Sala Doświadczania Świata

Przez wiele lat myśleliśmy o tym, rozmawialiśmy, szukaliśmy środków i pomieszczenia                    na stworzenie wyjątkowego miejsca w naszej szkole dla podopiecznych, którzy potrzebują specjalistycznej sali, sprzyjającego ich rozwojowi, nabywaniu nowych doświadczeń, poznawaniu świata w niecodzienny sposób. I udało się. Kluczowym w tych działaniach było miejsce. W zeszłym roku, dzięki przychylności Pani Dyrektor Elżbiecie Wieczorek udało się wygospodarować w szkole pomieszczenie, gdzie powstanie Sala Doświadczania Świata. Miejsce wyjątkowe, bajeczne, z ogromna ilością interaktywnych pomocy skupiających na sobie wzrok, słuch, czucie tych osób, dla których to są nadrzędne kanały doświadczania świata – dla uczniów z przeróżnymi deficytami, gdzie rozwijać będą swoją wrażliwość zmysłową po to, by uczyć się świata i odbierać go zmysłami. 

Sala Doświadczania Świata to nie tylko miejsce, to metoda pracy z osobami                  z niepełnosprawnościami zwana Snoezelen. Jej początki sięgają siedemdziesiątych lat XX wieku. Wywodzi się z Holandii. Jej twórcy Ada Verheula i Jan Hulsegge proponują bezzadaniową i niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Celem tej metody jest poszukiwanie dróg dotarcia do osób z którymi kontakt jest utrudniony, którzy inaczej percepują otaczającą ich rzeczywistość, którzy mają problem z odbiorem otoczenia              i identyfikowaniem się z nim. Miejsce, które stworzyliśmy w naszej szkole to odpowiednio zaangażowana przestrzeń wyposażona w specjalistyczne sprzęty, z wykorzystaniem których realizowane będą sesje terapeutyczne o unikalnym podwójnym efekcie – relaksacji i aktywizacji. 

Polisensoryczna terapia realizowana metodą Snoezelen w Sali Doświadczania Świata aktywizuje wszystkie zmysły – wzrok, słuch, smak, dotyk, węch, stymuluje przedsionkowo, wycisza układ nerwowy. Daje też ogromne poczucie szczęścia uwalniając takie hormony jak serotonina, dopamina, oksytocyny czy endorfiny. 
Udało nam się stworzyć miejsce, które uczy, bawi, relaksuje, wycisza.

„Bogatym jest ten, kto posiada wiele;
Bogatszym ten, kto mało potrzebuje;
Najbogatszym, kto dużo daje.”
Gerhard Tersteegen

Za pomoc w tym wielkim przedsięwzięciu dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wszystkim tym, którzy obserwowali nasze działania w FB, stronie szkoły, włączali się w kiermasze, aukcje, sponsorowali nas i wspierali mentalnie. Powstanie tego miejsca w naszej szkole to zasługa wielu osób, którym BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Maja SzwankaSkip to content