XIX Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

opublikowane: 22 maj 2014, 02:34 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 22 maj 2014, 02:37 ]

Ponad 150 zawodników i ich opiekunów, ponad 200 wolontariuszy, 20 konkurencji sportowych i wiele atrakcji – to wszystko w ramach XIX Gminnych Igrzysk Sportowych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, które odbyły się 16maja 2014 roku  w Swarzędzu.

W piątek 16 maja 2014 roku, w obiekcie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się już XIX Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci  i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Organizatorami imprezy byli Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu – Elżbieta Wieczorek wraz ze swoimi współpracownikami. Pani Dyrektor z wielką  przyjemnością powitała licznie zgromadzonych gości, sponsorów oraz  uczestników igrzysk, ich opiekunów i wolontariuszy.

Swoją obecnością igrzyska zaszczycili :

Pani Burmistrz Anna Tomicka,

Pani Wiceburmistrz   Agata Kubacka,

Pani Barbara Antoniewicz – Radna Powiatu Poznańskiego,

Pan Waldemar Biskupski –  Dyrektor  Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów  w Swarzędzu, Pani Paulina Kujawa – Przewodnicząca Rady Rodziców SP4 w Swarzędzu,

Pan Stanisław Witecki - Dyrektor Drukarni Swarzędzkiej.

Pani Iwona Walczak-Rybarczyk Przedstawicielka firmy „UTAL”

Szczególne słowa wdzięczności  skierowała Pani Dyrektor do wszystkich  sponsorów , do których należeli:

Urząd Miasta i Gminy Swarzędz

Pan Jacek Wojciechowski –Prezes  Firmy „UTAL”

Pani Barbara Kucharska –  Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Leszka Grajka w Swarzędzu,

RR w SP4,

Ksiądz  Dariusz Salski – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu,

Pan Marek Lis – Radny Powiatu Poznańskiego,

Pan Stanisław Witecki – Dyrektor Drukarni Swarzędzkiej,

Państwo Emilia i Zbigniew Misior – Firma Zbymar,

Pani Maria Miciukiewicz – Firma Amiggo,

Pan Marek Wajer –  Dyrektor Działu ds. Marketingu i Reklamy,

Pan Ireneusz  Szpot –  Prezes Opel Szpot,

Piekarnia KMR Jankowscy,

Pan Rafał Hermański,

Państwo Jadwiga i Andrzej Arentowscy – Hurtownia Cybina,

Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji,

Pani Małgorzata Nowak – Cukiernia Magdalenka,

Pan Matthew Lythgoe,

Pani Małgorzata Podolak – Hurtownia Soków Owocowych.

Ciepło zostali powitani licznie zebrani wolontariusze z:  Gimnazjum nr 3 Polskich Noblistów w Swarzędzu, Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, uczniowie klasy III gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Główny organizator imprezy – Pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek podziękowała im serdecznie za gotowość  ofiarnej i bezinteresownej pomocy wobec niepełnosprawnych uczestników igrzysk.

W klimat zdrowej rywalizacji sportowej wprowadziły: hymn igrzysk pt. „My też możemy się śmiać” wykonany przez Sandrę Paetz oraz  występ zespołu tanecznego 5 i 6 latków z SP4  „Cukiereczki”, który w rytm piosenki Boney M pt. „ Hands up”(„W górę ręce, daj mi serce”) zagrzewał uczestników do podjęcia wszystkich wyzwań sportowych.  Po wysłuchaniu hymnu i obejrzeniu występu  uroczystego otwarcia igrzysk dokonała Pani Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz – Anna Tomicka. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła zgromadzonych uczestników – dzieci i młodzież do pięknej, aktywnej i radosnej rywalizacji sportowej .

Po części oficjalnej  zaprezentowano stanowiska sportowe i rozpoczęła się spartakiada. W hali zapanowała prawdziwie olimpijska atmosfera. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności zmagając się w 20 różnych konkurencjach sportowych, takich jak m.in.: zapasy z wałkiem, rzuty bilami bocci do obręczy, slalom zręcznościowy, strzały do bramki, rzuty woreczkami do kosza, toczenie piłki do celu, slalom na desce, pchnięcie kulą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nietypowe konkurencje takie jak: trąba powietrzna, kolorowe wyspy, przejście przez  tunel.

Wszyscy zawodnicy – zarówno najmłodsi sportowcy  2 i 3 latki, jak i dzieci w wieku szkolnym oraz młodzież i osoby dorosłe - podchodzili do konkurencji z wielkim zaangażowaniem. W olimpijskich zmaganiach i osiąganiu sukcesów dopingowała ich licznie zgromadzona publiczność, wśród której byli rodzice, opiekunowie oraz młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także wolontariusze.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z faktu, że mogą razem sprawdzać swoją zręczność, zdolności sportowe oraz wykazać talent w konkretnej dyscyplinie. Dzieci i młodzież niepełnosprawna po raz kolejny dali piękny przykład zdrowej rywalizacji, która wyzwala w nich autentyczną radość życia, a ponadto pozwala osiągnąć wysoki poziom samozadowolenia.  Każdy zawodnik okazał się zwycięzcą, gdyż w tych konkurencjach najwyżej oceniano gotowość i chęć udziału w zawodach, aktywną realizację zadań sportowych oraz potencjał radości czerpanej ze sportowych przyjemności.

Po zakończeniu konkurencji sportowych uczestniczy mogli pokrzepić swoje zmęczone ciało pysznymi  pączkami i ożywić strumieniami wody i soku. W rramach relaksacji mogli podziwiać występy dzieci z SP4, które zaprezentowały niezwykłe aranżacje choreograficzne do utworów: Michaela Jacksona „Earth song” i „Cotton Eye Joe” zespołu Rednex. Ponadto mogli posłuchać piosenki pt. „Co nam w duszy gra?” w ciekawym wykonaniu Sandry Paetz.

Uwieńczeniem wszystkich zmagań sportowych było wręczenie przez Panią Dyrektor Elżbietę Wieczorek każdemu uczestnikowi igrzysk olimpijskiego medalu, dyplomu  oraz symbolicznych pamiątek wraz ze słodyczami.

Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży  Niepełnosprawnej organizowane są cyklicznie od 1995r. r. Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń sportowo – rekreacyjnych społeczności lokalnej Miasta i Gminy Swarzędz. Jej szczytnym celem jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi uczniami szkół przebiegająca w duchu zdrowej rywalizacji sportowej. Organizatorzy igrzysk zapraszają już dziś na kolejne – XX Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, które odbędą się za rok.

Aleksandra Scheller

2014-05-16