Fundacja Dzieciaki Czwórki

SZANOWNI RODZICE, UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE 
W naszej szkole działa od roku FUNDACJA DZIECIAKI CZWÓRKI , której celem jest wspieranie uczniów z niepełnosprawnością uczących się w naszej szkole .
Zachęcamy do polubienia naszej szkoły na fb.

Zarząd Fundacji Dzieciaki Czwórki

Prezes: Maja Szwanka tel. 501495141

Członkowie Zarządu: Lucyna Kaźmierczak tel. 502546010
Jerzy Kot tel. 601693612

Kiedyś dawno …dawno temu w roku 1902 prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wraz
 z przyjaciółmi wybrał się na polowanie podczas, którego postrzelono małego misia. Prezydentowi zrobiło się smutno i zdecydował o uwolnieniu nieszczęsnego zwierzaka.O tym wydarzeniu zrobiło się bardzo głośno. Rozpisywała się o tym wydarzeniu prasa. Powstał komiks w waszyngtońskiej prasie. Dzięki tej reklamie jeden z producentów zabawek stworzył nową maskotkę – pluszowego misia. Za zgodą prezydenta Roosevelta nazwał ją Teddy Bear. Od tej pory jest to najbardziej lubiana przez dzieci maskotka. W stulecie tej historii zaczęto obchodzić Święto Pluszowego Misia.Dlatego też od 2002r na całym świecie w dniu 25 listopada pluszowy miś ma swoje święto. 
Tego roku zawitał też w oddziałach Zet. Zjawił się niespodziewanie, opowiedział o swoich marzeniach, ulubionych pokarmach i włączył uczniów we wspólne zabawy. Nawiązał też do swojego zwierzęcego pierwowzoru. W tym dniu radość i ciekawość zagościła wśród uczniów swarzędzkiej czwórki. Zabawa nie miała końca a miś podawał łapkę, tulił dzieci i rysował uśmiech na ich twarzach.

Maja Szwanka
Dnia 18 listopada 1982 r narodziła się Myszka Miki. Jej twórcą był Wolt Disney. Pewnego dnia w domu w Kansas City na biurko Disneya wskoczyła mała mysz. Animator polubił ją i doszedł do wniosku, że mogłaby zostać bohaterem jego kreskówek. 
I tak od prawie stu lat mała Myszka bawi kolejne pokolenia dzieci. Z okazji urodzin Myszki klasy Zet postanowiły uczcić jej dzień i zorganizować zajęcia z Jej udziałem. Na początek uczniowie musieli z zagadek rozpoznać bohaterów dzisiejszego dnia. Następnie mieli okazję obejrzeć pierwszą czarno- białą produkcję Disneya. Poznali również wszystkich przyjaciół Myszki Micki. Kolejnym zadaniem było wykonanie maski Myszki. Na zakończenie naszych działań obejrzeliśmy współczesną wersję bajki. Wspólnie wszyscy doszliśmy do wniosku, że pewnie nasza Myszka przyjaciółka dalej z powodzeniem będzie rozśmieszać kolejne dzieci… 
Sylwia Woźniczak 
Nasi Kochani❗️
Serdecznie dziękujemy za tak aktywne włączenie się do naszej akcji i przepiękne ozdoby świąteczne, które do nas spływają 💙
W związku z tym, że ozdób jest bardzo dużo zmianie ulega nasz regulamin. Już od środy pojawią na naszej "fejsbukowej" stronie pierwsze niespodzianki. 
Zachęcamy do włączenia się do akcji i promowanie jej wśród znajomych. Zwłaszcza, że wszystkie zebrane środki przekazane zostaną na charytatywny cel 🎁 
Tak więc licytujcie i wspierajcie podopiecznych Fundacji "Dzieciaki Czwórki" 4️⃣ 
Licytujemy do 19. grudnia.
Następne ciekawe zajęcia w naszej szkole! W środę 17.11.21r. uczniowie klas zet stanęli przed bardzo ciekawym zadaniem. Dlaczego ciekawym? Bo bycie wynalazcą to nie jest banalna sprawa 👩🏽‍🔬 czym są wynalazki? Jak je stworzyć? Jacy powinni być wynalazcy?
Nasi uczniowie wcielili się w rolę wynalazców i tworzyli prąd z ziemniaka! 🥔
Wydaje się zabawne i trudne do zrealizowania ale nam się udało!
Sądzimy, że ten dzień zaowocował w wiele nowych umiejętności uczniów oraz zrodził w nich ziarenko ciekawości 🤎🤍
Wiktoria Szwanka
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień ❤ Święto to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma na celu uwrażliwić nas na piękno, które nas otacza i rozchmurzyć ponurą rzeczywistość 🌈🌈 
Z tej okazji w piątek uczniowie naszych klas zet zostali obdarowani miłymi zadaniami. Każdy z nich miał za zadanie obdarować drugą osobę serdecznym słowem płynącym prosto z serca 🧡

Wiktoria Szwanka


Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Osobom widzącym bardzo trudno zrozumieć świat odbierany przez osoby niewidome. Rzeczywistość człowieka zorientowana jest na patrzenie i widzenie. Dziwnym może się okazać, że nasze światy mogą być podobne. O tym dowiedzieli się i tego doświadczyli uczniowie Oddziałów Edukacyjno – Terapeutycznych podczas zajęć zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych.

Ø mieliśmy okazję wykonywać rożne codzienne sytuacje bez wykorzystania zmysłu wzroku,

Ø doświadczyliśmy jak aktywizują się w takich sytuacjach pozostałe zmysły i jak z nich korzystać,

Ø zrozumieliśmy dlaczego osoby niewidome mówią, że widzą rękoma czy uszami,

Ø sprawdziliśmy, że zapach może być drogowskazem,

Ø dowiedzieliśmy się do czego niewidomym służy biała laska i dlaczego noszą ciemne okulary,

Ø poznaliśmy rolę psa przewodnika osoby niewidomej, kiedy jest w pracy,a kiedy i jak odpoczywa,

Ø dowiedzieliśmy się jakiej pomocy oczekuje ewentualnie osoba niewidoma,

Ø poznaliśmy różne oblicza niewidzenia.

13 listopada to dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Pierwszy raz obchody tego Dnia miały miejsce w 1946 roku i od tego czasu coraz więcej państw na świecie włącza się w te obchody. Włączyliśmy się i MY.

 
Maja Szwanka
Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania w swarzędzkich ZET


Markos Kiprianou komisarz europejski odpowiedzialny za zdrowie w 2007 r. zainaugurował "Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania”. Jego celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci w Europie oraz przeciwdziałanie otyłości traktowanej już jako choroba cywilizacyjna. W tym dniu znane osoby związane ze zdrowiem        i promowaniem jedzenia oraz szefowie kuchni organizują spotkania i pokazy promujące zdrowe   i smaczne jedzenie dla dzieci i młodzieży. Formy spotkań z młodzieżą i dziećmi miały charakter interaktywny, zabawowy zachęcający uczniów do zdrowego stylu życia i odżywiania oraz prezentujący wartości zdrowotne wynikające z zasad takiego odżywiania. Wdrażając takie zadania zachęcamy dzieci do zdrowego gotowania wynikającego z zasad prawidłowego żywienia. Od tego czasu tego rodzaju aktywności 
i działania regularnie odbywają się 8 listopada w większości krajów Europy.

Temat podjęty też został w naszej szkole i dlatego 8 listopada uczniowie Oddziałów Edukacyjno – Terapeutycznych uczestniczyli w zajęciach przybliżających im wartości zdrowego odżywiania
 i sposoby zdrowego gotowania. 
Dzięki piosenkom i filmom promującym ten temat, piramidzie zdrowego odżywiainia i aktywnym uczestnictwie podczas przygotowywania pokarmów, a następnie ich degustacji mogli samodzielnie pochylić się nad tym jak ważnym tematem. 

Maja Szwanka

CYKLICZNIE…ZNACZY STALE…I TO CHWALĘ
Rafał …bębny i dzieciaki z klas zet… 5.11.21…To optymalny komplet by tworzyć muzykę ,bawić się muzyką w rytmach afrykańskich. Minimum słów maksimum muzyki…Zapraszam do obejrzenia filmiku z warsztatów… c.d.n….

Jerzy Kot


INNOWACJA " SPOSOBY NA INTEGRACJĘ"

W środowe przedpołudnie uczniowie oddziałów ZET gościli uczniów klasy I LO z fundacji EKOS 
w Swarzędzu. W ramach spotkania z wykorzystaniem pianki do golenia i farb wyczarowane został przepiękne jesienne drzewa. Wspólnie wykonane prace przez uczniów naszej szkoły i zaproszonych gości zawisły na ścianach korytarza i są przepięknym elementem wystroju. Dla większości licealistów udział w tych zajęciach to pierwszy kontakt z niepełnosprawnością. 
  Celem tego spotkania i cyklicznie odbywających się w przyszłości ma być współuczestniczenie i aktywizowanie się osób sprawnych w aktywności osób z niepełnosprawnościami. Te integracyjne zajęci realizowane są w ramach wspólnej Innowacji „Sposoby na integrację”. Zarówno dla uczniów naszej szkoły i dla gości z fundacji EKOS to ważny temat do poruszenia.

  Korzyści jakie wynikają z budowania integracji między sprawnymi uczniami                i ich niepełnosprawnymi kolegami, to zależność, z której korzyści czerpać mają obydwie strony. O ile osoby z niepełnosprawnością będą miały poczucie włączania się w życie osób zdrowych, o tyle ich sprawni rówieśnicy włączając się w ten proces poznają i uczą się współpracy, rozumienia osób z niepełnosprawnością, rozwijają w sobie empatię, akceptację                       i tolerancję. Jednocześnie kształtują w sobie właściwe relacje interpersonalne. Takie działania jak otwartość na potrzeby innych, dają im szanse na zrozumienie interpersonalizmu, zakładającego, że rozwój każdej osoby jest celem życia społecznego, a wartości osobowe powinny być stawiane ponad wartościami ekonomicznymi czy strukturami społecznymi. Poczucie zrozumienia, że stopień niepełnosprawności nie może wpływać na równość praw, dostępności do kontaktów społecznych, czy kulturowych sprawi, że integracja będzie postrzegana jako model życia, a nie tylko jednorazowa aktywność. Dlatego też innowacja zakłada, że realizowane zadania będą dotyczyły obszaru formalno – organizacyjnego, edukacyjnego i psychoemocjonalnego.

Maja Szwanka

Już dzisiaj nasze dzieciaki spędziły wspólnie czas z okazji Dnia Postaci 
z Bajek! 
Było zabawnie, czytelniczo i wyjątkowo. To dzisiaj mimo różnego wieku naszych podopiecznych, wszyscy mogliśmy wrócić myślami do bajek na których się wychowaliśmy. Zgadywaliśmy co łączy Calineczkę i orzecha laskowego, Kopciuszka i pantofelka, Królewnę Śnieżkę z lustrem... i tak dalej :) Nasi uczniowie przypomnieli sobie moc bajek oraz morały jakie z nich płyną. 
A kiedy mówimy o bajkach to nie możemy zapomnieć o książkach w których są opisane! Dzieciaki bardzo dobrze wiedzą jak
 o nie dbać i chętnie dzielą się swoimi pomysłami jak propagować czytelnictwo wśród swoich rówieśników. Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień wszystkim się podobał i nie możemy się doczekać powtórki za rok!


Niecodzienne spotkanie

 Muzyka, taniec i literatura dziecięca to elementy kultury, w których realizuje swoje pasje życiowe Pani Agnieszka Kaczmarczyk. 
Założycielka poznańskiego oddziału KLANZY, trenerka i superwizorka Centrum Szkoleniowego, autorka szkoleń metodycznych z zakresu pedagogiki zabawy oraz rozwoju osobistego nauczycieli, współautorka płyt z piosenkami dla dzieci. 
  20.10.21 mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach literackich prowadzonych przez Panią Agnieszkę. Teksty czytanych utworów ubogacone były zabawami muzyczno-ruchowymi zaczerpniętymi z technik Klanzy .Sposób, w jaki czytała, wywoływał wśród uczniów radość i ogromne zaangażowanie emocjonalne. Rekwizyty użyte w zabawach pobudzały ciekawość i bardziej angażowały w odbiór czytanych tekstów. Na koniec zajęć wszyscy ustawili się do pamiątkowej fotografii.


Jerzy Kot


Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądra prawa.
Więc ja na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogą uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. 
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, biż, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, 
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, 
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa. 
Tak się tu wiersze poukładały, 
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.
Janusz Korczak "Prawa Dziecka"
A my swoimi słowami chcemy życzyć wszystkim dzieciom-małym i dużym ❤ Dużo miłości, wolności, dobra i uśmiechu 
KOCHANI…
To dzięki WAM ruszamy pełną parą z organizacją SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA w SP 4. 
Pierwsze pomoce już dotarły … A będzie ich dużo więcej …to tylko kwestia dni … nasi podopieczni czerpią z nich radość .
A wszystko to dzięki wsparciu finansowemu naszych darczyńców . Jest WAS TYLU, że nie sposób wymienić . 
W imieniu DZIECIAKÓW CZWÓRKI serdecznie dziękujemy ♥️♥️♥️♥️👩‍❤️‍👨👨‍👩‍👦👫👨‍👩‍👧‍👦
KOCHANI....
Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu uzyskał dofinansowanie do projektu „Fabryka Mocy Przeciwko Przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie”.
W ramach projektu powstanie „Niebieski Parasol” – internetowo-telefoniczny punkt wsparcia dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Swarzędz. Jego celem jest szybkie udzielenie pomocy dzieciom znajdującym się w kryzysie, który jest wynikiem ich trudnej sytuacji życiowej (kłopoty w domu lub szkole, długotrwały stres, traumatyczne wydarzenia).
Podstawową zaletą tej formy wsparcia jest bezpieczny dla dziecka stały kontakt mailowy (24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu) lub telefoniczny (7 dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 22.00). Każde piszące lub dzwoniące dziecko pozostanie anonimowe. Usługa jest oczywiście bezpłatna.
Adres email niebieskiparasol@opsswarzedz.pl zostanie uruchomiony 1 lipca 2021r.
Numer 516 407 960 zostanie uruchomiony 1 września 2021r.
i będzie działać 7 dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 22.00

Drodzy Pracownicy Oświaty! 💕 
Z okazji Święta Edukacji Narodowej chcielibyśmy Wam na pierwszym miejscu podziękować! Za Wasz trud, włożoną prace w nasz rozwój, każdą dobrą radę, cierpliwość, zamiłowanie do pracy i za to, że z nami jesteście. Pokazujecie Nam świat, pozwalacie Nam poznać siebie i spędzacie z Nami każdy dzień. 
Życzymy Wam samej dobroci w życiu, spełnienia zawodowego, radości i szczęścia oraz cierpliwości 🧑🏽👩🏼
Skip to content