PROMOCJA KSIĄŻEK I FILMÓW UCZĄCYCH EMPATII ORAZ ZROZUMIENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W Dniu 22 marca br. w związku z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzień kolorowej skarpetki (21.03) nauczyciele bibliotekarze zorganizowali akcję promującą literaturę dotyczącą niepełnosprawności. Przeprowadzili warsztaty literacko-plastyczne w klasie 1d oraz w świetlicy szkolnej dla klas 1-3. Na początku zajęć nauczyciel w klasie pierwszej przeczytał książkę Moniki Krajewskiej pt. „Mój młodszy brat”. Następnie nauczyciel bibliotekarz zachęcił dzieci do wymyślenia zakończenia książki, czyli zaplanowania przyjęcia urodzinowego dla dzieci z zespołem Downa. Oto fragment recenzji tej książki ze strony Qulturka.pl: „Zdarzają się książki, które, moim zdaniem, powinny obowiązkowo trafić do każdego przedszkola i każdej szkoły. I właśnie „Mój młodszy brat” jest jedną z nich. To książka ważna, mądra, a na dodatek dobrze napisana i zilustrowana.[…] W prosty, ujmujący szczerością i autentycznością sposób, autorka opowiedziała historię, która, ukazując obecne wciąż w społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia, pokazała jednocześnie, jak niewiele trzeba, by uwolnić dzieci od tych uprzedzeń; by wychować pokolenie, dla którego żadna „inność” nie będzie problemem. Starajmy się wszyscy czerpać garściami przekazane podpowiedzi, a szansa, że tata Franka już nigdy tak nie powie, znacznie wzrośnie”.

Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa są dwie różne skarpetki. W związku z tym na warsztatach artystycznych dzieci samodzielnie wycięły i ozdobiły skarpetki plasteliną. Natomiast na warsztatach w świetlicy dla klas 1-3 skarpetki udekorowane zostały kolorową włóczką. Nauczyciele zachęcali również dzieci do przeczytania innych książek dotyczących osób z niepełnosprawnością tj. „Żółte kółka – mam na imię Inna” Elizy Piotrowskiej,  „Zezia i Giler„ Agnieszki Chylińskiej, „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych, „Kim jest Ryś?” Opowieść o chłopcu z zespołem Aspergera” Joanny Chromik-Kovacs i Izabeli Banaszak, „Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej. Nauczyciel bibliotekarz przeprowadził także na ten temat zajęcia w klasie 7, 8 i zaproponował młodzieży obejrzenie filmów uczących empatii i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością pt. „W blasku nocy”, „Cudowny chłopak”, „Śubuk”, „Bez mojej zgody”.