Wiolinki w SP 4 na spotkaniu z Panią Mają i Hondzią

opublikowane: 12 lis 2017, 20:06 przez Jerzy Kot

Dzięki zaproszeniu i uprzejmości Pani Mai Szwanki  ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, grupa Wiolinek miała przyjemność uczestniczenia w zajęciach z dogo-terapii. Bohaterką tego dnia była labradorka Honda, pies wyszkolony i przygotowany do pracy z dziećmi, który na co dzień przebywa w klasie razem z chorymi i niepełnosprawnymi  uczniami.

Przedszkolaki były zachwycone od pierwszego momentu, kiedy poznały Hondzię ( tak pieszczotliwie zwraca się do Niej właścicielka ). Wcześniej dzieci zostały przygotowane teoretycznie na takie spotkanie, znały zasady kulturalnego zachowania się, obcowania ze zwierzęciem, konieczności przestrzegania ciszy i spokoju. Jak zwykle Wiolinki nie zawiodły i spisały się na medal. Jednocześnie wykazały się dużą wiedzą z zakresu posiadania i opieki nad psem oraz obowiązków jakie się z tym wiążą. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób nie traktować zwierzęcia, a także zdobyły informacje na temat pracy psów w różnych instytucjach i sytuacjach. Podczas zajęć Pani Maja, w znany tylko sobie i niepowtarzalny sposób – łagodnie, empatycznie i z dużą dozą życzliwości – odkrywała  przed dziećmi tajniki pracy z psem – terapeutą. Dzieci mogły karmić i głaskać psa, co dla większości z Nich było zupełnie nowym doświadczeniem i sprawiło Im ogromna przyjemność. Pani Majka pokazała dzieciakom, jak można bawić się z psem, zademonstrowała wspólnie z Hondą wiele sztuczek wywołujących u dzieci lawinę śmiechu. Pies na oczach dzieci  szukał smakołyków ukrytych w specjalnych zabawkach, zbierał obręcze, łapał piłki, przeskakiwał przez właścicielkę. Dzieci zachwycone były tym, że Hondzia błyskawicznie reagowała na polecenia i komendy prowadzącej. W zabawach uczestniczyły na miarę swoich możliwości również podopieczni z klasy Pani Majki. Była to dla nas doskonała lekcja wrażliwości .

Spotkanie było niezwykle aktywne, pełne pozytywnej energii oraz pomogło dzieciom przełamać lęk przed psem.  Hondzią zdobyła nasze serca. Pokochaliśmy Ją od czarnego ogona po czubek mokrego nosaJ, a Pani Majka kolejny raz udowodniła jakim jest cudownym człowiekiem. Przedszkolaki dzięki wizycie w szkole zdobyły kolejne doświadczenie. Otworzyły swoje serca nie tylko na zwierzęta, ale przede wszystkim na drugiego człowieka! Dziękujemy!

Monika Onuchowska-Hertig

Joanna Mazurkiewicz