Srebrny Jubileusz Czwórki

opublikowane: 29 paź 2014, 06:52 przez Lidia Buchholz

14 października 2014 r. w Dniu Edukacji Narodowej odbyła się niecodzienna uroczystość – Jubileusz 25 - lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu.

Przybyło wielu znakomitych gości: pani Burmistrz Anna Tomicka wraz ze swoimi zastępcami, pani Poseł Bożena Szydłowska, radni Powiatu Poznańskiego, radni Miasta i Gminy Swarzędz, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Swarzędz, Kierownik Referatu Edukacji, przedstawiciele Rady Rodziców, byli dyrektorzy szkoły, sponsorzy i przyjaciele szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, Najlepsi Absolwenci szkoły oraz przedstawiciele poszczególnych klas. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu spotkało się kilka pokoleń należących do tej samej społeczności szkolnej.

Jubileusze mają to do siebie, że szczególna rola przypada gospodarzowi szkoły, czyli pani Dyrektor Elżbiecie Wieczorek, która podsumowała ćwierćwiecze pracy szkoły z wszystkimi jej sukcesami i osiągnięciami, a tych szkoła ma bardzo wiele. Uroczystość ta była również doskonałą okazją, aby zaproszeni goście mogli podzielić się swoimi wrażeniami na temat Jubileuszu lub nawet wspomnieniami, które mają w związku z naszą szkołą.

W ostatnim czasie Czwórka bardzo się zmieniła: stała się piękna, nowoczesna, dobrze wyposażona. To dzięki Urzędowi Miasta i Gminy Swarzędz, ale również dzięki nieocenionym Sponsorom. Wszystkich ludziom „dobrej woli” została zadedykowana piosenka „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu uczennicy Natalii Borowik. W tym miejscu też pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek uhonorowała specjalnym medalem jednego ze Sponsorów – pana Rafała Hermańskiego.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta.

Kolejna część uroczystości była pełna radości i oklasków. Jako pierwsi na scenę wyruszyli artyści, którzy w humorystyczny i tradycyjny dla naszych jubileuszy sposób „wyrapowali” 25 - letnią historię Czwórki. Należy zauważyć, że było to wspólne przedsięwzięcie uczniów i nauczycieli, którzy nie krępowali się wystąpić przed tak znakomitą publicznością. Następnie widzowie obejrzeli prezentację „Najlepszy Absolwent wczoraj i dziś”, która przedstawiła losy osiemnastu Najlepszych Absolwentów naszej szkoły. Ich historie dały nam pewność, że jako Fundacja nie myliliśmy się i dokonywaliśmy słusznych wyborów. Należy jednak pamiętać, że absolwentów Czwórka miała wielu i że ich wspomnienia, których najpiękniejsze fragmenty zostały przeczytane przez prowadzących, powodują, że łza się kręci w oku. Kolejne występy udowodniły, że nie jest w Szkole Podstawowej rzeczą niecodzienną, iż na scenie pojawiają się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Zostały pokazane dwa tańce – najmłodszych wiekiem ( uczniów klasy pierwszej ) i najmłodszych stażem ( pań nauczycielek ). Obydwa występy wzbudziły moc emocji i ogromne brawa.

Na zakończenie uroczystości prowadzący – pani Lidia Buchholz i pan Piotr Budziński zaprezentowali piosenkę finałową, dedykowaną Szanownej Jubilatce – Szkole Podstawowej nr 4. Słowa zostały napisane do melodii „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Taka uroczystość jak ten znakomity Jubileusz nie zdarza się w szkole codziennie, dlatego na długo pozostanie w naszej pamięci.

Lidia Buchholz

Tekst piosenki finałowej:

Szkoła Jana Brzechwy

Ma już sporo lat.

Uczą się tu dzieci,

Jak poznawać świat.

Uczą się trenują,

Języki szlifują

Całe siedem lat.

„Życie poznać chcemy,

Świat zawojujemy,

Czwórka nam to da.

Pracy ogrom co dnia

Zostawiamy tu.

Chociaż w codzienności

Często braknie tchu”.

Z werwą co dzień wiara

W Czwórce tak się stara,

Że oniemiał świat.

Dzisiaj w to uwierzcie.

Jest najlepsza w mieście.

Już od wielu lat.

Srebrny Jubileusz Czwórki