Projekt eTwinning „Odczarujmy wilka”

O projekcie
Wilk cieszy się niezasłużenie "złą sławą". Projekt będzie miał na celu poznanie wilka, jako bohatera w literaturze dla dzieci, w przysłowiach i przypowieściach, filmach, ale przede wszystkim przybliżenie uczniom faktów dotyczących życia tego niezwykle ciekawego, a zagrożonego wyginięciem gatunku. W realizacji projektu uczestniczyć będzie maskotka projektowa odwiedzająca placówki i zbierająca informacje do wspólnie redagowanych Albumów. W trakcie realizacji projektu uczniowie podejmować będą różnego rodzaju akcje mające na celu pozyskanie środków na Honorowy Sponsoring wilka szarego w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym.

CELE
1. Zapoznanie dzieci z życiem i zwyczajami wilka oraz problemem zagrożenia tego gatunku
2. Przybliżenie uczniom postaci wilka w literaturze, przysłowiach, przypowieściach, filmie itp.
3. Wykorzystywanie kodowania i programowania do realizacji tematyki projektu
4. Uczenie współpracy poprzez wspólne realizowanie zadań i spotkania online
5. Pokazanie uczniom możliwości niesienia realnej pomocy ginącym gatunkom (honorowy sponsoring)
6. Wykorzystywanie TIK do realizacji zadań i komunikowania się

POSTĘP DZIAŁAŃ
Projekt będzie realizowany w miesiącach wrzesień- grudzień 2021. Każdy miesiąc będzie poświęcony innej tematyce związanej z wilkiem, jako bohaterem projektu. Wrzesień/październik będzie poświęcony postaci wilka w literaturze, listopad/ grudzień to poznawanie życia wilka. Wszystkie zadania projektowe będą podzielone między partnerów na wstępnym spotkaniu online, a efekty działań publikowane będą na TwinSpace w formie Albumów, Padletów itp. Partnerzy projektowi będą przysyłali sobie wzajemnie zadania (wyzwania) związane z tematyką projektu. W trakcie całego projektu realizację zadań będzie wspierała podróżująca maskotka projektowa. Przez wszystkie miesiące partnerzy będą prowadzili akcje mające na celu pozyskanie środków na pomoc wilkowi szaremu w ZOO w Opolu.

SPODZIEWANE REZULTATY
Wszystkie opracowywane materiały będą zamieszczone na TwinSpace projektu w formie Albumów, eBooków, Padletów itp. Na bieżąco będą publikowane materiały na stronach internetowych szkół oraz w Kącikach Projektowych w klasach. Finalnym efektem ma być poprawa wizerunku wilka w oczach dzieci oraz realny wpływ na pomoc ginącemu gatunkowi poprzez uzyskanie tytułu Honorowego Sponsora wilka szarego w ZOO w Opolu.
W naszej szkole do projektu przyłączyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych „Sówki” i „Żabki” z nauczycielami Renatą Wałejko, Dorotą Matusiak, Magdaleną Wieczorek i Joanną Kowalską.

Wyzwanie pierwsze
Pierwszym zadaniem był wybór książek w których bohaterem był wilk. My zdecydowaliśmy się na książki: „O dobrym wilku” oraz „ O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu”, zainteresowała nas również książka „Chrońmy zagrożone gatunki”.

Po wysłuchaniu książki „O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu” zadaniem dzieci było ułożenie puzzli związanych tematycznie z wysłuchanym tekstem. Wszyscy ze skupieniem wykonali zadanie, które bardzo się podobało.

Z kolei po wysłuchaniu opowiadania „O dobrym Wilku”, wspólnie pomalowaliśmy obraz Dobrego Wilka.
Jednym z zadań jest wykonanie pracy plastycznej. My zrobiliśmy wilki z talerzyków papierowych wyklejonych brązowym papierem,  wykonane prace ozdobiły naszą gazetkę, której piękną częścią są rysunki wilka wykonane przez jednego z naszych Rodziców, któremu bardzo dziękujemy za zaangażowanie w nasz PROJEKT.