Wiosenne warsztaty literacko-plastyczne w bibliotece

W kwietniu w bibliotece szkolnej i świetlicy nauczyciele przeprowadzili cztery wiosenne warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów oddziałów przedszkolnych i 1-3. Punktem wyjścia wszystkich działań była promocja książek związana z danym tematem. W związku z tym przeprowadzono zajęcia o bocianach zachęcając do przeczytania książki Marii Kownackiej pt. „Kajtkowe przygody”. Dzieci zobaczyły również fragment pięknego filmu przyrodniczego pt. „Kraina 1000 bocianów” i odpowiedziały na pytania dotyczące filmu.

Kolejnym tematem zajęć były łabędzie w związku z tym przeczytano fragment baśni H.Ch Andersena pt. „Brzydkie Kaczątko”, dzieci dowiedziały się jaki był morał baśni, że trzeba być dobrym i tolerancyjnym w stosunku do innych ludzi oraz o zwyczajach tych pięknych ptaków, w kolejnym tygodniu dzieci poznały książkę Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba” i wykonały piękne ukwiecone drzewa. Ostatnim tematem z tego cyklu zajęć były kwiaty, w tym celu wykorzystano fragment baśni H. Ch.  Andersena pt. „Stokrotka”. Dzieci podczas zajęć zaśpiewały z nauczycielem piosenkę harcerską pt. „Gdzie strumyk płynie z wolna” oraz bardzo rytmiczny utwór muzyczny pt. „Dinozaur Pimpuś”.  

Wszystkie warsztaty opierały się na takiej samej metodzie wykonania głównego elementu obrazu. Dziecko musiało wykorzystać swoje zdolności manualne wciskając bambusowym patyczkiem kwadratowe kawałki krepy w kawałek odpowiednio uformowanej plasteliny, wydzierając lub wycinając elementy tj. drzewo czy łodyga kwiatka. Uczestnicy warsztatów musieli również zadbać o wykonanie ciekawego tła, w tym celu wykorzystali farby plakatowe.

Jest to bardzo dobre ćwiczenie terapeutyczne: relaksuje i doskonali umiejętności z tzw. motoryki małej, a ciekawy efekt pracy artystycznej dodaje uczniowi wiary we własne umiejętności artystyczne.

Talent artystyczny dzieci  można podziwiać na zdjęciach poniżej.

Dorota Jędrzejak

Małgorzata Gładysiak

Skip to content