Projekt eTwinning „Odczarujmy wilka”

O projekcie
Wilk cieszy się niezasłużenie "złą sławą". Projekt będzie miał na celu poznanie wilka, jako bohatera w literaturze dla dzieci, w przysłowiach i przypowieściach, filmach, ale przede wszystkim przybliżenie uczniom faktów dotyczących życia tego niezwykle ciekawego, a zagrożonego wyginięciem gatunku. W realizacji projektu uczestniczyć będzie maskotka projektowa odwiedzająca placówki i zbierająca informacje do wspólnie redagowanych Albumów. W trakcie realizacji projektu uczniowie podejmować będą różnego rodzaju akcje mające na celu pozyskanie środków na Honorowy Sponsoring wilka szarego w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym.


CELE
1. Zapoznanie dzieci z życiem i zwyczajami wilka oraz problemem zagrożenia tego gatunku
2. Przybliżenie uczniom postaci wilka w literaturze, przysłowiach, przypowieściach, filmie itp.
3. Wykorzystywanie kodowania i programowania do realizacji tematyki projektu
4. Uczenie współpracy poprzez wspólne realizowanie zadań i spotkania online
5. Pokazanie uczniom możliwości niesienia realnej pomocy ginącym gatunkom (honorowy sponsoring)
6. Wykorzystywanie TIK do realizacji zadań i komunikowania się

POSTĘP DZIAŁAŃ
Projekt będzie realizowany w miesiącach wrzesień- grudzień 2021. Każdy miesiąc będzie poświęcony innej tematyce związanej z wilkiem, jako bohaterem projektu. Wrzesień/październik będzie poświęcony postaci wilka w literaturze, listopad/ grudzień to poznawanie życia wilka. Wszystkie zadania projektowe będą podzielone między partnerów na wstępnym spotkaniu online, a efekty działań publikowane będą na TwinSpace w formie Albumów, Padletów itp. Partnerzy projektowi będą przysyłali sobie wzajemnie zadania (wyzwania) związane z tematyką projektu. W trakcie całego projektu realizację zadań będzie wspierała podróżująca maskotka projektowa. Przez wszystkie miesiące partnerzy będą prowadzili akcje mające na celu pozyskanie środków na pomoc wilkowi szaremu w ZOO w Opolu.

SPODZIEWANE REZULTATY
Wszystkie opracowywane materiały będą zamieszczone na TwinSpace projektu w formie Albumów, eBooków, Padletów itp. Na bieżąco będą publikowane materiały na stronach internetowych szkół oraz w Kącikach Projektowych w klasach. Finalnym efektem ma być poprawa wizerunku wilka w oczach dzieci oraz realny wpływ na pomoc ginącemu gatunkowi poprzez uzyskanie tytułu Honorowego Sponsora wilka szarego w ZOO w Opolu.
W naszej szkole do projektu przyłączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówki” i „Żabki” z nauczycielami Renatą Wałejko, Dorotą Matusiak, Magdaleną Wieczorek i Joanną Kowalską.

Wyzwanie pierwsze
Pierwszym zadaniem był wybór książek w których bohaterem był wilk. My zdecydowaliśmy się na książki: „O dobrym wilku” oraz „ O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu”, zainteresowała nas również książka „Chrońmy zagrożone gatunki”.

Po wysłuchaniu książki „O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu” zadaniem dzieci było ułożenie puzzli związanych tematycznie z wysłuchanym tekstem. Wszyscy ze skupieniem wykonali zadanie, które bardzo się podobało.

Z kolei po wysłuchaniu opowiadania „O dobrym Wilku”, wspólnie pomalowaliśmy obraz Dobrego Wilka.
Jednym z zadań jest wykonanie pracy plastycznej. My zrobiliśmy wilki z talerzyków papierowych wyklejonych brązowym papierem,  wykonane prace ozdobiły naszą gazetkę, której piękną częścią są rysunki wilka wykonane przez jednego z naszych Rodziców, któremu bardzo dziękujemy za zaangażowanie w nasz PROJEKT.

„Odczarujmy wilka” – kolejne etapy  projektu
Do zadań projektowych należą również spotkania uczestników projektu. Spotkanie takie odbyło się 10.12.2021 roku. Omówione zostały dotychczasowe działania, jak również to co pozostało jeszcze do realizacji. Spotkanie odbyło się w okresie przedświątecznym, więc uczestnicy założyli nakrycia głowy stosowne do okoliczności.
W realizacji projektu uczestniczą maskotki projektowe odwiedzające placówki i zbierająca informacje do wspólnie redagowanych Albumów. Do naszej szkoły również zawitały Wilczki – maskotki, które sprawiły naszym dzieciakom wiele radości. W paczce, którą otrzymaliśmy odkryliśmy mnóstwo niespodzianek, m.in. różnego rodzaju maskotki, które są bohaterami książki, którą wspólnie tworzymy, a także segregator do którego dołożyliśmy naszą część opowieści. Każdy z partnerów dokłada swojego bohatera, my jako grupa Sówki i Żabki dołożyliśmy Sówkę Alicję i Żabkę Jadzię. Stworzyliśmy również ilustracje do animacji poklatkowej.
Nasza Sówka Alicja, zdjęcie poniżej, a Żabka Jadzia nie chciała się sfotografować 😉.
Czytaliśmy również opowiadanie, które do tej pory stworzyli uczestnicy projektu…
Stworzyliśmy dalszą część… Dzieciom bardzo podobała się możliwość tworzenia kolejnej przygody…
Realizacja projektu zbliża się powoli do końca….

Skip to content