Pod hasłem: ,,Wuchta Wiary. Wyjątkowi mieszkańcy mojego fyrtla” odbyła się w poznańskim zamku młodzieżowa konferencja organizowana przez Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości pana Przemysława Terleckiego. Korzystając z uprzejmości i zaproszenia pani Dominiki Bazaniak, koordynator ds. edukacji mogli wziąć w niej udział również sympatycy historii z naszej Szkoły.
Konferencja była jednocześnie podsumowaniem i zakończeniem trwającego sześć miesięcy projektu ”Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce”. w ramach którego uczniowie szkół średnich próbowali opowiedzieć i przedstawić w różnych formach fenomen wielkopolskiej drogi do niepodległości. Posiedzenie rozpoczęło się od wyjścia na scenę dwóch historycznych postaci: Emilii Sczanieckiej i Karola Marcinkowskiego (w tej roli wystąpili profesjonalnie ucharakteryzowani uczniowie), którzy wprowadzili swoje szanowne audytorium w prawdziwą historyczną łazęgę, pełną prezentacji filmów wykonanych przez młodzież, przybliżyli ciekawe anegdoty, zapraszali na scenę ciekawych gości (m.in. profesora Zbigniewa Pilarczyka, Izabellę Działyńską z Czartoryskich, czy nawet…weterana powstania listopadowego).
Kolejna wycieczka historyczna rozbudziła wśród naszych pasjonatów nowe pomysły. Wielkie wrażenie zrobiły na nich projekty wykonane przez ich starszych kolegów. Jako puentę tak wspaniałej historycznej przygody można przywołać wypowiedź profesora Pilarczyka. Zwracając się bowiem do uczniów młodszych stwierdził, że to wyrażenie ”Wuchta Wiary” można rozumieć wielorako, na różne sposoby. Spostrzegł (patrząc na ich ilośc, że możemy wszyscy mieć wiarę, a więc wierzyć, że jeśli nas jest w tym zamku tylu, tak dużo, to nie ma wątpliwości, że pamięć o Wielkopolsce, jej roli w odzyskanie niepodległości, ludziach, którzy do tego się przyczynili będzie pielęgnowana i za pośrednictwem różnych form poszerzana.
Dorota Dutkiewicz
Michał Skupin







