Wizyta w Laboratorium Szkoły Przyszłości

opublikowane: 20 kwi 2017, 08:29 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 20 kwi 2017, 08:29 ]

Jako szkoła biorąca udział w pilotażu nauki programowania uczniowie klasy 5d uczestniczyli 22 marca oraz 19 kwietnia w warsztatach zorganizowanych w Laboratorium Szkoły Przyszłości w Poznaniu.

Laboratorium Szkoły Przyszłości to nowatorska przestrzeń edukacyjna pozwalająca nie tylko na udział w angażujących, wymagających eksperymentowania, poszukiwania i odkrywania przygodach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży wspieranych najnowocześniejszymi technologiami takimi jak zaawansowane systemy projekcji, Internet Rzeczy, rzeczywistość rozszerzona, gry edukacyjne czy programowalne roboty. To także miejsce zaawansowanych badań naukowych związanych m.in. z e-umiejętnościami i pracą grupową.

Nasza grupa uczestniczyła w dwóch warsztatach:  „Inteligentny dom” oraz „Projekt Mars”.

Zadaniem uczestników warsztatu „Inteligentny dom” było z dostępnych modułów elektronicznych (sensorów oraz urządzeń wykonawczych) zaprojektować a następnie zaprogramować elementy automatyki domowej. Do dyspozycji mieli szereg urządzeń elektronicznych takich jak głośniki, diody, wyświetlacze, przekaźniki ale także sensory ruchu, termometry, mikrofony, Genuino 101 wyposażone w akcelerometr, żyroskop oraz moduł komunikacyjny Bluetooth Low Energy oraz urządzenia mobilne.

Podczas zajęć wykorzystany został modułowy zestaw do nauki podstaw programowania i mechatroniki oraz środowisko do programowania pozwalające na pisanie programów z wykorzystaniem wirtualnych bloczków. Zajęcia prowadzone były  w grupach zadaniowych.

Projekt Mars” - uczestnicy warsztatów wzięli udział w przygotowaniach małego robota do zdalnej pracy na Marsie. Zadaniem uczestników było zbudowanie łazika marsjańskiego oraz jego oprogramowanie do wykonania jednej wybranej marsjańskiej misji. Wcześniej jednak wykonali szereg zadań aby poznać sposoby zdalnego operowania robotami, dowiedzieli się w jaki sposób łazik potrafi orientować się w przestrzeni oraz jak ważne jest planowanie pracy w realizacji projektów.

Marcin Socha

kliknij aby zobaczyć galerię zdjęć