Dzień Kredki

22 listopada obchodzimy dzień kredki. 

Kredka jest czymś co od najmłodszych lat, bez ograniczeń wiekowych towarzyszy człowiekowi. Ich istnienie sięga czasów starożytnych. Jest efektem połączenia wosku z pigmentem. Pliniusz Starszy już w I wieku opisał techniki rysowania kredką woskową. 
Współczesne kredki prawdopodobnie pochodzą z Europy. Miały one bardzo różnorodne kształty. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się o kredce w kształcie cylindra wykonanej z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Z czasem węgiel zamieniono w sproszkowany różnokolorowy pigment. Francuz Nicolas-Jacques Conté w 1795r stworzył kredki na bazie gliny i grafitu. Aktualnie do produkcji kredek wykonuje się z naturalnych pigmentów – tlenku żelaza, sadzy i dwutlenku tytanu. XX wiek to intensywny rozwój produkcji kredek. Prekursorami była firma Crayola z Nowego Jorku, założona przez kuzynów Edwina Binneya i C. Harolda Smitha. W 1903 roku wprowadziła na rynek kolekcję ośmiu kredek w najpopularniejszych kolorach. Nauczycielka Alice Binneya dostrzegła potencjał kredek dla rozwoju dzieci, propagowała je i wymyśliła nazwę tworząc w ten sposób najpopularniejszą na świecie markę – Crayola.

Polskie tradycje w temacie kredek sięgają XIX wieku. Najpopularniejszą w Polsce markę kredek Bambino produkuje fabryka ołówków Majewski St. i S-ka, której siedziba mieści się przy ulicy Ołówkowej.

Nawiązując tematycznie do dzisiejszego święta poznawaliśmy różnorodność kredek – kształty, faktury, wielkość, kolorystykę i wszystko co się z nimi wiąże. Tworzyliśmy też własne, wyjątkowe kredki, które następnie wyczarowały wspaniałe prace. Jest się czym zachwycać.

Kliknij w zdjęcie
Skip to content