Dzień Wiewiórki

21 stycznia obchodzimy Dzień Wiewiórki ustanowiony przez Christy Hargrove – miłośniczkę zwierząt i natury, chcącą szerzyć wiedzę na temat wiewiórek. 
Te przepiękne małe ssaki możemy spotkać wszędzie – w lasach, na polach, w parkach, miastach, a nawet w naszych ogrodach. Potrafią narobić trochę szkód wykopując cebulki kwiatów czy rozrzucając ziarna z karmników. Mimo to jednak, wiewiórki to fascynujące stworzenia. W niektórych częściach świata są pod ochroną. Możemy je spotkać na całej kuli ziemskiej – no może z wyjątkiem Australii. Jest ich około 250 gatunków. Różnią się wielkością, wagą i zdolnością przystosowania do różnych warunków atmosferycznych. Nie zapadają w sen zimowy, choć wiewiórki arktyczne przechodzą okres hibernacji ,w którym ich organizm potrafi obniżyć swoją temperaturę ciała poniżej zera. 
Wielu widziało na pewno wiewiórki biegające czy skaczące, ale niewiele osób wie, że są gatunki, które latają i dzięki błonie pomiędzy kończynami potrafią w taki sposób przemieścić się nawet na odległość 80 metrów. Żywią się orzechami, kasztanami, żołędziami, owocami, pączkami kwiatów, ale są też gatunki zjadające myszy. Zapasy na zimę często zakopują w rożnych miejscach, potem o nich zapominają, dzięki czemu przyczyniają się do zadrzewiania obszarów leśnych. Chcieliśmy się czegoś więcej dowiedzieć o tych zwykłych, a jednocześnie niezwykłych zwierzętach i tak różnorodnych. W praktyczny sposób chcieliśmy doświadczyć życia wiewiórek – poruszaliśmy się tak jak one – nawet lataliśmy- sprawdziliśmy też, jak to jest schodzić głową w dół, posmakowaliśmy przysmaku wiewiórek – orzechów-, prowadziliśmy nocny, lub dzienny tryb życia, uciekaliśmy do dziupli przed drapieżnikami, sprawdziliśmy jak odżywiają się wiewióreczki po urodzeniu – mleczko pite przez słomkę było pyszne- , a nawet porównywaliśmy wagę wiewiórek w zależności od wielkości gatunku. Zamieniliśmy się też w wiewiórki, które samotnie żyją na drzewach i te, które w grupie żyją na ziemi.  Łatwiejsze jest bowiem zapamiętywanie, jeśli uczymy się przez działanie.

kliknij w zdjęcie
Skip to content