„Wyprawa w kosmos” uczniów klasy 1b

opublikowane: 16 mar 2020, 02:57 przez Arleta Łukasik   [ zaktualizowane 16 mar 2020, 02:58 ]

Od początku marca uczniowie klasy 1b zdobywali nowe doświadczenia i wiedzę o wszechświecie. Rozmawialiśmy o wyprawach kosmicznych, planetach i gwiazdach; poznawaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego, dowiedzieliśmy się co to jest astronomia, satelita, Wielki Wóz, Droga Mleczna i co można zobaczyć w planetarium.

Dyskutowaliśmy o tym, jak może wyglądać życie na nieznanej planecie i jak mogą wyglądać jej mieszkańcy; poznaliśmy postać światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika i jego dokonania.

Dzieci stały się badaczami kosmosu i poznały urządzenia potrzebne do jego badania. Dowiedziały się, kim jest astronom i kosmonauta, jakich przyrządów używa się do obserwacji nieba, a jakie potrzebne są w czasie podróży kosmicznej.

Oglądaliśmy filmy i albumy przedstawiające ten ciekawy i tajemniczy świat. Wykonaliśmy również prace plastyczne związane z tym tematem. Można je podziwiać na gazetkach obok naszej sali lekcyjnej, oraz na zdjęciach zamieszczonych poniżej.

Momentem kulminacyjnym w naszym projekcie była „podróż kosmiczna”, którą odbyliśmy w specjalnie z tej okazji zaproszonym do naszej szkoły mobilnym planetarium Astrolab.   Była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej wyprawy w niezwykły świat astronomii.

Również inni uczniowie klas I – III mieli możliwość wzięcia udziału w interesującym pokazie pt. „Opowieści o gwiazdach i planetach” i poznania ciekawostek o ciałach niebieskich, Układzie Słonecznym oraz naszej galaktyce. Przyglądaliśmy się rożnym gwiazdozbiorom, obserwowaliśmy Wielki i Mały Wóz, szukaliśmy Gwiazdy Polarnej, odbyliśmy podroż przez Układ Słoneczny, zaznajomiliśmy się z planetami, kometami oraz innymi ciekawymi obiektami widocznymi na naszym niebie.

Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem i zadowoleniem uczestniczyli w takiej fascynującej lekcji.

Realizacja projektu rozbudziła zainteresowania dzieci wszechświatem, zachęciła do pogłębiania wiedzy na ten temat. Zastosowane formy i metody pracy pobudzały do aktywnego udziału w zajęciach, realizowania własnych pomysłów oraz wszechstronnego rozwoju.

Jolanta Dębska

Leonarda Leżańska