wycieczka do Muzeum Archeologicznego

opublikowane: 1 gru 2016, 00:34 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 1 gru 2016, 00:34 ]

23 listopada 2016 roku odbyła się wycieczka do Poznania do Muzeum Archeologicznego w ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjnego „Podróże dalekie i bliskie…Japonia – kraj kwitnącej wiśni” , w której uczestniczyły klasa 2h z wychowawcą p. Alicją Nowak, klasa 2c z wychowawcą p. Beatą Brodziak oraz nauczyciele bibliotekarze.

Celem wycieczki było zapoznanie się ze zwyczajami związanymi z okresem dzieciństwa Japończyków.

Poznanie Japonii jako kraju łączącego dwa światy – silnie zakorzenionej w społeczeństwie japońskim tradycji oraz występującej tam na najwyższym stopniu zaawansowania technologii.

Kształtowanie umiejętności dostrzegania różnic kulturowych, tolerancji na inne zwyczaje, a także kształtowanie zdolności plastycznych uczniów.

Tradycja japońska nakazuje po urodzeniu dziecka posiadanie kokeshi – lalki , która ma prosty, cylindryczny tułów, wykonana jest z drewna, pozbawiona rąk i nóg oraz głowę z delikatnie malowanymi liniami podkreślającymi rysy twarzy lalki, symbolizującej dziewczęce piękno oraz według wierzeń ma zapewnić przychylność bogów w życiu narodzonego dziecka. Pierwszym zadaniem uczniów było kolorowanie, następnie sklejanie z papieru laleczek kokeshi.

Dzieci w Japonii swoje trzecie, piąte i siódme urodziny obchodzą w bardzo uroczysty sposób z całym ceremoniałem tradycyjnego parzenia herbaty głównie zielonej z użyciem różnych przypraw.

Dzień Dziecka obchodzony 5 maja charakteryzuje się rozwieszaniem w ogrodach flag w kształcie karpi. Koi-nobori - (czyli karpiowa chorągiew) mają kształt rękawa z namalowanym karpiem. Wieszane są na masztach przy domach, gdzie mieszkają dzieci.

Zgodnie z legendą , był sobie karp, który chciał płynąć w górę rzeki, przeskakując przy tym wodospad. Starał się mocno, ale nie mógł sobie poradzić. W końcu bogowie zlitowali się nad karpiem i zamienili go w smoka, który nie tylko wspiął się na wodospad, ale również poleciał do nieba. Od tej pory karp stał się symbolem siły i zdolności pokonywania przeszkód, a więc cech przydatnych w życiu każdego dziecka.

Następnym zadaniem było kolorowanie karpi z papieru, które potem przywiązywaliśmy sznurkiem do bambusowej listewki. Należało się zdecydować na kolor karpia, który to symbolizuje danego członka rodziny: czarny karp - ojca, czerwony lub różowy – matkę, niebieski – najstarszego syna , kolejne dzieci w rodzinie  prezentowane są jako karpie złote.

Efekty naszej pracy można obejrzeć w galerii zdjęć.

Wycieczka bardzo nam się podobała , a wykonane prace plastyczne oraz ciekawa prezentacja o Japonii przybliżyły nam jakże odmienne obyczaje tego kraju i zachęciły do dalszego pogłębiania wiedzy o tym fantastycznym kraju.

kliknij na zdjęcie aby zobaczyć galerię