Zapal Znicz Pamięci

Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w akcji Zapal Znicz Pamięci organizowanej przez Instytut Narodowy w Poznaniu.

Co należy zrobić?

W niedzielę 23 października, w ramach akcji: Zapal znicz pamięci zachęcam do upamiętnienia ofiar i zapalenia zniczy w miejscach egzekucji i niemiec­kiego terroru. Następnie należy wykonać zdjęcie, na którym widoczny będzie uczeń i miejsce pamięci. Zdjęcie wraz z opisem (SP 4 Swarzędz, imię i nazwisko, klasę, lokalizacja miejsca pamięci) należy przesłać na adres dutkiewicz.dorota@czworka.edu.pl oraz zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

Dlaczego?

Akcja na na celu wspólne zapalenia zniczy polskim Bohaterom, zamordowanym przez Niemców jesienią 1939 r. i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Tylko do końca 1939 r. zamordowano na terenach wcielonych do III Rzeszy ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych. Mimo założeń sprawców, również dzięki naszym wspólnym działaniom, nie zginie pamięć o ludziach, którzy zostali zamordowani, bo byli Polakami.

Kto jest organizatorem?

Organizowana kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Pozostałe informacje na ten temat, w tym listy miejsc pamięci w Wielkopolsce, znajdują się na stronie

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/171988,XIV-edycja-akcji-medialno-edukacyjnej-Zapal-znicz-pamieci-23-pazdziernika-2022.html

Dorota Dutkiewicz

Skip to content