NOWE LEKTURY W BIBLIOTECE

W kwietniu zostały zakupione do biblioteki szkolnej nowe tytuły lektur dla uczniów z klas 1-3 oraz dokupione lektury dla klas 4-8 pt. „Tajemniczy ogród”, „Szatan z siódmej klasy” itd. Dokupiono również brakujące tytuły z serii Czytam sobie” oraz jeden nowy tytuł książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Co hrabia porabia? Listy spod góry Kościuszki”. Zakupiono również 25 egz. książki Łukasza Wierzbickiego  pt. „Dziadek i niedźwiadek”.

Serdecznie zapraszamy nauczycieli do wybierania nowych tytułów lektur do omówienia na zajęciach z języka polskiego. A uczniów klas pierwszych do przeczytania nowych tytułów z serii „Czytam sobie”. Przypominamy dzieciom, że za każdą przeczytaną książkę otrzymujecie unikatową naklejkę do kolekcji. Dzieci, które zbiorą najwięcej naklejek pod koniec czerwca otrzymają od nauczycieli bibliotekarzy.

Tytuły nowych lektur:

Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły

Piotr Kordyasz

Skąd się bierze świętość? Piotr Kordyasz nie odpowiada na to pytanie wprost. Przygląda się po prostu dzieciństwu i wczesnej młodości człowieka, którego Kościół na naszych oczach ogłosił świętym. Wyprawiając się wspólnie z Autorem w przeszłość, możemy szukać – niczym ziarnka gorczycy – tego zaczątku świętości wśród faktów znaczących i drobnych, dziecięcych zabaw, szkolnych psot i rodzinnych więzów. A może też inaczej spojrzymy na swoje własne życie?

Wścibscy

Dorota Gellner

Dorota Gellner – dama Orderu Uśmiechu – nie ma sobie równych w wymyślaniu nietuzinkowych bohaterów, których zabawne perypetie opisuje rymowaną prozą. Tym razem z fantazją, poczuciem humoru i kunsztem literackim wzięła na cel zjawisko niezdrowego zainteresowania cudzymi sprawami, czyli wścibstwo: „Wścibscy wszędzie nos wtykają! Podsłuchiwać uwielbiają! Aż na uszach mają dreszcze! Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają! Z każdej strony oczy mają! Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!”. Z tej nieposkromionej ciekawości wyniknie niejedna przezabawna historia z udziałem niani, dziadka, babci, wnuczki, wnuczka, ciotki i kuzyna, a także psa, kota oraz myszy. Po prostu nie można nie przeczytać!

„Wścibscy” zostali wpisani na międzynarodową Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, a także na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Byli także nominowani w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”.

A na dodatek – ku radości wszystkich wielbicieli i przyszłych wielbicieli „Wścibskich” – trafili na listę lektur szkolnych!

Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata

Zofia Kossak

Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata to nowa lektura dla dzieci w klasach 1-3. To porywająca książka autorstwa znanej polskiej pisarki i autorki książek dla dzieci Zofii Kossak-Szczuckiej o przygodach starego skrzata i jego przyjaciół zamieszkujących dom w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. To pełna niesamowitych przygód historia skrzacich kłopotów i wyprawy do tajemniczego starego dworu, będącego siedzibą nie tylko słynnej rodziny Kossaków, ale i przyjaznych ludziom baśniowych stworków. Czytając Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata dzieci poznają więc niezwykłe obyczaje mieszkających w dworze Kossaków kanaponów, igi-igi, akwadona, kluczka, pirusków. To porywająca i pełna magii lektura dla dzieci, które odkrywają fascynujący świat pięknego domostwa i konieczność ciągłej duchowej walki o dziejące się w nim dobro. Nieustająca gotowość do tej walki to symbol skrzata Kacperka, mądrego opiekuna domu i wszystkich zamieszkujących w nim stworzeń, zaś za tytułowe kłopoty odpowiada złośliwy Sato i jego kompania. Czy skrzacie zmartwienia przeminą, a Kacperek odzyska zaszczytny tytuł opiekuna starego dworu? Czy uda się uratować skarb domu przed straszliwym zagrożeniem? Jak skończą się wynikające z drobnej lekkomyślności skrzacie przygody? Kłopoty Kacperka góreckiego Skrzata to historia czerpiąca z ludowych wierzeń, książka z jasnym podziałem wartości dobra i zła i wyrazistymi postaciami, której walorem jest piękne wydanie i ilustracje. Zapraszamy do lektury i czytelniczych wędrówek po zakamarkach domu Kossaków wraz ze skrzatem Kacperkiem, którego historię wyprawy i niezwykłych przygód spisała Zofia Kossak. W roku szkolnym 2021/2022 Kłopoty Kacperka góreckiego Skrzata weszły do nowego kanonu lektur, jako lektura uzupełniająca w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Dziadek i niedźwiadek

Łukasz Wierzbicki

„Dziadek i Niedźwiadek” to nieprawdopodobna historia, która wydarzyła się naprawdę! Wojenne realia mogą sprawiać wrażenie, że jest to książka przeznaczona dla nieco starszych Czytelników, jednak historia została opowiedziana w sposób, jak najbardziej przeznaczony dla najmłodszych.

Czy można mówić o wojnie w sposób dostosowany dla dzieci? Jak poruszać trudny temat wojny, jednocześnie nie wywołując szoku u dziecka? Okazuje się, że warto zajrzeć do dostępnej na rynku literatury, w której znajdziemy opowieści wojenne skierowane do najmłodszych Czytelników. „Dziadek i Niedźwiadek” idealnie sprawdza się w tej roli i sprawia, że podczas czytania uwaga dziecka zostaje skierowana na najważniejsze aspekty.

Książka opisuje zdarzenia, które miały miejsce naprawdę i wydarzyły się w czasie II Wojny Światowej. Historia rozpoczyna się jako opowieść dziadka dla wnuczki, kiedy to wspólne oglądają w zoo w Edynburgu pewnego sympatycznego niedźwiadka. Dziewczyna jest zaskoczona, ponieważ dowiaduje się, że ten właśnie miś w czasie wojny przebywał z żołnierzami armii generała Andersa! Odkupili go oni za mało cenne dla nich przedmioty i od tego czasu stali się nierozłącznymi przyjaciółmi. Początkowo karmiony przez żołnierzy wyrósł na potężne zwierzę, ale mimo to cechował się łagodnością i nigdy nikogo nie zaatakował. Brał udział w bitwie o Monte Cassino i rzetelnie pomagał w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Stał się symbolem 22 Kompanii jako niedźwiedź z pociskiem w łapach.

„Dziadek i Niedźwiadek” to literatura przeznaczona dla najmłodszych Czytelników, dlatego nie znajdziemy tu krwawych opisów i scen śmierci. Oczywiście autor niczego nie koloryzuje, jednak skupia się na relacji żołnierzy i Wojtka ukazując jak piękna może być przyjaźń człowieka z dzikim zwierzęciem. Nie ważne, w jak ciężkich czasach się znajdujemy, ważne, aby nie zapomnieć o własnym człowieczeństwie i poszukiwać nawet najmniejszych radości każdego dnia. Pozycja została objęta patronatem honorowym pani generałowej Ireny Anders, a historia w niej opowiedziana wydarzyła się naprawdę. W 1947 roku Wojtek został oddany do zoo w Edynburgu, jednak żołnierze wielokrotnie przychodzili się z nim przywitać. Niedźwiadek zmarł w 1963 roku.

Łukasz Wierzbicki jest polskim autorem książek dla dzieci i młodzieży. To również podróżnik, redaktor i biografista. W latach 2009-2016 był członkiem Związku Literatów Polskich. Inne jego pozycje to, między innymi: „Afryka Kazika”, „Drzewo”, „Machiną przez Chiny”.

Poniżej zdjęcia nowych lektur (należy kliknąć w zdjęcie poniżej).

Skip to content