Inventors who changed the World – Wynalazcy, którzy zmienili świat.

Kolejne działania w projekcie

Wspólna prezentacja szkół dotycząca wybranych wynalazców – Ebook: 

https://docs.google.com/presentation/d/18W8_KaIU12A6f21bpQro_Dh1zM3muTehK9xyeAnTWZw/edit?usp=sharing

Escape room: 
https://docs.google.com/presentation/d/1Md3ZNNJgrHGZUpwwm1q3HVSfgtAbn1plCgq3cXwUIto/edit?usp=sharing

Link do strony internetowej projektu, wykonanej przez Sylwię Tarasiewicz:
https://sites.google.com/view/inventorswhochangedtheworld/strona-g%C5%82%C3%B3wna


Działania w projekcie 			                      
Dnia 17 maja 2022 r. uczniowie klas 7d udali się na wycieczkę do Wrocławia. Podczas zwiedzania Hydropolis, unikatowego centrum wiedzy o wodzie, uczniowie zwrócili uwagę na dwa niesamowite wynalazki. Pierwszy to batyskaf TRIESTE, dzięki któremu Don Walsh i Jacques Piccard dotarli do najgłębszego miejsca na Ziemi – Głębi Challengera – Rów Mariański, 10 912 metrów głębokości.
Drugi wynalazek to skafander Klingerta, atmosferyczny skafander do nurkowania, który początkowo miał służyć do oczyszczania dna Odry. Klingert swoimi pracami przyczynił się do rozwoju nurkowania swobodnego uprawianego dziś przez kilkanaście milionów ludzi na świecie.
Skafander Klingerta - film animowany

Ponadto uczniowie wykonali komiks dotyczący wybranych wynalazców oraz gazetkę w swojej sali lekcyjnej.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Uczniowie klasy 7d wraz z wychowawcą przystąpili do projektu eTwinning „Inventors who changed the World – Wynalazcy, którzy zmienili świat”.

Link do mapy szkół biorących udział w projekcie –https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1lBs2HubPGiX0Mdn7DaO1E4hmUmhb9Yoo&ll=54.73731302754284%2C17.077920849999977&z=6

Link do prezentacji o wynalazcachhttps://app.nearpod.com/?pin=uefa8

Opis:
Podczas realizacji projektu uczniowie poznają postaci wynalazców, których wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój ludzkości. Zastanowią się co skłoniło wybrane postaci do takiego działania - poznają ich życie i postarają się zrozumieć co wpłynęło na powstanie danego wynalazku. Uczestnicy projektu zdiagnozują potrzeby dzisiejszego świata i zaprojektują własne wynalazki.
Students get to know outstanding inventors whose inventions influenced into the humanity. Project participants discuss the inventors personal situation and get to know what made them make the inventions. Students think about today's world needs and design modern inventions.
 
Cele/Aims:
- poznanie postaci wybitnych wynalazców/ to know some outstanding inventors
- kształtowanie umiejętności wyszukiwania informacji/ to develop searching for information skills
- kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim – opis wybranej postaci/ to learn English language – person description
- poznanie i wykorzystanie narzędzi TIK/ to know and use interesting ICT tools
- poznanie krajów pochodzenia wynalazców/ to know the inventors’ countries

Wykonaliśmy już kilka zadań – jeden z uczniów, Bruno, zaprojektował logo projektu, które zdobyło najwięcej głosów w głosowaniu na logo projektu. Gratulujemy!!!
Ponadto uczniowie przygotowali życiorysy zarówno w języku polskim jak i angielskim o dwóch wspaniałych wynalazcach. Zapraszamy do lektury. 
					
		Henryk Magnuski i jego Walkie-Talkie

Henryk Magnuski urodził się w Warszawie w stolicy Polski. W 1926 zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie w 1934 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. W czerwcu 1939 został wysłany na szkolenie do Nowego Jorku. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do kraju.
Tam w 1940 rozpoczął pracę w Motoroli (do 1947 firma nazywała się Galvin Manufacturing Corporation). Opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie Motoroli SCR-300.
 
SCR-300 – pierwsza na świecie plecakowa radiostacja z manualnie ustawianą częstotliwością FM zaprojektowana w czasie II wojny światowej przez zespół inżynierów firmy Motorola. Radiostacja była powszechnie używana przez amerykańskie siły zbrojne w Europie i podczas walk na Pacyfiku z Japończykami pod popularną nazwą walkie-talkie. Ciężar tej mieszczącej się w plecaku radiostacji wynosił 17 kg. Urządzenie mające zasięg blisko 15 km, umożliwiało komunikację piechoty, artylerii oraz broni pancernych. Stabilność częstotliwości SCR-300 była duża, przy czym istniała możliwość dostrajania radiostacji do różnych częstotliwości. Przez blisko dwa lata – od 1943 roku do końca wojny – firma Motorola wyprodukowała 43 tys. urządzeń.
Był autorem wielu publikacji w języku angielskim dotyczących techniki telekomunikacyjnej, autor 30 patentów USA z tej dziedziny. Wniósł duży wkład w dziedzinę łączności wojskowej, techniki radiowej i telekomunikacji. Był członkiem IEEE.
Zmarł na raka w swoim domu w Glenview w stanie Illinois.
				Henryk Magnuski 

Henryk Władysław Magnuski was a Polish telecommunications engineer who worked for Motorola in Chicago. He was a primary contributor in the development of one of the first Walkie-Talkie radios, the Motorola SCR-300, and influenced the company's success in the field of radio communication.
Magnuski was born on January 30, 1909, in Warsaw. In June 1939 he was sent by his company to New York in order to study the latest American projects of radio transmitters. Being there the War started. After the war he did not return to Poland and stayed in the USA.
He died on May 4, 1978.
The Henry Magnuski Electrical and Computer Engineering professorship at the University of Illinois at Urbana-Champaign is named in his honor.               Goldmark Peter Carl
Peter Carl Goldmark urodził się 2 grudnia 1906 r. w Budapeszcie (Węgry), a zmarł 7 grudnia 1977 r. w hrabstwie Westchester w USA.

          
Był on węgiersko-amerykańskim inżynierem, który opracował pierwszy komercyjny kolor telewizyjny systemu i odegrał kluczową rolę w opracowaniu długogrającej płyty fonograficznej z mikrorowkiem 331⁄3 rpm, standardu umieszczania wielu lub długich nagranych utworów na jednej płycie przez dwa pokolenia . która zrewolucjonizowała branżę fonograficzną .
Goldmark dołączył do Columbia Broadcasting System (CBS) Laboratories w 1936 roku. Tam rozpoczął pracę nad systemem telewizji kolorowej, który został po raz pierwszy zademonstrowany w 1940 roku. W oparciu o obracający się, trójkolorowy dysk, jego system sekwencyjny został ulepszony po 2 wojnie światowej i zatwierdzony do użytku komercyjnego przez Federalną Komisję Łączności w 1950 roku. Chociaż wkrótce zastąpiono go całkowicie elektronicznymi systemami kolorowymi, które były kompatybilne z transmisją czarno-białą, jego system znalazł szerokie zastosowanie w telewizji przemysłowej, w przemyśle, placówkach medycznych i szkołach, ponieważ jego kolorowa kamera jest znacznie mniejsza, lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu i obsłudze niż kamery używane w telewizji komercyjnej.
Goldmark Peter Carl
Peter Carl Goldmark was born in December 1906 in Budapest. The Hungarian inventor invented “Colour Television System Development” and vinyl. Goldmark was awarded the Elliott Cresson Medal in 1969. He received the Golden Plate Award of the American Academy of Achievement in 1970. He died in a car accident in 1977 and in that year he was awarded the National Medal of Science.
Bartek 7d SP4 Swarzędz
Skip to content