JAKIE KSIĄŻKI HISTORYCZNE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W październiku i listopadzie nauczyciele bibliotekarze razem z nauczycielami historii p. Dorotą Dutkiewicz

i Michałem Skupinem i dziećmi z klas 4-8 rozpoczęli prace nad realizacją Narodowego Programu Czytelnictwa.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do programu. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez komisję to od we wrześniu roku szkolnego 2024/2025 szkoła otrzyma 15 tys. na zakup: książek, wyposażenia biblioteki i organizacji uroczystości promujących czytelnictwo. Nauczyciele historii ogłosili w klasach 4-8 konkurs pt. „Jakie książki powinny się znaleźć w bibliotece szkolnej”. Uczestnicy konkursu bardzo zaangażowali się w akcję i chętnie przychodzili do biblioteki żeby sprawdzić czy dany tytuł książki jest w księgozbiorze. Jeżeli nie było danej książki to  zapisywali tytuł na swojej liście książek, które powinny znaleźć się w zbiorach naszej biblioteki.

Konkurs miał na celu pobudzić uczniów do poszukiwań interesujących książek historycznych, promować czytelnictwo wśród uczniów oraz rozwinąć umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji w bibliotece, Internecie i innych źródłach.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom historii za współpracę w realizacji programu.

Dorota Jędrzejak

Małgorzata Gładysiak

Oto wyniki konkursu:

1.    Myke Cole ”Legiony kontra falanga”

2.    Łukasz Sojka ”Zatopić III Rzeszę”

3.    ”Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego.” Bohdan Hryniewicz

4.    Witold Vargas ”Duchy polskich miast i zamków”

5.    Paweł Zych ”Bestiariusz słowiański”

6.    Elena Favilli ”Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niesamowitych kobiet.”

7.    Norman Davies ”Boże Igrzysko”

8.    Grażyna Bąkiewicz ”Mieszko Ty Wikingu”

9.    Michael Farquhar ”Się porobiło! Pechowe dni w historii.”

10. Christa Holtei ’;’Dawniej i dziś z serii Mądra Mysz”

11. Yvan Pommaux ”My i nasza historia”

12. Grażyna Bakiewicz seria ”Ale historie”

13. Henryk Jerzy Chmielewski ”Tytus, Romek i Atomek- księgi historyczne”

14. Leszek Adamczewski ”Tajemnicza broń Hitlera. Na tropie tajnych badań III Rzeszy.”

15. Stephen Ambrose ”Kompania Braci”

16. Anne Applebaum ”Gułag”

Dzieci, które wzięły udział w konkursie:

1.    Kacper Lewek 4a

2.    Julia Łusiak 4b