POZNAJEMY PATRIOTYZM HR. EDWARDA RACZYŃSKIEGO

Dnia 28 marca klasa 7a wybrała się do Poznania w celu poznania zasad korzystania ze zbiorów Publicznej Biblioteki Raczyńskich, które to przydadzą się młodzieży w późniejszym etapie nauczania. Po miłym przywitaniu pani kustosz najpierw oprowadziła nas po historycznym budynku słynnej Książnicy.
Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o fundatorze Biblioteki hr. Edwardzie Raczyńskim, który z pobudek patriotycznych oraz własnym sumptem zbudował pierwszą bibliotekę na ziemiach polskich w 1829 w czasach zaborów gdy nie było jeszcze państwa polskiego na mapach. Z historycznej części Biblioteki przeszliśmy do dobudowanej siedem lat temu części nowocześnie wyposażonej na miarę XXI wieku. Zwiedziliśmy nietypową wypożyczalnię – regały książek z różnych dziedzin wiedzy, które specjalnie rozplanowane były w kształcie labiryntu, aby czytelnik miał dodatkową przyjemność z samodzielnego poszukiwania danej pozycji. Na regałach znajdowały się pomocne mapki, które ułatwiały dotarcie do celu
poszukiwań. Następnie przeszliśmy do nowocześnie wyposażonej czytelni, w której przy każdym stanowisku komputerowym czekały na nas zadania do wyszukania w katalogu online.
Najpierw pani bibliotekarka zaprezentowała nam zasady wyszukiwania książek , gdy znamy autora, po tytule lub po rodzaju tematyki, jaka nas interesuje. Później każdy uczeń musiał znaleźć : autora książki, podać rok wydania oraz sygnaturę, która wskazywała miejsce książki na półkach bibliotecznych. Warsztaty nie były łatwe, ale z drobną pomocą pań bibliotekarek uczniowie poradzili sobie doskonale.
Mamy nadzieję, że ćwiczenia tego rodzaju pomogą naszym uczniom w zdobywaniu kompetencji informacyjnych, w poszukiwaniu materiałów do różnych projektów szkolnych. Ponadto wskazaliśmy uczniom, jak bardzo losy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu splatały się z losami narodu polskiego.

Małgorzata Gładysiak

Jolanta Iskierska

Skip to content