GMINNE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

„Zwycięstwo jest rzeczą ważną, lecz najważniejszy jest udział w walce.”

Dave Weinbaum

W piątek 19 maja 2017roku, w obiekcie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się XXII Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci  i Młodzieży Niepełnosprawnej.

 W imprezie wzięło udział 130 uczestników z różnymi rodzajami niepełnosprawności wraz z rodzicami i opiekunami oraz 150 wolontariuszy.

Patronat nad igrzyskami objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz pan Marian Szkudlarek wraz z Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz panem Tomaszem Zwolińskim.

Organizator imprezy – Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu – Elżbieta Wieczorek serdecznie powitała wszystkich obecnych gości , sponsorów oraz  uczestników igrzysk, ich opiekunów i wolontariuszy. 

Swoją obecnością tegoroczne igrzyska zaszczycili:

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz – pan Marian Szkudlarek oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz pan Tomasz Zwoliński

Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej – pani Wanda Konys   

Radny Powiatu Poznańskiego – pan Marek Lis

Radny Powiatu Poznańskiego i gospodarz Hali SKS Unia Swarzędz – pan Paweł Bocian    

Prezes Stowarzyszenia Dzieci Specjalnej Troski – pani Barbara Kucharska

Dyrektor ds. marketingu i promocji firmy Szpot –  pan Marek Wajer

Właściciel Drukarni Swarzędzkiej – pan Stanisław Witecki

v-ce dyrektor Zespołu Szkół nr 1 – pani Anna Cichocka-Majchrzak

Dyrektor Przedszkola Familia – pani Beata Urbaniak

Uroczystego otwarcia XXII igrzysk dokonał Burmistrz pan Marian Szkudlarek . Igrzyska rozpoczęły się hymnem „I my też możemy się śmiać” wykonanym przez Sandrę Paetz. Następnie wysłuchano piosenki „Do słońca leć” zaśpiewanej przez uczennicę klasy 2h Szkoły Podstawowej nr 4 – Oliwię Tromską.

Serdeczne podziękowania pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek skierowała do sponsorów:

Urząd Miasta i Gminy Swarzędz

Firma Opel Szpot – Prezes Ireneusz Szpot

Radna Powiatu Poznańskiego – Barbara Antoniewicz

Radny Powiatu Poznańskiego – Marek Lis

E-INKASO Rafał Hermański

Drukarnia Swarzędzka – Stanisław i Marcin Witeccy

Firma Utal – Prezes Jacek Wojciechowski

Piekarnia K.R. Jankowscy – Robert i Krzysztof Jankowscy

Ks. Dariusz Salski – Proboszcz Parafii MBM w Swarzędzu

Rada Rodziców SP4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Cukiernia Magdalenka – Małgorzata Nowak

Zbymar – Emilia i Błażej Mysior

Hurtownia Cybina – Andrzej Arentowski

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. L. Grajka

Piórex

Pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek zwróciła się również do wolontariuszy z wyrazami wdzięczności. Słowa uznania należą się wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu im. Powstańców Wielkopolskich, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów ze Swarzędza, Gimnazjum nr 58 z Poznania oraz Gimnazjum  Zakonu Pijarów  z Poznania.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową wraz z wolontariuszami przystąpiły do  współtworzenia tego pięknego przedsięwzięcia. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w 18 różnych konkurencjach sportowych, tj.: rzut gumowymi obręczami na pachołki, rzut piłką do kosza, zabawy manualne, łapanie obręczy, rzuty bilami do bocci do celu, strzały piłką do bramki, kręgle, przejście tunelem, trąba powietrzna, gra wygibajtus, gra „blow lotto”, strzelanie kijem hokejowym do bramki, slalom zręcznościowy z piłką i rakietą do tenisa, przeciąganie się na linie na deskorolce, rozciąganie gumy thera band, marsz po linii.

Zawodnicy podchodzili do konkurencji z wielkim zaangażowaniem, wytrwałością i uśmiechem zgodnie z przyświecającym igrzyskom mottem Kamila Stocha: „Ciężka praca połączona z wiara w siebie. Te dwa składniki dokładnie zmieszać i dodać dużą ilość (nie żałować) radości z tego co się robi”.

Małych i dużych uczestników dopingowała licznie zgromadzona publiczność składająca się z rodziców, opiekunów, wolontariuszy, a także nauczycieli i uczniów swarzędzkich szkół i przedszkoli. Wszystkim udzielił się radosny nastrój oraz samozadowolenie z możliwości sprawdzenia swoich sił w ciekawych konkurencjach.

            Po sportowych zmaganiach organizatorzy częstowali uczestników pysznymi słodkimi niespodziankami oraz wzmacniali i schładzali rozgrzanych zawodników sokami i zdrową wodą.

Na zakończenie igrzysk zaśpiewała uczennica klasy 1c Szkoły Podstawowej Nr 4 – Nadia Szmyt w utworze „Jak dbać o mamę”.

Uroczystego wręczenia medali, dyplomów i nagród dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz pan Marian Szkudlarek, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz pan Tomasz Zwoliński, Radni Powiatu Poznańskiego – pan Marek Lis i pan Paweł Bocian oraz organizator igrzysk Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Swarzędzu pani Elżbieta Wieczorek.

Uczestnicy bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności przekonali się, że najważniejszą rzeczą jest nie tyle zwycięstwo, co dobra zabawa i udział w walce. Pamiętając o haśle igrzysk „Dziś jest czas na Twój ruch” już dziś zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne, wolontariuszy i sponsorów do współtworzenia XXIII Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Agnieszka Sokołowska Daria Mielcarska

Skip to content