W listopadzie 2024r w naszej szkole powstał klub Olimpiad Specjalnych AKTYWNE CZWÓRKI działający w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań.
Klub zrzesza uczniów z niepełnosprawnościami ze Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Brzechwy w Swarzędzu.
Nasi zawodnicy trenują wiele dyscyplin sportowych objętych programem Olimpiad Specjalnych: bowling, boccię, lekką atletykę, pływanie, jeździectwo, unihokej.
Pracę Klubu koordynuje Zarząd w składzie:
Maja Szwanka – przewodnicząca,
Dorota Jędrzejak – z-ca przewodniczącej
Katarzyna Budny – skarbnik,
Trenerzy/ działacze
Justyna Gordon
Ewa Chudek
Wiktoria Szwanka
Iwona Kwiatkowska – Noculak
Joanna Ogórkiewicz
Jerzy Kot
Głównym celem naszych działań jest wspomaganie rozwoju osób z różnymi niepełnosprawnościami, zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym.
„Pragnę Zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”
To motto, które każdego dnia pozwala naszym zawodnikom pokonywać bariery własnej niepełnosprawności i wspinać się na szczyty marzeń po trudnej drodze pracy, wysiłku, zaangażowania i motywacji. Jednym z celów naszych działań jest też wspomaganie uczniów w zakresie otwierania się na emocje, nabywania nowych kompetencji i realizowania się w różnych rolach społecznych. Nasze działania otwierają społeczeństwo na problem niepełnosprawności, prezentując ją w innym świetle, pokazując, że osoby z niepełnosprawnościami w różnych sytuacjach życiowych mogą funkcjonować na poziomie różnych sprawności. Trzeba tylko stwarzać takie szanse. I do tego właśnie dążymy.
Dane kontaktowe:
Mail: klubolimpiadspecjalnych@czworka.edu.pl
Tel: 618174326
501495141
667332597
Siedziba Klubu:
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy, Os. Kościuszkowców 4, 62-020 Swarzędz
MIEDZYNARODOWY DZIEŃ SPORTU DLA ROZWOJU I POKOJU
W poniedziałek 7 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole w oddziałach klas specjalnych Międzynarodowy Dzień Sportu.
Dzień ten miał na celu podkreślenie roli i potencjału sportu jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na całym świecie. To dzień wszystkich ludzi zaangażowanych w świat sportu.
Sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim nauka cierpliwości i umiejętność współpracy w grupie, to systematyczność, przestrzeganie zasad fair play, dbałość o zdrowy styl życia oraz pokonywanie wewnętrznych barier.
Dzisiejszy dzień pokazał nam, że sport to świetna okazja do promocji aktywności fizycznej, podczas której nasz organizm wydziela liczne endorfiny a także świetnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia, czego przykładem niech będzie poniższa fotorelacja. Dzień sportu w klasach specjalnych 7.04.2025 – Zdjęcia Google
Nasi uczniowie z klas specjalnych pokonywali swoje lęki i z zapałem podejmowali się wykonania wszystkich zadań. Na zakończenie wszyscy odtańczyliśmy flagowy utwór „Pszczółkę Maję” a każdy uczeń za swój trud i wysiłek jaki włożył otrzymał dyplom .
Wielkie brawa dla Was.
Szczególne podziękowania kieruję dla Pani dyrektor Elżbiety Wieczorek oraz Pani dyrektor Arlecie Łukasik za uroczyste otwarcie oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom za pomoc w sprawnej organizacji.
Do zobaczenia za rok
Organizatorzy

Dnia 19 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się XII Zimowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły, który dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych chwil pełnych radości i integracji. To wydarzenie nie tylko wywołało uśmiechy, ale także przyniosło korzyści zarówno uczestnikom, jak i całej społeczności szkolnej oraz przedstawicielom innych placówek i ośrodków. W turnieju udział wzięło 11 drużyn, z czego 2 reprezentowały naszą szkołę. Drużyny te to: Skaczące Czwóreczki z Alą Sochą, Alanem Bednarowiczem, Kubą Kucharskim, oraz Niebieskie Czwórki w składzie Basia Czajkowska, Bianka Witkowska, Filip Początek. Zmagania były niezwykle emocjonujące.
Na nasz turniej przybyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 4 Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu, Ośrodka Szkoleniowo-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu, Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, Fundacji Początek Świata w Swarzędzu, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 50 im. 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. Gościem specjalnym był Pan Mieczyslaw Nowak- trener Kadry Narodowej Polskich Boccistów.
Pierwsze i drugie miejsce zdobyli uczniowie z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, a trzecie miejsce przypadło drużynie Niebieskie Czwórki z naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor, która otworzyła wydarzenie oraz ufundowała i wręczyła medale i puchary, oraz Panu Tomaszowi Lewandowskiemu za wsparcie w postaci wody, słodyczy i owoców. Dziękujemy również Pani Iwonie Kwiatkowskiej-Noculak za przygotowanie części artystycznej, Pani Ewie Chudek za zaprojektowanie dyplomów, Panu Jerzemu Kotowi za dokumentację fotograficzną oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom specjalistom, którzy przygotowali to wydarzenie.
Turniej był również nadzorowany przez grupę studentów AWF Poznań, pod przewodnictwem Pani dr Magdaleny Koper, którzy zapewnili profesjonalne sędziowanie oraz odpowiednie przygotowanie boisk.
Zimowy Turniej Bocci przyniósł liczne korzyści. To była doskonała okazja do nawiązywania nowych znajomości i wzmacniania więzi między uczniami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły, co wpłynęło na stworzenie pozytywnego klimatu w szkole. Gra w boccie angażuje wiele grup mięśniowych, wspierając zdrowy styl życia i promując aktywność fizyczną. Współpraca i komunikacja były kluczowe podczas gry. Uczestnicy musieli razem planować strategię, podejmować decyzje i efektywnie współdziałać, co przyczyniło się do rozwoju tych umiejętności. Turniej dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych emocji, wpływając korzystnie na ich samopoczucie i motywację. Tego typu wydarzenia tworzą wspomnienia, które pozytywnie oddziałują na atmosferę w szkole. Zimowy Turniej Bocci przyczynił się do rozwoju społeczności szkolnej, promując zdrowy tryb życia, rozwijając umiejętności interpersonalne i kultywując tradycje. Ważnym elementem była również motywacja – wszyscy uczestnicy otrzymali medale, co stanowiło pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. Turniej z pewnością pozostawił pozytywny ślad w szkole, tworząc wspomnienia, które będą trwać przez długi czas.
Z zaangażowaniem – zespół specjalistów
Zawodnik Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka”
Marianna uczęszcza do klasy 7c. Od roku 2018 uprawia łucznictwo tradycyjne w Klubie Łuczniczym Siemowit. Jest wicemistrzynią Europy i Polski w kategorii dzieci. Po szkole ćwiczy łucznictwo, dużo czyta, maluje i szkicuje. Interesuje się kulturą i sztuką Chin i Japonii. W przyszłości chciałaby zostać grafikiem komputerowy.
Życzymy Mariannie wielu sukcesów w życiu rodzinnym i w realizacji pasji życiowych.
Artykuł promuje Kluby Sportowy „Aktywna Czwórka” oraz aktywny styl życia.
Kliknij na zdjęcie

Zawodnik Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka”
Alicja Socha jest uczennicą klasy 8ET. Od drugiego miesiąca życia bierze czynny udział w wielu formach zajęć, które odbywają się między innymi w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, a od 7 roku życia w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu. Zajęcia, na które uczęszcza wpływają na rozwój psychofizyczny oraz budują pozytywne podejście do ludzi i świata. Od kilku miesięcy należy do Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka” i wraz z z innymi zawodnikami w cztery razy w miesiącu trenuje bowling. Ala jest bardzo pogodną, otwartą i ciekawą świata nastolatką. Bardzo chętnie pomaga innym. Jest cierpliwa, dokładna, uczynna i wytrwale dąży do wyznaczonego celu. Lubi spacery z ukochanymi psami. Często pomaga w gotowaniu i innych zajęciach domowych. Od 10 lat tańczy w zespole „Farisht”, w którym zdobywa piękne nagrody i wyróżnienia. Na zajęciach z hipoterapii pokochała jazdę konną. Dlatego od czterech lat należy do grupy jeździeckiej Olimpiad Specjalnych. Treningi w stajni Kaczyna przynoszą Alicji cudowne i niezapomniane przeżycia. Na zawodach jeździeckich zdobyła już kilka medali. Kocha również zajęcia na basenie. Już od 6 miesiąca życia rozpoczęła się jej przygoda z pływaniem. Niestety treningi zostały przerwane na 12 lat z powodu problemów zdrowotnych. Na szczęście w ubiegłym roku udało się Alicji wrócić na zajęcia na pływalni. Alicja podczas każdego treningu czy występu pokonuje wiele swoich barier. Od kilku lat rozwija się muzycznie i uczęszcza na zajęcia wokalne i występuje na różnych koncertach. Wszystkie formy zajęć dodatkowych, sportowych i muzycznych rozwijają w Alicji hart ducha oraz wytrwałość. Dają jej szczęście i podnoszą wiarę we własne możliwości. Kształtują jej silny charakter i sprawiają, że życie wypełnione jest pozytywnymi emocjami. Olbrzymią przyjemność sprawia jej bycie między ludźmi. Dzięki temu nigdy nie doznała wykluczenia społecznego. Otwartość Ali przekłada się w miłość. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Chcielibyśmy, aby zawsze była sobą. Niech uśmiech naszej córki promieniuje wszędzie i w każdej sytuacji.
Życzymy Alicji wielu radości oraz sukcesów życiu rodzinnym oraz w rozwijaniu wszystkich zainteresowań.
Wywiad z Panią Kingą Sochą – mamą Alicji.
Przeprowadzony w związku z promocją Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka” oraz aktywnego stylu życia.
Kliknij na zdjęcie

Agnieszka Książkiewicz o swoich pasjach i życiu
Agnieszka jest osobą bardzo towarzyską, uczynną i koleżeńską. Każdego dnia daje świadectwo jakie powinno być pozytywne podejście do życia osób z niepełnosprawnością. Stała się inspiracją dla młodszych dzieci z niepełnosprawnościami. Pokazała, że warto uprawiać sport i czerpać z niego radość i siłę. Udowadnia młodszym koleżankom i kolegom, że bariery są po to, aby je pokonywać i nieustannie pracować nad różnymi trudnościami. Zachęca do tego, aby nie zamykać się w czterech ścianach ze swoimi problemami i wyjść do ludzi. Nie poddawać się i nieustannie dążyć do realizacji własnych marzeń. Agnieszka Książkiewicz jest absolwentką naszej szkoły. Dzisiaj ma 34 lata. Jest osobą z niepełnosprawnością. Ukończyła również Szkołę Przysposabiającą do Pracy w Poznaniu przy ulicy Przełajowej 6. Od ubiegłego roku pracuje w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Poznaniu i bardzo lubi swoją pracę oraz ludzi, z którymi pracuje. Lubi spędzać aktywnie czas, trenuje jazdę konną oraz pływanie w sekcji Olimpiad Specjalnych. Staruje w zawodach pływackich oraz jeździeckich. Agnieszka jest wielokrotną złotą medalistką Olimpiad Specjalnych w jeździectwie i pływaniu. Pracowała również z dziećmi niepełnosprawnymi jako pomoc hipoterapeuty w Swarzędzkim Stowarzyszeniu im. Leszka Grajka. Każdego roku bierze udział w regionalnych Zawodach Jeździeckich w Pobiedziskach, gdzie trenuje pod czujnym okiem najlepszych instruktorek: Pani Danuty Lech oraz Pani Doroty Maćkowiak. Pomaga również trenerom w stajni. Jeden dzień w miesiącu ma specjalny trening i wtedy spędza 3 godziny w stajni. Ma wtedy mnóstwo obowiązków: pastuje siodła, ogłowia i czyści wszystkie konie przed treningami. Raz w miesiącu pomaga trenerom siodłać i czyścić konie. Twierdzi, że bardzo dużo zawdzięcza Pani Dance i Dorocie, które wszystkiego ją nauczyły. Jeździ również na obozy sportowe w ramach Olimpiad Specjalnych z Panią Natalią Nowak najczęściej do Wałcza. Tam trenuje kolarstwo, kajakarstwo, bowling, siatkówkę i jazdę na rowerze. Na obozach ceni sobie również czas na integrację. Wieczorem organizowane są podchody i dyskoteki. Poza tym jeździ również na prywatne obozy jeździeckie. Zależy jej na tym, aby cały czas doskonalić swoje umiejętności, ponieważ uwielbia konie. Agnieszka jest osobą samodzielną. Nauczyła się samodzielnie podróżować komunikacją miejską i nie musi już angażować mamy. Nieustanie pracuje nad samodzielnością w życiu. Poznaje dużo nowych ludzi i nawiązuje przyjaźnie. Obecnie jest w mieszkaniu treningowym, chronionym w Swarzędzu, w którym uczy się jak funkcjonuje osoba dorosła. Uczy się gotować, sprzątać, pracować, robić zakupy, aby w przyszłości radzić sobie w życiu bez opieki innych osób. Bardzo dziękujemy Agnieszce za optymistyczne podejście do życia, inspirowanie naszych zawodników do działania. Cieszymy się, że mamy takich absolwentów, gratulujemy rodzicom i życzymy jej dalszych sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Wywiad wchodzi w skład cyklu artykułów na temat zawodników trenujących w naszym Klubie Sportowym „Aktywna Czwórka” oraz ludzi inspirujących innych
do uprawiania sportu.
Wywiad przeprowadzony z Agnieszką z okazji powstania Klubu Sportowego
„Aktywna Czwórka” oraz 35-lecia szkoły
Dorota Jędrzejak




Mikołajkowy Turniej Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły – święto integracji i radości. Dnia 10 grudnia 2024 roku nasza szkoła tętniła życiem podczas wyjątkowego wydarzenia – Mikołajkowego Turnieju Bocci o Puchar Dyrektora Szkoły. To świąteczne spotkanie przyniosło mnóstwo radości, a także przyniosło wiele korzyści dla całej społeczności szkolnej. Zacięta rywalizacja i zwycięzcy Turniej obfitował w emocjonujące rozgrywki, a drużyny włożyły wiele wysiłku w walkę o prestiżowe puchary i medale: I miejsce zdobyła drużyna 5A, II miejsce zajęły Szósteczki z klasy 4A, III miejsce wywalczyły Czarne Orły z klasy 2A. Korzyści płynące z turnieju Turniej bocci okazał się czymś więcej niż tylko sportową rywalizacją – wpłynął pozytywnie na wiele aspektów życia szkolnego: Integracja społeczności: Wspólna zabawa i sportowa rywalizacja sprzyjały budowaniu więzi między uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Była to świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości i umacniania relacji. Promowanie aktywności fizycznej: Boccia jako sport angażujący różne grupy mięśni stała się doskonałą okazją do ruchu i promowania zdrowego stylu życia. Rozwój współpracy i komunikacji: Gra w boccie wymagała od uczestników wspólnego planowania, skutecznej komunikacji i podejmowania decyzji, co rozwijało umiejętności interpersonalne. Radość i dobre emocje: Turniej dostarczył wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, które wpłynęły na ich samopoczucie i stworzyły niezapomniane wspomnienia. Budowanie tradycji szkolnych: Świąteczna atmosfera i duch rywalizacji pozwoliły kultywować tradycje, wzmacniając poczucie wspólnoty i tożsamości szkolnej. Wyjątkowe wsparcie i atrakcje Wydarzenie zostało wzbogacone dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym należą się ogromne podziękowania: Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Wieczorek ufundowała puchary i osobiście wręczała nagrody, co podkreśliło rangę wydarzenia. Pani Dyrektor Agnieszka Ewertowska pełniła funkcję sędziego głównego podczas turnieju bocci. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu, mecze przebiegły sprawnie i fair. Pani obecność i fachowe podejście miały kluczowe znaczenie dla jego wysokiego poziomu. Pan Tomasz Lewandowski zadbał o poczęstunek, w tym słodkie upominki i zdrowe przekąski, co dodało turniejowi uroku i umiliło czas uczestnikom. Pan Jurek Kot przygotował wspaniałą oprawę muzyczną, która stworzyła wyjątkowy nastrój i dodała energii wydarzeniu. Pani Ewa Gajda wraz z uczennicami zorganizowała piękny występ taneczny, który był niezwykle widowiskowym urozmaiceniem tego dnia. Podsumowanie Mikołajkowy Turniej Bocci był nie tylko doskonałą okazją do sportowej rywalizacji, ale również wydarzeniem, które promowało wartości takie jak współpraca, aktywność i wspólnota. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. To niezwykłe święto pokazało, jak ważne są takie inicjatywy w budowaniu atmosfery radości, integracji i wzajemnego wsparcia w naszej szkole. Wspomnienia z tego dnia na długo pozostaną w sercach uczestników. Z wyrazami wdzięczności, fizjoterapeuci i trenerzy

11.12.2024 dwie reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w zawodach Hobby Horse, które odbyły się w zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu. Hobby Horsing to aktywność, która polega na jeździe na koniu hobbystycznym, czyli zabawkowym wierzchowcu osadzonym na patyku. Zabawa polega na naśladowaniu jeźdźca w trakcie jazdy konnej oraz na pokonywaniu przeszkód. Jest to dyscyplina sportowa łącząca elementy lekkoatletyki z jeździectwem. Hobby horses to przede wszystkim doskonała rozrywka. Zawody miały na celu - zainteresować uczniów rozwijającą się dyscypliną, - poszerzyć umiejętności sportowe, - zintegrować zawodników oraz trenerów z innych szkół , - rywalizację w duchu Fair play Konkurs odbył się w dwóch kategoriach Młodsi -zawodnicy klas 1-3 oraz Starsi zawodnicy klas 4-8, które wnikliwie oceniała komisja. W kategorii młodszej ocenie podlegała ogólna prezencja, i na podium stanęło dwóch zawodników z naszej szkoły . Na miejscu I drugoroczny zdobywca pierwszego miejsca Jakub Bitner z klasy 3 a Na miejscu II Janek Szajek z klasy 3a W kategorii Starszych Bianka Witkowska z klasy 5a walczyła o zdobycie III miejsca jednak po zaciętej walce uplasowała się na IV miejscu. Wszystkim zawodnikom bardzo serdecznie gratulujemy

INTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCI Z OKAZJI 105 ROCZNICY ISTNIENIA OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ IM. ZBIGNIEWA TYLEWICZA W POZNANIU W środę 9.10.2024 dwie reprezentacje z naszej szkoły w składzie : Drużyna”Małe czwóreczki”: - Oliwia Szymkowiak 3c - Bianka Witkowska 5a - Jakub Kucharski 5et oraz Drużyna „Duże czwórki”: Alicja Socha 8et Zuzanna Wachocz 8et Jakub Kasprzak 8a uczestniczyły w integracyjnym turnieju Bocci w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, zdobywając II miejsce na podium w swojej kategorii pod względem umiejętności. W turnieju brało udział 9 zespołów z różnych szkół. Głównym celem zawodów była: - promocja dyscypliny paraolimpijskiej - Bocci - integracja środowiska zawodników oraz trenerów - promocja aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych - współzawodnictwo w ramach zasady fair-play Puchary za zajęcie dwóch II miejsc wręczył trener kadry narodowej paraolimpijczyków Bocci Mieczysław Nowak oraz dr Magdalena Koper z AWF Poznań. Naszym zawodnikom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Sukces Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka”
W październiku i listopadzie trwały intensywne prace administracyjne i organizacyjne związane z powstaniem w naszej szkole Klubu Sportowego w ramach Olimpiad Specjalnych. Nie było to łatwe zadanie, ale dzięki zaangażowaniu i ogromnej determinacji p. Dyrektor Elżbiety Wieczorek i prezesa Fundacji „Dzieciaki Czwórki” - Mai Szwanki udał się powołać Klub Sportowy o nazwie „Aktywna Czwórka”. Pomysł i realizację wspomogli również p. Maciej Turajski przedstawiciel poznańskiego oddziału Olimpiad Specjalnych, rehabilitanci p. Justyna Gorgon, Joanna Ogórkiewicz, Katarzyna Budna i wielu innych specjalistów oraz rodziców. Do tej pory deklarację udziału dzieci w zajęciach w ramach Klubu Sportowego w ramach Olimpiad Specjalnych zgłosiło około 20 rodziców z naszej szkoły. Zajęcia będą bezpłatne. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy naszych zawodników. Klub w listopadzie zgłosił Tobiasza Jędrzejaka z klasy 4d do udziału w IV Makroregionalnym Mityngu Pływackim, który przez dwa dni odbywał się Termach Maltańskich w Poznaniu. Tobiasz od drugiego roku życia uczęszcza na zajęcia na basenie w ramach rehabilitacji. Jego trenerem od początku jest p. Karol Dobrychłop (Przedszkole „Familia”, Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka na Pływalni „Wodny Raj” w Swarzędzu), a na Termach Maltańskich p. Weronika Dziembowska. Tobiasz po raz pierwszy brał udział w pływackich zawodach sportowych. W tym roku również po raz pierwszy brał udział w zawodach jeździeckich, gdzie zdobył srebrny i brązowy medal, ponieważ od dwóch lat
trenuje jazdę konną w ramach Olimpiad Specjalnych w stadninie Kaczyna koło Pobiedzisk i w Gruszczynie (w ramach hipoterapii w Stowarzyszeniu).
W dniu 20 listopada odbyły się eliminacje do zawodów pływackich, na których sędziowie obserwowali styl pływania i mierzyli czas zawodnikom. Następnego dnia odbył się finał zawodów, podczas których uczestnicy rywalizowali o miejsce na podium. Tobiasz startował w dwóch kategoriach: styl dowolny (kraul – 25 m) i grzbietowy (25 m). Wyniki Tobiasza przerosły nasze oczekiwania. Zawodnik w stylu dowolnym zdobył złoty medal, natomiast w stylu grzbietowy - srebrny. Jesteśmy z niego bardzo dumni. Natomiast liczymy na to, że przykład Tobiasza pokazuje że warto inwestować czas i energię w sport ponieważ ludzie, którzy regularnie ćwiczą są bardziej odporni na stres, zmotywowani do działania i przede wszystkim szczęśliwsi. Nasz Klub Sportowy „Aktywna Czwórka” powstał niedawno i czeka nas wszystkich jeszcze dużo pracy, Naszym głównym celem klubu oprócz udziału naszych uczniów w treningach i
zawodach jest pokazanie, że dzieci i młodzież z niepełnosprawnością też może realizować się w sporcie i osiągać duże sukcesy.
Mamy nadzieję, że inni uczniowie również rozpoczną swoją wielką przygodę ze sportem i za rok pojedzie więcej zawodników z naszej szkoły.
Gdyby ktoś jeszcze chciał zapisać swoje dziecko do klubu to serdecznie zapraszamy. Osobiście lub e-mail do p. Mai Szwanki lub do Doroty Jędrzejak (biblioteka).
Kliknij na zdjęcie i zobacz jak Tobiasz reprezentował naszą szkołę na zawodach pływackich.

Bowling elementem rehabilitacji społecznej
Nasz Klub Sportowy „Aktywna Czwórka” zaczyna się rozwijać. W piątek 13 grudnia br. dzieci i młodzież należąca do klubu z inicjatywy kilku rodziców rozpoczęła pierwszy trening bowlingu, dyscypliny sportowej w ramach Olimpiad specjalnych.
Na czym polega bowling? W bowlingu zbija się dziesięć kręgli kulą z trzema dziurami na palce, gdzie kręgle ustawiane są w trójkąt. Gra składa się z dziesięciu rund, a każda runda z maksymalnie dwóch rzutów każdego gracza. Gra w kręgle to aktywność, która w małym stopniu obciąża stawy i nasze mięśnie, dlatego jest to sport dla osób w każdym wieku. Co najważniejsze ten sport poprawia także sprawność naszego układu krążenia. Jest to świetna aktywność fizyczna na upalne, jak i zimne dni. Kręgle to gra, której zaletą jest możliwość rywalizacji, zarówno w pojedynkę, jak i z grupą znajomych. Bowling to obecnie najpopularniejsza odmiana kręgli, w której nie ma ograniczeń, również dla osób niepełnosprawnych. Ta dyscyplina sportu jest okazją do wspólnych spotkań integracyjnych, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz osób bardziej i mniej wysportowanych. Osoby z dysfunkcjami nie mają na co dzień możliwości korzystania ze zbyt szerokiej oferty zajęć i różnych form wsparcia oraz wypoczynku. Składa się na to wiele przyczyn: problemy finansowe, ograniczona samodzielność, niska motywacja i aktywność własna, a czasem opór środowiska rodzinnego z wychodzeniem poza rodzinę z niepełnosprawnymi członkami rodziny. Impreza z kręglami to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Bowling niesie ze sobą wiele zalet. Zasady gry i jej nauka są bardzo łatwe. Kręgle nie wymagają od uczestników specjalnych umiejętności – wystarczą chęci i pozytywne nastawienie. Impreza z kręglami przyniesie nie tylko dużo zabawy i śmiechu, ale także nauki. Między innymi pozwala poprawić koordynację ruchową oraz równowagę, a dzieci mogą nauczyć się współpracy oraz rywalizacji fair play. Wysiłek, jaki uczestnicy z dysfunkcjami muszą włożyć w bowling, nie jest zniechęcający – można go porównać do dłuższego spaceru lub spokojnej jazdy na rowerze. Atutem jest także forma gry, w której stale przeplata się ruch z odpoczynkiem. To sprawia, że kręgle nie nudzą się uczestnikom zbyt szybko, ani ich nie męczą. Działanie to pozwala nie tylko na aktywizację ruchową dzieci i młodzieży, mającą na celu ich usprawnienie, ale też zapobiega stanom bierności, ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów, poprawia jakość życia, wypełnia czas wolny oraz poszerza zainteresowania. Jest to również dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi – dzieciom i młodzieży z dysfunkcjami i ich bliskim. Realizacja takich zajęć jest również istotna ze względu na potrzebę uzupełnienia i poszerzenia aktualnie funkcjonujących, zwłaszcza instytucjonalnych form wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami o działania środowiskowe oraz ze względu na potrzebę integracji społecznej osób obecnie zagrożonych marginalizacją lub już zmarginalizowanych.
Zawodnicy z Klubu Sportowego „Aktywna Czwórka” planują spotkać się na treningach przez cały rok szkolny, w każdy piątek od godz. 17.00-18.00 na Pływalni „Wolny Raj” w Swarzędzu. Uczestnicy obowiązkowo muszą mieć buty sportowe z białą podeszwą. Na razie wynajęcie torów opłacają rodzice dzieci (wypada po 10 zł od dziecka). Na każdym z dwóch torów trenuje 5 zawodników. Na razie rodzice wynajmują jeden tor, natomiast, jeżeli będą chętne dzieci czy młodzież posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności to serdecznie zapraszają rodziców do współpracy. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Natomiast organizatorom zajęć bardzo zależy na stałej współpracy, ponieważ treningi wymagają wynajęcia i opłacenia torów i będą odbywać się regularnie w każdy piątek. Drużyna marzy o tym że może kiedyś uda się na stałe pozyskać do współpracy sponsora, który zgodziłby się finansować wynajęcie torów. Wtedy z zajęć będzie mogło skorzystać więcej uczniów naszej szkoły i odciąży to finansowo rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Jeżeli drużyny będą aktywnie trenować to może w przyszłości pojadą na zawody w ramach Olimpiad Specjalnych. Na pierwszym treningu najlepiej wypadła Alicja Socha, która zdobyła najwięcej punktów. Serdeczne gratulujemy.