razie zaburzeń w ich odbiorze i integrowaniu, będą pojawiać się dysfunkcje w rozwoju poznawczym, motorycznym oraz zachowaniu. Integracja sensoryczna czy Snoezelen wpływa korzystnie na funkcjonowanie dzieci nadpobudliwych (szczególnie z ADHD), autystycznych, dyslektycznych          oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Wyposażone w niezbędny sprzęt sale będą służyły wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 4. 


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału                                w 
IX MARATONIE CZWÓRKI „BIEGNĘ DLA WAS”


	Wydarzenie to odbędzie się w niedzielę 12.06.2022 r. Start o godzinie 12.00    na boisku Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu. Rejestrowanie zawodników trwa od 11.00 do 11.45. Bieg odbywa się na trasie 1 km lub 2 km. Wyznaczoną trasę można pokonać biegnąc lub maszerując. Po zakończeniu zawodów zaplanowano rodzinny piknik na boisku szkolnym SP4, gdzie każdy będzie mógł spróbować pysznej grochówki i wypieków przygotowanych przez nauczycieli         i rodziców. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy znaczek. Impreza organizowana jest pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka.

Zapisy odbywają się w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 4 
W godzinach od 08.00 do 15.30, do 08.06.
Opłata startowa będąca jednocześnie cegiełką ofiarowaną na sprzęt rehabilitacyjny dla uczniów SP4 wynosi 10 zł.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Swarzędza.


DZIEŃ FLORYSTY

Czy ktokolwiek z naszych obserwujących wie, że zawód florysty został wpisany na listę klasyfikacji zawodowej dopiero w 2002 roku? Oznacza to, ze do tamtej pory taki zawód nie istniał prawnie. 
A przecież od wielu, wielu lat aranżacją pięknych bukietów zajmują się Oni. Dzięki nim możemy podziwiać naturę w jednym z jej wydań. 
Dzień Florysty narodził się w 2010 roku dzięki portalowi forumkwiatowe.pl. Ich zaangażowanie wiązało się z uznaniem pracy florystów i docenieniem ich.

Z tej okazji do naszej szkoły zawitała ekipa z Kwiaciarni „Kwiaty u Beaty”. Ich przyjazd spowodował wiele uśmiechów na twarzy uczniów z Oddziałów Edukacyjno- Terapeutycznych. W końcu… kto nie lubi widoku świeżych, pięknych kwiatów? 
Odwiedzili nas Wioletta Bączyk oraz Szymon Wydymus i pokazali jak opiekować się kwiatami. Państwo podzieliło się z nami tajnikami aranżacji kwiatów. Dzięki ich pomocy stworzyliśmy wspaniałe bukieciki. 
Bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia oraz zaangażowanie włożone w przygotowanie tylu ciekawych oraz kreatywnych niespodzianek dla uczniów.
27 kwietnia br. w Naszej Szkole odbył się Integracyjny Turniej Bocci o Puchar Dyrektora SP4, w którym wzięło udział 8 zespołów.
2 zespoły z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, 2 zespoły “Tygrysy” i “50” z Zespółu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Poznaniu, 1 zespół Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu oraz 3 zespoły z Naszej szkoły: “Banany”, “Wesołe Ćzwóreczki i Drużyna Przyjaciół”.
Po emocjonujących rozgrywkach w grupach, do fazy finałowej dostały się 2 zespoły z SOSW w Poznaniu i 2 zespoły z Naszej Szkoły.
Po zakończeniu rywalizacji na podium uplasowały się 3 najlepsze zespoły:

I miejsce – SOSW w Poznaniu – Drużyna 2
II miejsce – SOSW w Poznaniu – Drużyna 1
III miejsce – SP4 w Swarzdzu – Drużyna Banany w składzie: Zuzia Wachocz, Marcel Jankowiak, Norbert Pawlak i Jakaub Zieliński

Bardzo się cieszymy, że Nasza najmłodsza drużyna “Wesołe Czwórecki” w składzie Kornelia Frąckowiak, Maja Pobuta i Oskar Wojtyczka, która debiutowała na zawodach poradziła sobie ze stresem i zdobyła zasłużone 4 miejsce.

Zwycięzcy otrzymali Puchary i albumy, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Panią Dyrektor.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i do zobaczenia na następnym Turnieju!

Organizatorzy Turnieju


SUPERDZIECIAKI
W poszukiwaniu znanych i mniej znanych ras psów w towarzystwie Pralinki, wyruszyliśmy w świat zwiedzać kontynenty i państwa, poznawać kulturę, zwyczaje i tradycje.
Dzień 5 kwietnia na długo pozostanie w naszej pamięci. My, uczniowie oddziałów edukacyjno- terapeutycznych z SP 4 razem z naszymi nauczycielami udaliśmy się do Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Myślicie, że poszliśmy po ciekawe książki do czytania, nowe czasopisma? Nic z tych rzeczy. W bibliotece o godzinie 11 rozpoczął się wernisaż wystawy „Zwierzaki w szkole malowane”. Ta wystawa, to zbiór naszych prac plastycznych, które wykonaliśmy w trakcie zajęć rozwijających kreatywność. Wykonane przez nas zwierzęta są po prostu naj - największe, najszybsze, najzwinniejsze, najgroźniejsze, najbardziej jadowite. Choć ich domem jest Afryka, Azja, Australia, wiemy : co lubią jeść na śniadanie, gdzie śpią, co robią , gdy grozi im niebezpieczeństwo.

 Na wystawie spotkać możemy też zwierzęta hodowane przez człowieka- krowy, świnie, króliki, konie. Nie zabrakło też motyli i ptaków. Prace wykonaliśmy korzystając z różnych technik plastycznych. Było malowanie, rysowanie, wydzieranie, wycinanie. Korzystaliśmy z kolorowego papieru, bibuły, szmatek, pasteli, akwareli, szarego papieru, papierowych talerzyków, piórek.

Dziękujemy Pani Renacie Czarneckiej- Pyła, Dyrektor Biblioteki, za możliwość zaprezentowania naszych dzieł szerszej publiczności, pracownikom biblioteki oraz przybyłym na otwarcie wystawy gościom.

Wszystkich, którzy jeszcze nie obejrzeli wystawy „Zwierzaki w szkole malowane” zapraszamy do biblioteki na os. Czwartaków 1 .
ŚWIATOWY DZIEŃ BUDYNIU
Starsi i młodsi chętnie jedzą ten deser. Najbardziej znanym i lubianym jest budyń o smaku waniliowym i czekoladowym i taki właśnie przygotowali dzisiaj uczniowie klasy 8 zet. Następnie poczęstowali deserem kolegów z pozostałych klas. Jeśli mamy świętować to z pucharkiem budyniu w ręku! Dodając do niego odrobinę syropu malinowego lub owoców stanie się prawie pięciogwiazdkową potrawą. 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA 🌈

Wydaje nam się, że każdy zna przynajmniej jedną osobę obdarzoną trusomią chromosomu 21. 
Są to wyjątkowi ludzie, którzy każdego dnia obdarzają nas uśmiechem, dobrym słowem i radością. Różnią się jedynie od osób bez trisomii delikatnie wyglądem. Ale czy to nie jest piękne w człowieku, że każdy z nas jest inny? 

Data, która przypada na Dzien Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa. W końcu 21. dzien marca to początek wiosny oraz symbol potrójnego 21. chromosomu. Pomysłodawcą byk genetyk z uniwersytetu w Genewie Stylianos E. Antonarakis. Istotą dzisiejszego dnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat potrzeb, praw i dobra osób z Zespołem Downa, integracji oraz równości każdego człowieka. 

Na znak solidarności wszyscy dzisiaj zakładamy różnorakie skarpetki. U nas w szkole uczniowie i pracownicy szkoły tez zakładają kolorowe skarpety i ustawiają się w kręgu 🌈💙

Witamy serdecznie! 
Już za kilka dni, a dokładniej 01.04. rozpoczynamy naszą kiermaszową licytację ozdób wielkanocnych.
Podobnie jak w latach poprzednich zachęcamy wszystkich do przygotowania i przekazywania ozdób świątecznych, które zostaną wystawione na licytacje podczas których będzie można je zakupić . 
Zbieranie stroików rozpoczynamy już dziś, a kończymy 31 marca, o godzinie 15.00. Ozdoby można przynosić do sali 1A 
Licytacja rozpocznie się 01. kwietnia o godzinie 20.00 i trwać będzie do 10. kwietnia, do godziny 20.00. O tej godzinie wybierzemy zwycięzców.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Mamy nadzieję że tak jak w poprzednich latach wielu z Państwa włączy się w naszą akcję.


Dzień cukiernika i piekarza
Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Dzięki nim możemy zajadać się smacznymi ciastami czy bułkami. 
Uczniowie Zespołów Edukacyjno- terapeutycznych także chcieli dołączyć do życzeń. Przygotowaliśmy drobne upominki i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione piekarnie i cukiernie składając życzenia i dziękując za dotychczasową systematyczną współpracę:

Jankowscy M.r.k. Piekarnia, Ciastkarnia

Cukiernia Magdalenka Małgorzata Nowak

Cukiernia Hoffmann

Piekarnia Rawa Dopiewo Sklep firmowy Swarzędz

Piekarnia Cukiernia Tradycyjna Doppiek

Kromka Piekarnia Autorska
11 marca 2022 roku, po raz kolejny w murach naszej szkoły odbyły się warsztaty gry na bębnach etnicznych. Uczestniczyli w nich uczniowie klas zet . Pan Rafał Ławski , wirtuoz , gawędziarz i wspaniały pedagog przeniósł uczestników do dalekiej Afryki, kolebki gry na tych ciekawych instrumentach. Umiejętnie wprowadzane podstawy rytmizowania dawały uczniom satysfakcję i radość z gry. Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze.
                                    
Jerzy Kot

https://photos.app.goo.gl/S1omCmWy4AcVdr3s9
Międzynarodowy Dzień Matematyki obchodzony jest w tym roku po raz drugi od czasu, gdy został proklamowany na mocy Rezolucji 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. W niektórych krajach od dawna już 14 marca (3/14) obchodzony jest jako Dzień Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.

Nie ma chyba takiej dziedziny życia w której zabrakło by matematyki. Dlatego też mówiąc o matematyce często wspomina się, że jest królową nauk. 

Tego dnia też w Oddziałach Edukacyjno – terapeutycznych w niekonwencjonalny sposób podeszliśmy do aktywności poprzez pryzmat zabaw związanych z tą dziedziną nauki.

Miało być wesoło, twórczo, edukacyjnie i zaskakująco. 

Mamy nadzieję, że się udało.

Hans Christian Andersen powiedział- „talent nie oznacza, tego

samego co geniusz i …nawet jeśli szczęśliwy los się od ciebie

odwróci i wszystko runie, talent nie straci swej szlachetniejszej,

lepszej natury.”

Obejmując innowacją osoby z niepełnosprawnością chcemy

pokazać, że mimo iż nie zawsze są w stanie doświadczać nauki

i pracy, to każdego dnia odkrywają talenty w swoich

codziennych aktywnościach, czasem nie zdając sobie sprawy z tych

umiejętności i nie oceniając ich w ramach zdolności.

Chcielibyśmy niepełnosprawności uczniów zaprezentować poprzez

historie Superdzieciaków, które dzięki doświadczaniu

„minisukcesów” podnoszą własną samoocenę i radość z przeżywania

drobnych zwycięstw w obszarze samorealizacji, często nie zdając

sobie sprawy, że te drobne umiejętności to wielkie talenty, które

można przekuć w pasje.

Talent ma wiele imion i dla każdego może oznaczać coś innego

i inaczej być rozumianym.

Najczęściej talent podziwiany jest poprzez pryzmat wyjątkowych

osiągnięć artystycznych czy sportowych. Są jednak też te mniej

dostrzegane talenty, te niepozorne, ale jakże spektakularne

polegające na pokonywaniu własnych barier związanych

z niepełnosprawnością i radzeniem sobie z nią.

W obszarze tych dwóch perspektyw chcielibyśmy zaprezentować

uczniów naszej szkoły.

„Warto spotykać ludzi z pasją. Ona nie tylko inspiruje, ale również

pomaga żyć, czyniąc nasze życie o wiele ciekawszym

doświadczeniem.”(Zbigniew Kiełb)

Kochani , 

Wspominaliśmy jakie wyróżnienie spotkało nas ze strony pracowników Volkswagen Poznań, kiedy to nasza fundacja została wybrana w plebiscycie 1+ 1 = 3 Razem Znaczy Więcej! Więcej Znaczy Lepiej!

Dziś podpisaliśmy umowę współpracy 🥰✍️ 

Bardzo dziękujemy za deklarowane wsparcie na rzecz naszych podopiecznych. 
Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze więcej zdziałać , jeszcze więcej oferować, jeszcze więcej i częściej cieszyć się widokiem uśmiechniętych i szczęśliwych buziaków ☺️👧🧑🧑‍🦱👩‍🦰🧑‍🦰👩‍🦳👱👶👩‍🦱 
Od początku, czyli historia życia na ziemi …

24.02.2022 gościliśmy w murach Swarzędzkiej Czwórki niezwykłą osobę. Panią Kasię Bajerowicz , ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci z cyklu „Opowiem ci mamo”. Najnowszą pozycją książkową , której autorką jest Pani Kasia jest książka „Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi”. Wehikuł czasu jakim jest nasza wyobraźnia dzięki wspaniałej narracji do poszczególnych stron książki przeniósł nas do czasów kiedy powstawała nasza planeta. Ciepły subtelny głos Pani Kasi potęgował niesamowite wrażenia z tej podróży. Poznaliśmy historię Ziemi od jej początków do czasów dinozaurów.
      Po powrocie do współczesności uczniowie klas specjalnych uczestniczyli w warsztatach plastycznych , których głównymi bohaterami były dinozaury. Te nasze , były kolorowe sympatyczne i bardzo piękne.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

                                     Jerzy Kot
Miaucząco i mrucząco...
Obchodziliśmy 17.02.22 w klasach specjalnych „Swarzędzkiej Czwórki” Światowy Dzień Kota. Dla mnie to szczególna uroczystość a to ze względu na nazwisko. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się o zwyczajach naszych futrzanych milusińskich. Filmiki i prezentacje wprowadziły nas w świat ciekawostek z życia tych sympatycznych siersciuchów. Usposobienie , charakter i fotogeniczność kociaków sprawiła, że stali się bohaterami kilkudziesięciu filmów i kreskówek. W pewnym momencie zajęć pojawił się niesamowity gość….Główny bohater kreskówki „Tom i Jerry”. obecność Toma motywowała do wykonania zadań związanych ze świętem kotów. Koty mają swoje doczesne miejsce w kulturze ogólnoświatowej . Kompozytor operowy G Rossini skomponował „Arię na dwa koty” którą gremialnie odśpiewali uczestnicy zajęć…Zabawy było co niemiara. Po przejściu do innej klasy okazało się ,że pozostawiony bez opieki Tom , bawiąc się motkami wełny pozostawił ją na całej powierzchni dywanu. Dzieciaki musiały posprzątać po naszym gościu. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy mieli zrobione pamiątkowe zdjęcia. Ale na tym nie koniec. Tom zanim opuścił mury naszej szkoły odwiedził oddziały przedszkolne i klasę 1c. 
                                                   Jurek Kot
1 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanawić się jakiej pomocy potrzebują nasi leśny przyjaciele.

Z tego tez powodu w naszych Zespołach Edukacyjno- Terapetycznych odbyliśmy krotką lekcję dotyczącą dokarmiania zwierzyny. I tak dowiedzieliśmy się jakie gatunki zwierząt są dokarmiane zimą, poznalismy z czego zbudowany jest paśnik, jakie pokarmy powinny się tam znaleźć. Nauczyliśmy rozróżniać się podstawowych gatunków ptaków i wiem jakie przysmaki są ich ulubionymi.

Na zakończenie spotkania wykonaliśmy sami paśnik dla zwierząt oraz karmnik- na razie takie na papierze, ale kto wie może wktótce pokusimy się o coś wiecej....

Sylwia Woźniczak

Międzynarodowy Dzień Pizzy
Jakże nie obchodzić tak smacznego Święta. Któż bowiem nie lubi pizzy. Może przygotowywać niekoniecznie, ale degustować jak najbardziej. Pokusiliśmy się więc              o zamówienie tego smacznego dania do szkoły. Wystarczył telefon i po godzinie dostawca z dużą torbą zjawił się u naszych drzwi. Potem to już tylko trzeba było wynagrodzić Pana za jego fatygę i można zabrać się za rozpakowywanie pudeł w których ukryte były pyszności.
Święto Pizzy jest w kalendarzu świąt nietypowych i nie można się temu dziwić, bo pizza to jedno z najbardziej powszechnych smakołyków, uwielbianych przez osoby w każdym wieku. Przypada ono na 9 lutego. Prawdopodobnie to święto celebrowane już XVIII w przez Neapolitańczyków, których uznaje się za twórców pizzy w aktualnej formie. Wcześniej, bo już w czasie starożytnym, antyczni Rzymianie i starożytni Grecy jadali okrągłe chleby pokryte warzywami, przyprawami i oliwą. Nazywano je pissa lub pita. Nazwy pizza zaczęto używać 997r. Za najstarszą pizzerię uważa się otwartą w Neapolu w 1738r - Antica Pizzeria .                                                                     Aktualnie pizza ma wiele obliczy. Istnieje 50 rodzajów i setki jej wariantów w zależności od regionu i upodobań. Niektóre z nich stały się rekordzistami Guinessa. Nie lada wyzwaniem okazała się pizza ważąca 23 tony i średnicy 40m czy pizza o długości 1,5km. Pizza neapolitańska doczekała się w 2009r przyznawanego przez Komisję Europejską certyfikatu Traditional Specjalities Guaranteed, a w 2017r wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Korzenie polskiej pizzy wywodzą się ze Słupska, gdzie w 1975r powstała pierwsza pizzeria.
Życzymy smacznego.
Maja Szwanka
Któż z nas nie lubi naleśników?

Można je jeść na śniadanie, obiad i kolację. Smakują z powidłami, dżemem, serem, miodem, bez niczego, a także z wytrawnymi dodatkami. Uczniowie z oddziały edukacyjno – terapeutycznych poznali przepis na wspaniałe amerykańskie pancakes i wspólnie przygotowali pyszne naleśniki.

Wszyscy uznali, że naleśniki są super, a zjedzenie przynajmniej jednego wspaniale poprawia humor.

Lucyna Kaźmierczak

Przez wiele lat myśleliśmy o tym, rozmawialiśmy, szukaliśmy środków i pomieszczenia                    na stworzenie wyjątkowego miejsca w naszej szkole dla podopiecznych, którzy potrzebują specjalistycznej sali, sprzyjającego ich rozwojowi, nabywaniu nowych doświadczeń, poznawaniu świata w niecodzienny sposób. I udało się. Kluczowym w tych działaniach było miejsce. W zeszłym roku, dzięki przychylności Pani Dyrektor Elżbiecie Wieczorek udało się wygospodarować w szkole pomieszczenie, gdzie powstanie Sala Doświadczania Świata. Miejsce wyjątkowe, bajeczne, z ogromna ilością interaktywnych pomocy skupiających          na sobie wzrok, słuch, czucie tych osób, dla których to są nadrzędne kanały doświadczania świata – dla uczniów z przeróżnymi deficytami, gdzie rozwijać będą swoją wrażliwość zmysłową po to, by uczyć się świata i odbierać go zmysłami. 

Sala Doświadczania Świata to nie tylko miejsce, to metoda pracy z osobami                  z niepełnosprawnościami zwana Snoezelen. Jej początki sięgają siedemdziesiątych lat XX wieku. Wywodzi się z Holandii. Jej twórcy Ada Verheula i Jan Hulsegge proponują bezzadaniową i niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Celem tej metody jest poszukiwanie dróg dotarcia do osób z którymi kontakt jest utrudniony, którzy inaczej percepują otaczającą ich rzeczywistość, którzy mają problem z odbiorem otoczenia              i identyfikowaniem się z nim. Miejsce, które stworzyliśmy w naszej szkole to odpowiednio zaangażowana przestrzeń wyposażona w specjalistyczne sprzęty, z wykorzystaniem których realizowane będą sesje terapeutyczne o unikalnym podwójnym efekcie – relaksacji i aktywizacji. 

Polisensoryczna terapia realizowana metodą Snoezelen w Sali Doświadczania Świata aktywizuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, smak, dotyk, węch, stymuluje przedsionkowo, wycisza układ nerwowy. Daje też ogromne poczucie szczęścia uwalniając takie hormony jak serotonina, dopamina, oksytocyny czy endorfiny. 
Udało nam się stworzyć miejsce, które uczy, bawi, relaksuje, wycisza.

„Bogatym jest ten, kto posiada wiele;
Bogatszym ten, kto mało potrzebuje;
Najbogatszym, kto dużo daje.”
Gerhard Tersteegen

Za pomoc w tym wielkim przedsięwzięciu dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wszystkim tym, którzy obserwowali nasze działania w FB, stronie szkoły, włączali się w kiermasze, aukcje, sponsorowali nas i wspierali mentalnie. Powstanie tego miejsca w naszej szkole to zasługa wielu osób, którym BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Maja Szwanka

Puzzle to aktywność, która wciąga, rozwija skupienie, koncentrację, myślenie, cierpliwość,ale przede wszystkim jest to pożywka dla utrzymania naszego mózgu w ciągłej aktywności.

29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli, znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek czy Dzień Składanki i Łamigłówki. Święto obchodzone od połowy lat       90-tych. Jego pomysłodawcami są amerykańscy producenci zabaw umysłowych.

Znaczenie słowa puzzle w świecie jest różnie interpretowane. Etymolodzy doszukali się pierwszych wzmianek na temat tej fascynującej zabawy w XVI w – „Sprawdzić, że ktoś poczuje się zdezorientowany, ponieważ czegoś nie rozumie”. Aktualnie synonimem tego słowa test „zagadka”, „gra” czy „układanka”. Jakkolwiek jednak nie nazwać tej fascynującej zabawy dla większości dzieci, ale nie tylko bo i dorosłych, polega ona na rozwiazywaniu problemu polegającego na ułożeniu z drobnych elementów ciekawego obrazu. Włączając logikę podczas dopasowywania fragmentów obrazów rozwiązuje się układankę. Zabawa potrafi niesamowicie wciągać i fascynować. Rozwija poznawczo, ćwiczy koordynacje wzrokowo – ruchową, motorykę małą.
Za wynalazcę puzzli uważa się brytyjskiego grawera i kartografa Johna Spilsbury – pewnie nie zdawał sobie sprawy jak rozwinie się ta gra i jak popularna będzie. 

Tego dnia w naszych klasach podjęliśmy ten temat. Była cisza, skupienie …i efekt końcowy.


Maja Szwanka

W pracy z uczniami oddziałów edukacyjno – terapeutycznych duży nacisk kładziemy na przygotowanie do samodzielności w dorosłym życiu. Uczymy naszych wychowanków podstaw gotowania, sprzątania, mycia naczyń i nakrywania do stołu. Podczas zajęć gotujemy nie tylko proste, ale także bardziej skomplikowane potrawy. Najpierw wspólnie zastanawiamy się nad menu, potem ustalamy listę zakupów i idziemy razem do sklepu, aby ją zrealizować. W szkole Wszyscy bardzo lubią te zajęcia, szczególnie etap końcowy – wspólną degustację.
Gotujemy w salach lekcyjnych, i nie jest to zbyt komfortowe. Jednak niedługo wszystko się zmieni – jesteśmy na etapie urządzania SALI PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO ŻYCIA .  W sali tej będą odbywały się nie tylko zajęcia kulinarne, ale również uczące domowych prac porządkowych: sprzątania, korzystania z odkurzacza, ścielenia łóżka, zmiany pościeli i prasowania. Wiele z potrzebnych urządzeń już zgromadziliśmy. Mamy płytę indukcyjną, mikser, blender i nawet gofrownicę. Z klasowych pieniędzy zakupiliśmy przybory kuchenne i naczynia. Na uruchomienie sali czeka lodówka, piekarnik elektryczny, blender planetarny, żelazko i deska do prasowania, kołdra, poduszki i nawet jasiek. Jeszcze wiele pracy przed nami, ale wierzymy, że uda się i już niedługo będziemy korzystać z nowej pracowni. 
Umiejętność wykonywania tych czynności jest bardzo ważna zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla ich rodzin. Każdy w rodzinie ma swoje obowiązki, wszyscy pomagają sobie wzajemnie. Nasi uczniowie też nabędą umiejętności, które w życiu są tak ważne .
Teatr śniegiem, piaskiem i światłem pisany.

Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem przepięknej baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”, którą mogliśmy obejrzeć w zmienionej konwencji. 
Przenieśliśmy się w świat lodu, czaru i magii, gdzie z głównymi bohaterami Gerdą i Kajem poznaliśmy co to strach, nadzieja, wiara, wytrwałość, przyjaźń i miłość. Niesamowitość tego spektaklu to forma: opowiedziany był bowiem śniegiem, światłem i piaskiem. Podczas prezentacji, mimo, że spektakl oglądany był on-line poczuliśmy dreszczyk emocji oraz dziecięcą radość oglądając tę zachwycającą zimową opowieść. Królowa Śniegu zabierając nas do swego lodowego zamku poruszyła emocje, zaciekawiła i trzymała widzów w ogromnym napięciu. Oglądając tę przepiękną, nietypową interpretację wyjątkowej baśni w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni programu „Mam Talent”, mogliśmy tylko żałować, że nie dane nam jest obejrzeć jej w realnym świecie teatru.


Maja Szwanka
Kochani !!!
Program 1 + 1 = 3 
Razem znaczy więcej

To akcja, która narodziła się z chęci niesienia pomocy osobom potrzebującym w Wielkopolsce. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą w tym rejonie. Dzięki zaangażowaniu pracowników, corocznie wspierana jest fundacja lub stowarzyszenie, wybierane przez głosowanie. W ramach każdorocznej edycji wspierana jest tylko jedna organizacja wybrana przez pracowników Volkswagen. Pracownicy deklarując pomoc wyrażają zgodę na comiesięczne potrącanie z ich pensji 1 złotówki, która jest przekazywana na konto wybranej organizacji. Druga jedynka to symboliczny datek, który do skarbon z logo programu mogą wrzucić wszystkie osoby przebywające na terenie fabryki, goście, kontrahenci, zwiedzający. Dlatego w zamyśle inicjatorów 1 + 1 = 3 mimo, że nie daje to matematycznego wyliczenia 2. Do wartości całkowitej dodany jest również uśmiech, który darczyńcy programu otrzymują w zamian.

Nasza Fundacja Dzieciaki Czwórki bardzo chciałaby znaleźć się w gronie tych wybranych. Takie wsparcie to ogromna pomoc dla podopiecznych czwórki. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o poinformowanie członków rodziny, znajomych tych bliższych i dalszych, że taka akcja jest organizowana, a nasza Fundacja będzie starała się znaleźć w gronie wybranych. 
Głosować będzie można na początku stycznia. Czas głosowania to tylko dwa dni.
Linki do głosowania udostępnimy na naszych mediach społecznościowych.
Zwracamy się z ogromną prośbą o promowanie ich, udostępnianie i głosowanie.

Mamy ogromną nadzieję, że wspólnie, z Państwa wsparciem nam się uda.


W imieniu zarządu Fundacji 
Maja Szwanka
Tel.501495141
Od kilku lat uczestnicy zajęć wokalnych biorą udział w "Betlejem 
Poznańskim". W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany , za to w tym roku braliśmy udział w kolędowaniu dwukrotnie. 10 i 17 grudnia. W piątek 17 grudnia w przeszło godzinnym koncercie młodzi artyści ze "Swarzędzkiej Czwórki" zaprezentowali 20 kolęd i piosenek świątecznych, a wszystko w ramach dnia Fundacji "Niesiemy Nadzieję".Fundacja opiekuje się dziećmi chorymi na choroby zagrażające życiu, między innymi: mukowiscydozę, zanik mięśni i dziećmi dializowanymi, czekającymi na przeszczep nerek. W trakcie naszych występów odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych fundacji. Dla niektórych artystów, zwłaszcza tych najmłodszych był to pierwszy występ na dużej scenie wśród reflektorów i świątecznych iluminacji .
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z koncertu:
Jerzy Kot
Oby tradycji stało się zadość i tego trudnego, pandemicznego roku spotkaliśmy się wspólnie. Uczniowie i rodzice podsumowali tegoroczny rok przy wigilijnym spotkaniu. Był poczęstunek, wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy o podopiecznych, ale i gwiazdor, który nie omieszkał przynieść w swym wielkim, niejednym worku prezenty. 
To tradycja wywodząca się z dawnych grup kolędników, a odnosząca się do noszonych przez nich gwiazd. Przyszła postać ubrana w baranicę i czapkę, której twarz ukryta została pod maską z długą brodą. Taki to Gwiazdor w worze z prezentami przyniósł nam upominki. Wszyscy sobie na nią zasłużyli, albowiem rózgi wśród prezentów nie było.
Ale to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Jeden z naszych uczniów obchodził też urodziny. Dlatego pośród wigilijnych prezentów znalazł się smaczny tort.
Najlepszego Michałku😍😍
Konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową
W konkursie wzięło udział wielu uczniów, przyniesione na konkurs dekoracje były piękne i ich autorzy bardzo się starali. Komisja składająca się z trzech osób: Lucyny Kaźmierczak,  Krystyny Pawlaczyk i Mai Szwanki miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace zasługiwały na wyróżnienie za pomysłowość, duży wkład pracy lub serce włożone w ich wykonanie. Niestety należało wybrać sześć najpiękniejszych. Komisja postanowiła nie przyznawać poszczególnych miejsc, tylko równorzędne wyróżnienia. Oto klasy z wyróżnionymi pracami :

V C, V ZET, VI ZET, VII C, I D, IV A. 

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów już zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie,

Lucyna Kaźmierczak
15 grudnia 2021r. obchodziliśmy w naszych klasach „Dzień herbaty”. Wszyscy uczniowie poznali rodzaje i pochodzenie herbaty oraz podobieństwa i różnorodność kulturową związaną z tradycjami picia herbaty obowiązującymi w innych krajach.Z przygotowanego filmu dowiedzieli się również jak wygląda produkcja herbaty. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów. Zajęcia zakończyły się nauką zaparzania herbaty połączoną z degustacją pysznych herbatników. Było dużo wrażeń!

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Futbolu. W Polsce utożsamiany z piłką nożną, która mimo braku spektakularnych sukcesów często uważana jest za sport narodowy. W nogę gramy od małego, najpierw na podwórku przed domem, potem w szkole.
I my również w naszych Zespołach Edukacyjno- Terapeutycznych obchodziliśmy dzień sportu. Najpierw zapoznaliśmy się z podstawami gry w piłkę, dowiedzieliśmy się co jest potrzebne by grać, a następnie rozwiązywaliśmy zagadki związane z futbolem. Wykonaliśmy również piłkę nożną. Na zakończenie spotkania wspólnie obejrzeliśmy film o tematyce piłki.  Kto wie, może i u nas wkrótce pojawi się jakiś nowy sportowiec?
Sylwia Woźniczak 

Międzynarodowy Dzień Małpy

Na kanwie tego święta w oddziałach ZET przeprowadzone zostały zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom tych bardzo ciekawych i mądrych stworzeń, które w wielu aspektach swojego życia przypominają ludzi. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas przedstawiciele tego gatunku, 
z którym poprzez zabawę wspólnie zanużyliśmy się w świat małpich przedstawicieli. 
Nasza małpka Marcysia pokazała sprawność i gibkość z jaką przemieszczają się małpy         w trudnych terenach. Zaprezentowała wszystkie aspekty opieki nad potomstwem, sposoby komunikacji i relacje panujące w stadzie, które przypominają nasze rodzinne relacje.            Nie zapomniała też wspomnieć o emocjach, jakie doświadczają w różnych sytuacjach życiowych. Obserwując zachowania naszego gościa chylimy się też przed inteligencją tej grupy zwierząt. Podczas naszego spotkania z Marcysia nie zabrakło też degustacji ulubionych przekąsek uwielbianych przez małpy. Z opowiadań naszego gościa dowiedzieliśmy się też,że małpy to gatunek zagrożony, albowiem narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony kłusowników. Wspólnie mogliśmy obserwować jak cierpią podczas nielegalnych odłowów i jak często sierotami zostaje ich potomstwo.

Kierując się ta wiedzą zrozumieliśmy, że ustanowienie w 2000 roku Międzynarodowego Dnia Małpy ma głębokie przesłanie i warto je znać. 
Mimo, że nadal święto to nie ma oficjalnego statusu to coraz częściej propagowane jest na całym świecie. Powstało z inicjatywy artystów, którzy chcieli zwrócić uwagę na wkład tych człekokształtnych naczelnych w szerzenie rozwoju kultury.
Promowanie tego dnia ma też za zadanie zwrócenie uwagi na zagrożenie związane z wyginięciem niektórych gatunków. Aktualnie aż 25 gatunkom tych ssaków grozi wyginiecie. Powołana Kampania na Rzecz Małp Człekokształtnych (EAZA) koncentruje się na działaniach związanych z ochroną i zabezpieczaniem godnych warunków życia małp i małpiatek w ich naturalnych środowiskach               oraz edukowaniu w zakresie ochrony człekokształtnych. 

Maja SzwankaŚroda, 9 grudnia na długo pozostanie w pamięci uczniów oddziałów edukacyjno- terapeutycznych. Właśnie w ten dzień, gdy na dworze robiło się już ciemno, pojechaliśmy do Magicznego Lasu.

Był to niezapomniany spacer do krainy wyobraźni. Do krainy pełnej kolorowych świateł, świateł tworzących przepiękne obrazy. Widzieliśmy drzewo życia, którego duchy odsłaniały nam sceny leśnego świata fantazji, w którym królowały bajecznie kolorowe rośliny, grzyby, owady. Spotkaliśmy wiewiórkę, wilka, nietoperza, ślimaka i jeże. Podziwialiśmy liście kasztanowca, klonu, dębu. Było nieziemsko i cudownie.

Nie wierzycie? Najlepiej sami wybierzcie się do Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu .

We wtorek 7.12 uczniowie klasy 3b gościli na zajęciach p. Maję Szwanka, która pogłębiła ich wiedzę na temat ucha, jako narządu słuchu i równowagi. Zostali zapoznani z budową i funkcją ucha, dowiedzieli się w jaki sposób powstają wrażenia słuchowe, jaki negatywny wpływ ma hałas na słuch oraz jak działa narząd równowagi.
 Pani Maja zademonstrowała także specjalistyczne urządzenia do badania słuchu oraz przeprowadziła pokazowe badanie audiometrem.
 Dzieci dowiedziały się też jak pomaga się ludziom niedosłyszącym i głuchym oraz z jakiego sprzętu mogą korzystać.
Uczniowie mieli okazję poznać podstawy i tajniki języka migowego. Osoby niesłyszące spotykamy w codziennym życiu, jednak często nie jesteśmy tego świadomi, przez to, że żyją one jakby w innym świecie – „świecie ciszy”. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby otworzyć świat słyszących na świat głuchych.
Zajęcia przeprowadzone przez panią Maję były niezwykle interesujące i bardzo podobały się dzieciom.
Leonarda Leżańska
Jolanta Dębska

6 grudnia w Naszej szkole odbył się IV Mikołajkowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora SP4.

W turnieju wzięło udział 10 drużyn, reprezentujących klasy integracyjne i specjalne naszej szkoły. Po emocjonujących rozgrywkach wyłoniliśmy 3 najlepsze zespoły.

 

I miejsce zajęła klasa 8a w składzie Norbert Hołderny i Stanisław Łucki,

II miejsce zajęła drużyna Waleczne Pingwinyz klasy 8zet w składzie Mikołaj Malanowski i Norbert Pawlak,

III miejsce zajęła drużyna Kocury z kalsy 8 zet w składzie Agata Maciejewska, Jakub Machaj i Mateusz Ludwiński

 
Bardzo się cieszymy, że mimo pandemi udało się zorganizować naszą cykliczną imprezę. Wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne upominki, słodycze i medale, a dla najlepszych drużyn ptzygotowane były puchary. Dzięjuemy wszyswtkim za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!


Organizatorzy turnieju
KOLEJNA PŁYTA Z KOLĘDAMI I PIOSENKAMI ŚWIĄTECZNYMI  !!!!
Święta tuż, tuż a uczestnicy zajęć wokalnych jak te elfy uwijają się by zdążyć przed świętami wydać nową płytę z piosenkami świątecznymi i kolędami. W klasowym studio nagraniowym codziennie powstają nowe aranżacje znanych i nieznanych utworów świątecznych, młodzi artyści wkładają w każdy utwór tyle serca i pięknych emocji, że staje się on jedyny i niepowtarzalny zarówno dla rodziców jak i postronnych słuchaczy. Dochód ze sprzedaży płyt zasili konto fundacji "Dzieciaki Czwórki" zamówienia na płytę można składać u Pani Mai Szwanka w sali 1a
Zapraszam do obejrzenia prezentacji z mixem świąteczno kolędowym
Jerzy Kot
Kiedyś dawno …dawno temu w roku 1902 prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wraz
 z przyjaciółmi wybrał się na polowanie podczas, którego postrzelono małego misia. Prezydentowi zrobiło się smutno i zdecydował o uwolnieniu nieszczęsnego zwierzaka.O tym wydarzeniu zrobiło się bardzo głośno. Rozpisywała się o tym wydarzeniu prasa. Powstał komiks w waszyngtońskiej prasie. Dzięki tej reklamie jeden z producentów zabawek stworzył nową maskotkę – pluszowego misia. Za zgodą prezydenta Roosevelta nazwał ją Teddy Bear. Od tej pory jest to najbardziej lubiana przez dzieci maskotka. W stulecie tej historii zaczęto obchodzić Święto Pluszowego Misia.Dlatego też od 2002r na całym świecie w dniu 25 listopada pluszowy miś ma swoje święto. 
Tego roku zawitał też w oddziałach Zet. Zjawił się niespodziewanie, opowiedział o swoich marzeniach, ulubionych pokarmach i włączył uczniów we wspólne zabawy. Nawiązał też do swojego zwierzęcego pierwowzoru. W tym dniu radość i ciekawość zagościła wśród uczniów swarzędzkiej czwórki. Zabawa nie miała końca a miś podawał łapkę, tulił dzieci i rysował uśmiech na ich twarzach.

Maja Szwanka
Dnia 18 listopada 1982 r narodziła się Myszka Miki. Jej twórcą był Wolt Disney. Pewnego dnia w domu w Kansas City na biurko Disneya wskoczyła mała mysz. Animator polubił ją i doszedł do wniosku, że mogłaby zostać bohaterem jego kreskówek. 
I tak od prawie stu lat mała Myszka bawi kolejne pokolenia dzieci. Z okazji urodzin Myszki klasy Zet postanowiły uczcić jej dzień i zorganizować zajęcia z Jej udziałem. Na początek uczniowie musieli z zagadek rozpoznać bohaterów dzisiejszego dnia. Następnie mieli okazję obejrzeć pierwszą czarno- białą produkcję Disneya. Poznali również wszystkich przyjaciół Myszki Micki. Kolejnym zadaniem było wykonanie maski Myszki. Na zakończenie naszych działań obejrzeliśmy współczesną wersję bajki. Wspólnie wszyscy doszliśmy do wniosku, że pewnie nasza Myszka przyjaciółka dalej z powodzeniem będzie rozśmieszać kolejne dzieci… 
Sylwia Woźniczak 
Nasi Kochani❗️
Serdecznie dziękujemy za tak aktywne włączenie się do naszej akcji i przepiękne ozdoby świąteczne, które do nas spływają 💙
W związku z tym, że ozdób jest bardzo dużo zmianie ulega nasz regulamin. Już od środy pojawią na naszej "fejsbukowej" stronie pierwsze niespodzianki. 
Zachęcamy do włączenia się do akcji i promowanie jej wśród znajomych. Zwłaszcza, że wszystkie zebrane środki przekazane zostaną na charytatywny cel 🎁 
Tak więc licytujcie i wspierajcie podopiecznych Fundacji "Dzieciaki Czwórki" 4️⃣ 
Licytujemy do 19. grudnia.