Żywa lekcja historii

5 października w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii dla uczniów klas piątych (Wojny grecko-perskie) oraz siódmych (Szable w dłoń). Rekonstruktor Pan Michał barwnie opowiadał uczniom o kulturze starożytnej Grecji, życiu Peryklesa i ideałach demokracji. Podczas lekcji uczniowie spotkali prawdziwych Spartan, Peryklesa, a nawet króla królów Kserksesa. Poznali uzbrojenie hoplitów i oddziałów nieśmiertelnych, sposób walki falangi greckiej i macedońskiej. Dowiedzieli się jakie zwyczaje panowały na dworze perskiego króla królów i dlaczego były nie do przyjęcia dla Ateńczyków i Spartan.

Siódmoklasiści przenieśli się w czasie do Rzeczpospolitej w okresie jej największych sukcesów, kiedy w państwie kluczową rolę odgrywała szlachta, a w szczególności magnateria. Uczniowie mieli okazję przymierzyć męskie stroje szlacheckie i odbyć pojedynek na szable. Poznali uzbrojenie husarii, a także dowiedzieli się jak walczyli szwedzcy muszkieterowie i pikinierzy. Na koniec lekcji doszło nawet do zbrojnego starcia pomiędzy husarzem a muszkieterami. A kto odniósł zwycięstwo, pozostanie tajemnicą uczestników żywej lekcji historii ….

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dorota Dutkiewicz