Światowy Dzień Wielorybów w klasach specjalnych.

Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation, aby zwrócić uwagę na te zagrożone, piękne, pływające ssaki. 
Każdej zimy w pobliżu wyspy Maui pojawiają się stada humbaków, które odbywają tu gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym odbywa się tam festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. Szkoda, że nie mogliśmy świętować z nimi, ale to nie znaczy, że nie świętowaliśmy wcale.
 Obejrzeliśmy pływające wieloryby i posłuchaliśmy ich śpiewu. Już wiemy czym się różni wieloryb od ryby. Zaprzyjaźniliśmy się z humbakiem, pletwalem błękitnym i orką. Sprawdziliśmy nawet jak długie są te walenie i czy zmiesza się w naszej szkole (płetwal błękitny osiąga 33 metry długości i 190 ton wagi – i jest największym zwierzęciem jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi). Poznaliśmy najbliższego nam, mieszkającego w Bałtyku morświna. 
Łącznie na świecie żyje ok. 80 gatunków waleni. Walenie dzielą się na dwie podstawowe grupy (podrzędy): fiszbinowce i zębowce. Zębowce posiadają zęby i odżywiają się rybami lub głowonogami. Do zębowców należą m.in. delfiny, w tym orki – największe morskie drapieżniki, a także morświn. Fiszbinowce w miejscu górnych zębów mają fiszbin czyli kilkaset rogowych płyt, pełniących funkcję sitka za pomocą którego z pomocą silnego języka filtrują z wody plankton (drobne organizmy roślinny i zwierzęce dryfujące w wodzie), kryl (małe skorupiaki) i drobne ryby.
Próbowaliśmy zdobyć pokarm na oba sposoby: łapaliśmy ośmiornicę i filtrowaliśmy wodę przy pomocy grzebienia 😉.
Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale również chronią nas przed zmianami klimatu!
Okazuje się, że odchody wielorybów zawierają duże ilości żelaza, które wiąże węgiel w wodzie, dzięki czemu bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton.
Niestety większość gatunków dużych waleni jest zagrożona, a liczebność populacji spadła w ciągu półwiecza do zaledwie 1 procenta w stosunku do czasów sprzed okresu masowych połowów.
Podczas naszych zajęć ratowaliśmy wieloryba, który utknął na plaży i sprzątaliśmy nasz klasowy ocean, by tym wielkim ssakom żyło się lepiej. Testowaliśmy jak działa echolokacja. Poprzez doświadczenie i działanie wieloryby stały nam się bliższe. Może kiedyś ktoś z nas zobaczy je na żywo 😊.
Skip to content