ZNICZE PAMIĘCI DLA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

opublikowane: 10 gru 2018, 02:23 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 10 gru 2018, 02:24 ]

Dnia 5 grudnia 2018 roku uczniowie SP4 z klas IV-VIII w ramach jednego z zadań projektowych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. Znicze pamięci dla powstańców wielkopolskich. Czytali wspomnienia powstańców ukazujące rzeczywistość, w której przyszło im żyć w roku 1918. Z powstańczych wspomnień wyłoniły się trzy obrazy – uroczyste powitanie Ignacego Paderewskiego w Poznaniu przed hotelem Bazar, tragiczny los uczniów krzywdzonych i karanych przez niemieckiego kierownika szkoły, bohaterska postawa małego Antka, który w powstańcu znalazł przyjaciela.  Podczas występów uczniowie oddali hołd przywódcom powstania wielkopolskiego oraz cichym bohaterom. Uroczyście wniesione plakaty ukazywały wizerunki powstańców, w tym pradziadków i krewnych uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie zapalili znicze pamięci, które są wymownym symbolem długu wdzięczności nowych pokoleń Wielkopolan, które w 100. rocznicę powstania wskrzeszają bohaterów naszego regionu. Zapewne ta nietypowa lekcja patriotyzmu zostanie zapamiętana przez uczniów klas VII – VIII, którzy byli odbiorcami montażu.

Dorota Świątek

Aleksandra Scheller

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię