„Zero waste = nie marnuj!”

W dniach 6 – 13 kwietnia 2022r.  realizowaliśmy szkolny projekt „Zero waste = nie marnuj!”, mający głównie na celu kształtowanie świadomości proekologicznej wśród uczniów naszej szkoły, przeciwdziałanie nadmiernemu konsumpcjonizmowi i bezrefleksyjnemu marnowaniu dóbr oraz zachęcenie społeczności szkolnej do włączenia się w działania nurtu „zero waste”.

W ramach projektu odbyły się spotkania klas IV, V i VI z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu – panią Moniką Podgórniak, która przybliżyła uczniom funkcjonowanie Swarzędzkiej Jadłodzielni.
Uczniowie klas V wykonywali na lekcjach techniki kolorowe eko- skarbonki z pustych butelek plastikowych w duchu niemarnowania, a uczniowie ZET na stworzyli sensoryczne gniotki ze skarpetek oraz ekologiczne marionetki z recyklingu.
Na zajęciach logopedycznych dzieci wsłuchiwały się w treść bajek terapeutycznych związanych z niemarnowaniem dóbr i ćwiczyły swoje języki wykonując eko – zadania.
Uczniowie wszystkich klas mieli okazję zapoznać się z prezentacją multimedialną dotyczącą tematyki „zero waste”, wykonywali plakaty promujące tę ideę, a także utworzyli „Bank pomysłów - co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, zabawkami, żywnością?”. Wykazali się przy tym kreatywnością i wiedzą – a oto efekty ich pracy:
„Bank pomysłów - co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, zabawkami, żywnością?”
•  oddawać jedzenie do Jadłodzielni albo biednym, którzy nie mogą go sobie kupić
•  używać przedmiotów/ rzeczy tak długo jak są OK i nie wymieniać ich na nowe, tylko dlatego, że te nam się znudziły
•  zabawki/ ubrania sprzedawać i za zarobione pieniądze kupować nowe
•  resztki jedzenia do kompostownika
•  więcej chodzić/ jeździć na rowerze/ jeździć komunikacją miejską niż własnym    samochodem
•  zbierać makulaturę
•  segregować śmieci
•  nie palić niepotrzebnie światła
•  do mycia zębów nalewać wodę do kubeczka, a nie lać strumieniami z kranu
•  używać toreb wielokrotnego użytku
•  używać plastikowych pojemników (np. po lodach)/ słoików do przechowywania różnych przedmiotów/ rzeczy/ przyborów szkolnych
•  szykować na święta tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść
•  nadmiar zabawek dać sąsiadom, rodzeństwu, młodszej kuzynce, sprzedać na Vinted lub Allegro lub Amazon, OLX;
•  nie kupować za dużo jedzenia;
•  ubrania oddać kuzynom, kuzynkom, komuś z rodziny;
   otworzyć salon "Idealne Kobiety";
•  używać od nowa;
•  naprawiać a nie wyrzucać do śmieci;
•  jedzenie dać zwierzakom;
•  jedzenie oddać do sierocińca, dla bezdomnych;
•  zabawki dać do domu dziecka;
•  oddać zabawki do lumpeksu;
•  nie wyrzucać jedzenia;
•  niektóre rzeczy sprzedać, wykorzystać w inny sposób;
•  można oddać zabawki do segregacji
Zapraszamy do podziwiania galerii prac naszych uczniów

Joanna Lewandowska