Obrazy słowem haftowane – realizacja innowacji pedagogicznej

W tym roku szkolnym na zajęciach specjalistycznych oraz na lekcjach języka polskiego dla obcokrajowców wdrażamy innowację pedagogiczną „Obrazy słowem haftowane”, której autorkami są: p. Jagoda Poszwa-Moncibowicz i p. Natalia Velikov.

Nauka języka polskiego oraz różnego typu ćwiczenia są efektywne, gdy angażują nie tylko umysł, ale i uczucia, gdy dają uczniowi możliwość bycia twórczym i kreatywnym, gdy angażują wszystkie zmysły dziecka. We współczesnym świecie ważną rolę podczas zajęć odgrywa wykorzystanie nowatorskich pomocy dydaktycznych, które będą zachęcały i angażowały uczniów do podejmowania działań.

„Diamentowe hafty” to forma sztuki, która nie wymaga żadnego doświadczenia i pozwala każdemu stać się artystą. Polega ona na tworzeniu obrazów za pomocą kolorowych diamentów, przyklejanych na płótno, dzięki czemu powstają oryginalne mozaiki diamentowe, które mienią się kolorami, błyszczą i lśnią. W trakcie tworzenia mozaiki uczniowie doskonalą umiejętność poprawnej wymowy, utrwalają słownictwo w języku polskim, rozwijają motorykę małą, usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową. Wydłuża się także czas koncentracji na zadaniu, w trakcie pracy wyzwalają się dobre emocje, które wspomagają proces uczenia się.

Do tej pory nasze działania koncentrowały się wokół takich tematów, jak: „Wielkanoc”, „Dinozaury”, „Zwierzęta”, ale to nie koniec przygody z „diamentowymi haftami”. W kolejnych miesiącach nasi podopieczni będą kontynuować zabawę, odkrywając nowe ciekawe obrazy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Nauczyciele specjaliści