Puzzle…

To aktywność, która wciąga, rozwija skupienie, koncentrację, myślenie, cierpliwość,                   ale przede wszystkim jest to pożywka dla utrzymania naszego mózgu w ciągłej aktywności.

29 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli, znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek czy Dzień Składanki i Łamigłówki. Święto obchodzone od połowy lat       90-tych. Jego pomysłodawcami są amerykańscy producenci zabaw umysłowych.

Znaczenie słowa puzzle w świecie jest różnie interpretowane. Etymolodzy doszukali się pierwszych wzmianek na temat tej fascynującej zabawy w XVI w – „Sprawdzić, że ktoś poczuje się zdezorientowany, ponieważ czegoś nie rozumie”. Aktualnie synonimem tego słowa test „zagadka”, „gra” czy „układanka”. Jakkolwiek jednak nie nazwać tej fascynującej zabawy dla większości dzieci, ale nie tylko bo i dorosłych, polega ona na rozwiazywaniu problemu polegającego na ułożeniu z drobnych elementów ciekawego obrazu. Włączając logikę podczas dopasowywania fragmentów obrazów rozwiązuje się układankę. Zabawa potrafi niesamowicie wciągać i fascynować. Rozwija poznawczo, ćwiczy koordynacje wzrokowo – ruchową, motorykę małą.
Za wynalazcę puzzli uważa się brytyjskiego grawera i kartografa Johna Spilsbury – pewnie nie zdawał sobie sprawy jak rozwinie się ta gra i jak popularna będzie. 

Tego dnia w naszych klasach podjęliśmy ten temat. Była cisza, skupienie …i efekt końcowy.


Maja Szwanka

Skip to content