Biblioteka‎ > ‎

Pasowanie na czytelnika

opublikowane: 24 lut 2021, 09:09 przez Dorota Jędrzejak

Pod  koniec stycznia 2021 roku w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Celem spotkania było wpisanie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników naszej szkoły, a tym samym zachęcenie ich do korzystania z usług biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci.

Zachęcenie ich do czytania i wypożyczania książek.

Najpierw każdą pierwszą klasę nauczyciel bibliotekarz oprowadził po bibliotece wyjaśniając funkcje i przeznaczenie każdego z pomieszczeń bibliotecznych. Następnie omówiono najważniejsze punkty regulaminu oraz zasady wypożyczania książek.

 Potem zaprezentowano rodzaje książek jakie gromadzimy w bibliotece.

Następnie dzieci wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pod tytułem „Czterolistna koniczynka” z książki „Pierwsze abecadło”. Potem dzieci odpowiadały na pytania związane z bohaterami i kolejnością wydarzeń w tej bajce. Musiały wyłonić postacie realistyczne od  fantastycznych. Na podstawie samego opisu narysowały odpowiednio   przedstawionego w bajce krasnoludka i właściwie go pokolorowały. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, więc mogły przystąpić do złożenia

 przyrzeczenia  czytelnika, po którym każdy pierwszoklasista został indywidualnie pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej.

Potem każdy uczeń otrzymał elektroniczną kartę biblioteczną, która stanowi ważny dokument podczas odwiedzin w bibliotece.

Na pamiątkę pasowania każdy pierwszoklasista otrzymał Wyprawkę Czytelniczą , w skład której oprócz książki pt. ”Pierwsze abecadło”  oraz broszury pt. ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” wszedł jeszcze Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Na zakończenie wskazano na korzyści płynące z czytania bajek, baśni, opowiadań oraz zaproszono klasę do wypożyczenia pierwszych książeczek.

 

ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
ą
Dorota Jędrzejak,
24 lut 2021, 09:09
Comments