Biblioteka‎ > ‎

Realizacja projektu "Warsztaty teatralne najlepszym sposobem przygotowania ucznia do wejścia na rynek pracy"

opublikowane: 2 mar 2021, 02:35 przez Dorota Jędrzejak   [ zaktualizowane ]

W tym miesiącu do szkoły wpłynęła nagroda za zajęcie pierwszego etapu konkursu Projektanci edukacji” ogłoszonego po raz 11 przez Wydawnictwo „Nowa Era. Otrzymaliśmy 1000 zł na realizację drugiego etapu projektu oraz dwa certyfikaty dla szkoły i koordynatora projektu. Na potrzeby realizacji projektu zakupiono: skrzynkę do prezentacji teatru kamishibai, pacynki (16 postaci), czeskie marionetki (8 postaci) oraz materiały plastyczne. W klasach 7 i 8 utworzyły się już grupy teatralne, wybrane zostały również tytuły książki na podstawie, których napisane zostały scenariusze przedstawień dla uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3. Szczególne podziękowania dla uczennic, które napisały scenariusze: Zofia Brzezińska, Teresa Graj, Nikola Janeczek, Wiktoria Idczak, Julia Nowak.

Wielkie podziękowania dla wszystkich uczniów, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu, dla wychowawców i nauczycieli, którzy pomagają w przeprowadzeniu warsztatów teatralnych oraz Radzie Rodziców, która wspiera nas w tych działaniach.


Poniżej relacja ucznia Stanisława Łuckiego z klasy 7a, który bierze udział w projekcie.


Nasz spektakl powstaje na podstawie książki Zofii Staneckiej pt. „Basia i tablet“. W naszym przedstawieniu zmierzymy się z tematem nowoczesnych technologii w życiu dziecka. Dotkniemy przy okazji kwestii uzależnień w sposób przystępny dla młodego człowieka. Ta historia pomoże dzieciom zrozumieć, dlaczego rodzice ograniczają im kontakt z komputerami i tabletami, a rodzicom ułatwi rozmowę z dziećmi na ten temat. Formą teatralną którą  wykorzystamy do realizacji projektu będzie teatr kamishibai.

Mamy nadzieję, że spektakl spodoba się, zwłaszcza tej młodszej części naszej Czwórki. W realizację tego projektu wkładamy bardzo dużo pracy i całe nasze serca. Praca nad tym projektem daje nam dużo satysfakcji, ale w trakcie tych działań nauczyliśmy się również systematycznie pracować i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Dowiedzieliśmy się  bardzo dużo na temat różnych zawodów tj. reżyser, aktor, charakteryzator, fotograf, operator dźwięku i wiele innych. W  ten sposób poznaliśmy również nasze umiejętności, uczucia i emocje. Dużo rozmyślamy nad tym, że zmieniamy się, dorastamy i jeszcze wielu rzeczy o sobie nie wiemy. Dostrzegliśmy, że nie jesteśmy już dziećmi i powoli wchodzimy w dorosłe życie, w którym czeka nas bardzo wiele wyzwań i niespodzianek.

Przez ten miesiąc  zrobiliśmy  bardzo dużo, aby nasze przedstawienie podobało się publiczności. Każdego dnia uczymy się czegoś nowego. Podzieliliśmy się zadaniami, założyliśmy grupę na fb, wymyśliliśmy nazwę dla naszego teatru, wybraliśmy lidera, regularnie spotykamy się z naszym koordynatorem projektu Panią Dorotą Jędrzejak na konsultacjach on-line i w szkole, napisaliśmy scenariusz, opracowaliśmy scenariusz zajęć ruchowych i plastycznych z dziećmi, zaprojektowaliśmy scenografię. Mieliśmy spotkanie z ekspertami, którzy pomogą nam profesjonalnie przygotować nasz spektakl. Warsztat artystyczny z Panią Asią Kowalską ze świetlicy, która nauczyła nas różnych technik malarskich, ponieważ aby wystawić nasze przedstawienie musimy namalować od 15 do 20 pięknych, kolorowych i ciekawych ilustracji do naszego teatru kamishibai. Wkrótce spotykamy się ze specjalistą od choreografii, która nauczy nas w jaki sposób pracować z małymi dziećmi i jakie możemy im zaproponować zabawy ruchowe i taneczne. W planach jest również spotkanie z logopedą Panią Karoliną Moczydłowską, która przeprowadzi z nami warsztaty z emisji głosu, z fotografem, który nauczy nas jak wykonać zdjęcia i nagrania dobrej jakości oraz z informatykiem, który pokaże nam jak zaprojektować różne materiały graficzne tj. bilet, plakat czy folder teatralny. Czujemy ogromną radość z tego, że każdego dnia stajemy się coraz lepsi i nabywamy nowe umiejętności: organizacyjne, logistyczne i artystyczne. Pięknie rysujemy i czytamy oraz to co jest dla nas najważniejsze potrafimy się ze sobą komunikować i coraz lepiej wychodzi nam dogadanie się w różnych sprawach. Okazało się, że nasza klasa bardzo zaangażowała się w realizację tego projektu i jak tak dalej będzie to okaże się, że możemy jeszcze wiele dobrego zrobić nawet w tak trudnych czasach pandemii. Zauważyliśmy, że każdy z nas ma jakieś talenty, zdolności i że dobra współpraca oraz praca w zgranej grupie przynosi lepsze rezultaty.

Mam nadzieję, że  zdążymy przed premierą i wszystko nam się uda.   Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ poświęcamy na to mnóstwo cennego czasu i zależy nam na tym, aby zdążyć do końca marca. Cieszymy się, że możemy zrobić coś dobrego dla innych.

Już nie możemy się doczekać reakcji naszych małych widzów.  

Stanisław Łucki z klasy 7a

Bloger, grafik i informatyk w projekcie „Projektanci edukacji”

nać ukryte umiejętności których w sobie nie znaliśmy Przez ten czas  zrobiliśmy  bardzo dużo pracy , wykonaliśmy bardzo dobrą robotę z kolejnymi dniami  stajemy się coraz lepsi , coraz lepiej rysujemy i

 

ą
Dorota Jędrzejak,
2 mar 2021, 02:35
ą
Dorota Jędrzejak,
2 mar 2021, 02:35
Comments