Wystawa „Legenda o piastowskiej Matce Królów”

Świętosława to postać praktycznie nieznana. Kim była córka Mieszka I i Dobrawy? Czy postać pojawiająca się w nordyckich legendach to właśnie ona? Czy Świętosława była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów, królową trzech krajów, matką trzech królów? Na te i inne pytania odpowiedzi szukają uczniowie klas piątych zwiedzając wystawę „Legenda o piastowskiej Matce Królów” poświęconą Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jej życie, związane ze Skandynawią, to ciągła walka kobiety o pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie wczesnego średniowiecza. To historia jak z hollywoodzkiego filmu, są w niej: miłość, zdrada, wielka polityka i bitwy, a przede wszystkim dramatyczne zwroty akcji. Nic dziwnego, że losy tej postaci stały się inspiracją do powstania jednej z poczytniejszych polskich powieści historycznych naszych czasów autorstwa Elżbiety Cherezińskiej.
Jednak czy Świętosława/Sygryda-Storrada rzeczywiście istniała? Czy może jest to późniejsza legenda powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia córki Mieszka I i Dobrawy?

Wystawa nie jest typową muzealną ekspozycją z zabytkami. To wystawa mobilna: składa się ze ścian materiałowych, na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy/Sygrydy-Storrady. W rolę królowej wcieliła się Gosia Koszkul, popularyzatorka archeologii i youtuberka.

Dorota Dutkiewicz

Skip to content