Kilka słów o zawodzie logopedy

Zajęcia otwarte w klasie 1a

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy 10 marca 2022 roku w klasie 1a odbyły się zajęcia otwarte pt. „Kilka słów o zawodzie logopedy”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Związku Logopedów.

Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy logopedy, dlatego już
na początku dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania:

• Czym zajmuje się logopeda?
  • Gdzie pracują logopedzi?
  • Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas zajęć logopedycznych?

Następnie uczniowie mieli możliwość zobaczenia podstawowych akcesoriów logopedycznych
i różnych pomocy dydaktycznych (np. lusterek, szpatułek, piórek, słomek, gier itd.).

Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Dzieci uczestniczyły
w zabawie ruchowej pt. „Przyszła wiosna”, w czasie której obrazowały ruchem treść opowieści (wykorzystana tu została metoda opowieści ruchowej według J.C. Thulina), a następnie wykonywały ćwiczenia usprawniające narządy mowy (wierszyk „Gdzie jesteś, języczku” czytany
z podziałem na role).

Kolejne zabawy, które poznali uczniowie klasy 1a, to: ćwiczenia słuchowe (podział słów
na sylaby, składanie słów z sylab, wyodrębnianie głoski na początku wskazanych słów)
oraz ćwiczenia oddechowe (dmuchanie na piórko, przenoszenie elementów – przy użyciu słomki – na kartkę z obrysem żonkila, dmuchanie baniek).

Zabawy te bardzo spodobały się uczniom, co widać na fotografiach. Gorąco zachęcamy
do obejrzenia galerii zdjęć! Poniżej zamieszczamy również scenariusz zajęć.

Dziękujemy wychowawczyni klasy – p. Annie Zgóreckiej – za możliwość przeprowadzenia zajęć w klasie oraz za pomoc w trakcie lekcji. Specjalne podziękowania przesyłamy również wszystkim dzieciom, które aktywnie i z dużym zaangażowaniem brały udział w zaproponowanych przez nas ćwiczeniach, a także zaproszonym paniom, które obserwowały nasze zajęcia.

Agnieszka Sokołowska i Natalia Velikov