Biblioteka‎ > ‎

Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

opublikowane: 22 lut 2021, 11:09 przez Dorota Jędrzejak

Pod koniec października 2020 roku biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii czytelniczej „ Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Głównym celem kampanii był rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.

Projekt realizowany bezpośrednio przez Instytut Książki w Warszawie obejmował swoimi działaniami dzieci w trzech grupach wiekowych: niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym , pierwszoklasistów, jak również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego.

Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

Instytut Książki przygotował specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze , które mają zaprosić pierwszaków do czytania zarówno samodzielnego , jak i z udziałem najbliższych.

W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

       „Pierwsze abecadło” - antologia  tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych w opracowaniu graficznym ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

       ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”- broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Jest to zbiór zabaw i animacji, które mają zachęcać do aktywnej lektury, pomagać interpretować i przeżywać tekst, otwierać na własne emocje, drugiego człowieka i naukę nowych rzeczy.

       Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania

W naszej szkole wszyscy pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze podczas uroczystego pasowania uczniów na czytelników biblioteki szkolnej.

Mamy wielką nadzieję, że dzięki takim projektom miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyły naszym uczniom na co dzień.

 

ą
Dorota Jędrzejak,
22 lut 2021, 11:09
Comments