W ostatnim tygodniu przed świętami, w czwartek odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia laboratoryjne. Tym razem temat brzmiał „Stany skupienia materii”.
Z początku temat wydawał się skomplikowany, ale dzięki doświadczeniom już wiemy, co oznaczają pojęcia: skraplanie, krzepnięcie, sublimacja i resublimacja (te dwie ostanie nazwy było nam nawet trudno wymówić). Pierwsze doświadczenie polegało na tym, że pani przyłożyła lusterko do gotującej się wody i na jego powierzchni para zaczęła się skraplać i znów powstała ciecz. Następnie każdy dostał kubeczek, do którego nalaliśmy wodę, wrzuciliśmy kostkę lodu, na której położyliśmy sznureczek, posypaliśmy na kostkę sól i kostka przyczepiła się do sznureczka tak, jakby ją ktoś
przykleił. No, i chyba najlepsze doświadczenie, które sprawiło nam wiele frajdy. Pani wsypała do miseczki suchy lód, który parował (teraz już wiemy, że sublimował) kiedy zaczęliśmy na niego dmuchać. Ale prawdziwa „zadyma” nastąpiła, kiedy kostki zostały polane gorącą wodą. Powstała wówczas ogromna ilość pary, która unosiła się i ścieliła po ławkach. To było coś niesamowitego. Po tym wspaniałym widowisku pani nalała do naczynia w kształcie bańki troszkę alkoholu, wpompowała do środka powietrze i wiecie, co powstało – prawdziwa chmura. Na koniec było trochę magii-koledzy i koleżanki wyczarowali w słoiczkach lód, pomimo tego, że słoik był ciepły.
Ciekawe było też doświadczenie z cieczą nienewtonowską, którą wykonaliśmy mieszając mąkę ziemniaczaną z wodą. Im mocniej ją ugniataliśmy, tym większy stawiała ona opór i przypominała plastelinę, a kiedy łagodniej ją przyciskaliśmy, to stawała się cieczą. Jednym słowem kolejne wspaniałe zajęcia, które nie dość, że były bardzo widowiskowe, to wiele nas nauczyły. Teraz czekamy na kolejne, już w nowym roku.
Uczniowie klasy 2c, 3a i 3c
ze swoimi wychowawczyniami
Ps. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
