Ponad 100 lat wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu

W listopadzie serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej gdzie będzie można zobaczyć niewielką wystawę ilustracji wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Poznańskiej. Studenci pod kierunkiem Dr hab. inż. arch. Katarzyny Słuchockiej z Katedry Rysunku, Malarstwa. Rzeźby i Sztuk Wizualnych  Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej wykonali ilustracje w ramach plenerów rysunkowo-malarskich w latach 2014-2018.

Ekspozycja została przygotowana w celu promocji zawodów technicznych i artystycznych wśród młodzieży z klasy 7 i 8, którzy wkrótce będą musieli wybrać szkołę ponadpodstawową. Uczniowie, którzy planują w przyszłości studiować architekturę i urbanistykę często wybierają liceum plastyczne, inny profil w liceum lub Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu. Szkoły, które dobrze przygotują uczniów do zdania Egzaminów Maturalnych i egzaminów na Politechnikę Poznańską lub Uniwersytet Artystyczny. Wykonywanie zawodu architekta wymaga połączenia artystycznego rozumienia takich pojęć jak przestrzeń, forma, kompozycja czy materia z umiejętnością praktycznego rozwiązywania funkcji i konstrukcji oraz biegłości w stosowaniu materiałów i technologii. Szczególnie tych w obszarze środowiska przyrodniczego, klimatu, a także zmian i procesów w obszarze relacji społecznych i ekonomicznych.  Na uczelniach odbywają się wykłady w zakresie projektowania: wnętrz, w strukturach objętych ochroną konserwatorską, o charakterze inżynieryjnym, budowlanym i warsztatowym. Studenci mają wykłady z teorii i historii oraz Inżynierii, techniki i technologii, a także z historii i podstaw teorii architektury i urbanistyki, mechaniki budowli, materiałów budowlanych czy prawa budowlanego. Praktyki zawodowe obejmują plener rysunkowy oraz praktykę urbanistyczną i inwentaryzacyjną.