Dnia 21 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu odbyła się uroczysta gala z okazji 35-lecia istnienia placówki. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i powiatu , byłych oraz obecnych dyrektorów i nauczycieli, uczniów oraz absolwentów i przyjaciół szkoły.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęło przemówienie naszej Pani Dyrektor Elżbiety Wieczorek, która podsumowała historię szkoły, jej osiągnięcia oraz znaczenie w lokalnej społeczności. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz edukacji.
Część artystyczna gali została przygotowana w wyjątkowej oprawie – motywem przewodnim był Konkurs Piosenki Eurowizji – Czwórkowizji. Uczniowie wcielili się w reprezentantów różnych krajów i zaprezentowali legendarne utwory wokalne i taneczne z Eurowizji . Na scenie pojawiły się m.in. takie hity jak “Ale Jestem” Anny Marii Jopek, “Ne partez pas sans moi ” Celine Dion czy “Keine Grenzen” Ich Troje.
Występy były dopracowane zarówno pod względem wokalnym, jak i choreograficznym – uczniowie i prowadzący zadbali o stroje i układy taneczne, oddające charakter oryginalnych występów eurowizyjnych. Publiczność żywo reagowała na każdy występ, nagradzając młodych artystów gromkimi brawami.
Uroczystość prowadzona była w języku polskim, angielskim oraz migowym.
Gala była doskonałą okazją do wspólnego świętowania, a przygotowany program artystyczny dostarczył wszystkim wiele emocji i wzruszeń. Po zakończeniu oficjalnej części goście zostali zaproszeni na poczęstunek i rozmowy w kuluarach. Wydarzenie przebiegło w radosnej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Natalia Baer – Grzeszkowiak
DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE PREZENTY:)



ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ORAZ FILMIKÓW UWIECZNIAJĄCYCH JUBILEUSZOWĄ GALĘ I DZIAŁANIA PODEJMOWANE PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ
Z OKAZJI 35 LECIA "CZWÓRKI"
Kliknij w zdjęcie

Kliknij w zdjęcie

Na zajęciach indywidualnych uczniowie redagowali tekst życzeń dla szkoły w ramach projektu "Życzę Ci Szkoło....". Życzenia zapisywali na przygotowanych kartkach (rewers kartki z życzeniami), zgodnie z zasadami redagowania życzeń, z dbałością o zachowanie wszystkich elementów życzeń. Uczniowie przestrzegali poprawności językowej, ortograficznej i dbali o estetykę zapisu. Kartki zostały umieszczone na tablicy w holu szkoły obok konkursowych kartek z życzeniami wykonywanymi przez uczniów na lekcjach plastyki.
Nauczyciel języka polskiego,
Grażyna Nowak


Rok 2025 jest rokiem szczególnym dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu im. Jana Brzechwy. 35 lat temu pierwsi uczniowie przekroczyli mury naszej placówki. W związku z tymi wydarzeniami minione tygodnie obfitowały w szereg projektów jednoczących całą społeczność szkolną.
Czym w tym czasie się zajmowaliśmy?...
Klasy specjalne przygotowały trzy makiety szkoły. Każda z makiet została wykonana inną techniką i w zupełnie inny sposób przedstawiła naszą placówkę. Jakimi technikami? Zapraszamy do rozejrzenia się po szkole i obejrzenia naszych dzieł. Udało nam się również przygotować drzewo funkcyjne na którym odnajdą się osoby pracujące w "swarzędzkiej czwórce" na różnych stanowiskach. Mamy również swoją własną fasolę, na której zamiast listków zawisły zdjęcia uczniów i nauczycieli klas specjalnych. Zakończeniem naszych działań jest wspólny bieg patrolowy po szkole, na którym naszym zadaniem jest odnalezienie poszczególnych pomieszczeń w naszej placówce. Czas przygotowań uroczystości jubileuszowych stał się dobrą okazją do przypomnienia sobie nie tylko historii samej szkoły, ale też czasem na integrację i wspólne spędzenie ze sobą czasu.
M. Szwanka, J. Kot , J. Bazaniak , S. Woźniczak, J. Kisiel, W.Szwanka
Kliknij w zdjęcie

PROJEKT EDUKACYJNY „KOLOROWA TWÓRCZOŚĆ JANA BRZECHWY”
podsumowanie
Z okazji obchodów 35-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu nauczyciele specjaliści
opracowali projekt pt. „Kolorowa twórczość Jana Brzechwy”. Wszystkie działania koordynowały:
p. Magdalena Piechocka i p. Aleksandra Scheller.
W projekcie brali udział uczniowie uczęszczający na zajęcia specjalistyczne, zajęcia
dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego oraz zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców.
Celem głównym była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, a przy tym: rozwijanie kompetencji
językowych i komunikacyjnych w oparciu o utwory Jana Brzechwy, wzbogacenie leksyki uczniów,
rozwijanie umiejętności grafomotorycznych przez tworzenie wizualizacji wierszy poety, rozwijanie
zainteresowań muzycznych, percepcji słuchowej oraz słuchu muzycznego.
Działania rozpoczęły się na początku lutego 2025 roku. W ramach zajęć uczniowie brali
udział w zabawach słownych na kanwie tekstów poetyckich Jana Brzechwy, wzbogacających
system językowy i komunikacyjny o nowe zasoby leksykalne, wykonywali ćwiczenia językowe,
rozwijali umiejętności czytania ze zrozumieniem i umiejętności recytatorskie, umiejętności
językowe i komunikacyjne w różnych sytuacjach zadaniowych i kontekstach społecznych,
dokonywali wizualizacji treści wierszy Jana Brzechwy, wykonywali ćwiczenia wokalno-muzyczne:
nauka tekstu piosenki o SP4, wspólne śpiewanie.
Spodziewane efekty, czyli:- pogłębienie się zainteresowań literackich uczniów,- przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze,- rozwijanie aktywności twórczej uczniów,- wzbogacenie leksyki uczniów,
zostały osiągnięte. Nauka i publiczne wykonanie piosenki o naszej szkole sprawiły uczniom radość.
Z dumą podziwiali także efekty swojej pracy artystycznej podczas wystawy prac plastycznych
w holu szkoły.
Autorzy projektu i osoby wdrażające jego założenia:
p. M.Piechocka, p. A.Scheller, p. M.Grzelczak, p. J.Poszwa-Moncibowicz, p. A.Sokołowska,
p. N.Velikov, p. M Lenartowicz, p. E. Kubiak-Bigas, p. A.Plucińska, p. M.Hoffman, p. A.Hojan,
p. A.Gronikowska, p. G.Skupińska-From









Uczniowie klasy 1a pod kierunkiem pani Anny Zgóreckiej i pani Joanny Grabowskiej przygotowali się do przeglądu „Teatr jednego i więcej aktora”. Wspólnie z rodzicami przygotowali stroje do przedstawienia wiersza Na straganie oraz wykonali prace plastyczno – techniczną. W sali powstała gazetka upamiętniająca 35 lecie Czwórki a uczniowie wraz z Paniami zwiedzili wystawę fotograficzną i dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat początków naszej szkoły.
A. Zgórecka J. Grabowska








Uczniowie klasy 2a losowali wiersze Jana Brzechwy. Każdy uczeń miał za zadanie wylosowanego przez siebie wiersza nauczyć się na pamięć. Wszyscy wywiązali się z tego zadania wzorowo, również uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną. Na edukacji plastycznej uczniowie rysowali ilustracje do swoich wierszy, które następnie zostały umieszczone na korytarzu szkolnym.
Gazetka w sali 16 została przygotowana wspólnie z klasą 1a.
Uczeń Tymoteusz Kubat został finalista w konkursie ” Teatr jednego i więcej aktora”.
W czasie zajęć dydaktycznych poznały życiorys Jana Brzechwy, jego twórczość oraz najważniejsze wydarzenia związane z historią naszej szkoły.
K. Berłowska L. Sobczak






Na zajęciach edukacji informatycznej uczniowie klasy 2a wykonali kartki z życzeniami dla naszej ” Czwórki”
A.Łukasik









Uczniowie klasy 3a z okazji 35- lecia szkoły podczas zajęć edukacji polonistycznej poznali życiorys i twórczość naszego patrona szkoły - Jana Brzechwy. Każdy uczeń nauczył się na pamięć i zaprezentował przed klasą wybrany przez siebie wiersz Jana Brzechwy uczniowie, którzy najlepiej zaprezentowali się przed klasą recytowali swoje wiersze w I etapie konkursu "Teatr Jednego (i więcej) Aktora". Na korytarzu klas I-III, na piętrze została wykonana gazetka dotycząca twórczości Jana Brzechwy z ilustracjami do wierszy.
A. Kolankiewicz
A. Czwojdrak

Piątkowe zajęcia z wychowawcą w klasach 4-8 to świetna zabawa w Escape Roomie
Po zakończonym escape roomie wyświetlono uczniom tekst rapu oraz włączono podkład muzyczny
tak aby uczniowie spróbowali zarapować – rap.
M. Łuczak
Podczas edukacji polonistycznej uczniowie klasy 1b zapoznawali się z wierszami Jana Brzechwy.
Na edukacji plastycznej uczniowie kolorowali ilustracje do popularnych wierszy Jana Brzechwy, które następnie zostały umieszczone na gazetce mieszczącej się w korytarzu szkolnym.
Również w sali 14 została przygotowana gazetka dotycząca życia i twórczości Patrona.
W czasie zajęć dydaktycznych uczniowie poznali życiorys Jana Brzechwy, jego twórczość oraz najważniejsze wydarzenia związane z historią naszej szkoły.
Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie wysłuchali wiersza „Na straganie”, rozwiązywali zagadki związane
z utworem, a także wykonali pamiątkowe plakaty. Spacerowali po szkole oglądając przygotowane gazetki oraz wystawy.
N. Goślińska, L. Sobczak, P. Klak




Z okazji Jubileuszu 35-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 uczniowie klasy 3e aktywnie zaangażowali się w szereg działań mających na celu uczczenie tego ważnego wydarzenia.
Jednym z przedsięwzięć był klasowy konkurs recytatorski, w którym uczniowie prezentowali wybrane przez siebie wiersze Jana Brzechwy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jego celem było rozwijanie zdolności recytatorskich oraz popularyzacja poezji wśród dzieci. Uczniowie z zaangażowaniem przygotowywali się do występów, co zaowocowało wysokim poziomem prezentacji.
Dodatkowo klasa zaangażowała się w przygotowanie uczennicy Mai Szmigiel do występu w ramach Festiwalu Jednego i Więcej Aktora. Maja z wielkim zapałem trenowała swoją rolę, a jej koledzy i koleżanki wspierali ją w przygotowaniach, uczestnicząc w próbach i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
Kolejnym ważnym elementem obchodów było stworzenie klasowej gazetki poświęconej patronowi szkoły. Uczniowie zgromadzili i opracowali informacje dotyczące patrona, wykonali ilustracje oraz przygotowali ciekawostki na jego temat. Gazetka stała się atrakcyjnym i pouczającym elementem dekoracyjnym sali lekcyjnej.
Na zakończenie obchodów uczniowie klasy 3e wykonali ilustracje do wybranych wierszy Jana Brzechwy. Prace plastyczne odzwierciedlały kreatywność dzieci i ich interpretację znanych utworów poety. Kolorowe rysunki ozdobiły szkolną wystawę, ciesząc oko zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Zabawy te sprawiły, że jubileuszowe obchody były niezapomniane, a dzieci poszerzyły swoje zainteresowania, nauczyły się współpracy, a przede wszystkim – aktywnie włączyły się w życie szkoły.
K. Zając M. Troińska


Uczniowie klasy 2b podczas zajęć z edukacji polonistycznej zostali zapoznani z sylwetką patrona szkoły – Janem Brzechwą oraz utworami, które napisał. Obejrzeli prezentację multimedialną oraz wzięli udział w quizie wiedzy na temat pisarza. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w Klasowym Konkursie Recytacji Wierszy J. Brzechwy. Każdy z uczniów zaprezentował recytację wybranego przez siebie wiersza. Występy zostały urozmaicone ciekawymi przebraniami oraz rekwizytami. Uczniowie wykonali także ilustracje do recytowanego wiersza. Prace uczniów wzbogaciły klasową gazetkę z okazji 35-lecia szkoły. Troje uczniów wzięło udział w festiwalu artystycznym „Teatr Jednego i więcej Aktora”. Dwoje z nich zostało laureatami tego festiwalu.
I. Matela K. Lewandowska

Na zajęciach edukacji informatycznej uczniowie klasy 2b wykonali kartki dla naszej „Czwórki”
















Zadania wykonane przez uczniów klasy 3b wraz z wychowawcą: Lekcja recytacji przygotowująca do klasowego Festiwalu Wierszy Jana Brzechwy.
Omówienie lektury “Brzechwa dzieciom”, wybór wierszy przez uczniów I przeprowadzenie klasowego Festiwalu Wierszy Jana Brzechwy.
Zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie Teatr Jednego Aktora (i więcej) oraz przesłuchanie czworga chętnych dzieci.
Wykonanie ilustracji do wybranych wierszy na gazetkę klasową.
Wykonanie gazetki na szkolnym korytarzu – Walentynka dla Czwórki.
Kalambury o bohaterach wierszy Jana Brzechwy “Zgadnij kim jestem?”
Układanie i rozwiązywanie zadań matematycznych do wierszy Jana Brzechwy.
Nauka ucznia migającego wiersza pt. “Pomidor” w Polskim Języku Migowym.
Wykonanie przez uczniów flag państw świata do slajdu otwierającego prezentację na Gali 35-lecia.
Nauka piosenek z “Akademii pana Kleksa” oraz oglądanie fragmentów filmu.
D. Hernacka





Z okazji 35-lecia szkoły klasa 2d przygotowała recytację wybranych wierszy Jana Brzechwy a następnie uczniowie je zilustrowali. Wszystkie prace pojawiły się na gazetce klasowej.
J. Iskierska A. Kolankiewicz






Działania podjęte w kl. 3c z okazji obchodów 35-lecia
1. Klasowy konkurs recytacji wierszy J.Brzechwy
2. Przygotowanie uczniów do występu na przeglądzie teatralnym „Teatr jednego i więcej Aktora”
3. Ilustrowanie wierszy J.Brzechwy
4. Zapoznanie z życiem i twórczością J.Brzechwy
5. Quiz wiedzy o twórczości J.Brzechwy – praca w grupach
6. Wykonanie gazetki tematycznej w klasie
7. Udział uczniów w szkolnym konkursie „Teatr jednego i więcej Aktora”
8. Występ finalistki przeglądu teatralnego
9. Udział wychowawcy w jury konkursu
10. Szkicowanie przez uczniów budynku naszej szkoły
11. Udział uczniów w uroczystym apelu z okazji 35-lecia szkoły.
Jolanta Dębska










Z okazji 35 lecia szkoły klasy 1d i 1e przygotowały gazetki klasowe związane z wybitnym polskim pisarzem J. Brzechwą. Uczniowie wykonali prace plastyczne ilustrujące ulubione wiersze, np. „ Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „ Pchła Szachrajka”.
Wychowawcy klas:
Daria Badowska-Niedźwiedzka
Dominika Pawłowska
Lilla Tkacz
Lidia Żurawska



Z okazji obchodów 35 lecia naszej szkoły, zorganizowano konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę okolicznościowa. Celem konkursu było zaangażowanie uczniów w twórcze świętowanie jubileuszu oraz rozwijanie ich zdolności artystycznych. Zadania konkursu realizowane były na lekcjach plastyki w klasach 4-7 szkoły podstawowej. Jury konkursowe miało zadanie ocenić prace według kryteriów takich jak: oryginalność pomysłu, technika wykonania, estetyka oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Jury postanowiło przyznać nagrody oraz wyróżnienia:
I miejsce- Antoni Bugaj klasa 4
II miejsce- Lena Sobczak klasa 4
III miejsce - Tola Lewandowska klasa 6
WYRÓŻNIENIA
Oliwia Jaskowicz klasa 5
Klara Rybak klasa 7
Agata Szaroleta klasa 7
Każdy z laureatów otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci zestawów artystycznych, które z pewnością będą inspiracją do dalszej twórczości Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę okolicznościową z okazji 35 lecia szkoły był doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej oraz wyrażenia uczuć związanych z jubileuszem. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz Radzie Rodziców za
ufundowanie nagród.
Na zajęciach z informatyki uczniowie klasy 4c wykonali kartki poświęcone 35 leciu istnienia naszej "Czwórki".
















