„Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie”

27 grudnia 2021 r. obchodziliśmy nowo-ustanowione święto Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W celu poznania jego przebiegu uczniowie klasy 7e i 7c wzięli udział w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie” prowadzonym przez Pana Witolda Sobuckiego z działu edukacji IPN w Poznaniu.

Lekcja terenowa poświęcona była bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Młodzież szkolna wraz z przewodnikiem miała okazję przejechać zabytkowym tramwajem MPK w pobliżu miejsc związanych z Powstaniem, stanąć na płycie dawnego placu Wilhelmowskiego, gdzie Powstańcy składali przysięgę na wierność Ojczyźnie, i poznać najciekawsze fakty historyczne.

Lekcje rozpoczynały się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie upamiętnili bohaterów poprzez symboliczne zapalenia znicza. Zajęcia kończyły na Placu Wolności.

Dorota Dutkiewicz