MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MAŁPY

Na kanwie tego święta w oddziałach ZET przeprowadzone zostały zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom tych bardzo ciekawych i mądrych stworzeń, które w wielu aspektach swojego życia przypominają ludzi. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas przedstawiciele tego gatunku, 
z którym poprzez zabawę wspólnie zanużyliśmy się w świat małpich przedstawicieli. 
Nasza małpka Marcysia pokazała sprawność i gibkość z jaką przemieszczają się małpy         w trudnych terenach. Zaprezentowała wszystkie aspekty opieki nad potomstwem, sposoby komunikacji i relacje panujące w stadzie, które przypominają nasze rodzinne relacje.            Nie zapomniała też wspomnieć o emocjach, jakie doświadczają w różnych sytuacjach życiowych. Obserwując zachowania naszego gościa chylimy się też przed inteligencją tej grupy zwierząt. Podczas naszego spotkania z Marcysia nie zabrakło też degustacji ulubionych przekąsek uwielbianych przez małpy. Z opowiadań naszego gościa dowiedzieliśmy się też,że małpy to gatunek zagrożony, albowiem narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony kłusowników. Wspólnie mogliśmy obserwować jak cierpią podczas nielegalnych odłowów i jak często sierotami zostaje ich potomstwo.

Kierując się ta wiedzą zrozumieliśmy, że ustanowienie w 2000 roku Międzynarodowego Dnia Małpy ma głębokie przesłanie i warto je znać. 
Mimo, że nadal święto to nie ma oficjalnego statusu to coraz częściej propagowane jest na całym świecie. Powstało z inicjatywy artystów, którzy chcieli zwrócić uwagę na wkład tych człekokształtnych naczelnych w szerzenie rozwoju kultury.
Promowanie tego dnia ma też za zadanie zwrócenie uwagi na zagrożenie związane z wyginięciem niektórych gatunków. Aktualnie aż 25 gatunkom tych ssaków grozi wyginiecie. Powołana Kampania na Rzecz Małp Człekokształtnych (EAZA) koncentruje się na działaniach związanych z ochroną i zabezpieczaniem godnych warunków życia małp i małpiatek w ich naturalnych środowiskach               oraz edukowaniu w zakresie ochrony człekokształtnych. 

Maja Szwanka

Skip to content