Wycieczka klasy II c i II d do Rogalowego Muzeum i Muzeum Legend „Blubry 6D” w Poznaniu

opublikowane: 23 lis 2017, 01:18 przez Jerzy Kot

W poniedziałek 13 listopada uczniowie klasy II c i II d wybrali się na wycieczkę do Rogalowego Muzeum w Poznaniu oraz Muzeum Legend – „Blubry 6 D”.

W Rogalowym Muzeum usłyszeliśmy legendy o powstaniu rogali, zapoznaliśmy się z ich składnikami i recepturą. Uczestniczyliśmy też w przygotowaniu rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Mieliśmy okazję na żywo poznać tajemnicę wypieku Rogali Świętomarcińskich oraz elementy gwary poznańskiej, która bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się m.in. co to są młodzie, kim są szczun i mela, co to znać mieć fifa. Okazało się, że znamy znaczenie wielu gwarowych słów, a wyjątkowym znawcą tej dziedziny był Paweł Maćkowiak, który za swoją wiedzę został nagrodzony przez Rogalowego Mistrza! Poznaliśmy również historię Poznania w animowanej wersji. Na zakończenie każdy mógł spróbować pysznych, słodkich, rogalowych wypieków.

Po zajęciach obejrzeliśmy słynne poznańskie koziołki trykające się na ratuszowej wieży, zwiedziliśmy Stary Rynek, a następnie udaliśmy się do Muzeum Legend „Blubry 6D”, gdzie dzięki trójwymiarowym okularom obejrzeliśmy malowidła naścienne wykonane w technice 3D, przedstawiające dzieje dawnego Poznania. Dowiedzieliśmy się dlaczego dwa koziołki wskoczyły na poznański ratusz oraz skąd wziął się hejnał grany z ratuszowej wieży. Wysłuchaliśmy charakterystycznej gwary poznańskiej i obejrzeliśmy półtorametrową makietę poznańskiego ratusza. Nasze wrażenia potęgowały efekty specjalne. To była fantastyczna wycieczka!

Jolanta Dębska

Leonarda Leżańska