VI PRZEGLĄD PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ

opublikowane: 9 lis 2013, 00:40 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 11 lis 2013, 01:40 ]

2013-11-08

VI Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w SP4.

Święto Niepodległości jest okazją do refleksji nad naszą Ojczyzną i patriotyzmem. W przeddzień obchodów rocznicowych w naszej szkole odbył się VI Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.             Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce  w naszej historii i kulturze. Towarzyszyły  naszym przodkom w okresach niedoli. To właśnie pieśni w czasie zaborów, kiedy to nasi wrogowie chcieli zatrzeć w świadomości Polaków poczucie tożsamości narodowej, utwierdzały w nich poczucie, że Jeszcze Polska nie umarła…   Zawarte są w nich nasze narodowe korzenie, zawsze tam były i pozostaną dla przyszłych pokoleń. Dziś wykonywane przywołują na chwilę tamte czasy, łączą przeszłość z teraźniejszością.

Celem Przeglądu było upowszechnienie wśród uczniów piosenek patriotycznych i żołnierskich, rozbudzenie w młodym pokoleniu chęci śpiewaniai muzykowania, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni patriotycznej oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju. Przyświecała nam także idea uczczenia Święta Niepodległości.

Przegląd adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Odbywał się w II etapach. W tegorocznej edycji poziom był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego jury – pani Izabela Matela, pani Joanna Mikołajewicz, pani Izabela Adamska, pani Katarzyna Berłowska i pani Barbara Czyż-Pakuła miało trudne zadanie. Podczas finałowego etapu, 8 listopada, wystąpiło 12 młodych wykonawców. Przerwę widzom umiliła klasa IIIe wykonując wkład i śpiewając pieśń „ Wojenko, wojenko”, były także wspólne  śpiewy i zabawa. Nad stroną techniczną czuwał pan Jerzy Kot. Ostatecznie finalistami VI Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zastali: Martyna Wrzesińska z klasy Ic, Julia Mężyńska z klasy IIIc, Kacper Wrzesiński z klasy IIIe, Jagoda Snuszka z klasy IVb i Liwia Jankowska z klasy VIe.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Przeglądu serdecznie dziękuję za udział, gratuluję finalistom.

Joanna Mikołajewicz