TYDZIEŃ EUROPEJSKI…

17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku).

Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej.
Według legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.

Świętuje nie tylko Irlandia.

15 marca 2024 w naszej szkole dominował kolor zielony, a to dlatego,  że my też  obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji już od tygodnia uczniowie przygotowywali się do tego święta. Nauczyciele języka angielskiego przekazali uczniom najważniejsze informacje o Irlandii, a następnie klasy dekorowały swoje sale w symbole irlandzkie, redagowały treści na gazetki klasowe. Ponadto uczniowie tworzyli prace plastyczne o popularnym skrzacie Leprechaunie, a najmłodsi zatańczyli „Taniec Leprechauna”.                                                                                                                                                   Całość obchodów dnia Świętego Patryka uświetniła degustacja kruchych ciastek irlandzkich, zielonych galaretek, zielonego ciasta oraz zielonych śniadań, które w większości uczniowie sami przygotowywali.

Cieszy nas fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka.

Nauczyciele Języków Obcych