Powstanie wielkopolskie sto lat historii - zwycięstwo którego nie zapomnimy


Podsumowanie projektu „Powstanie Wielkopolskie, 100 lat historii - zwycięstwo, którego nie zapomnimy”

opublikowane: 9 mar 2019, 03:28 przez Jerzy Kot

Koniec lutego, to czas podsumowania projektu

„Powstanie Wielkopolskie, 100 lat historii - zwycięstwo, którego nie zapomnimy”. Na poszczególnych poziomach wiekowych, odbyły się spotkania, podczas których wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych początku XX wieku, obejrzeliśmy taniec „Marynia” w wykonaniu dzieci z grupy przedszkolnej Żabki oraz prezentację, będącą przeglądem zadań zrealizowanych w ramach  projektu.

Byliśmy dumni, że udało nam się przybliżyć wszystkim uczniom naszej szkoły Powstanie Wielkopolskie, jego cele i  przebieg. Pokazać rolę jaką odegrało ono w walce o wolność i suwerenność Wielkopolski. Poznać tych, którzy stanęli na czele powstania i tych walczących w szeregach powstańczej armii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu: nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim Wam, uczniom SP 4.

 

CHWAŁA BOHATERÓW NIECH TRWA !!!

 

                                                                              Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii...Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://photos.app.goo.gl/g7eJ8hipJi2gJsWP9

Wielopokoleniowy koncert

opublikowane: 3 mar 2019, 08:17 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 3 mar 2019, 08:21 ]

100 LAT POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO – ZWYCIĘSTWO, KTÓREGO NIE ZAPOMNIMY. Na pewno nie zapomnimy, bo od września 2018 r. do lutego 2019 r. w naszej szkole działo się wiele. Niesamowity okres sprzed czasów I Wojny Światowej i czasów Powstania Wielkopolskiego poznawaliśmy ze szczegółami. Dzięki spotkaniom z niezwykłymi ludźmi, wycieczkom do muzeum Powstania Wielkopolskiego - Lusowa, grom terenowym, prezentacjom filmów  o bohaterach tamtego okresu doświadczaliśmy wiedzy  i identyfikowaliśmy się z ludźmi i ideałami owych czasów. A to bardzo ważny okres dla nas, bo po 123 latach, a 125 w Wielkopolsce nasi przodkowie wywalczyli dla nas wolność. A co za tym stoi: granice kraju, prawo posługiwania się polskim językiem, urzędy i polski rząd. Wczuliśmy się też w role polskich dzieci z tamtego okresu. Poprzez zabawy, gry sportowe i sposoby spędzania czasu wolnego utożsamialiśmy się z naszymi rówieśnikami. Przekonaliśmy się, że latawiec czy kokarda mogą mieć historyczne znaczenie …

    21 lutego w holu swarzędzkiej Czwórki” odbył się niesamowity wielopokoleniowy koncert podsumowujący projekt. Wielopokoleniowy, ponieważ uczestniczyli w nim wspaniali artyści z chóru Arion, rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie z klas od trzeciej do szóstej.  Widzowie i zaproszeni goście w osobach Wawrzyńca Wierzejewskiego, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Swarzędzu Pana Arkadiusza Małyszki, Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pani Brygidy Wieczorek, zastępcy burmistrza MiG w Swarzędzu Pana Tomasza Zwolińskiego, Chóru Arion pod dyrekcją Pana Jacka Pawełczaka mieli możliwość zapoznania się z prezentacją multimedialną obrazującą wszystkie dokonania społeczności SP-4 podczas realizacji zadań projektowych. Koncert był hołdem bohaterskim powstańcom, lekcją historii, w której pamięć o tamtych dniach pozostanie na długo w sercach wszystkich obecnych.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ ORAZ RELACJI TELEWIZJI STK Z KONCERTU...

https://photos.app.goo.gl/5gyQsdrKtLYUpdGT6
WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE
http://telewizjastk.pl/programy/czytaj/powstanie-wielkopolskie-sto-lat-historii-zwyciestwo-ktorego-nie-zapomnimy


LECĄ LATAWCE….

opublikowane: 14 lut 2019, 11:11 przez Jerzy Kot

LATAWIEC – to najstarszy i najprostszy konstrukcyjnie latający przyrząd cięższy od powietrza. Tradycyjny składa się ze szkieletu pokrytego płótnem lub papierem.

 

W 1918r. nad naszymi miastami także szybowały latawce, dlatego, by wdrażać uczniów do udziału w rozpowszechnianiu i kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim poprzez sztukę oraz zmobilizować ich do szukania oryginalnych i pomysłowych rozwiązań artystycznych, ogłosiliśmy konkurs na najciekawszy „powstańczy” latawiec. Miał on poprzez kolor, ozdoby, emblematy kojarzyć się  z Powstaniem. Spośród wielu pięknych latawców, jury (po długich dyskusjach) wybrało zwycięzców.

W kategorii grupowej zwyciężyły:  

- klasa VI a, VI c

- Mikołaj Malanowski, Maria Dopierała, Marta Hoffman

W kategorii indywidualnej:

- Julia Trząsalska  

- Mateusz Kędzierski

- Jakub Kościelny

- M. Kamiński

 

Gratulujemy!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE
https://photos.app.goo.gl/6yddUYWZY3ipfzrM7

Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego klas VIa i VIf

opublikowane: 11 lut 2019, 00:32 przez Jerzy Kot

W dniu 30 stycznia 2019 roku klasy VI a i VI f uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

   Uczniowie zwiedzając wystawę mogli prześledzić ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości.

    Pośród zgromadzonych na wystawie eksponatów zobaczyli oryginalne wyposażenie wojskowe np. czapkę rogatywkę porucznika artylerii Armii Wielkopolskiej z 1919 roku oraz przedmioty związane z życiem codziennym.

   Całość dopełniają multimedia oraz elementy o charakterze edukacyjnym – m.in. repliki powstańczych mundurów i karabinów.

   Uczniowie uczestniczyli w prezentacji genezy, przebiegu i rezultatów powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. Wystawa została przygotowana z myślą o obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

   Po zakończonej wycieczce uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.

   Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stanowiło uwieńczenie wieloletnich wysiłków Polaków z zaboru pruskiego o odzyskanie utraconej niepodległości.

Kliknięcie w zdjęcie przekierowuje do galerii.

https://photos.app.goo.gl/RFS3mmvtsmkg8LZc8

Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

opublikowane: 11 lut 2019, 00:12 przez Jerzy Kot

W słoneczny czwartek uczniowie klasy 3a wyruszyli do Poznania. Głównym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które mieści się w budynku XVIII-wiecznego Odwachu. I ten cel został osiągnięty!

Wizyta rozpoczęła  się od zwiedzania wystaw. Wśród eksponatów można było zobaczyć oryginalne wyposażenie wojskowe m.in. niemiecki karabin maszynowy, czapkę rogatywkę czy unikatową matrycę służącą do wybijania odznaczeń. Oglądaliśmy też przedmioty codziennego użytku. Całość dopełniły multimedia oraz elementy o charakterze edukacyjnym m.in. repliki powstańczych mundurów, karabinów i reprinty ówczesnej polskiej prasy. Wszystko, co zobaczyliśmy i czego dowiedzieliśmy się będąc w muzeum przybliżyło nam historię naszego państwa.


Anna Kolankiewicz

Agnieszka Czwojdrak

Klikniecie w zdjęcie przekierowuje do galerii.

https://photos.app.goo.gl/tSPY8oJmbe3S8oqKA

GRY I ZABAWY OKRESU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

opublikowane: 6 lut 2019, 17:32 przez Jerzy Kot

W związku z obchodami 100. lecia Powstania Wielkopolskiego, niektóre z klas naszej szkoły zapoznały się z grami i zabawami z okresu XIX /XX w. Dzieci miały okazję zagrać w tzw. ekstrę, grę zbliżoną do dzisiejszych „dwóch ogni”. Pozwoliło to spojrzeć w dość nietuzinkowy sposób czasy Powstania Wielkopolskiego oraz dzieci, które żyły w tamtym okresie. 

Aleksandra Jankiewicz

Zapraszamy do obejrzenia galerii. Wystarczy kliknąć w zdjęcie

https://photos.app.goo.gl/dyYb2e32z542V3WKA

Spotkanie z Panem Wawrzyńcem Wierzejewskim - Prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

opublikowane: 5 lut 2019, 22:07 przez Jerzy Kot

Często tak się zdarza, że najciekawsze lekcje historii to takie, kiedy można ich  doświadczać podczas bezpośrednich spotkań z osobami emocjonalnie  zaangażowanymi w dany temat.
Taką też okazję mieli nasi uczniowie. Podczas realizacji projektu "Powstanie Wielkopolskie - 100 Lat Historii - Zwycięstwo , Którego Nie Znacie" -uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkać się z osobą, o której możemy powiedzieć, że jest skarbnicą wiedzy w danym temacie. Dzięki spotkaniu z Panem Wawrzyńcem Wierzejewskim - Prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, mieliśmy okazję posłuchać niesamowitej historii dotyczącej tematu o którym w naszej szkole dużo się mówi od września.Pan Wierzejewski znacznie poszerzył naszą
 wiedzę na temat powstania. Dorzucił do naszej skarbnicy  informacje, których nie jesteśmy w stanie doczytać w książkach. Co ważniejsze, jest potomkiem powstańców wielkopolskich. Jego dziad i pradziad byli bezpośrednio zaangażowani w walkę o odzyskanie niepodległości. Przekaz informacji od osoby,
dla której temat Powstania Wielkopolskiego i  jego uczestników jest ciągle żywy pozwolił nam emocjonalnie zidentyfikować się z bohaterami tamtego okres.Jesteśmy wdzięczni za możliwość spotkania z tak niesamowitym prelegentem.

Żeby zobaczyć galerię , wystarczy kliknąć w zdjęcie

https://photos.app.goo.gl/HiXdDNfmDKjW6ut38

Mieczysław Paluch - Człowiek, Powstaniec, Dowódca

opublikowane: 15 sty 2019, 08:36 przez Jerzy Kot

Zapraszamy do obejrzenia oraz prezentacji na lekcjach historii filmu o Mieczysławie Paluchu , dowódcy Powstania Wielkopolskiego.Film prezentuje postać Mieczysława Palucha urodzonego w 1888 roku w Trzemżalu organizatora powstania wielkopolskiego. Mieczysław Paluch był uczniem trzemeszeńskiego progimnazjum, odegrał kluczowa role w tworzeniu poddziałów powstańczych i działaniach wojskowych w pierwszych dniach powstania. Był również dowódcą II powstania śląskiego. W latach międzywojennych angażował się w politykę w BBWR, był też prezesem Browarów Książęcych w Tychach. We wrześniu 1939 roku dotarł do Francji a następnie do Anglii, gdzie został zatrzymany przez rząd Władysława Sikorskiego na tzw. wyspie węży. Zmarł w 1942 roku w Rothesay. Warto dodać, że Mieczysław Paluch był kawalerem orderu Virtuti Militari. Reżyseria: Janusz Sidor Produkcja: Alina Mackiewicz Film powstał przy dofinansowaniu: Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://www.youtube.com/watch?v=wTd8aPm-MZ4

"Żabki" dla 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

opublikowane: 15 sty 2019, 08:08 przez Jerzy Kot

Jedną z form uczczenia 100-tnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego   w naszej szkole jest propagowanie wielkopolskich tańcy ludowych. W ramach innowacji pedagogicznej „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z integracyjnego oddziału przedszkolnego poprzez taniec”, dzieci z oddziału przedszkolnego „Żabki”  zapoznały się z podstawowymi krokami tańca   „ Marynia”.  To najbardziej rozpowszechniony taniec Wielkopolski. Jest  on przykładem najstarszych form tańca ludowego, tak pod względem muzycznym, jak i choreograficznym. Marynia oparte jest na prostej formie ruchu, chodu, biegu, krokach dostawnych lub obrotowych.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii ...Wystarczy kliknąć w zdjęcie

https://photos.app.goo.gl/1UkorromyDf6VUAG7

Śladami Powstania Wielkopolskiego- miejsca pamięci związane z Powstaniem – multimedialna wystawa fotografii

opublikowane: 6 sty 2019, 23:32 przez Jerzy Kot

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia multimedialnej wystawy fotografii z miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego.Zdjęcia zostały wykonane przez uczniów i rodziców naszej szkoły w listopadzie.
Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://www.youtube.com/watch?v=hEDBFb9X2H4&feature=youtu.be

1-10 of 15