Zajęcia na Politechnice Poznańskiej

opublikowane: 19 gru 2017, 04:49 przez Arleta Łukasik

7 grudnia 2017 roku, my - uczniowie klasy 6B - wraz z wychowawczynią p. Arletą Nowak i nauczycielką przyrody p. Teresą Jędrzejczak odwiedziliśmy Politechnikę Poznańską. Zaprosił nas prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, który jest prorektorem uczelni ds. edukacji ustawicznej.

Spotkaliśmy się o godz. 7:30 na pętli autobusowej i pojechaliśmy autobusem 401 do Poznania. Najpierw udaliśmy się na spacer nad Jezioro Maltańskie. Później poszliśmy do Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej przy ul. Berdychowo 4 na terenie Kampusu Warta. Na początku wizyty Pan Profesor pokazał nam krótki film o uczelni. Następnie obejrzeliśmy różne maszyny m.in.  mikroskop elektronowy. Później, podzieleni na grupy, udaliśmy się na zajęcia w laboratoriach, w czasie których robiliśmy bardzo ciekawe doświadczenia. Wykonaliśmy np. chemiczny ogród i żarłoczny roztwór. Następnie poszliśmy do hali technologicznej, gdzie zobaczyliśmy maszyny, które produkują różne artykuły z tworzywa sztucznego i każdy z nas wyprodukował maskę. Później znowu w grupach udaliśmy się na kolejne zajęcia w laboratoriach, gdzie pod kierunkiem pracowników naukowych Wydziału przeprowadzaliśmy kolejne eksperymenty chemiczne.  Na zakończenie podziękowaliśmy Panu Profesorowi za zaproszenie i ciekawe zajęcia. Około godziny 14.30 wyszliśmy z Politechniki Poznańskiej i autobusem wróciliśmy do Swarzędza.

Wyjazd bardzo nam się podobał i chętnie byśmy go powtórzyli. Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe. Dzięki nim zrozumieliśmy jak ważna i interesująca jest praca naukowców. Mamy nadzieję, że otrzymamy kolejne zaproszenia na Politechnikę Poznańską.

Bartosz Paterski uczeń 6b

Fragmenty wypowiedzi uczniów:

„… ciekawie, interesująco, emocjonująco i naukowo. Bardzo mi się podobało i chciałbym więcej takich „naukowych” wycieczek”.

„Uczelnia jest bardzo duża i ładna, ma wiele budynków i sal. Było tam cicho w przeciwieństwie do szkoły. Bardzo chciałbym się tam uczyć.”

„…. wykonywałam różne interesujące prace, których na co dzień nie wykonuję. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się na nią dostać.”

„ ….. mogliśmy sami robić doświadczenia  pod nadzorem pracownika naukowego.”

„bardzo mi się podobało, ponieważ wykonywaliśmy dużo doświadczeń. Bawiliśmy się chemią i przez to dużo więcej wiemy na temat różnych substancji. Moim zdaniem, takie lekcje są super.”

Wybrała T. Jędrzejczak

Kliknij na zdjęcie