Szkoła pamięta

10 listopada klasa 4c upamiętniła 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę udając się na swarzędzki rynek pod pomnik Bohaterom poległym za wolność i Ojczyznę. Zapaliliśmy symboliczny znicz na znak pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju.

Natalia Baer – Grzeszkowiak

Akcja Zapal Znicz Pamięci

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wzięli udział w regionalnej akcji medialno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Zapal Znicz Pamięci. Celem akcji było upamiętnienie ofiar II wojny światowej przez zapalenie zniczy w miejscach pamięci.

Znicze zapalone przez naszych uczniów zapłonęły m.in:

– na Cmentarzu Garnizonowy na poznańskiej Cytadeli

– przy pomniki ofiar II wojny światowej na Rynku w Swarzędzu, Kostrzynie i Mosinie

– w obozie Auschwitz-Birkenau

– przy Dębach Pamięci w Swarzędzu

– na terenie obozu koncentracyjnego w Forcie VII w Poznaniu

– w Poznaniu przy ulicy św. Rocha 10

– w Poznaniu przy tablicy Floriana Marciniak na ulicy Strzeleckiej 10

– w Poznaniu przy pomniku upamiętniającym harcerzy poznańskich

– w miejscu pamięci ofiar II wojny światowej na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu

– przy zbiorowych mogiłach w lasach koło Mosiny

– przy Pomniku Ofiar Fortu VII nad Rusałką

– przy Pomnik Armii Poznań na ulicy Kutrzeby w Poznaniu

– przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej

– przy grobie poświęconym duchownym więźniom obozu hitlerowskiego w Żabikowie na terenie Muzeum Martyrologicznego Żabikowie

– przy tablicy ku czci pomordowanych, poległych więzionych oraz deportowanych do pracy niewolniczej Poznaniaków i Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha

– przy Głazie Energetyków na ulicy Panny Marii 2 upamiętniającym pracowników Energetyki ofiary II wojny światowej

– na Cmentarzu Parafialnym przy Parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
– przy Pomniku Ofiar II wojny na Spławu

ZNICZ PAMIĘCI

Uczniowie klasy 8et1 uczcili pamięć wrzesińskich dzieci zapalając symboliczny znicz pamięci.  Strajk szkolny uczniów katolickiej szkoły elementarnej w Swarzędzu, który miał miejsce w latach 1906-1907, był aktem sprzeciwu skierowanym wobec procesu germanizacji polskich szkół, wywołany zakazem używania języka polskiego na lekcjach religii w szkołach ludowych w Poznańskiem i na Pomorzu.