W październiku nauczyciele bibliotekarze opracowali i wdrożyli innowacyjny projekt pt. „Zainteresowania – źródło inspiracji i sposób na relaks”. Głównym celem projektu było zorganizowanie warsztatów, na których uczniowie klas 7 i 8 zastanawiali się nad tym jakie są ich zainteresowania, czy mogą mieć wpływ na ich przyszłość, jak wykorzystać zdobyte informacje na temat swoich zainteresowań, umiejętności, charakteru, zawodów do planowania kariery edukacyjno-zawodowej oraz jak napisać dokumenty aplikacyjne. Uczniowie wykonali plakat nt. swoich zainteresowań wykorzystując w tym celu mapę myśli. Udział w takich zajęciach przyniosło ogromne korzyści młodzieży, która podjęła trud pokazania innym co jest ich mocną stroną, poza tym rozwinęła swoje umiejętności manualne, zdolności logicznego myślenia i kreatywność. Galerię prac uczniów można zobaczyć na korytarzu szkolnym.
Dlaczego warto mieć zainteresowania?
Hobby redukuje stres i pozwala odpocząć
Rozwijanie pasji jest wspaniałą formą odpoczynku. Ważne, aby w życiu mieć coś, co nas odpręża, pozwala się zrelaksować, zapomnieć o trudach dnia codziennego i problemach. Rozwijanie zainteresowań jest właśnie taką chwilą zapomnienia, w której przestajemy myśleć o rzeczach niezwiązanych z naszą pasją. Hobby powinno wpływać na nas kojąco i pozwolić się wyciszyć, podnieść nas na duchu, a jednocześnie dodać energii i siły do działania. Na rozładowanie stresu wpływają różne formy aktywności fizycznej, ale także prace manualne czy dobra lektura, która przeniesie nas w zupełnie inną rzeczywistość. W przypadku aktywności fizycznych na naszej pasji dodatkowo zyskuje również zdrowie i kondycja. Poza tym wykonywanie przyjemnych czynności wpływa na nas pozytywnie i obniża poziom stresu. A jak wiadomo, permanentny stres może przyczynić się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak na przykład depresja. Oddając się hobby, nigdy nie będziemy mieć poczucia zmarnowanego czasu.
Dodatkowe zajęcia pomagają w zarządzaniu własnym czasem
Im mniej czasu na coś mamy, tym więcej udaje nam się zrobić. Chodzi o dobrą organizację pracy i motywację, by zmieścić się w określonym przedziale czasowym. Za taką motywację może właśnie posłużyć rozwijanie hobby – te przysłowiowe 5 minut tylko dla nas. Staje się to też pewnego rodzaju nagrodą za to, że udało nam się wyrobić ze wszystkimi obowiązkami, i z czystym sumieniem możemy oddać się przyjemnościom.
Hobby przerywa rutynę
Nasza codzienność opiera się głównie na schemacie szkoła-dom. Zostawiając w pracy obowiązki szkolne, wracamy do domu, by zająć się obowiązkami szkolnymi czy domowymi. Taka perspektywa nie napawa optymizmem i może łatwo odbierać radość życia. Dlatego potrzebujemy odskoczni od rutyny, czegoś więcej, co będzie nas napędzać do działania, sprawiać przyjemność i ubogacać nasze życie. Właśnie to daje nam pielęgnowanie pasji. Nie zapewni nam tego bierna rozrywka: oglądanie telewizji, przeglądanie internetu czy scrollowanie mediów społecznościowych. Oczywiście i taki relaks – od czasu do czasu – jest potrzebny. Ważne, by się w nim całkowicie nie zatracić i nie spędzić życia, wegetując na kanapie. Znacznie lepiej jest dążyć do osiągnięcia satysfakcji, jakie daje hobby. Stanu tego nie zapewnią nam również dobra materialne, bo pasja ubogaca człowieka duchowo.
Zainteresowania rozwijają i uczą nowych rzeczy
Każdemu hobby towarzyszy nauka i rozwijanie nowych umiejętności. Doskonaląc się w jakiejś dziedzinie, chętniej się uczymy i więcej zapamiętujemy. Poszerzamy naszą wiedzę i horyzonty, poszukując informacji na dany temat. Czytając branżowe artykuły i książki, odwiedzając miejsca związane z naszą pasją czy oglądając filmy poświęconej danej tematyce. Pozwala nam to być na bieżąco z nowinkami i stale poszerzać swoją wiedzę, zmuszając przy tym umysł do wzmożonej aktywności intelektualnej. To jest niezwykle istotne szczególnie w pewnym wieku, dla zachowania sprawności umysłowej. Taka forma aktywności jest dużo przyjemniejsza, bo nie postrzegamy jej jako narzuconego obowiązku. Czas poświęcony na rozwój hobby to świetna inwestycja w siebie. Możliwe, że w przyszłości zaowocuje zdobyciem wymarzonej pracy. Pasja może stać się naszym źródłem utrzymania, co jest chyba jedną z najlepszych rzeczy w życiu. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, kiedy nasze umiejętności i wiedza z danej dziedziny nam się przydadzą i co dzięki nim zyskamy.
Pasja umacnia pewność siebie i wpływa na wyższe poczucie własnej wartości
Rozwijanie pasji umacnia pewność siebie i utwierdza nas w poczuciu własnej wartości. Pasja zapewnia poczucie celu, sprawia, że dążymy do bycia lepszą wersją siebie. Jest nieustającym treningiem pomagającym w realizowaniu kolejnych planów. W momencie, kiedy uda nam się spełnić nasze dążenia, poprawia się nasza samoocena i wzrasta poziom zadowolenia z życia. Sukcesy są świadectwem wytrwałości, zaangażowania i samozaparcia w dążeniu do celu i spełnienia. Dają powód do dumy. Powtarzalność czynności związanych z hobby sprawia, że doskonalimy się na tym polu i stajemy się ekspertami w danej dziedzinie. Jest to też świetny temat do ciekawej rozmowy, w którym czujemy się pewnie i swobodnie. Dodaje nam to atrakcyjności i sami dla siebie stajemy się bardziej interesujący oraz pewni siebie. Inni to widzą i zaczynają nas w ten właśnie sposób postrzegać. Nasza wiedza może im imponować, a na pewno sprawi, że wyróżnimy się z tłumu osób rozmawiających w kółko o tym samym. W dodatku pasja przyciąga ludzi z pasją. Jest też niezwykle pociągająca, a pasjonaci stają się często źródłem inspiracji dla innych. Posiadając hobby, jesteśmy też bardziej atrakcyjni dla naszego potencjalnego pracodawcy, bo w naszym życiu doskonalimy coś więcej niż tylko umiejętności zawodowe. Niejednokrotnie jest też tak, że nasze pasje, z pozoru odległe od ścieżki zawodowej, mogą na różnych płaszczyznach ułatwić i usprawnić naszą pracę. Cechy bądź umiejętności, jakie zdobywamy, oddając się naszym zainteresowaniom, mogą okazać się przydatne na przykład w pracy z ludźmi. Hobby dodatkowo rozwija naszą kreatywność, a ta jest zawsze mile widziana, niezależnie od piastowanego stanowiska. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszły pracodawca pasjonatów uzna za bardziej zaangażowanych w to, co robią, a także bardziej ambitnych, bo nie zamykają się tylko na jedną dziedzinę. Pasja umacnia nas też w poczuciu, że mamy coś swojego, coś, co nas definiuje. Pomaga określić, co jest dla nas ważne w życiu, niezależnie od roli, jaką pełnimy: pracownika, męża, córki – jesteśmy kimś więcej, a hobby staje się czymś, co mamy tylko dla siebie. Jest to najlepsza forma samorealizacji i zaspokojenia potrzeb wewnętrznych.
Hobby buduje relacje
Posiadanie hobby sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, poznawaniu ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowania i z którymi możemy wymieniać się doświadczeniami. Często poznawane w ten sposób osoby to nasze bratnie dusze. Zawarte w ten sposób znajomości mogą zaowocować długą i piękną przyjaźnią. Jeśli dodatkowo jesteśmy osobami nieśmiałymi, które nieczęsto wychodzą do ludzi, to właśnie uprawiając hobby, można stworzyć sobie wiele okazji do poznawania nowych osób. Rozpoczęcie rozmowy i nawiązanie relacji z drugą osobą o tych samych zainteresowaniach będzie dużo łatwiejsze. Dedykowane warsztaty, zawody, kluby, kursy i szkolenia, zloty czy grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych to miejsca, w których poznasz takich samych pasjonatów jak ty.
Pasja jest sposobem na nudę
Hobby sprawia, że się nie nudzisz. Teraz ten stan będzie nam się jawił dość abstrakcyjnie, z uwagi na ogrom pracy i obowiązków, jakie mamy. Jednak wszystko może się zmienić kiedyś w momencie przejścia na emeryturę. Ma się wtedy znacznie więcej czasu i często pojawia się pytanie, co z nim robić. I tutaj nieocenione okażą się nasze zainteresowania, którym oddamy się bez reszty. Emerytura będzie nam upływać na ciekawych i wartościowych zajęciach. Nie będziemy też zgorzkniałymi seniorami żałującymi tego, czego nie zrobili w młodości, a czemu zawsze chcieli się poświęcić. Takie rozpamiętywanie prowadzi do frustracji i niezadowolenia ze swojego życia, na co zwyczajnie nie ma się czasu, gdy człowiek oddaje się swojemu hobby. Dlatego tak ważne jest, by je mieć.
W artykule wykorzystano następujące źródło: https://www.casfera.pl/dlaczego-warto-miec-swoje-hobby/
Poniżej galeria zdjęć – wystarczy kliknąć w zdjęcie poniżej.
Dorota Jędrzejak, Małgorzata Gładysiak