Poznańskie Targi Książki

Dnia 11 marca br. nauczyciel bibliotekarz z naszej Czwórki uczestniczył w Poznańskich Targach Książki. Było to wydarzenie skierowane do miłośników książek, fanów czytania, łowców autografów i nowości wydawniczych. W programie wydarzenia nie zabrakło także atrakcji dla bibliotekarzy, księgarzy czy aspirujących pisarzy, pragnących rozwinąć swoje kompetencje. Ważnym elementem Poznańskich Targów Książki były również konferencje, panele i spotkania warsztatowe adresowane do  grup odbiorców w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Coś dla siebie znaleźli również rodzice z dziećmi, młodzież w wieku szkolnym, dorośli oraz przedstawiciele branży wydawniczej. Poznańskie Targi Książki była to również okazja do licznych spotkań z artystami – zarówno z pisarzami, jak i ilustratorami, a także okazja do kupna książek w promocyjnych cenach.

Tytuły książek, które szczególnie polecają nauczyciele bibliotekarze to:

Czerwone świece i syrena

Autor: Mimei Ogawa

Trio najwybitniejszych baśniopisarzy japońskich obok Kenjiego Miyazawy (Noc na kolei galaktycznej) i Nankichiego Niimiego (Lisek Gon) zamyka Mimei Ogawa, zwany ojcem japońskiej literatury dziecięcej. Podobnie jak oni wierzył, że utwory czytane przez najmłodszych powinny być piękne i przesycone wrażliwością co bynajmniej nie oznaczało, że mają być naiwne i wypełnione jedynie radosnymi treściami. Utraciwszy dwoje dzieci z powodu własnej trudnej sytuacji materialnej, jak nikt rozumiał dramat ludzi ubogich i spotykających się z powodu swojej sytuacji z ostracyzmem i nieczułością otoczenia. Wśród piętnastu utworów zawartych w tym zbiorze znalazły się najsłynniejsze baśnie pisarza, jak Czerwone świece i syrena, Polna róża czy Wioska bez zegarów, w których tak jak w życiu splatają się ludzkie radości i smutki.

Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14

Autor: Jeff Kinney

Tajemnica detektywa. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tom 28

Akcja znów przenosi się do szwedzkiego miasteczka Valleby, gdzie Lasse i Maja chodzą razem do klasy, prowadząc jednocześnie swoje małe biuro detektywistyczne. „Tajemnica detektywa. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to kolejny, już dwudziesty ósmy tom, który przypadnie do gustu Twojemu dziecku, jeśli kocha zagadki połączone z dużą dawką zabawy. Tym razem w miasteczku pojawia się nowa, tajemnicza postać, która od razu zaciekawia dzieci. Kim tak naprawdę jest Torkel Knot? Pojawia się on zaraz po tym, jak po włamaniu do muzeum znika bardzo cenny obraz. Nikt nie wydaje się zaskoczony tym dziwnym zbiegiem okoliczności. Jednak Lasse i Maja już nie takie rzeczy widzieli, dlatego dokładnie przyglądają się poczynaniom detektywa. On w niezwykle szybki sposób znajduje podejrzanego, co tylko zwiększa podejrzliwość dzieci. Co tu się tak naprawdę dzieje?

Pozycja ta jest świetną opcją dla dzieci, które już zaczynają same czytać. Duża czcionka i proste zdania sprawiają, że tekst jest łatwy w czytaniu i zrozumiały. Jednocześnie znajduje się tutaj dużo ilustracji, które ułatwiają wyobrażenie sobie całej historii, ciesząc każdą stroną.

Autorem tej powieści, jak i całej serii o przygodach Lassego i Mai jest Martin Widmark. Jego interesujące historie zaciekawiają szwedzkie dzieci od lat. Coraz większą popularność zdobywają również w Polsce, a wszystko to przez przystępną formę i ciekawy wątek biura detektywistycznego.

Opowieści o tym, co w życiu ważne

Autor: Marek Michalak

„Opowieść o tym, co w życiu ważne”, to wzruszająca i pełna ciepła opowieść, której autorem jest polski pedagog specjalny i działacz społeczny, Marek Michalak.

Publikacja pt. „Opowieść o tym, co w życiu ważne”, przeznaczona dla młodych czytelników, jest zapisem dialogu rodzeństwa, Miłosza i Julki. Dzieci przedstawiają swoje codzienne życie oraz doświadczenia rodzinne, koleżeńskie czy szkolne. Rodzeństwo czasami się kłóci, jednak potrafi również ze sobą współpracować, dzielić się spostrzeżeniami i nieść sobie pomoc.

Miłosz i Julka uważnie przysłuchują się też w niektóre z opowieści dorosłych i próbują tłumaczyć sobie znaczenie słów, takich, jak: tolerancja, szacunek, miłość, własne zdanie, odwaga, empatia, pokój, humor, patriotyzm, godność, poczucie humoru czy empatia. Pojęcia te są wprowadzane z konkretnych sytuacji, a bohaterowie dokumentują je rozmaitymi zdarzeniami, a także wysnuwają własne spostrzeżenia. Ciekawą, a przy tym niezwykle ważną lekturę, umilają piękne ilustracje, wykonane przez Katarzynę Sadowską.

Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!

Autor: Justyna Bednarek

Skarpetki są nie tylko elementem ubioru czy ozdobą bożonarodzeniową. Potrafią o wiele więcej i mogą stać. Skarpetki uciekały już przez dziurę pod pralką, pływały na okręcie, a w części “Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” ponownie wymyślą coś, co wprawi w zakłopotanie niejedną osobę! Roztrajkotany Zbigniew jest papugą, która zamieszkuje antyczną klatkę. Zawsze go słychać, lecz tym razem stało się coś nieoczekiwanego. Klatka jest pusta, a po Zbigniewie nie ma praktycznie żadnego śladu. Pozostało tylko zielone piórko leżące na podłodze. To dopiero coś dziwnego! Sprawie postanawia przyjrzeć się detektyw Pinkerton, którego dzieci miały okazję poznać w „Bandzie Czarnej Frotté”. Obecnie ma bardzo ważną posadę. Służy małej Be jako futerał na telefon. To zaszczytne zajęcie, tyle że jest mały problem. Czasami bywa nudno. Dlatego ciekawość Pinkertona zwyciężyła i ma ON jedną misję – znaleźć Zbigniewa. Postanawia wyruszyć na ekscytującą wyprawę poszukiwawczą śladem wszelkich tropów, jakie uda mu się odkryć. Gdzie zawędruje tym razem? I dokąd doprowadzi go jego detektywistyczna natura?

Jest tylko jedno wyjście, żeby się tego dowiedzieć. Sięgnąć po tę książkę i wyruszyć wraz z Pinkertonem odnaleźć Zbigniewa. Nie zabraknie też głównych bohaterek. Skarpetki lubią być w centrum uwagi, więc zapowiada się sporo humoru i śmiechu. Dla uwielbiających skarpetkowe opowieści ta książka jest lekturą obowiązkową. Możesz się spodziewać iście skarpetkowego szaleństwa!

Geniusz. Magiczne Drzewo. Tom 12

Autor: Andrzej Maleszka

„Geniusz” z serii „Magiczne Drzewo” to już dwunasty tom opowieści dla dzieci i nastolatków, autorstwa Andrzeja Maleszki. Propozycja ta idealnie nadaje się dla młodych czytelników, którzy lubią opowieści pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, niesamowitych przygód i prawdziwej magii.

Dwunasty tom serii „Magiczne drzewo” przynosi nowe, wciągające przygody, które potrafią zainteresować młodych czytelników. Poszukując ciekawych propozycji książkowych dla dzieci, warto wybrać pozycje z niesamowitej serii, opowiadającej o magii i przyjaźni. O czym opowiada część serii, zatytułowana „Geniusz”? Przekonajcie się sami!

Blubek zdaje sobie sprawę, że nie jest zbyt dobrym uczniem, a właściwie to uchodzi za najgorszego ucznia w szkole. Wszystko zmienia się jednak dzięki pewnemu magicznemu przedmiotowi, które zmienia chłopca w geniusza. Nowe zdolności Blubka pozwalają mu tworzyć fantastyczne wynalazki. Kłopoty pojawiają się jednak, gdy chłopiec zostaje schwytany przez tajną organizację, która chce, by bohater wymyślił dla niej groźną broń. Z pomocą ruszają mu przyjaciele, czyli Gabi, Kuki i Budyń. Uratowanie Blubka może niestety okazać się trudne, gdyż po drodze czekają wymyślne pułapki lodowej twierdzy, porywacze, a także olbrzymie owady! Dzięki cudownym eliksirom, dającym niezwykłe moce, walka z niebezpieczeństwami może jednak okazać się nieco łatwiejsza.

Elf i skarb wuja Leona. Elfomania. Tom 6

Autor: Marcin Pałasz

Elf to pies, którego pokochała cała Polska. W każdym tomie swoich przygód pies wraz ze Swoimi natykają się w kryminalno-detektywistyczną zagadkę i otwierają śledztwo.

W tej części przygód Elf ze swoimi poszukują testamentu wuja Leona. Co odkrywają jakąś skrytkę, to jest w niej liścik: „A kuku, szukajcie dalej, pacany”. Nikogo jednak nie śmieszą te żarty starszego pana – jeśli nie znajdą testamentu do piątku, pieniądze na schronisko dla zwierząt przepadną.

Przeczytajcie o emocjonujących poszukiwaniach Dużego, Młodego i Elfa, psa o gołębim sercu.

Skip to content