„InterACT. Każdy z nas jest inny i każdy taki sam” – podsumowanie programu

"InterACT" to program edukacji antydyskryminacyjnej stworzony przed dr Mary Weidner, zaadaptowany na grunt polski przez prof. Katarzynę Węsierską i jej studentów z Uniwersytetu Śląskiego. Przedsięwzięciu przyświeca hasło: "Każdy z nas jest inny i każdy taki sam - każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci...".

Program powstał z zamysłem kształtowania u małych dzieci postaw życzliwości wobec osób zmagających się z różnego rodzaju formami niepełnosprawności i inności, ze szczególnym uwzględnieniem jąkania.

Poprzez udział w programie dzieci z naszej szkoły (z oddziałów przedszkolnych, klasy 1a oraz dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne) nauczyły się, jak adekwatnie reagować na różne formy niepełnosprawności, a przede wszystkim - jak wspierająco zachowywać się, gdy ktoś się jąka. Dowiedziały się, co robić, a czego nie robić, by komunikowanie się było skuteczne i przebiegało w przyjaznej atmosferze.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch sesjach programu, podczas których wykorzystane były dwa krótkie filmy z udziałem pięciu pacynek, spośród których jedna się jąka, a inna korzysta z wózka inwalidzkiego. Po ich obejrzeniu dzieci brały udział w dyskusji i zabawach, uzupełniały karty pracy z zeszytu ćwiczeń oraz uczyły się piosenki stworzonej specjalnie na potrzeby ww. programu. Na końcu uczniowie otrzymali dyplomy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Małgorzata Grzelczak, Aleksandra Scheller, Agnieszka Sokołowska, Elżbieta Kubiak-Bigas, Jagoda Poszwa, Natalia Velikov

Skip to content