WIZYTA MINISTERSTWA MOTYLI W NASZEJ SZKOLE!

Uczniowie klas 4 wzięli udział w nietypowym spotkaniu z przyrodą. Do naszej szkoły
przyjechał Pan Jacek Pałasiewicz z ,,Ministerstwa Motyli”, który opiekuje się motylarnią i bezkręgowcami w poznańskim Nowym ZOO. Pan Jacek w humorystyczny sposób przybliżył dzieciom kilka faktów i ciekawostek z życia prezentowanych okazów zwierząt. Uczniowie mieli okazję potrzymać na ręce patyczaka, straszyka, czy krocionoga. Jednym z ciekawszych gości, którego mogliśmy podziwiać był przedstawiciel pająków gatunku Nephila, które są największymi pająkami sieciowymi na świecie.
Złota nić pajęcza, która jest wytwarzana przez samice tego gatunku jest najbardziej wytrzymałą nicią pajęczą jaką możemy spotkać. Na madagaskarze robi się z nich jedwab. Właśnie ze złotego jedwabiu została wykonana najdroższa suknia na świecie i jest jedyną suknią wykonaną w 100% z nici tysięcy pająków z gatunku Nephila. Kolejnym ciekawym i niezwykle pięknym zwierzęciem zaprezentowanym przez pana Jacka był pochodzący z Ameryki środkowej i południowej motyl Morpho. Po rozłożeniu skrzydeł możemy podziwiać jego niebieski kolor. A czy wiecie skąd się bierze takie ubarwienie u motyli ? Otóż motyle o niebieskim ubarwieniu mają w rzeczywistości czarne skrzydła. Pokryte są one czarnymi łuskami, które z kolei są pokryte przezroczystymi łuskami. Kształt łusek na skrzydłach sprawia, że światło się załamuje w taki sposób, że powstaje złudzenie optyczne i widzimy skrzydła motyla w pięknym niebieskim, metalicznym kolorze. Zwierzęta z niebieskim ubarwieniem są wyjątkowe, ponieważ jest to najrzadszy kolor występujący w przyrodzie.

Ewa Chudek

Skip to content