ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do obejrzenia na żywo relacji online przygotowanej przez ESA na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!

Już w najbliższą sobotę, 8 maja, Edukacyjna Sieć Antysmogowa zaprezentuje trzy pokazy na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie. Specjalnie na to wydarzenie przygotowaliśmy film o projekcie ESA, eksperymenty oraz rozmowy z ekspertami w studiu!

Relacja będzie dostępna na kanale YouTube NASK – bezpośrednie linki zamieścimy w dniu wydarzenia w aktualnościach na stronie ESA i FB NASK.

Szczegółowy program:
11:30 – „Co wisi w powietrzu?” – pokaz dla najmłodszych i rozmowa z ekspertem Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego
12:30 – „Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza?” – prezentacja budowy i zasad działania różnych rodzajów mierników powietrza
13:30 – „Czy na pewno nie palisz?” – eksperyment i wystąpienie prof. dr. hab. inż. Artura Badydy o wpływie smogu na zdrowie

Gdyby nie mogli Państwo uczestniczyć w pokazach w powyższych godzinach, zapraszamy do obejrzenia relacji w późniejszym terminie.

Do zobaczenia na Pikniku Naukowym!

Pozdrawiamy,

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa


W 2018 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

W ramach projektu ESA w naszej szkole podejmowane są odpowiednie działania edukacyjne dla uczniów i rodziców. W trakcie zajęć, spotkań i warsztatów ich uczestnicy otrzymają informacje na temat smogu i jego konsekwencji zdrowotnych, a także wskazówki, co każdy z nas może zrobić, aby jakość powietrza, którym oddychamy, była lepsza.
Wychowawcy klas 1-8, nauczyciele oraz uczniowie klas 4-8 uzyskają dostęp do platformy e-learningowej eduESA. Zgromadzone tam materiały są podzielone na etapy edukacyjne oraz dostosowane do wieku i możliwości odbiorców. Dla uczestników przygotowane zostały e-lekcje o tym, skąd się biorą zanieczyszczenia w powietrzu, jak wpływają na nasze zdrowie oraz jak im przeciwdziałać. Uczniowie klas 4-8 będą mogli uzyskać certyfikaty poświadczające zdobytą wiedzę o ochronie powietrza.

Nasza szkoła wyposażona jest w  czujniki , badające jakość powietrza. Dane zbierane przez czujniki umożliwiają uczniom nie tylko bieżące obserwowanie jakości powietrza, ale także wykonanie pod kierunkiem nauczycieli własnych badań i obserwacji stanu jego czystości oraz zmian, dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych. Zostają one zbierane i prezentowane na stronie projektu www.esa.nask.pl 

Celem projektu jest edukacja społeczności szkolnej , czyli dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców w zakresie ochrony czystości powietrza oraz smogu. Przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz na temat możliwości jego zmniejszenia.

Będziemy na bieżąco informowali o kolejnych krokach podjętych w ramach tego projektu.
Nasza wiedza na temat ochrony czystości powietrza na pewno wzrośnie i  pomoże kształtować wśród uczniów postawę odpowiedzialną za środowisko, w którym żyjemy.

Więcej dowiesz się na esa.nask.pl/o-projekcie.


Edukacyjna Sieć Antysmogowa podczas lekcji zdalnych

Temat smogu jest poruszany przez wielu nauczycieli naszej szkoły, nie tylko podczas lekcji wychowawczych, na których wykorzystują serwis e-learningowy Projektu.

Uczniowie klas 4-8 podczas zdalnych lekcji plastyki wykonywali makiety przedstawiające smog, zagrożenia z nim związane oraz największe źródła zanieczyszczeń.

Niektórzy przynieśli swoje prace do szkoły- powstała z nich wystawa. Mieści się w holu szkoły, naprzeciw świetlicy.

 

Natomiast podczas lekcji geografii uczniowie klas siódmych wykonywali plakaty, pokazujące smog i jego negatywne działanie na nasze zdrowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ich twórczości.

https://photos.app.goo.gl/bYHAmwV1KmCEnKu57
kliknij, aby zobaczyć galerię

W ramach projektu ESA- Edukacyjna Sieć Antysmogowa, uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi paniami, wykonali gazetkę na temat smogu.

Można ją podziwiać w holu szkoły (oddziały 1-3)EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA POCZAS ZAJĘĆ CHEMICZNYCH

 

Uczniowie klasy 8b i 8c  wykonali modele przestrzenne cząsteczek zawieszonych

w smogu.

Nasi ósmoklasiści zajęli się cząsteczkami, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia: benzenu   oraz przykładów WWA ( wielopierścieniowych związków aromatycznych): 1-nitronaftalenu, 1nitro-2-metylonaftalenu, benzo[a]pirenu.

Obecność w smogu wymienionego benzo[a]pirenu, który ma udowodnione działanie rakotwórcze, jest w najwyższym stopniu niebezpieczne. 

Uczniowie już wiedzą, że można powstrzymać procesy nadmiernej produkcji tych związków, bo mamy wpływ na nasze postępowanie, a to my jesteśmy producentami 87% tego typu zanieczyszczeń. Korzystamy z niewłaściwych źródeł, spalając paliwa kopalne. Pomóżmy naturze i  skorzystajmy z pomocnej dłoni, którą do nas wyciąga, proponując odnawialne źródła energii.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

https://biteable.com/watch/szkoa-2774883

 

Kornelia Borkowska, Joanna MichalakKoordynatorzy projektu: Agnieszka Czwojdrak, Iwona Kwiatkowska- Noculak, Joanna Michalak
Ċ
Marcin Socha,
2 lut 2021, 21:08
Ċ
Marcin Socha,
2 lut 2021, 21:08