Tradycje regionalne w klasie 3c

opublikowane: 20 lis 2019, 03:14 przez Arleta Łukasik

Pewnego listopadowego popołudnia gościła w naszej klasie pani Magdalena Ofierska – Majeran, bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu, która  w ramach zajęć       z edukacji regionalnej, przybliżyła nam tradycje  związane z obchodami Święta Niepodległości oraz  zwyczaj celebrowania  imienin Marcina w Wielkopolsce. Na podstawie  czytanej książki Elizy Piotrowskiej pt. „Legenda o rogalach świętomarcińskich” toczyliśmy ciekawe rozmowy związane z tym miłym świętowaniem oraz przypomnieliśmy sobie, kim był św. Marcin oraz piekarz Walenty, który wypiekał pyszne rogale i tak hojnie je rozdawał, a także  co to jest legenda.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty „kulinarne”, w czasie których robiliśmy rogale z masy solnej. Formowaliśmy je  na kształt podkowy, które później  ozdabialiśmy  makiem.

Uczniowie kl. III C oraz wychowawczyni Izabela Matela